marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
podnosznie lustra
mam pytanie czy K100dS ma funkcje wczesnego podnoszenia lustra . chcialem zastosowac przy zdjeciach nocnych i makro ale w instrukcji nie znalazlem(jest cos ale to odnosnie czyszczenia matrycy-a tak przy okazji to robicie to ? )
pozdraiwam
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Ma, ale tylko w polaczeniu z dwusekundowym samowyzwalaczem - Fn -> w gore -> wyzwalacz z 2s
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
gorky, nietylko. W połączeniu z 3s wyzwalaniem pilotem IR. Chyba, że coś pomieszałem, bo nie mam ani instrukcji pod ręką, ani pilota IR, żeby sprawdzić.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
gorky napisał/a:
Ma, ale tylko w polaczeniu z dwusekundowym samowyzwalaczem - Fn -> w gore -> wyzwalacz z 2s

no, niestety to wada, nie wiem czy w 2s zdąży ew. drganie wybrzmieć
ciekaw jestem
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
no, niestety to wada,
:?:
SQ6GIT napisał/a:
nie wiem czy w 2s zdąży ew. drganie wybrzmieć
trzeba uzywac statywu a nie popierdulek plastikowych
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Fafniak napisał/a:
SQ6GIT napisał/a:
no, niestety to wada,
:?:
SQ6GIT napisał/a:
nie wiem czy w 2s zdąży ew. drganie wybrzmieć
trzeba uzywac statywu a nie popierdulek plastikowych

używam Manfrotto 190ProXB + 804RC2, myślę, że mieści się ten zestaw w kategorii statyw...
;-)

natomiast podnoszenie lustra to dodatkowy element zmniejszający mikrodrgania od kłapnięcia lustra, statyw tu nie ma nic do rzeczy
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Te mikrodrgania w 2s wygasna - problemem jest statyw ktory jezeli bedzie zbyt slaby to tylko przejmie drgania .
W przerysowanej formie mialem to w przypadku 6x7
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Fafniak napisał/a:
Te mikrodrgania w 2s wygasna - problemem jest statyw ktory jezeli bedzie zbyt slaby to tylko przejmie drgania

Zaleca się ok 4s minimum, ale fakt, że osobiście nie odczułem dyskomfortu z powodu 2s. Jak robię nocne (a robię trochę), to najważniejszy jest statyw i wężyk, wtedy robię normalnie bez opóźnienia; a te 2s używam jak zapomnę wężyka lub statywu (jak np. tu, robione na balustradzie mostu: http://plfoto.com/1566800/zdjecie.html).

Ciekawe, czy k20d ma podnoszenie lustra lub możliwość ustawienia podniesienia lustra dla innego czasu.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
czyli mam rozumiec ze jezeli wyzwalam migawke ze pomoca pilota(nie oryginalnego, ale zamiennik) opcja z opoznieniem 3s to on najpierw podnosi lustro? oczywiscie jezeli za pomoca pilota i opcja od razu robi zdjecie to nie?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
marbud, na to pytanie nie odpowiem, nie wiem czy tak jest
ale tak sobie myślę, że skoro robisz nocne, zakładając, że nie jesteś równocześnie fotografem i tematem zdjęcia, to lepszy jednak będzie "wężyk" - działa bez baterii, a pilot na baterie, a te chinole szczególnie mają tendencje do zacinania się...
pewnie to też wiesz, ale i tak dodam na marginesie: na pilocie baterie szybciej siadają, szczególnie teraz w nadchodzącej zimie, też warto wziąć pod uwagę na korzyść "wężyka"
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
no pewnie masz racje, ale powiem Ci ze mam tego chinola za 20zl juz hm chyba z 7 msc i uzywam go czesto dosc i ani razu mnie nie zawiodl , jest poreczny bo malutki i nie trzeba go przykrecac nigdzie a nawet jak sie wycerpie bateria to za 5zl kupie zegarkowa i znow bedzie smigal.
jedyny minus jaki widze to ze moze sie wyczerpac w najmniej oczekiwanym momencie i d. zbita. ale w sumie dwie srubki i w ciagu 5 min wymieniona wiec nie jest zle a swoboda pracy naprawde super
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
marbud napisał/a:
opcja z opoznieniem 3s to on najpierw podnosi lustro?

Z tego co pamiętam, to tak. Sprawdź, to słychać.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
marbud napisał/a:
czyli mam rozumiec ze jezeli wyzwalam migawke ze pomoca pilota(nie oryginalnego, ale zamiennik) opcja z opoznieniem 3s to on najpierw podnosi lustro?
Co za różnica, czy oryginalny pilot, czy zamiennik. Przecież to jest funkcja aparatu :shock:
W K10D i K20D przy pilocie 3sek. podnosi lustro.

[ Dodano: 2008-10-01, 16:20 ]
Przy zamienniku pilota :-P
 

Wajcha  Dołączył: 09 Sty 2008
marbud napisał/a:
mam pytanie czy K100dS ma funkcje wczesnego podnoszenia lustra . chcialem zastosowac przy zdjeciach nocnych i makro


o ile przy fotach nocnych podniesienie lustra ma sens, o tyle przy makro go nie widzę. z Podniesionym lustrem nie wiesz czy obiekt jest dobrze ustawiony w polu ostrości (strzelasz na ślepo) i czy wogóle wciąż siedzi tam gdzie miał siedzieć
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
marbud napisał/a:
czyli mam rozumiec ze jezeli wyzwalam migawke ze pomoca pilota(nie oryginalnego, ale zamiennik) opcja z opoznieniem 3s to on najpierw podnosi lustro? oczywiscie jezeli za pomoca pilota i opcja od razu robi zdjecie to nie?
Nie ma znaczenia czy to oryginalny pilot czy zamiennik. O zamiennikach np. pilotach od telewizorów, wiez itp. masz tutaj
http://pentax.org.pl/view...ghlight=#306700
Sprawdzane organoleptycznie. Podnoszenie lustra działa.
 
marbud  Dołączył: 21 Cze 2008
Fajnie , dzieki za odpowiedzi!!!
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
A jak wygląda sprawa podniesienia lustra w K200D? Też tylko przy samowyzwalaczu 2s ??
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
BartekKw napisał/a:
A jak wygląda sprawa podniesienia lustra w K200D? Też tylko przy samowyzwalaczu 2s ??

No niestety tylko wtedy.
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
BartekKw napisał/a:
A jak wygląda sprawa podniesienia lustra w K200D? Też tylko przy samowyzwalaczu 2s ??

W pewnym sensie nie może być inaczej, bo przecież taki jest sens tego ustrojstwa: 1) podniesienie lustra, 2) wyzwolenie migawki, 3) naświetlenie, 4) zamknięcie wszystkiego. Czyli opóźnienie musi być. Czy ma sens krótsze jak 2s, to było już chyba przedyskutowane.
Chyba że czegoś nie wiem albo nie rozumiem :-/
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
samber napisał/a:
W pewnym sensie nie może być inaczej

A to dlaczego? :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach