SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Nie wiem czy to dobry wątek, ale nie będę zakładał następnego dla jednej fotki.
W związku z problemami, które pomogliście mi rozwiązać w tym wątku postanowiłem pokazać jak wyszło.
Ale historia musi być! Zmarnowałem świetne warunki pogodowe przez nieznajomość własnego sprzętu. Ale przecież jutro też jest dzień! Niestety w drugi dzień niebo było masakrą. Ciężkie ołowiane chmury od horyzontu po horyzont. Od świtu do zmierzchu. Wqrzony jak diabli po południu wszedłem na prognozę pogody i wywnioskowałem, że od 1:00 do 4:00 w nocy ma być dziura i czyste niebo. Niemożliwe, ale poczekam. I się doczekałem. Kilka minut po 1:00 niebo bez jednej chmurki.

K50 + Tamron 10-24 | ISO 1250, czas 30s, 10mm, f/4 | 150 klatek + 3 darki
Dzięki Wam :-B
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Piękne zdjęcie :-B
Gdyby Mikołaj Kopernik mógł takie przedstawić to może prędzej by go zrozumieli w tamtych czasach.
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Grzenio gdyby Mikołaj takie coś zaprezentował to by szybciej spalili. :-P
A fot przedni i dzięki za opis.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Fajnie, że się podoba. Moja pierwsza taka produkcja.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Super :-B :-B :-B
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
SlicaR, świetnie wyszło!
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Pierwszy i jak dotąd mój jedyny tranzyt ISS na tle Słońca z maja 2016
Pentax K3
DA 55-300
tranzyt trwał nieco ponad 1,5 sekundy
ISS_Sun by RS, on Flickr
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
gawain74 napisał/a:
Pierwszy i jak dotąd mój jedyny tranzyt ISS na tle Słońca z maja 2016
Pentax K3
DA 55-300
tranzyt trwał nieco ponad 1,5 sekundy


Niezły masz refleks. Gratulacje.

[ Dodano: 2017-03-13, 23:08 ]
Jowisz :

 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Takiego refleksu nie mam. Znałem czas tranzytu korzystając z tej strony - transit-finder.com, miagawke wyzwolilem w trybie seryjnym na 2 sekundy przed pierwszym kontaktem, zatrzymałem 5 sekund później. Na 15 środkowych klatkach złapała się ISS.

Jowisz bardzo ładny, jak widać i bez kamerki da się uzyskać dobry obraz. Setup ten sam co przy Wenus? Ile klatek?
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
gawain74 napisał/a:
Takiego refleksu nie mam. Znałem czas tranzytu korzystając z tej strony - transit-finder.com, miagawke wyzwolilem w trybie seryjnym na 2 sekundy przed pierwszym kontaktem, zatrzymałem 5 sekund później. Na 15 środkowych klatkach złapała się ISS.

Jowisz bardzo ładny, jak widać i bez kamerki da się uzyskać dobry obraz. Setup ten sam co przy Wenus? Ile klatek?


Tym razem Jowisz był z avi z Pentaxa K-5. Mam wrażenie że, ostrość na Jowisza nie była poprawnie ustawiona. Innym astrofotografom - Jowisz wychodzi z większą ilością szczegółów. Być może, że z moim teleskopem Mak 150 trzeba użyć korekcję przesunięcia matrycy aby uzyskać poprawną ostrość.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Cztery fotografie Wenus wykonane między styczniem, a marcem 2017
Pentax K 3 / SW ED 80 / Barlow Hyperion Zoom 2,25 (ogniskowa 1350 mm)
[img]Wenera by RS, on Flickr[/img]
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego stosując "zasadę 600" widać pozorny ruch gwiazd. Sigma 10-20, ogniskowa 10, czas 30 sek i widać ruch.

Miał ktoś styczność z obiektywem samyang 16 2.0, typowo do zdjęć nocnego nieba?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Wytłumaczyć nie, ale mogę spróbować zgadnąć, że może na to mieć wpływ kąt (im bardziej płasko tym większy ruch) i kierunek (chyba kierując się na południe ruch jest "szybszy"). Ale w ogóle nie jestem pewien tej teorii :-P
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
pazuzu88 napisał/a:
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego stosując "zasadę 600" widać pozorny ruch gwiazd. Sigma 10-20, ogniskowa 10, czas 30 sek i widać ruch.

Jeśli w rogach na 10 mm i f/3,5, to będą po prostu wady optyczne obiektywu.

Przy takich samych parametrach jak Twoje, w normalnym oglądaniu, gwiazdy są u mnie punktowe.
Na dużym powiększeniu wiadomo, że już nie wyglądają jak idealne kropeczki ;)

Może wiatr zakołysał statywem?
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
pazuzu88, samyang 16/2 bardzo dobry obiektyw do zdjęć nocnego nieba . Zerknij na opinie na Pentax Forums .
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Spontaniczna próba z ostatniego piątku.

Gwiazdki na niebie by Tomasz Misztal, on Flickr
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Statywowe zdjęcie komety 41PTuttle-Giaciobini-Kersak - fotografowana z Krakowa dnia 27.03.2017.

Z prawej strony kadru zarejestrowała się galaktyka M108.

Lustrzanka Pentax K-5 ; obiektyw Pentax DA 300 f4 ; naświetlane 4 sek na ISO 3200 ; stack z 50 klatek w DSS ; fotografowana ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba.

 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Patrząc na zdjęcia na w tym wątku, choćby na tej stronie, wymóżdżyłem że ta astrofotografia ma co najmniej kilka "gatunków":
- zdjęcia "techniczne" - galaktyka taka i taka, zrobiona tym i tym, w taki sposób. (dla laika - zdjęcia łupieżu na czarnej koszuli ;-) )
- zdjęcia "ładne" - drzewko, dom, auto, osoba, skała, ogólnie "coś" na tle rozgwieżdżonego nieba. Również startrails'y są w tej kategorii.
- zdjęcia "zjawisk i ciekawostek" - przeloty ISS, tranzyty, zaćmienia, planety, zorze itp.
- zdjęcia Księżyca. W różnej konfiguracji z powyższymi.
i pewnie jeszcze kilka.
Zdjęcia zawierające kilka elementów - startrailsy+zorza+księżyc+ISS+dom = astrokombo :-D
Zrobiłem kilka zdjęć nocnego nieba, kilka kręcącego się nieba, nawet Księżyc mam na paru zdjęciach i zaćmienie słońca.
Ale patrząc na zdjęcia w tym wątku podziwiam autorów za wiedzę, umiejętności i siedzenie po nocy na polu (tak, na polu ;-) ) i dziękuję za pokazanie tej dziedziny fotografii, i astronomii jako takiej.

Pzdr.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
barmiska napisał/a:
- zdjęcia "techniczne" - galaktyka taka i taka, zrobiona tym i tym, w taki sposób. (dla laika - zdjęcia łupieżu na czarnej koszuli ;-) )


Fajne.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Jowisz i jego cztery księżyce odkryte przez Galileusza w roku 1610
Od lewej: Io, Ganimedes, Kalisto, Europa

Pentax K3 / SW ED 80 / Barlow Hyperion 2,25
[img]Jowisz_RJPS by RS, on Flickr[/img]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach