fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
gawain74 napisał/a:
Sławek, to jedna klatka i jak dla mnie efekt powalający. Próbowałeś stackować ten obszar nieba ?
Dodatkowym utrudnieniem dla fotografowania Strzelca jest fakt, że u nas nigdy nie wznosi się on wysoko nad horyzontem


Próbowałem stackować w programie DSS, tylko że zdjęcie robione "szerszym" szkłem czyli ogniskową 24mm . Też zdjęcie ze zwykłego statywu foto i też bez prowadzenia za ruchem nieba :

http://www.odziwo.pl/picture.php?/10298/category/8

Dzięki za ten "efekt powalający". Pozdrawiam.

Sławek

[ Dodano: 2014-10-28, 10:28 ]
Słońce z potężną grupą plam, jedną z największych w historii obserwacji Słońca. Filtr słoneczny stanowiła gęsta mgła.



plamy na Słońcu

Sławek
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Sigma 35 mm również do astrofotografii świetnie się nadaje.
Dwie galaktyki w jednym kadrze. M31 u góry i M33 w dolnej części zdjęcia.
M31_rjps by RJPS_1293
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Czy przy robieniu fotki tych galaktyk, korzystałeś z astrotrakera GS-01 Pentax ?

Sławek
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Z GS-01 Pentax nie korzystałem bo nie mam :)
Ale opis do zdjęcia spieszę dodać, więc:
38 klatek po 10 sekund, złożone w DSS, następnie obróbka
przysłona f1.8 , ISO 1600

A odnośnie Twego zdjęcia Sławek, plam na Słońcu i użytego filtra to dobry pomysł. Sam chciałem w ten sposób, ale ciągle brakuje, albo mgły, albo aparatu pod ręką :) W każdym bądź razie w mojej skromnej kolekcji zdjęć astro, brakuje mi właśnie słonecznych plam
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Jak ustawiałeś ostrość? Ja zawsze mam z tym problem, więc przeważnie fotografuję na f/4.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
gawain74 napisał/a:
Z GS-01 Pentax nie korzystałem bo nie mam :)
Ale opis do zdjęcia spieszę dodać, więc:
38 klatek po 10 sekund, złożone w DSS, następnie obróbka
przysłona f1.8 , ISO 1600

A odnośnie Twego zdjęcia Sławek, plam na Słońcu i użytego filtra to dobry pomysł. Sam chciałem w ten sposób, ale ciągle brakuje, albo mgły, albo aparatu pod ręką :) W każdym bądź razie w mojej skromnej kolekcji zdjęć astro, brakuje mi właśnie słonecznych plam


A spróbuj M33 kliknąć szkłem o dłuższej ogniskowej niż 35mm i zestackować.

Co do Słońca, to kup sobie folię Badera ND 5 do oglądania i ND 3,8 do focenia Słońca - kosztuje to grosze a daje dużą frajdę.
Natomiast do ustawiania ostrości obiektywu na nieskończoność to najlepiej przećwiczyć to ustawianie w dzień a potem zaznaczyć flamastrem cienką kreską punkt ostrości / nieskończoność / na obudowie obiektywu a w nocy wrócić do tego nastawu na ręcznym ustawieniu ostrości.
Sławek
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
W DA 50-300 znalazłem sobie pewien punkt odniesienia, gdzie tak naprawdę jest nieskończoność.
Z Sigmą jest jeszcze lepiej bo pokrywa się ona dokładnie z fabrycznym oznaczeniem na obudowie.

Co do folii, to słyszałem o niej, ale jakoś z lenistwa chyba jeszcze jej nie mam :p
Na dłuższej ogniskowej mam na celowniku kilka obiektów mgławicowych, tyle tylko że od dłuższego czasu pogoda nie sprzyja :(
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Mimo istniejącego na forum tematu " Komety " wklejam kometę - w jako bardziej rokujący i perspektywiczny temat " Astrofotografia ". A tematy pokrewne jak "Komety" i "Księżyc" proponuję scalić w Astrofotografii.

Na Nowy Rok pokusiłem się o statywowe zdjęcie Komety C/2014 Q2 (Lovejoy), mimo jarzącego jak jasny gwint - Księżyca.
Szkoda, bo może by wyszedł ładny warkocz , a tak wyszło tylko zielonkawe i rozmazane coś.

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)
Zdjęcie z 30.12.2014 ze zwykłego statywu foto, bez prowadzenia za ruchem nieba ;
Lustrzanka Pentax K-5 ;
Obiektyw Pentax FA 135mm f 2,8 ;
17 klatek naświetlane po 4 sek na ISO 6400 ;
Stackowane 17 klatek w DSS .





Sławek
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
C/2014 Q2 (Lovejoy) masz zaliczoną, pamiątka/dokument jest, ale warkocz szczególnie na drugim zdjęciu widać, bardzo delikatnie ale jednak.
Pogoda nie dopisuje, Księżyc też nie w porę pełny się zrobił.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
gawain74 napisał/a:
C/2014 Q2 (Lovejoy) masz zaliczoną, pamiątka/dokument jest, ale warkocz szczególnie na drugim zdjęciu widać, bardzo delikatnie ale jednak...


No i chyba jednak warkocz jest :



Statywowe zdjęcie Komety C/2014 Q2 (Lovejoy) z jarzącego światłami Krakowa :
Lustrzanka Pentax K-5
Obiektyw Pentax FA 135 f 2,8
20 klatek naświetlanych po 4 sek na ISO 6400 dnia 13.01.2015
zwykły statyw foto
bez prowadzenia za ruchem nieba
stackowane w DSS
gradienty gratis
Light Pollution gratis

Sławek
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
fotopentax, bardzo ładne zdjęcie :-D . Możesz napisać w jakich godzinach ta kometa jest widoczna i w jakim kierunku ? Może spróbuję chociaż przez lornetkę zobaczyć .
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Teraz kiedy Księżyc wyłazi po północy można polowac na kometę już od wczesnych godzin , ty bardziej że kometa jest wysoko . Tu masz mapkę http://www.kometenseiten.de/aktuell.html
kierunki obserwacji najlepiej na sucho potrenować na Stellarium bądź innym symulatorze nieba . Dzisiejszej nocy podziwiałem C/2014 Q2 (Lovejoy) w ciemności Beskidu Niskiego , widoczna gołym okiem a w lornetce 15x17 bajka , choć po powrocie do domu popatrzylem na nią z zaświetlonego miejsca i też niczego sobie :)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
gezeb, dzięki wielkie :-B . Tylko napisz jeszcze proszę w którym kierunku mam patrzeć ( bo szczerze mówiąc te mapki co linkowałeś są bardzo tajemnicze ;-) ) Tak po chłopsku , wschód , zachód , północ , południe ? Czy może całkiem do góry ? Mam tylko lornetki x10 , x12 . Da radę coś zobaczyć ?
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) jest widoczna od wieczoru - przez całą noc, obecnie objeżdża Oriona z prawej strony i jest blisko pod Plejadami / patrząc przez lornetkę od Plejad w dół, nie można jej nie zauważyć /. Dane z wtorku 13.01.2014 ; ale codziennie po trochę jedzie w górę /.
Ja ją obserwowałem i fotografowałem we wtorek ok godz 19 ale lepiej było o godz 21 bo była jeszcze wyżej na niebie, poza tym warto jednak czytać mapki.
Sławek
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Dlatego wskazałem http://www.stellarium.org/pl/ bo nim najłatwiej sobie na sucho potrenować zanim się wyjdzie w plener , w terenie mozna się wspomagać telefonicznie np. Sky Map czy Star Chart na Androida ( pewno kazdy OS ma coś podobnego ) .
Jak juz znajdzesz Oriona i Plejady - co jest łatwe nawet bez lornetki , to będziesz wiedział gdzie szukać komety z tych niemieckich mapek . Jak patrzysz po za zachodzie Slońca to wschód około 22:00 to już kierunek południowy a okolo 1:00 zachod , oczywiscie w naszej części świata bo w Brazylii czy Australii wszystko powywracane ;)
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
fotopentax, również dziękuję ale tak się głupio składa że totalnie nie orientuję się w mapach nieba . Lubię pogapić się na niebo ale oprócz wielkiego i małego wozu to nie potrafię nazywać i sytuować gwiazdozbiorów .
Ponawiam pytanie o orientacyjny kierunek geograficzny .

[ Dodano: 2015-01-14, 13:53 ]
gezeb, dzięki , o to mi chodziło . Widocznie razem pisaliśmy posta :-D .
Czyli kierunek południe ku zachodowi . Jeśli w najbliższych dniach będzie u mnie pogodna noc to popatrzę i poszukam .
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Zazdroszczę i gratuluję Sławek. Takie zdjęcia ze statywu foto, są dla mnie szczególnie interesujące, bo sam w ten sposób fotografuję nocne niebo, aż dziw bierze, że bez teleskopu i prowadzenia można aż tyle :)
Mam materiał z 13 stycznia z DA 55-300, ale lipa jest, nie wiem czy to moje małe doświadczenie w obróbce astro, czy zbyt ciemne szkło do tego typu fotografii.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
gawain74 napisał/a:
Zazdroszczę i gratuluję Sławek. Takie zdjęcia ze statywu foto, są dla mnie szczególnie interesujące, bo sam w ten sposób fotografuję nocne niebo, aż dziw bierze, że bez teleskopu i prowadzenia można aż tyle :)
Mam materiał z 13 stycznia z DA 55-300, ale lipa jest, nie wiem czy to moje małe doświadczenie w obróbce astro, czy zbyt ciemne szkło do tego typu fotografii.


Oczywiście, że masz ciemne szkło to DA 55-300, tu masz duży zapas, gdzie możesz nadrobić krótką expozycję. Dla mnie z kolei - dramatem jest zaświetlenie Krakowa - no ale głową muru nie przebiję, nie mieszkam w Bieszczadach. Poza tym poluj na jakieś prowadzenie aparatu za ruchem nieba.
Sławek
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Jak będę miał więcej czasu, to posiedzę nad klatkami z DA 55-300, może coś z tego wyciągnę.
Jedyny jasny obiektyw jaki mam to 35-ka Sigmy, jak na razie zrobiłem nim tylko jedną sesję pod stackowanie w DSS i efekt super tym bardziej, że w kompletnej ciemnicy nie byłem.
Wszystko się o czas rozbija. Jest przejrzystość powietrza, bez łysego, to praca wzywa.
Jakieś cudo z prowadzeniem jak najbardziej, ale jeszcze nie teraz :)
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Próbowałem, ale nie wyszło.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach