hellrider  Dołączył: 18 Lis 2008
Wielkosc softboxu a moc zarowki.
Witam. Zaglądnąłem na forum z 2 powodów.
1 - posiadam pentaxa.
2 - postanowiłem wystrugać sobie w domu Softboxa :)

Więc moje pytanie jakie chciałem tutaj zadać....

Czy moc, barwa, wielkość żarówki ma wpływ na wymiary skrzynki boxa ? Czy porostu robi się ja według własnego uznania ?

W sumie już mam przygotowane elementy. Pozostało mi tylko powycinać i jakoś to pokleić ze sobą :) Pochwale się jak skończę, a tym czasem co z tymi wymiarami ?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
im wiekszy softbox, tym wiecej swiatla zjada.
 
hellrider  Dołączył: 18 Lis 2008
Oki, to ja rozumiem. Ale czy jest jakis przepis zeby wykorzystac moc zarowki z jak najmniejszymi stratami przez softa ? Np, do 100 W zarowki najlepszy soft, taki i tak ,,,,, czy to tak na pałe przewaznie sie robi ?
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
hellrider, IMHO do 100W żarówki to sobie odpuść softboxa. Ilość światła będzie mizerna. Polecam wykorzystać żarówki błyskowe
 
hellrider  Dołączył: 18 Lis 2008
kenzo, zaskocze Cie.. mam zarowe 120 W :lol: :lol: A tak na serio, to SB moge sobie zrobic, teraz, a zarowe przeciez mona sobie dokupic z czasem ;)
 

Tomesh  Dołączył: 01 Lip 2008
ja mam żarówkę 200W prawie jak grzejnik działa:)
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Ja bym uważał na materiały, użyte do konstrukcji. Ostatnio kombinowałem z kartonem.. i mialem mały wypadek. Zwarcie na oprawce i 4h pracy poszło z dymem (dosłownie) :-x
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Do błyskania polecam rozwiązanie ekonomiczne:
http://allegro.pl/item498...em_synchro.html
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Grendel, Wlaśnie użylem czegoś w tym stylu.. Nie wiem co się stało, ale lampa nie działa, softbox sie spalił i oprawka do wyrzucenia:/
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
łoopz... to ja nawet nie eksperymentuję... Co prawda na Bowensa mnie nie stać, ale spróbuję z czymś takim

http://allegro.pl/item491...mocy_120ws.html

albo

http://allegro.pl/item498..._regulacja.html

do tego jakiś fajny softbox z allegro. szkoda mi czasu na eksperymentowanie po tym jak zmitrężyłem mnóstwo czasu na zabawy z kalką techniczną i wydziwianiem z jej mocowaniem.

 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Wydaje mi się, że była to raczej wina samej oprawki, ale glowy nie dam.
Zamiast kalki technicznej, użylem kawałka czegoś, co znalazłem w szafie. Przypominało to flizeline, tyle, że było całkowicie gładkie i i dawało bardzo równe oświetlenie. Niestety, przykleiłem to za mocną taśmą i przy próbie odklejenia calkowicie zmasakrowałem :-x
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Na razie mam problem z tymi żarówkami tanimi a właściwie... z przejściówkami do nich... nie wiem czy to problem polaryzacji kabla ale przy przejściówce duży jack-mały jack-mini jack po prostu nie wyzwala lampy...
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Hym.. ja ostatnio też miałem problem z przejściówką. Zwykła kostka, zakładana na gorącą stopkę, nie wyzwalała mi lamp na studiu(to samo na k20 i innym k200, w D80 już działało). Radiowy wyzwalacz pomógł.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
ja sobie (o ja naiwny!) zafundowalem kabelek bowensa z dużym jackiem. Do tego przejściówka z dużego na mały no i z małego na maleńkiego do tej żarówy 68Ws... No i najwyraźniej to ta środkowa przejściówka była problemem... Wychodzi na to że sobie sam muszę kabelek zrobić...
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Straciłem zaufane do wszelkich kabli, kabelków i innych złączków. :evil: Co chwila coś się rozpina, kabel musi być odpowiednio długi, z drugiej strony jak za długi to sie plącze pod nogami.. ehh
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
szkoda że porządne wyzwalacze radiowe mają zasilanie z gniazda lampy - w żarówach i tanich lampach tego złącza nie ma.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Ja się tym przejmować nie muszę, wszystko co potrzebne mam w szkole. Dostaliśmy w tym roku nowiutkie lampy i cieszę mordkę. Chociaż z drugiej strony, powoduje to snobistyczne podejście do fotografii. :-|
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Ja polecam żarówkę błyskową z oprawką oraz coś takiego http://afe.pl/catalog/pro...products_id=389 - z racji ceny tego ostatniego może nawet odechce się Tobie robić softboxa własnoręcznie :-)

Sam posiadam dwie 45Ws i powiem, że przy "fotografii produktu" dają one w zupełności radę. GN podawany przez producenta to 28 (36 w przypadku 68Ws.... albo nie jest podawany w ogóle)

Wyjdzie o wiele taniej, niż choćby najtańszy system lamp studyjnych z jakimś pełnowymiarowym softem. W innym wątku DarekK wkleił linka do bardzo fajnego kompromisu - żarówki błyskowej z regulacją mocy: http://www.vito.com.pl/co...mid,2/vmcchk,1/

[ Dodano: 2008-12-09, 09:43 ]
ach, odnośnie mocy. 45Ws x 2 w zupełności wystarcza, żeby robić zdjęcia przy f/8-f/11 i iso 200 w namiocie bezcieniowym. Jak dobrze pamiętam jakiś czas temu robiłem komuś zdjęcia dyplomowe z powyższym softboxem (z kilku dobrych metrów) i wyszło coś koło f/5.6 ale za nic nie pamiętam szczegółów. Musiałbym znaleźć plik i exifa zobaczyć albo jakieś testy strzelić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach