AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
TM_Mich co ci nie wyszło?. Mi się fot podoba.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
AChmiel napisał/a:
TM_Mich co ci nie wyszło?

Może o Drogę Mleczną chodzi ? Ale nie zmienia to faktu, że i tak bardzo dobre.
lubię takie astrokrajobrazowe zdjęcia.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Statywowe zdjęcie Komety C/2014 Q2 (Lovejoy), plus gromada M 45 Plejady - z jarzącego światłami Krakowa.




Zdjęcie z 16.01 2015
lustrzanka Pentax K-5
obiektyw Pentax 135mm f 2,8
20 klatek naświetlanych po 4 sek na ISO 3200
20 klatek stackowanych w DSS
fotografowane ze zwykłego statywu foto, bez prowadzenia za ruchem nieba
pełny kadr

Sławek
 
ejlot  Dołączył: 07 Cze 2014
Jak wygląda kadrowanie w takich seriach zdjęć bez systemu śledzenia nieba? Jedno na całą serie czy przesuwanie na jakąś obraną gwiazdę po każdym?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
ejlot napisał/a:
Jak wygląda kadrowanie w takich seriach zdjęć bez systemu śledzenia nieba? Jedno na całą serie czy przesuwanie na jakąś obraną gwiazdę po każdym?


Ustawiasz tak, żeby główny obiekty w trakcie serii nie uciekł poza kadr. W trakcie stackowania pozostaje tylko część wspólna. Większym problemem jest wykadrowanie na tak ciemnych obiektach. Chociaż nie wiem, czy to pełny kadr, czy wycinek ze stackowania.
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
ejlot napisał/a:
Jak wygląda kadrowanie w takich seriach zdjęć bez systemu śledzenia nieba? Jedno na całą serie czy przesuwanie na jakąś obraną gwiazdę po każdym?


Pawelek-79 dobrze Ci odpowiedział co do kadrowania zdjęć do stackowania. Powyższe moje zdjęcie komety C/2014 Q2 (Lovejoy) i Plejad, to pełen kadr, minus obcięte brzegi po stackowaniu.

Sławek
 
ejlot  Dołączył: 07 Cze 2014
dzięki Panowie, czekam na pogodne niebo, jadę na jakieś odludzie i zobaczymy co z tego wyjdzie ;-)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
ejlot napisał/a:
i zobaczymy co z tego wyjdzie

Powodzenia. I pamiętaj o tym, że im szerszą ogniskową weźmiesz, tym dłuższego czasu naświetlania możesz użyć bez rejestrowania śladu gwiazd. To samo tyczy się celowania w pobliżu gwiazdy polarnej - są nawet tabelki w poradnikach astrofoto. No i nie ma się co nastawiać na długie ogniskowe na początek, bo to rodzi tylko frustracje - chcesz mieć zdjęcia mgławic na cały kadr, choćby M42, albo M31, a tu nic nie wychodzi na początku.
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Jak się spisują filtry IR w astrofotografii? Da rady zrobić zdjęcie z takim filtrem?

[ Dodano: 2015-02-14, 19:28 ]

Pntax k-x
50mm F2.0
iso 200, 800 i 1600
10 klatek po 10 sec
Udało mi się złapać "spadającą gwiazdę" :)
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Bardzo podobne ślady trzech satelitów, udało mi się zarejestrować na filmiku z kometą Lovejoy:




Sławek

[ Dodano: 2015-02-17, 23:21 ]
Jowisz z 17.02.2015 :



Sławek

[ Dodano: 2015-02-17, 23:54 ]
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Czym go upolowałeś? :)
Ja dzisiaj upolowałem księżyc w towarzystwie Marsa i Wenus :) Niestety chwilowo nie mam statywu więc zdjęcie z ręki :/


 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
U mnie wyszło tak.



fotopentax, czym tak ładnie upolowałeś?
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Dużo lepiej :) niestety z ręki nie dałem rady dłużej naświetlać :)
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Zbliża się częściowe zaćmienie Słońca (20 marca), czy macie jakieś doświadczenia z fotografowaniem takich zjawisk. Chodzi mi głównie o to jak silnego szarego filtra użyć (np. przy ogniskowej 250 mm), żeby wyszło w miarę przyzwoicie.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
kazio napisał/a:
Zbliża się częściowe zaćmienie Słońca (20 marca), czy macie jakieś doświadczenia z fotografowaniem takich zjawisk. Chodzi mi głównie o to jak silnego szarego filtra użyć (np. przy ogniskowej 250 mm), żeby wyszło w miarę przyzwoicie.

http://www.amazon.com/Mar...y/dp/B0068V25JE
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
kojut, dzięki :-B . Nie myślałem, że aż tak mocnego trzeba, to chyba silniejszy niż maska spawacza :lol:
 

Loki  Dołączył: 25 Wrz 2011
Udało mi się wczoraj złapać parę gwiazd:

#1: W lewym dolnym rogu Syriusz, nad nim Procyon. Na środku Orion z widoczną Mgławicą Oriona, zaś w poprzek zdjęcia Droga Mleczna. Po prawej stronie, spomiędzy gałęzi wyziera Mgławica M45, czyli Plejady :)


#2: Kadr prawie taki sam, ale znienacka nadjechały samochody i doświetliły drzewa na pierwszym planie. Myślałem że zepsują mi zdjęcie, ale jednak coś z niego wyszło ;)


#3: Nieco na zachód, na dole po lewej widać Mgławicę M32 - Andromedę. Muszę na nią zapolować z dłuższym szkłem. Wyżej nad nią: po lewej Perseusz, po lewej Kasjopea. Droga Mleczna słabo widoczna, ale jest.


Jeśli gdzieś pomyliłem się w opisie gwiazd, to proszę o poprawę.

kazio, próbuj budżetowo - szybę nad świeczkę!

edit: poprawiłem wyświetlanie zdjęć, teraz po kliku jest pełny rozmiar

 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Loki napisał/a:
kazio, próbuj budżetowo - szybę nad świeczkę!


O ostatnim zaćmieniu Słońca (w styczniu 2011), dowiedziałem się jakieś 2 godziny przed zjawiskiem z radio. Nie było czasu na kupno filtra, więc przed 55-300 trzymałem kawałek kliszy rentgenowskiej :lol: . Niestety niebo cały czas zaciągnięte było chmurami, Słońce wyszło tylko na dosłownie parę sekund. Coś tam udało mi się uchwycić, może nie najlepszej jakości, ale jaka radość była :lol:

 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
kazio, do fotografii słońca kup folię Baadera .
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Są gdzieś informacje na temat aktualnego lub przewidywanego zachmurzenia? Parę razy się wybierałem z aparatem, ale zwykle nic nie widać przez zanieczyszczenie światłem lub właśnie chmury.
A wczoraj jak na złość, wyjechałem w trasę bez aparatu, gwiazdy świetnie widoczne, no cud.
Oprócz fazy księżyca jakie inne czynniki można odczytać/przewidzieć przed wyjazdem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach