Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Lajkonikiem jestem, rozwinąłbyś ten skrót 180 /2700 f15? :-D

Takie coś ma sens? http://allegro.pl/refrakt...4358358332.html Z tego co czytam to badziewie, a sensowne refraktory to wydatek >1500 zł. Za dużo jak na mnie, bo nie wiem czy mnie wkręci astrofotografia. Chętnie porobiłbym fotki kraterów, może jakiegoś Jowisza...

A może lepiej pakować się w MTO-1000? W budżecie raczej się zmieści. Czytałem, że to przyzwoity obiektyw, choć ciemnica. Widziałem też sample Księżyca z tego szkła, nawet są OK. I to mimo że większość z nich zrobiona na matrycy APS-C lub FF.

Na allegro są zeissowskie konwertery x2, przy matrycy 4/3 z tym obiektywem i konwerterem otrzymujemy ogniskową 4000mm!
 

paszczak007  Dołączył: 12 Maj 2013
180 mm - średnica , 2700 - ogniskowa , światłosiła = jasność 15 .
To coś z linka jest dla dziecka na początek ok . Posługiwanie się tym do astrofocenia raczej zniechęci cię do dalszego progresu bo wyniki będą marne . Nie myśl ,ze osiągniesz w warunkach ziemskich dobre rezultaty ( w porównaniu do Hubble'a ) . W sieci pełno jest zdjęć pięknych barwnych galaktyk . Autorzy nie piszą jednak ile poświecili temu czasu . Wielogodzinne ekspozycje na montażach za 200.000 PLN ( tak tyle kosztuje montaż który zapewnia stabilne , nieporuszone , bez przesunięć kątowych obrazy ) . Sam teleskop do takich zadań to już wydatek rzędu 100.000PLN + . Najprostszy montaż , który pozwoli coś tam podziałać to HEQ - 6 ( około 4000 używka w dobrym stanie ) + kamera + małe tele do autoguidingu + laptop + oprogramowanie +++++ ... . Mógłbym tak godzinami . Nie chcę Cię zniechęcić , tylko opisać jak złożone i kosztowne jest to zagadnienie .
Kupno dobrego , manualnego obiektywu + stary stalowy , radziecki , ciężki w h...... j statyw to rozsądne i doskonałe rozwiązanie . Pamiętaj w astrofotografii zdjęcie to 10% roboty , potem jest obróbka , składanie ; czyli kolejne 90 % roboty .
Jak masz czas to się baw , na pewno satysfakcja z dobrego zdjęcia będzie nie ziemska :) .

[cyt] Na allegro są zeissowskie konwertery x2, przy matrycy 4/3 z tym obiektywem i konwerterem otrzymujemy ogniskową 4000mm!


Tak ,są ale 2x większa ciemnica w tele + długi czas ekspozycji na marnym montażu = długie godziny stackowania przy kompie wielu nastu zdjęć aby uzyskać coś co można nazwać zdjęciem .
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Do astrofotografii można też spróbować znacznie tańszego rozwiązania, użyć zamiast montażu paralaktycznego - odbiornik GPS / Pentax odbiornik GPS O-GPS1 /. Posiada on funkcję ASTROTRACER i służy do łatwego wykonywania zdjęć astronomicznych. System stabilizacji aparatu (Shake Reduction) oblicza ruch gwiazd, planet i innych obiektów, używając danych z GPS oraz danych z czujników aparatu a następnie przesuwa matrycę aparatu za "poruszającym się niebem" . W rezultacie gwiazdy i inne obiekty przechwytywane są jako stałe punkty, a nie rozmazane smugi, nawet podczas długich ekspozycji. Urządzenie podłącza się do lustrzanki w miejsce mocowania zewnętrznej lampy błyskowej i stawia na zwykłym statywie foto.
Urządzenie działa tylko z lustrzankami Pentax i są to Pentax K-r, Pentax 645D, K 5 i chyba z nowszymi wersjami : Pentax K5 II i Pentax K-3.






A poniżej moje zdjęcie galaktyki M31 / crop / z Pentax K-5 , na ISO 12800 . Jedno ujęcie 5 sek , RAW , ze statywu bez prowadzenia , odszumiony w PENTAX Digital Camera Utility 4 , obiektywem Pentax FA 135 f 2,8 .



Moje zdjęcie galaktyki M31 dowodzi, że nowoczesna matryca + odpowiedni soft, nawet na wysokim ISO - dają w lustrzance Pentax, zupełnie przyzwoite obrazy.
Jeśli tyle wychodzi na zdjęciu 5 sek , to o ile więcej wyjdzie jak się podłączy lustrzankę Pentax do odbiornika GPS O-GPS1 ? Można znacznie wydłużyć expozycję lub zmniejszyć ISO.

Jak ktoś jest ciekawy, to podaję tabelkę z czasami expozycji zdjęć, jakie można uzyskać korzystając z GPS Pentaxa, podłączonego do lustrzanki Pentax .
Tabelka podaje możliwe czasy expozycji w zależności od modelu aparatu, ogniskowej obiektywu i deklinacji fotografowanego obiektu.



Pentax odbiornik GPS O-GPS1

http://www.fotoplus.pl/ak...rnik-GPS-O-GPS1

Sławek
 

paszczak007  Dołączył: 12 Maj 2013
Sławek , nawet widać M110 i M32 :-)
Bardzo dobre rozwiązanie z modułem GPS . Do ściągania obiektów o dużej jasności powierzchniowej bardzo przydatne .
Żałuję , że na spalonym dysku miałem jedyne kopie składanek z teleskopu .
A M42 próbowałeś ustrzelić ?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
fotopentax napisał/a:
System stabilizacji aparatu (Shake Reduction) oblicza ruch gwiazd, planet i innych obiektów, używając danych z GPS oraz danych z czujników aparatu a następnie przesuwa matrycę aparatu za "poruszającym się niebem" . W rezultacie gwiazdy i inne obiekty przechwytywane są jako stałe punkty, a nie rozmazane smugi, nawet podczas długich ekspozycji.

Fajnie, ale o ile taka matryca się przesunie? Jak długie ekspozycje mogą się udać? Jaki czas mechanizm przesuwania matrycy może gonić to "poruszające się niebo"? Pięć sekund, dziesięć?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O ile dobrze pamiętam to około 1 mm. Czasy masz w tabelce, dwa posty nad Twoim.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Jestem lajkonikiem, ale wydaje mi się, że jeden mm możliwego przesunięcia to niedużo. Jasny i wielki Księżyc przy moim Tairze 300 + konwerterze x2 spiernicza z kadru bardzo szybko. A tu czasu naświetlania to 1/100 sekundy są wystarczające. Co by było, gdyby naświetlać 5-10 minut? Przesunięcie matrycy o 1mm niewiele by chyba pomogło.
 

paszczak007  Dołączył: 12 Maj 2013
5-10 minut (oczywiście montaż na wibro-izolatorach ) + wielokrotna ekspozycja + idealnie zorientowany montaż ( statyw ) -> trudna robota . Lepiej autoguiding zastosować .
Ale...
Można prowadzić naświetlanie przez 15 sekund , wykonać 300 zdjęć , poskładać w programie i zobaczyć co wyszło ( wszystko zależne od jasności powierzchniowej obiektu )

P.S. W tabelkach od Pana Sławka ekspozycje są podane nawet do 300 s ( zależne od deklinacji i ogniskowej )
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
paszczak007 napisał/a:
Można prowadzić naświetlanie przez 15 sekund , wykonać 300 zdjęć , poskładać w programie i zobaczyć co wyszło ( wszystko zależne od jasności powierzchniowej obiektu )
:!: No właśnie.

P.S. Robota z takimi programami jest zautomatyzowana, czy trzeba wszystko klepać samemu, fotka po fotce?
 

paszczak007  Dołączył: 12 Maj 2013
RegiStax stop zaznajom się stop opanuj stop darmowy stop większość go używa stop :)
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Benek napisał/a:

A ja się pochwalę zdjęciem pstrykniętym kilka dni temu. Zestaw prosty: EM-5 + Tair 300 mm + konwerter x2.
Fajne? :mrgreen:


Dla mnie bomba, konwerter x 2 i zdjęcie niczym z teleskopu :)
Co odbiornika GPS, fajna sprawa, ale wolałbym tę kasę przeznaczyć na nowe szkło, a zdjęcia
astrofoto ze statywu też robią ogromne wrażenie.
Twoja M31 Sławek jest tego przykładem. Powoli zaczyna się sezon na tę galaktykę, więc zapoluję na nią, choć
najlepszego obiektywu do tego nie mam :(
Łysy z mojego DA 55-300
 

Kasia  Dołączyła: 30 Cze 2008
Popełniłam coś podobnego za pomocą K100 i refractora Bresser Skylux (F=700mm / D=70mm)
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
gawain74 napisał/a:

astrofoto ze statywu też robią ogromne wrażenie.
Twoja M31 Sławek jest tego przykładem. Powoli zaczyna się sezon na tę galaktykę, więc zapoluję na nią....


Zachęcam wszystkich do astrofotografii. Jest ona dostępna nawet ze zwykłego statywu foto, moje statywowe zdjęcie Galaktyki Andromeda M31 jest tu przykładem. Poza tym nadchodzi sezon na letnie meteory - Perseidy. Wystarczy statyw, obiektyw szerokokątny i łut szczęścia.
Tu krótki filmik z Perseidami z zeszłego roku:

Perseidy

A tu mój zaszłoroczny Perseid :

Perseid

Sławek
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
Polecam wspomniany już O-GPS1. Bardzo przydatny, co prawda w praktyce te 300 sekund można osiągnąć tylko dla szerokiego kąta, ale i tak efektywne nieporuszone śledzenie 20-30 sekund dla ogniskowej 300 mm to już naprawdę dużo - to i tak jakieś 20 razy dłużej niż możnaby zrobić bez tego urządzonka. Mały, poręczny, można wziąć na wszelki wypadek, a razem ze statywem pozwala całkiem sympatycznie pobawić się w fotografowanie nieba.
Potwierdzam też, że działa z nowszymi wersjami aparatów - u mnie z K5IIs.

Poniżej M42 składane z 26 klatek, naświetlanych 20, 15 i 10 sekund. Pentax 55-300, robione na 300mm.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Tomeyk, to zdjęcie M42 wykonane za pomocą O_GPS ?
Z M31 próbowałeś ?
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
Tak, z pomocą O-GPS1, na w miarę solidnym statywie.
M31 jakoś nie miałem okazji, czekam na jesień :)
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Tomeyk napisał/a:
Polecam wspomniany już O-GPS1..... ....Poniżej M42 składane z 26 klatek, naświetlanych 20, 15 i 10 sekund. Pentax 55-300, robione na 300mm.
[


Nawet nieźle Ci ten M42 Orion wyszedł. Czekamy na ciąg dalszy fotek dokonanych przy użyciu GPS Pentaxa.
Sławek
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Fakt, ładni wyszło.
:-B
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Gwiazdozbiór Strzelec z przyległościami ze zwykłego statywu foto, bez prowadzenia za ruchem nieba. Aparat Pentax K-5 ; 10 sek na ISO 3200 ; jedna ekspozycja na f 2,8 ; niewyostrzane. Zdjęcie z Beskidu Sądeckiego - okolice Piwnicznej.



Sławek
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Sławek, to jedna klatka i jak dla mnie efekt powalający. Próbowałeś stackować ten obszar nieba ?
Dodatkowym utrudnieniem dla fotografowania Strzelca jest fakt, że u nas nigdy nie wznosi się on wysoko nad horyzontem

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach