alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SMC-M AF 35-70/2.8
Jak wygląda ostrzenie manualne tym gizmem?

Jak z jakością optyczną w okolicach otwarcia?

Miał kto do czynienia?

Sołtys?

:D
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mialem toto w reku - gielda w W-wie.....(ale gdzies tak z 2 lata temu)
Dziwnie toto wygladalo - niestety nie bylo do czego podpiac...Ale jakosc optyczna przy 2.8 chyba niezbyt specjalna - jak na dzisiejsze standardy
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ostrzenie wygląda tak jak z każdym innym autofocusem, tzn. na przedzie jest pierścionek do ustawiania ostrości, ale imho jest dużo lepiej wykonany niż w dzisiejszych plastikach (chociaż nie wiem jakby "wypadł" w porównaniu ze szkłami wyższej klasy) - nie ma luzu. Ostrzenie nie jest zbyt precyzyjne a przy tym silnik autofocusa troszku rzęzi, ale z czasem przestaje to przeszkadzać. Oczywiście w sytuacjach kiedy trzeba ostrzyć baardzo precyzyjnie i gdzie nie nadrobi się np. głębią ostrości to może być ciężko, ale ja np. jeszcze z taką sytuacją się nie spotkałem (może dlatego, że do bardziej "wymagających" zdjęć zakładam 50tke). Boli też troche fakt, że ostrzy dopiero od 1.2m. Dwa guziki na obudowie być może działają po podpięciu do ME-F, z którym to omawiany obiektyw współpracuje, ale nie mam pojęcia jak to wygląda w rzeczywistości.

Obiektyw troszku waży, ale pracuje się z nim całkiem efektywnie. Komora baterii podwieszona pod tym obiektywem służy jako "chłyt" podczas zoomowania - ręka pięknie się na niej układa, aa palce wskazujący i kciuk ustawiają się na pierścinku ostrości. Mimo wagi, fakt, że można oprzeć komorę baterii na ręce sprawia, że całość trzyma się stabilnie.

Ciężko mi określić jak się tak naprawde ten obiektyw sprawuje w pełni otwarty, bo nie mam zbyt dużego porównania, ani doświadczenia w wydawaniu takich opini. Robiłem nim kilka 30x40 na wystawe, ale nie potrafie powiedzieć czy był na pełnej dziurze czy lekko przymknięty. W każdym razie efekt wydawał się naprawde ok (na tyle, na ile takie powiększenie może być ok z mikrofilmu ;) ). Słyszałem opinie, że jest to jeden z lepszych zoomów jakie kiedykolwiek powstały i wydaje się, że jest w tym ziarnko prawdy. Słyszałem też opinie, że jest to jeden z lepszych obiektywów w ogóle jakie kiedykolwiek powstały, ale to jest już chyba troche na wyrost. Nie zmienia to faktu, że wg mnie, a jak już wspomniałem nie mam zbyt dużego doświadczenia w tym aspekcie, jest to obiektyw naprawde dobry. Choć np. robiłem też kiedyś zdjęcia tamronem 85-205/4.5, który to obiektyw wg mnie nadaje się tylko na złom i między tym tamronem a ob. tu omawianym jest gigantyczna różnica, którą widać nawet na stykówce (no może przesadziłem, ale na pocztówce już widać różnice kolosalną) tyle, że jest to powiedzmy inny rodzaj ob., inna ogniskowa, inne światło no ii brak SMC - przy tym tamronie doceniłem w pełni powłoki SMC - sporo robie zdjęć pod światło, albo w sytuacjach gdzie światło gdzieś "majaczy" z boku - tamronem zmaściłem w ten sposób kilka "obiecujących" zdjęć. Pentax? bez problemu.

Podsumowując: jeśli znajdzie się ten obiektyw w rozsądnej cenie (ja dałem coś ponad 200złotych, ale sądze, że jest wart i powyzej 300) to wydaje mi się, że po prostu nie ma konkurencji jeśli chodzi o zoomy, ale jak zawsze wszystko zależy od tego co się chce nim robić. Jak dla mnie - r e w e l a c j a!
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
O widzisz, dzieki. Chyba poszukam w takim razie :)

Aha, jeszcze jedno - czy obiektyw traci ustawioną ostrość podczas zoomowania?

aaa ... widze że masz DLa... może byś jakiś szybki teścik strzelił dla porównania na 3 ogniskowych i przysłon 2,8 , 5,6 i 11? :-D :-D :-D
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Aha, jeszcze jedno - czy obiektyw traci ustawioną ostrość podczas zoomowania?


A wiesz, nigdy nie zwróciłem na to uwagi . hmm . w każdym razie, zawsze doostrzałem po zmianie zoomowania. To chodzi o to czy ma wewnątrzne ogniskowanie? .. hmm .. Pobawie sie wieczorkiem ii dam odpowiedź :)

alkos napisał/a:
widze że masz DLa... może byś jakiś szybki teścik strzelił dla porównania na 3 ogniskowych i przysłon 2,8 , 5,6 i 11?


No patrz :) Takie proste, a wpaść na to trudno :) Nie mam jeszcze DL na tyle długo (jutro będzie tydzień), żeby takie pomysły same mi wpadały do głowy :lol: Narazie mam problem taki, ze siadły mi baterie, a nie mam akumulatorków, ale jak jasna strona mocy powróci to test wykonam. Podpowiedziałbyś jeno jak to przeprowadzić - co obfotografować, na jakich ustawieniach w DL itd. itp. Do wywoływania rawów mam RawShootera. Kolejny problem jest taki, że mam strasznie rozjechany monitor tak więc jeno bym przekonwertował na jpga jakiego bez obróbki, ale jeśli chodzi o to, również doświadczeń brak, więc jak to wszystko poustawiać, żeby z tego wywoływania pikny jpeg powstał??? Albo może zrobić to innaczej niż wywołać na jpega??
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Heh, ja jestem raczej niecyfrowy tak ze nie powiem ci jak ustawic deelka, ale co do testu mogę pomóc:

Powieś na ścianie kartkę z czymś drobnym drukiem, ustaw aparat na statywie (jak masz) z ogniskową 70mm tak ok. 3m od tej kartki i pozaznaczaj taśmą rogi obrazu, który widzisz w wizjerze. Zrób serie zdjęć dla tej ogniskowej, potem zmien na 50mm i zbliz aparat tak, by miec ten sam obraz w wizjerze. Strzel 3 klatki i zrob to samo dla 35.

Aha - wazne zebys naprawde dokladnie ostrzyl. Moze zrob kazda klatke x2, za kazdym razem przeostrzajac...

Potem przeslij mi rawy na maila ;) a ja to już obrobię i gdzieś tu wystawię. Co ty na to? :)

(aha, możesz jeszcze zrobić test dla 50/1.4 przy ogniskowych 1,4, 2,8, 5,6 i 11 - zeby bylo porownanie z czyms dobrym :)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ok, tak zrobie, tylko nie moge obiecac w jakim terminie uda mi sie to wykonac. Z wyslaniem mailem moze byc klopot, bo nie mamm zbyt szybkiego neta. jakby to bylo 1zdjecie to ok, ale bedzie ich kilka - kilkanascie a jeden raw zajmuje okolo 10MB .. no ale bede sie martwil jak juz wykonam ;)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
aha, a jakie oświetlenie? jest to w tym teście ważne? pewnie starać się w miare równomierne?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
No to najwyzej skonwertuj je na jpgi, byle wszystkie tak samo i bez zadnego wyostrzania. Zadnego. :)

Oswietlenie powinno byc w miare rownomierne. To, co masz w pokoju wystarczy, albo sciana naprzeciwko okna :)
 

Piotrek  Dołączył: 20 Mar 2006
alkos napisał/a:
Potem przeslij mi rawy na maila ;) a ja to już obrobię i gdzieś tu wystawię. Co ty na to? :)


mozesz wrzucic do galerii do testow
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
orajt' szefie :)
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
to jest to co tygryski lubia najbardziej - testy obiektywow :mrgreen:

alkos normalnie wszedzie cie tu pelno! mam nadzieje ze dobrze zaopiekujesz sie darkroomem na forum - ku uciesze gawiedzi ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
"jasna strona mocy" już zakupiona - trzeba ją jeszcze przetransportować lata świetle do bazy i podłączyć do DLa ;) w każdym razie zapewne po niedzieli test szkiełek skoncentruje całą kosmiczną energie i nabierze cech materialnych .. w dwóch słowach - dam znać :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
ok, czekam(y) :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach