fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Każdy się może przekonać jak wpływa mocne przysłonięcie obiektywu - używając dowolnego obiektywu i przysłaniając go do maksymalnej wartości np f= 22 i fotografując na przykład czyste niebo w dzień. Wyjdzie tyle "gwiazd "że hej. Gwiazdy - czyli brudy na matrycy i na wszystkich soczewkach obiektywu i filtru.
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
fotopentax napisał/a:
Cytuję : " Parametry: ISO 100, 450mm, F32, 1/5000s "

Czyli przysłona f= 32 - przy takiej przysłonie, to pewnie paprochy wychodzą na wszystkich elementach toru optycznego teleskopu i na matrycy.

Nie ma takiej możliwości, żeby fotografując na jednej klatce Słońce, wyszły jednocześnie gwiazdy. Różnica w luminancji ogromna.

Wiem o tym doskonale jednak je widać i pytanie dlaczego.

RAW wysłałem.

https://onedrive.live.com/?id=E39CFA20AC01A02C!111&cid=E39CFA20AC01A02C

Sprawdźcie czy z tego linku można pobrać RAW. Wklejanie URL się nie powiodło to tylko na piechotę . Skopiować trzeba cały link nie tylko czerwone.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Cytat
jednak je widać

Najpierw ustal niezbicie że to są gwiazdy . To że coś wygląda jak obraz gwiazd wcale tym być nie musi .
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Bardzo możliwe , że to jednak gwiazdy, rozmawiałem z gościem zajmującym się astrofotografią i silne słońce mogło doprowadzić do (jak to nazwał) "totalnego przepału", i że nie jestem pierwszy...
To zdjęcie było robione S 50-500 bez żadnych filtrów ale z LV bo bałem się patrzeć na Słońce przez wizjer + statyw i tu może tkwić wytłumaczenie w rozgrzaniu matrycy, która była narażona na silne światło.
Czas migawki nie miał wtedy znaczenia bo rozgrzane piksele matrycy zostały zarejestrowane.
Sprawdziłem na black fotkach czy te gwiazdy nie zostały na zawsze na matrycy k-3 i na szczęście nie.

Gdybym sam nie zrobił tego zdjęcia to w życiu bym nie uwierzył, że tu nie ma żadnych kombinacji.
Jak powalczysz z RAW to wrzuć tu co Ci wyszło.
 
piotrek1989  Dołączył: 21 Sty 2016
Fanmario, pozwoliłem sobie pobawić się twoim RAWem, o to co mi wyszło:




Dodatkowo zrobiłem kropa w ciekawym miejscu: Ciemna plamka(syfek na matrycy zapewne) a obok rzekome gwiazdy które prześwitują przez mniej gęstą warstwę chmur(tak mi się wydaje). Tam gdzie warstwa chmur jest gęsta "gwiazd" nie ma.


Zrobiłem przedwczoraj fotkę z słońca z rana 50-200. Też widać na niej pełno syfów/gwiazd Wrzucę ją jutro, zostawiłem aparacik u dziewczyny.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Zróbcie koledzy doświadczenie:

Proponuję w nocy zrobić tym samym obiektywem zdjęcie na podobnych parametrach.

Expozycję opisaną przez Fanmario - cytuję : " Parametry: ISO 100, 450mm, F32, 1/5000s "

Zobaczycie, że żadna gwiazda nie wyjdzie.

A na zdjęciu w dzień macie śmieci.
 
piotrek1989  Dołączył: 21 Sty 2016
Przecież wiadomo że w nocy przy takich parametrach gwiazdy nie pojawią się.
Jeżeli miałoby to mieć jakieś fizyczne podstawy, to kierowałbym się do jakiegoś powiązania takiego zdjęcia z techniką ETTR. Czyli nocne zdjęcie maksymalnie(ale nie do końca) przepalone do prawej części histogramu, a następnie obniżenie ekspozycji w obróbce.
http://www.spidersweb.pl/2014/05/jak-zrobic-zdjecia-nocnego-nieba.html

Wiem że prawdopodobnie się mylę, ale jestem ciekawskie jajo, i poszukam gdzieś informacji czy takie zdjęcie z fizycznego punktu widzenia jest niemożliwe do wykonania:D
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Jedynym wytłumaczeniem jest użycie live view i matryca była poddana silnemu światłu przez dłuższy czas na statywie i wtedy gwiazdy słońce wyszłyby może kiedy nałożyłbym nawet dekiel na obiektyw.
Przegrzana matryca.

fotopentax, dostałeś surowy RAW i nadal do końca nie rozumiem tak jak Ty tego co widzę.
Z takim czasem nie ma możliwości sfotografowania gwiazd a tu je widać, chyba, że nie są to gwiazdy i wytłumaczenia należy szukać gdzie indziej.
Dziękuję Ci fotopentax, za zainteresowanie, bo sam szukam odpowiedzi a w cuda od dawna nie wierzę.
Czarne punkty to są syfki na matrycy ale powyżej F11 nie fotografuję to nie czyszczę bo ich nie widać, a to zdjęcie zrobiłem w wyniku bezsilności bo nie mogłem uzyskać dobrego ujęcia Merkurego na tle Słońca.
Domknąłem bigmę na max i skróciłem czas.


piotrek1989, o totalnym przepaleniu mówił mi jeden Nikoniarz zajmujący się astro ale zmillkł.
Dla mnie wykonanie takiego zdjęcia nie jest możliwe ale je zrobiłem a pytanie brzmi dlaczego ?
Boję się o matrycę, inaczej ćwiczyłbym powtórki.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
fanmario napisał/a:


fotopentax, dostałeś surowy RAW i nadal do końca nie rozumiem tak jak Ty tego co widzę.....


Co mi z Twojego RAWa jak widzę, że to śmieci na optyce lub na matrycy.

Jeśli mi nie wierzysz to wejdź na jakikolwiek portal astronomiczny i na forum - zadaj pytanie forumowiczom zajmującym się wiele lat astrofotografią - co widzą / oczywiście załącz zdjęcie i podaj parametry naświetlania /. Dowiesz się prawdy.

Ja zaglądam tu:

http://astropolis.pl/
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
fanmario mocna latarka od tylu w obiektyw i patrz od przodu - zobaczysz czy sa pylki w srodku czy nie.

pz
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Też udało mi się dzisiaj sfotografować gwiazdy za dnia!



Powiem więcej, to były gwiazdy spadające! https://youtu.be/MpfE4g7mShs

Rozwiązaniem tej zagadki nie jest kurz w obiektywie, a zwyczajnie… http://bit.ly/1TdxDL6 ;-)

Przy okazji możecie podziwiać pracę pod światło obiektywu DA* 50-135 na długim końcu.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
bakulik napisał/a:
Też udało mi się dzisiaj sfotografować gwiazdy za dnia!

Obrazek

Powiem więcej, to były gwiazdy spadające! https://youtu.be/MpfE4g7mShs

Rozwiązaniem tej zagadki nie jest kurz w obiektywie, a zwyczajnie… http://bit.ly/1TdxDL6 ;-)

Przy okazji możecie podziwiać pracę pod światło obiektywu DA* 50-135 na długim końcu.


No jest to jakieś rozwiązanie zagadki. Choć ja zajmując się skanowaniem zdjęć z negatywów i slajdów - wielokrotnie widziałem takie " białe gwiazdki " na skanowanych kliszach. Być może że to po trochu, wszystko to co fruwa w powietrzu - śmieci, kurze, nasionka..... , pyłki na filtrach, szkłach obiektywów i na matrycach aparatów. W każdym razie nie mogły to być gwiazdy.

A na razie Saturn:
Saturn z 05.06.2016 fotografowany teleskopem MAK 150 f =1800mm plus lustrznka Pentax K-5; stack z 7 klatek w DSS.



Droga Mleczna ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 24mm ; naświetlane 10 sek ; ISO 3200 ; stack 29 klatek w DSS.





No i jeszcze fragmenty z Drogi Mlecznej z okolic Strzelca:

Obiekty z katalogu Messiera czyli M16, M17 i M18 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 135mm ; naświetlane 4sek ; ISO 12800 ; stack 16 klatek w DSS.





Ciąg dalszy fotografii statywowej.

Obiekty z katalogu Messiera czyli M8, M20 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 135mm ; naświetlane 4sek ; ISO 12800 ; stack 18 klatek w DSS.





Ciąg dalszy fotografii statywowej.

Obiekt z katalogu Messiera czyli M11 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 135mm ; naświetlane 4sek ; ISO 12800 ; stack 25 klatek w DSS.





Ciąg dalszy - obiekty z katalogu Messiera czyli M27 i M71 ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba.

Pentax K-5 ; obiektyw Pentax 135mm ; naświetlane 5sek ; ISO 12800 ; stack 12 klatek w DSS.



 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
A ja klasycznie (może w weekend zdejmę swojego Maczka 127 ze strychu), na razie 450mm (DA-F 150-450)...

 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
squonk, ja nic nie widzę niestety.
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
ja też nie
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja tak. :-)
 
Kolya90  Dołączył: 29 Sie 2015
powalos, tez już widzę.
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
pierwszy raz :) dzisiaj w nocy kasjopea x2

17mm, f3,2, 4 sec, ISO 1600, DSS 17 klatek



+ perseida
17mm, f3,2, 4 sec, ISO 1600, DSS 1 klatka

 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Andy_X, fajnie wyszło.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ładnie. M31 jeszcze się załapała :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach