angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Pomocy!!!
Witam, to mój pierwszy post więc na wstępie chce się przywitać i pogratulować przyjemnego forum :-D
W ciągu najbliższych tygodni noszę się z zamiarem zakupu lustrzanki cyfrowej. Do tej pory pstrykałem analogowym lustrem Canona. Mam straszny mętlik w głowie. Przesiedziałem wiele godzin na szukaniu odpowiedniego korpusu i na podstawie wielu opinii już miałem się zdecydować na K10D, a tu cena ok 4500PLN (byłem przygotowany na max 3500). Moje focenie a przynajmniej podejście do tematu zaszufladkowałbym do grupy zaawansowanych amatorów. Nie zarobkuje fotografią - jeszcze. Czyli w grę wchodzą np Nikon 80D, Canon 400D i oczywiście K100D. Na rzecz Canona przemawia matryca, która jest podobno bezkonkurencyjna na rynku. Pentax podobno bardziej szumi, aczkolwiek widziałem na forum fotki przy ISO 1600 i 3200 i szumy wg mnie sa do przyjecia, malo tego mozna je wykozystac w ciekawy sposob przy portreciku :) ale za to ma np. stabilizację obrazu. Dodam, że zamierzam dołączyć do zestawu kilka szkieł M42.
Prosze pomóżcie mi. Napiszcie w czym Pentax przebija konkurencje i co jest w nim takiego, że bez zastanowienia powinienem pójść i go kupić.

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Dzieki Fafniak za blyskawiczna odpowiedz. napisz mi jeszcze czy lepiej kupic ta 10 czy moze zatrzymac sie narazie na k100 i za roznice kupic jakies dobre szkielka??
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
angelos, - napisz co robisz....i do jakiego formatu odbitki...jezeli do 20x30 lub nawet 30x40 - kupuj narazie K100D i jakies fajne szkla
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Witam,

Ponieważ miałem D80, a noszę się z zamiarem kupna K10D (którego jeszcze nie macałem), mogę napisać kilka zalet i wad Pentaksa w porównaniu do Nikona. Zaliczam się do grupy amatorów i robię zdjęcia dla przyjemności/do pracy (w stosunku 80/20%). Jest to opinia czysto subiektywna i wyrywkowa:

Zalety:
1) SR/DR, czyli bajery związane z matrycą - wiem, że są różne opinie na te tematy i skuteczność wymienionych rozwiązań, ale miałem stabilizację w D5D i robiłem nie raz znośne fotki na czasach powyżej 1/30; odkurzacz też się wydaje być przydatny - jak dają, to czemu nie
2) Pomiar światła - liczę na to, że K10D będzie miał dobry, bo niestety w D80 był problem (chodzi o pomiar matrycowy) - był to główna przyczyna z powodu której rozstałem się w bólu z Nikonem
3) Uszczelnienie (nie fotografuję na bagnach ani walk w kisielu, ale niejednokrotnie miałem aparat w warstwie piachu czy czegotam i trochę się obawiałem)

Wady:
1) Pentax nie jest w Polsce tak popularny jak Nikon i jest mniejszy wybór oszklenia (szczególnie na rynku wtórnym). Jest to dla mnie argument znacznie ważniejszy niż pierwsza z wymienionych zalet K10D. Jak wiadomo szło BYĆ poniekąd ważniejsze od puszki. Mówię w szczególności o szkłach firmowych (np. kitach). Ja myślałem wstępnie o K10D z DA 16-45, choć nie wiem, czy to szkło przebija kita (18-70) Nikkora :|
2) Autofocus - tutaj niestety Nikon też wygrywa.
3) Jakość zdjęć - trudno coś powiedzieć zanim się ich nie zrobi dobre kilka tysięcy :) Nowy przetwornik w Pentaksie jest obiecujący, ale, to wiem z autopsji, Nikon jest sprzętem umożliwiającym robienie serio pięknych zdjęć (chodzi mi o barwy, nasycenie, itp.). Co więcej - dla osób, które nie chciały robić w NEFach, wyjściowy JPG był na bardzo przyzwoitym poziomie.
4) Nie wiem jak z serwisem (znaczy wiem kto odpowiedzialny, ale nie wiem jak w praniu, bo do Nikona to miałem 5 minut od pracy).

Do puszki planuję dokupić (w tej kolejności): kit, stałka manual, lampa, stałka manual, tele AF. W grę nie wchodzą raczej szkła Limited (chwilowo), tak samo jak raczej nie wchodzą nowe szkła uszczelniane Pentaksa. Z tego powodu sam się mocno zastanawiam czy nie wejść ponownie w Nikona, czy nie wybrać Pentaksa. Acha - ponieważ raczej nie wydałbym kasy na VRa (chyba że tele), to jednak w przypadku szkieł, pomimo mniejszej ich liczby na rynku, Pentax górą !

Pozdrawiam i wszystkich czytających proszę o traktowanie powyższych myśli jako subiektywnych odczuć zupełnego amatora.

Zbyszek

PS.: Skąd cena 4500 za K10D ? Za puszkę wołają średnio 3,6k, a natomiast za puszka z kitem 16-45 5,05k. :>
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Do tej pory nie robiłem raczej większych odbitek niż 20x30 ale chciałbym kupić sprzęcik taki, którego przez dłuższy czas nie musiałbym zmieniać. "Ci co biegają za sprzętem przestają robić zdjęcia" - motto mojego chrzestnego ;-) A w niedalekiej przyszłości chciałbym zacząć sprzedawać fotki. I zastanawia mnie ta matryca. CMOS to coś nowszego - tylko jeśli byłoby DUŻO lepsze od CCD to wszystkie firmy szczególnie w wyższych modelach przeszłyby na te matryce???
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Re: Pomocy!!!
angelos napisał/a:
Czyli w grę wchodzą np Nikon 80D, Canon 400D i oczywiście K100D. Na rzecz Canona przemawia matryca, która jest podobno bezkonkurencyjna na rynku.


W najnowszym modelu, 400D, to "podobno" to chyba rzeczywiscie tylko "podobno", bo z tego co widzialem w testach to Nikon D80 szumi mniej (ale to korpus nieco wyzszej klasy). IMHO Canon w poscigu za pixelami zmniejszyl rozmiar fotosite na tyle, ze stracil najwazniejsza przewage. A ponadto tanie cyfrowe Canony maja tradycyjnie paskudne wizjery - pewnie aby zniechecic uzytkownikow do mocowania szkiel M42 ;)

angelos napisał/a:
Pentax podobno bardziej szumi, aczkolwiek widziałem na forum fotki przy ISO 1600 i 3200


chyba K10D pomyli Ci sie z K100D - to zupelnie rozne modele. K10D ma wiecej pixeli, a wiec mniejsze fotosite, skutkiem czego w ogole nie ma czulosci ISO 3200 (ale ma za to ISO 100). Nie ma co rozpaczac, bardzo malo aparatow tak naprawde kiedykolwiek mialo czulosc 3200 - w wiekszosci przypadkow to po prostu niedoswietlony 1600 z korekcja w druga strone przy zapisie pliku. Czyli zwykly "push processing" ktory w przypadku lustrzanek cyfrowych osiaga sie korygujac ekspozycje na minus i zapisujac zdjecia w RAW. Juz nie mowiac o tym, ze taka czulosc jest zwyczajnie niepotrzebna (i zapewne dlatego Canon 400D tez jej nie ma), tym bardziej jezeli masz stabilizowana matryce.

angelos napisał/a:
Dodam, że zamierzam dołączyć do zestawu kilka szkieł M42.


W takim razie zapomnij o Nikonie, a szkoda bo D80 to calkiem przyzwoity korpus (dobry AF, wreszcie przyzwoity wizjer, malo szumow na te rozdzielczosc) No oczywiscie, wady tez swoje ma, ale nie bede tutaj ...

angelos napisał/a:
Napiszcie w czym Pentax przebija konkurencje i co jest w nim takiego, że bez zastanowienia powinienem pójść i go kupić.


Hm, nawet gdyby K10D znosil zlote jajka, to obawiam sie ze nie mozesz po niego "pojsc i kupic" bo go jeszcze w sklepach nie ma - trzeba poczekac do grudnia :cry: A co do przebijania konkurencji, to w skrocie: to aparat porownywalny klasa i mozliwosciami z Nikonem D200 i Canonem 30D, ale znacznie od nich tanszy (i dlatego zapewne postawiles go obok D80 i 400D) i nieco wolniejszy co Pentax tlumaczy znacznie wieksza iloscia przetwarzanych danych z matrycy. Ma za to z dodatkowym feature ktorego panowie z C* i N* nie wstawia do swoich lustrzanek jeszcze przez dlugi czas, bo by im zjadly sprzedaz drogich szkiel, a konkretnie stabilizacja matrycy.

Jezeli chcesz kupic juz teraz, aparat porownywalny klasa z Canonem 400D ale ze stabilizacja i dostepnoscia systemowych obiektywow manualnych (tego nie ma ani Canon ani Nikon) to bierz Pentaxa K100D.

[ Dodano: 2006-11-08, 12:55 ]
Zbigniew napisał/a:
Autofocus - tutaj niestety Nikon też wygrywa


tradycynie to prawda, ale moze K10D podgoni Nikona - zobacz tu Jest dobrze, czyli Kwadrans z Kadyszką
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Bronek pisząc o szumach pisałem o k100D.
http://deeper.xorg.pl/t/

A jeśli chodzi o szumy w Canonie 400D to chyba masz racje, gdyż nawet użytkownicy w recenzjach piszą, że szumi i to na kolorowo :shock: a poza tym podobno nie doświetla w cieniach w odróżnieniu od Pentaxa. Chyba zaprzyjaźnie się z tym forum i sprzętem Pentaxa na stałe.

Jeszcze raz dzieki za pomoc i profesjonalne podejście do tematu.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
angelos napisał/a:
Napiszcie w czym Pentax przebija konkurencje i co jest w nim takiego, że bez zastanowienia powinienem pójść i go kupić.

angelos to jest powód ;-)
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1749
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Zbigniew napisał/a:
Witam,

Ponieważ miałem D80, a noszę się z zamiarem kupna K10D (którego jeszcze nie macałem), mogę napisać kilka zalet i wad Pentaksa w porównaniu do Nikona.
(...)

2) Autofocus - tutaj niestety Nikon też wygrywa.

Witaj Zbigniewie.
Twoje uwagi są bardzo cenne jako byłego posiadacza lustrzanki Nikona, dlatego ja mam tylko jedno pytanie:
Ciekaw jestem dlaczego uważasz, że Nikon wygrywa w szybkości AF, skoro nie miałeś go w ręku i nie jest dostępny w sklepach? Zwłaszcza, że mają być dostępne do niego również obiektywy (wiem, wiem, na razie tylko pokazane, znów trzeba poczekać na dostępność i cenę w sklepach) z wbudowanymi silnikami. Chyba trudno coś w ten sposób oceniać.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
NIe jestem pewien na jakiej podstawie piszecie o AF w K10D - ja go mialem w rekach z FA*28-70 i o AF moge powiedziec ze jest o 3 klasy lepszy od tego *ist-owego zarowno jesli chodzi o szybkosc jak i dokladnosc. Nie porownywalem go oczywiscie 1:1 z C czy z N ale miewam czasem w rekach D50, D80, Rebela XT i mysle ze jest bardzo porownywanlny.
Zreszta nie ma sie co onanizowac trzeba poczekac do produkcyjnego egzemplaza. Jak mozesz to czekaj jak nie to wracaj do Nikona, wiadomo ze to troche obciach, ale zdjecia tez robi :-P
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
gebi napisał/a:

Witaj Zbigniewie.
Twoje uwagi są bardzo cenne jako byłego posiadacza lustrzanki Nikona, dlatego ja mam tylko jedno pytanie:
Ciekaw jestem dlaczego uważasz, że Nikon wygrywa w szybkości AF, skoro nie miałeś go w ręku i nie jest dostępny w sklepach? Zwłaszcza, że mają być dostępne do niego również obiektywy (wiem, wiem, na razie tylko pokazane, znów trzeba poczekać na dostępność i cenę w sklepach) z wbudowanymi silnikami. Chyba trudno coś w ten sposób oceniać.



Hej! W sumie racja - napisałem, że nie miałem puszki w rękach, a później napisałem o szybkości autofocusa. Moja opinia bazuje na tym, co wyczytałem w sieci + na jakimś wewnętrznym przekonaniu (i tu mogę, a nawet chciałbym się mylić), że obiektywy z napędem z puszki (ze śrubokrętem) są nieco wolniejsze niż z napędem w samym obiektywie. Acha - jeszcze bazuję na doświadczeniach z apoaratem KM 5D, którym fociłem przez dobre kilka miesięcy - tam AF był nie za szybki (a z tele wręcz zamulasty).

A odnośnie nowych szkieł - słyszałem, że mają chodzić po około cenie eLek Canona, więc nie zanosi się chwilowo, abym je nabył.

Pozdrowienia,
Zbyszek
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Zbigniew napisał/a:
Hej! W sumie racja - napisałem, że nie miałem puszki w rękach, a później napisałem o szybkości autofocusa. Moja opinia bazuje na tym, co wyczytałem w sieci + na jakimś wewnętrznym przekonaniu (i tu mogę, a nawet chciałbym się mylić), że obiektywy z napędem z puszki (ze śrubokrętem) są nieco wolniejsze niż z napędem w samym obiektywie.

Czyli ustaliliśmy, że nie mamy żadnych podstaw żeby uważać, że AF Nikona D80 będzie szybszy od K10D (poza różnicą w szybkości obiektywów), trudno uznać również, że będzie wolniejszy, bo póki co korpusu Pentaksa nie ma w sprzedaży.

Zbigniew napisał/a:
Acha - jeszcze bazuję na doświadczeniach z apoaratem KM 5D, którym fociłem przez dobre kilka miesięcy - tam AF był nie za szybki (a z tele wręcz zamulasty).

Tym bardziej nie można wysnuwać wniosków o szybkości AF porównując D80, K10D i KM5D (wbrew pozorom K w nazwie 5D nie pochodzi od bagnetu K ;-) ).
K10D to aparat zdecydowanie z wyższej półki niż KM5D, do tego nowsza konstrukcja, co więcej dochodzą narzekania użytkowników, że Pentax miał wolniejszy AF niż konkurencja w serii *istDS/DL, więc zakładam, że położyli duży nacisk na przyśpieszenie AF w K10D (wzmocniony silnik w korpusie, wyższe napięcie zasilające z dedykowanego akumulatora).

Zbigniew napisał/a:

A odnośnie nowych szkieł - słyszałem, że mają chodzić po około cenie eLek Canona, więc nie zanosi się chwilowo, abym je nabył.

No to może być ból, cena może być zaporowa dla amatorów (zwłaszcza w Polsce)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
gebi napisał/a:
dochodzą narzekania użytkowników, że Pentax miał wolniejszy AF niż konkurencja w serii *istDS/DL, więc zakładam, że położyli duży nacisk na przyśpieszenie AF w K10D


aaa tam, duzy nacisk. Po prostu zmienili zasilanie i tyle - http://manufactura.home.p...opic.php?t=1694

Cytat

I do not believe Pentax’s AF has been slow even on the current lenses.

As a side effect of using Li-Ion batts, AF motor power was strengthened, consequently the AF speed gets faster.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach