kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Na pewno jest lepiej. Choć niedostatek doświetlenia daje się we znaki.
 

kinek  Dołączył: 14 Paź 2008
5 zbyt ciasna, ale nie przejmuj sie... mi tez to Kulten wytyka, a zna sie chlopak na rzeczy, po pewnym czasie zrozumiesz o co chodzi:P
6 nie znam sie na tego typu zdjeciach, ale wyglada na lampe wbudowana, a ja strasznie nie lubie tego urzadzenia:p
8. nieostra fakt ale da sie z tego zdjecia cos zrobic...
cos ode mnie, mam nadzieje ze sie nie obrazisz

zaraz Kulten mnie pojedzie za zly balans bieli itp ale to tylko taka moja szybka propozycja :-)
moim zdaniem sprobuj wyjsc w plener w domu ciezko o fajne swiatlo itp.

ps. nad oczkami trzeba by bylo popracowac ale ja juz o tej godzinie nie mam sily :-)
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Ale proszę o nie robienie ze mnie guru, którym nie jestem, na prawdę, ja też ciągle jestem na etapie nauki. Zresztą niektóre osoby wytykają mi omyłkowość lub wręcz bezczelność więc nie traktujcie moich porad jako receptę na jedynie słuszną prawdę (nawet jeśli forma moich wypowiedzi każe tak to odbierać).

Jęsli chodzi o doświetlenie to wiadomo, że warto zacząć od dobrego jasnego obiektywu, np m50/1.7, świetne szkło za nie duże pieniążki. Można robić też w warunkach domowych, ja np do tego celu lubię wykorzystywać łazienkę, w której mam skośne ściany i porządną lampę opartą na takiej dziwnej żarówie :evilsmile: w kształcie spirali, która daje świetne białe światło. Następny krok to oczywiście pstrykanie na np. f2.0 wartości przesłony ( w zależności od posiadanego szkła niech ta cyfra będzie w miarę niska) i ISO 100 (ja tak robię ze względu, na fakt, że mój aparat dość szybko szumi :) ) i do tego dostawiamy wartość ekspozycji podług panujących warunków oświetleniowych.
 

kinek  Dołączył: 14 Paź 2008
sory za OT... Kulten ja z Ciebie nie robie zadnego guru, ale konkretne uwagi moim zdaniem moga wiele pomoc. koniec OT:P
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Moim zdaniem, gdyby nie było nieostrości to zdjęcie 8 byłoby bardzo udane :) 7 chyba zbyt drastycznie obcięta albo zbyt małe zdjęcie wrzuciłeś jak na szerokość tego forum i w zestawieniu z 8 sprawia wrażenie całkiem małego :)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Janusz Gdula napisał/a:
Wiem, że 8 nieostre
Proszę o krytykę

Nieostre :-P
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
Dzięki za wszystkie komentarze :)

[ Dodano: 2009-02-13, 20:58 ]
No to może wrzucę pierwszy autoportret ;) Oświetlenie celowo takie zastosowałem.
Zdjęcie zrobione Heliosem na F2.8
9)

[ Dodano: 2009-02-17, 11:55 ]
10)

[ Dodano: 2009-02-17, 11:58 ]
11)

[ Dodano: 2009-02-17, 12:08 ]
12)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
10,11 i 12 - ciekawe, fajne, podobają mi się. Portret na 9) - ok.
Wcześniejsze - albo technicznie nie najlepiej, albo kadry nieciekawe (jak te widoczki na początku pierwszej strony. Portret dziewczyny - za miękki i twarz za blisko brzegu kadru. Dotyka nosem brzegu kadru. Przesuń ją w prawo, tak, żeby tyłem głowy dotykała brzegu kadru.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Dla mnie najciekawsza 10 - kolorystyka, kontrast między gałęziami i śniegiem, subtelne oszronienie drzewa a w oddali mgła. Bardzo mi się to podoba. Autoportret na 9 zbyt nieostry dla mnie, ale oświetlenie mi odpowiada. Całkiem przyjemna 12, z oddalającą się drogą - kadr nie jest powalający, ale generalnie OK, jak dla mnie. Słabo, moim zdaniem, na 11 - zbyt duży nieporządek, nie wiem o co Ci tutaj chodziło.
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Ok to piszemy:
1- matryca do czyszczenia
2- po lewej stronie jest jak dla mnie za ciemno...
3- trochę takie normalnie nie przykuwa niczym
4- centralny kadr jest bebe
5- nieciekawe, ot zwykły pstryk
6- z lampy zdjęcie.. nie podoba mi się po za tym to niczym nie przykuwa
7- brak ostrości jak dla mnie
8- wiesz ze nie ostre ;)
9- nie mam zdania
10- podoba mi się ładne zdjęcie ale trochę za pusto z prawej strony...
11- ładne, ładne
12- czegoś mi tu brakuje ... może bym się chylił tak -1 m i wtedy cyknął

Im dalej w las tym lepiej, ja również zapraszam do skomentowania moich zdjęć.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
piotrek0001 napisał/a:
1- matryca do czyszczenia

Jak to mówią?
- przyganiał kocioł garnkowi :-P
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
no ja sie nie znam itd ale najbardziej moja uwage zwrocily na siebie 2,8,10
Moim zdanie w portretach poprostu nie ma swiatla. Moze w 10 snieg za bardzo niebieski.
Tak ode mnie
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
1 i 3 wydają się poruszone

2 interesujące choć faktycznie lewa strona nijaka

4 albo przekombinowane albo totalnie nieudane

5. chyba niepotrzebnie rączki ucięte ale ogólnie ciekawe

6. nijakie zwykłe badylki :)
7 foto album rodzinny

8. nieostre a mogło być fajnie
9 minimalnie kontrast za dużo z prawej, ale fajne

10-12 bardzo przyjemne, im dalej tym lepiej

"jakiś" postęp widać :evilsmile:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Portret - to jakaś moda jest, żeby nieostre zdjęcia robić? Mnie się to światło na twarzy kompletne nie widzi. Znaczy sensu takiego oświetlenia nie dostrzegam, bo efekt mizerny. Może gdy by chociaż to oko było "bardziej" w świetle?
zimowe - nic i nuda. Ani temat, ani jakiejś szczególnej kompozycji, ani światła. Kolorystycznie też jakoś nie tak. I chyba jednak niedoświetlone.
Tak poza tym - to po co te zdjęcia zrobiłeś, czemu akurat takie kadry, czemu tak pozkazane? Naprawdę to, co chciałeś zobaczyć na tych zdjęciach widzisz na nich? Gdyby zrobienie takiego zdjęcia kosztowało Cię powiedzmy 5zł to też byś je pstryknął?
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
matb napisał/a:
Gdyby zrobienie takiego zdjęcia kosztowało Cię powiedzmy 5zł to też byś je pstryknął?

a to mi sie podoba :)
w wielu watkach powinno sie je zadac.

Pozdrawiam
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
1 - przeszkadza ta reklama i to strasznie (to cos za drzewem)
6 - jak robisz cos takiego to staraj sie nie ucinac żadnego fragmentu
7 i 8 bardzo fajne ( o ósemce mówili więcej inni wiec sie nei bede rozpisywał - ale kadr mi sie podoba)
10 - 11 - 12 bardzo fajne.
Ogólnie widać że to już nie zwykłe pstryk tylko troche juz myslisz i o to chodzi
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
matb, ja bym nr.10 pstryknął. Tylko nie wiem, czy zostawiłbym ten kolor, czy spróbował w B&W. 12 - być może. Nie wiem.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
matb napisał/a:
Naprawdę to, co chciałeś zobaczyć na tych zdjęciach widzisz na nich? Gdyby zrobienie takiego zdjęcia kosztowało Cię powiedzmy 5zł to też byś je pstryknął?


Tak, bo robienie zdjęć daje mi olbrzymią radochę I jest to bezcenne. :) :)

Co do portretu, to dopiero poznawałem aparat. Wiem, że zdjęcie niczym się nie broni.
Zdjęcie nr 9 to zrobione Heliosem, to sam sobie pstryknąłem z samowyzwalaczem, dlatego lekko nieostre. A co do światła to mi takie odpowiada boczne oświetlenie :) Ale to moja subiektywna ocena.
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
9 - za szaro, zdecydowane szarości, które rządzą na tym zdjęciu nie służą jego pozytywnej ocenie.

10, 11 i 12 - ... jakby to powiedzieć... :evilsmile: Bardzo dobre moim zdaniem. Świetnie przygotowane kadry, przemyślane i porządnie obrobione. Może na 10 lekko brakuje góry choć specjalnie mi to nie przeszkadza.

Dałeś przykład jak z pozornie banalnego tematu i powszechnie nas otaczającego można sporządzić świetne obrazy.
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
Cytat
Zdjęcie nr 9 to zrobione Heliosem, to sam sobie pstryknąłem z samowyzwalaczem, dlatego lekko nieostre.

Ja sie znam ale moze trzeba bylo powtorzyc foto

Cytat
A co do światła to mi takie odpowiada boczne oświetlenie :) Ale to moja subiektywna ocena.

Ja sie nie znam i mi tez sie podoba boczne oswietlenie. Przy jednej lampie nalezy zwracac uwage co przykrywa cien, ile przykrywa, jak przechodzi na twarzy linia na ktorej konczy sie cien.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach