grogi  Dołączył: 14 Cze 2008
K200D na AA NiHM, AA Alcaline i CR-V
Czy ktoś ma możliwość porównania szybkość AF w K200D przy zastosowaniu różnych źródeł prądu?

Dlaczego pytam: akumulatorki AA dają 1.2V - więc 4xAku = 4.8V... Baterie AA dają 1.5V - cztery dostarczą 6V... Gdzieś przeleciało mi przed oczami, ze może to mieć wpływ na szybkość AF i na bateriach K200D działa szybciej...

Jeśli jest tak istotnie, zastanawiam się nad zestawem dwóch akumulatorów CR-V3 - teoretycznie dają po 3.0V - bo na baterie nie wyrobię. Polecicie coś?
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Hmmm... Tak sobie pomyślałem jakby to było nosić ze sobą akumulator samochodowy 12V... ale to tylko takie luźne myślenie...
 
grogi  Dołączył: 14 Cze 2008
sunshine napisał/a:
Hmmm... Tak sobie pomyślałem (...)


Elektronika jest zasilana przez regulatory napięcia i ma pewne dopuszczone tolerancje. Regulator działa tak, że obcina zbyt duże napięcie do oczekiwanego poziomu i wydziela na sobie część dostarczonej przez akumulator mocy. Jak dasz za duże napięcie wejściowe, to regulator się przegrzeje i spali. Ale jak napięcie jest za małe - to nie ma z czego obciąć...

Dlatego pytam praktyków :-)

O RCR-V3 doczytałem i niestety odpadają - praktycznie wszystkie mają napięcie 3.6-3.7V pod obciążeniem... :/
 

wilczek  Dołączył: 28 Paź 2008
grogi, wydaje mi się że za bateriami jest i tak przetworniczka step-up, spełniająca jednocześnie rolę stabilizatora. Podbija napięcie do jakiejś wartości ustalonej przez producenta i tyle daje na aparat. W innym przypadku w czasie rozładowania baterii zmiany napięcia mogły by być zbyt duże dla elektroniki.
Pytanie tylko czy w ten sposób zasilany jest też silnik AF czy dla cięcia kosztów bezpośrednio z ogniw.

Ja prawdę mówiąc nie zauważyłem wielkiej różnicy między bateriami a akumulatorkami, ale i nie zwracałam do tej pory na to uwagi.
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
sunshine napisał/a:
Hmmm... Tak sobie pomyślałem jakby to było nosić ze sobą akumulator samochodowy 12V... ale to tylko takie luźne myślenie...


Nie traktuj tej wypowiedzi serio, jej wydźwięk był raczej cyniczny ;-)
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Prawdę mówiąc kilka razy już spotkałem się na tym forum z opinią, że AF działa dużo lepiej przy w pełni naładowanym zasilaniu.
Sam w żadne testy się nie bawiłem (nie luubię tego) - ale chętnie poznam zdanie tych, którym się chciało sprawdzać :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A mi się zdażyło (kiedy jeszcze nie nosiłem zawsze zapasowego kompletu aku.) że poleciałem do kiosku po baterie paluszki, kupiłem komplet i aparat od razu wykrył je jako rozładowane, teraz już nie wiem jakie muszą być baterie (nie akumulatory) żeby kasetka na nich normalnie działała. Zawsze podawałem możliwość kupna w kiosku baterii do tego aparatu jako plus, ale teraz już sam nie wiem...
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
na komplecie Philipsów za 10,- pln zrobiłem prawie 300 fotek K200D..
o dokładnie na takich
http://www.sklepfotografi...s-eXtreme-Life/

swoją drogą http://www.sklepfotografi...erie-litowe-AA/
ponad 1k fotek ;) i są coraz lepiej dostępne, na wyjazd zagraniczny czy inny plener, po co w ogóle brać ładowarkę
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Eldred napisał/a:
teraz już nie wiem jakie muszą być baterie (nie akumulatory) żeby kasetka na nich normalnie działała

Zapewne te z oznaczeniem "foto"
 

MateuszG  Dołączył: 29 Paź 2008
w moim k200D baterie w zestawie "wytrzymały" tylko 650 fotek ...

to wziąłem i naładowałem moje energizery .... po naładowaniu i włożeniu do aparatu doznałem szoku ... baterie rozładowane :evil: jednym słowem są za słabe na k200d

i przez weekend muszę zostać bez aparatu
chyba że jutro dotrą Sanyo Eneloop zamówione na allegro, choć wątpię.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
plwk napisał/a:
Zapewne te z oznaczeniem "foto"
Jeszcze takich w kiosku nie widziałem (no chyba że żartujesz) :->
MateuszG napisał/a:
w moim k200D baterie w zestawie "wytrzymały" tylko 650 fotek ...

to wziąłem i naładowałem moje energizery .... po naładowaniu i włożeniu do aparatu doznałem szoku ... baterie rozładowane :evil: jednym słowem są za słabe na k200d
Piszesz o akumulatorach? Jeden cykl i padły? to chyba niemożliwe.. :shock:
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
nie no MateuszG pisze o tym że Litowe wykończył w 600 fotek a aku w ogóle nie chciały działać, było to już w parmu miejcach wałkowane pozwolę sobie zacytować w pamięci "pentaxowi więcej problemu sprawia układ pomiaru baterii niż zrobienie dobrego aparatu"
 

MateuszG  Dołączył: 29 Paź 2008
zobaczę jak te Sanyo będą działać ...

ale akumlatorki ENERGIZERY też nie były dość nowe ... ale myślałem że chociaż aparat się na nich uruchomi :/

jak widać k200D potrzebuje duuużo energii.

PS. 650 fotek zrobiłem na bateriach dołączonych w zestawie (nie aku)

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Eldred, kupowałem w Lubinie na Krakowskim Przedmieściu baterie Sony z oznaczeniem, że są do sprzętu foto. Były znacznie droższe od normalnych ale zrobiłem na nich prawie tyle zdjęć co na akumulatorach.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jeśli po naładowaniu nie chciały działać to może po prostu wykatowane do końca?
Ja tak miałem z Sony 2700, używałem ich z 1.5 roku z Canonem S1is a potem jeszcze 8 miesięcy z kasetką, pod koniec trzymały tak krótko że je wywaliłem i kupiłem 2x4 Philipsy Multilife 2600 i trzymają idealnie, nawet tydzień na jednym naładowaniu. Teraz mi się trafiła lampa błyskowa za grosze i już nie mam backupu, i jeszcze zima idzie eh.. trzeba będzie trzeci komplet sobie sprawić :-/

[ Dodano: 2008-11-27, 14:06 ]
plwk, dzięki! dobrze wiedzieć gdzie takie są w razie czego (^_^) :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To był sklep foto po lewej stronie idąc od Placu Litewskiego do Bramy.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
plwk napisał/a:
sklep foto
no właśnie, czyli już nie będę opowiadał tej bajki o "bateriach z każdego kiosku" :-|
 

Yaner  Dołączył: 11 Sie 2008
Każde alkaliczne baterie kupione w kiosku uciągną K200D,
pod jednym warunkiem, że nie leżały w tym kiosku rok czy dwa na półce.
Baterie "zwyczajne" i do tego jakiegoś producenta "kszak" mogą
jak najbardziej nie podołać wymaganiom prądowym lustrzanki nawet
jak są świeżo co kupione.
 
damiaszek  Dołączył: 21 Sie 2008
Eldred napisał/a:
teraz już nie wiem jakie muszą być baterie (nie akumulatory) żeby kasetka na nich normalnie działała.


Przede wszystkim ciepłe. Jak założe do k200d baterie lub akumulatorki zimne to przy starcie pokazuje że są rozłdowane, a po kilku minutach pracy cudownie nabierają mocy.
 

dominicus  Dołączył: 01 Paź 2008
Czy to aż tak duży koszt dla Pentax'a by do K200D wpakować dedykowany aku, tak jak jest w K20D :?: Wybaczcie ale jak tak czytam o tym zasilaniu (i nie tylko) to zaczynam się zastanawiać czy kupić K200D :?:
Eldred napisał/a:
no właśnie, czyli już nie będę opowiadał tej bajki o "bateriach z każdego kiosku"

Takie rozwiązanie wydalało się zaje.... pomocne. Padają Ci aku idziesz do kiosku i po problemie. Niestety rzeczywistość jest brutalna :-/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach