Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Artooro napisał/a:
na jakie fajne szkiełka należałoby ewentualnie zwrócić uwagę ?
Bardzo lubię 35/1.4, 85/1.2 i 70-200/2.8IS. Świetny jest 135/2
Zależy co chcesz fotografować i ile masz środków na szkła. Jak mniej, a lubisz portret, to możesz kupić 85/1.8 - świetna jakość za "psie" pieniądze.
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Eldred napisał/a:
ee tam nie zawsze się porusza, czasem siedzi i rozmawia, lub się patrzy w obiektyw i czeka na bezlitosne błyśnięcie lampy które na szczęście nie nadchodzi


I myślisz, że taki potencjalny model wysiedzi 1/4s bez ruchu - tak, żeby pozostać ostry na zdjęciu ?
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Eldred napisał/a:
Przepraszam, nie chciałem nikogo urazić. :->
nie uraziłeś, tylko nie trafiłeś. Moja "road map" przewiduje przyzwoity analogowy Pentax z sigmą 12-24 albo DA 12-24.
Eldred napisał/a:
Używając kita, do tego z lampą błyskową, też bym nie poczuł wielkiej różnicy w obrazie w stosunku do dobrego kompaktu.
Właśnie w pierwszej kolejności potrzebna mi jest 540 fgz i nie zamiast 360-tki tylko dodatkowo. Światło odbite od sufitu / ściany to ogromna przewaga nad światłem "prosto w pysk" -tylko w tej kwestii lamp muszę się jeszcze sporo nauczyć.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Nie mówię że w 100% przypadków to działa ale działa w wielu, rzucę jakimś samplem jak będę w domu :-P

[ Dodano: 2008-11-23, 15:20 ]
hamster, to DA12-24 jest pełnoklatkowa???
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Cytat
hamster, to DA12-24 jest pełnoklatkowa???
niby nie jest, ale od 15mm już jest, Jarek Dabrowski pokazywał gdzieś sample.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ciekawe czy sigma 10-20 przynajmniej na 18mm jest (właśnie ją kupiłem ;-) )
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Eldred napisał/a:
Ciekawe czy sigma 10-20 przynajmniej na 18mm jest (właśnie ją kupiłem ;-) )
też chodziłem wokół tematu i sigma niestety nie jest pełnoklatkowa nawet na końcu zakresu. Były sample w którymś wątku ale nie pamiętam gdzie.
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
Pentagram napisał/a:
Bardzo lubię 35/1.4, 85/1.2 i 70-200/2.8IS. Świetny jest 135/2...
:shock: to prędko takiej szklarni nie nazbieram z moim portfelem :-/

...pozostaną kundelki
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
whitesmoke napisał/a:
A na cholerę Ci stabilizacja przy czasie 1/4 sec gdy obiekt się porusza?
Żeby tylko poruszający się obiekt był rozmazony takim naturalnym blurem, a tło nieporuszone.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Artooro, jeżeli nie masz prognoz na takie pieniążki, możesz kupić tańszy zestaw, również bardzo dobry: 24-105/4IS (3200), 85/1.8 (1200), 200/2.8 (2300). Zależy to, przede wszystkim od tego, co lubisz/chcesz fotografować.

Lub jeszcze taniej jakiś prosty standard typu 24-85 (1100) / 28-135 IS (1300) i bardzo dobry 70-200/4IS (3300)
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Pentagram napisał/a:
bardzo dobry 70-200/4IS (3300)

Lub też odpowiednik bez stabilizacji. Używany - 1600.

Poza tym doradzanie szkieł i tak powinno zacząć się od ustalenia wymagań. Mi na dobrą sprawę na co dzień i tak potrzebne są dwa szkła - standardowy zoom rzędu 17-50 i jasne 50 (dla ASP-C). Gdy dojdzie do innych zakupów to tylko i wyłącznie pod wpływem impulsu 'mam kasę, to dlaczego jej w tym nie utopić'.
 

Artooro  Dołączył: 11 Sty 2007
narazie grzebię w kundelkach, na chwilę obecną ze swojego T 28-75/2.8 jestem zadowolony i myślę, że bym przy nim został, szczeg. przy tych cenach C
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
Mysle, ze najpierw musisz sie zastanowic dlaczego chcesz kupic 5d?
1)czy dlatego, ze C ma pelna klatke? -
2)czy dlatego, ze pentax pod jakims faktem ci nie wystarcza.

chyba pisales, ze FF nie jest twoim priorytetem wiec jesli chcesz koniecznie zostawic pentaxa to kup sobie 40d - jest w super cenie (a co najwazniejsze nowy z gwarancja). Sam przeciez wiesz, ze mimo wszystko szkla sa wazniejsze od puszki - wiec powinienes sobie na kartce wyliczyc ile dostaniesz za swoje szkla. (mi tak na szybko wyszlo 3.5tys:)) i na ile(i na jakie) szkla ci starczy w canonie.

jesli natomiast chcesz 5d - to kupowanie uzywanego jest ryzykiem - w zadnym programie chyba nie sprawdzisz jaki ma przebieg(a uzywaja go przeciez zawodowcy)

Inna sprawa, ze jak tylko wejdzie 5dII to 5d uzywek bedzie bardzo duzo na rynku i cena ich strasznie spadnie.

Oczywiscie wybor nalezy do ciebie, ale pamietaj pospiech jest złym doradcą.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
whitesmoke napisał/a:
Odnośnie 5-ki - mam dwie - szlag mnie trafił do tego stopnia


Mozesz napisac co konkretnie jest nie tak?
 

whitesmoke  Dołączył: 14 Lip 2008
mateo_m napisał/a:
whitesmoke napisał/a:
Odnośnie 5-ki - mam dwie - szlag mnie trafił do tego stopnia


Mozesz napisac co konkretnie jest nie tak?


Celność i precyzja AF - są fotografowie którzy twierdzą że w 90 % trafiają... Uprawiam trochę innego rodzaju reporterkę chyba niż oni..... I żeby nie było - nie mam zepsutych korpusów i walniętych szkieł.
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
whitesmoke napisał/a:
Celność i precyzja AF


A w D3 jest lepiej??
 

whitesmoke  Dołączył: 14 Lip 2008
mateo_m napisał/a:
whitesmoke napisał/a:
Celność i precyzja AF


A w D3 jest lepiej??


Miałem w łapach w sobotę - śmiem twierdzić że jest oczko lepiej niż w 1d mark IIn (robię nim i poprzednikiem od ponad 3 lat)

EDIT: Tylko rozmieszczenie pol AF w D3 jest za bardzo centralne..
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Artooro napisał/a:
nie planowałem (choć po serii nie trafionych zdjęć takie myśli mnie nachodzą) zmieniać sytemu ale wiecie... "okazja czyni złodzieja"

Artooro, mam okazję często korzystać z 5D - naprawdę niezły sprzęt. Niestety, tak jak pisałem w tym poście wydaje mi się, że moje umiejętności i tak długo będą mniejsze niż moja K200D + gwiazdkowe obiektywy.

Przeraża mnie troszkę też cena szkiełek dla Canona - wcale nie są takie tanie niestety. Ale fakt, to jest inna liga (nie oznacza to lepszej kosmicznie jakości - raczej prestiżu być profi lub semiprofi). Niemniej, gdybyś zawodowo miał robić fotki np. ślubów - to polecam 5D - typowo weddingowy aparat. Niby można każdym zrobić fotki, ale tutaj pełna klatka (plastyka) + dobre stałki robią swoje.

Ja na twoim miejscu bym jeszcze poczekał sekundę. Dlaczego ? Otóż za chwilę (styczeń) pojawią się prawdopodobnie w sprzedaży nowe 5D Mark II. Ceny starych spadną, oj spadną. Mój kolega już szuka chętngo kupca, bo wie, co się stanie jak wyjdzie nowy.
Zatem atrakcyjna cena za 5D może nie być taka atrakcyjna po tym jak na rynku do nabycia będzie nowa 5-tka Mark II.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
Artooro bierz to 5D .
AF w 5D może nie jest jakoś szczególnie wybitny ale i tak o niebo sprawniejszy niz w k10/k20. wysokie ISO w 5D jest bezproblemowe i w zasadzie do 1600 jedziesz bez odszumiania.
.mam nadzieję że okazyjna cena za to 5D to okolice 3K bo generalnie niezajeżdzone używki chodzą po jakieś 3600-3700. ruch w używkach bedzie za moment całkiem spory bo 5dmkII bedzie dostępne w PL od 6 grudnia.

co do szkiełek. hmm. W canonie masz tanie 85/1.8 a potem dozbierasz sobie na bajeczne szkło 135/2.

Także bierz chłopie i nawet sie nie zastanawiaj. Będziesz bardzo ale to bardzo zadowolny, a pierwsze fotki zrzucone do kompa wynagrodzą ci każda złotóweczkę wydana na 5D. dodam jeszcze całkiem prywatnie że poczucie uwolnienia sie od prowizorek (aps-c) jest bezcenne.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
ThomFoto napisał/a:
Także bierz chłopie i nawet sie nie zastanawiaj. Będziesz bardzo ale to bardzo zadowolny, a pierwsze fotki zrzucone do kompa wynagrodzą ci każda złotóweczkę wydana na 5D. dodam jeszcze całkiem prywatnie że poczucie uwolnienia sie od prowizorek (aps-c) jest bezcenne.

Dokładnie!!! EOS 5D Cię wyzwoli (ze złudzeń, że wystarczy lepszy aparat.... ) Bierz i się nie pytaj już więcej. Tylko taka moja opinia - nie podchodź do fotografów średnioformatowych. Też możesz usłyszeć o tym, że FF to prowizorka dla średnioformatowców, tak jak hybrydy w stosunku do lustrzanek, jak małpki dla hybryd, jak małpka dla kieszonkowych a te w końcu dla otworkowych.....

TYLKO ŻE NA KOŃCU ZAWSZE WYCHODZI ZDJĘCIE. Taki przykład foto otworkowej...



Może mnie nie podnieca EOS 5D (choć to świetny aparta) bo mam go prawie codziennie w ręku. Prawie codziennie, bo gdy pada to i tak kolega stoi z zamkniętą torbą i parasolem....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach