Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
SQ6GIT, co do baterii - spróbuj cynkowych PR44, dają stabilne 1,35-1,38 V.
(tylko działają krótko - dwa trzy miesiące)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pietras napisał/a:
Ale chyba powinno być tak samo bo bebechy R-ka ma takie jak L-ka ?


Bebechy tak.. .ale casing niekoniecznie...
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Cypis aka Piotr napisał/a:
SQ6GIT, co do baterii - spróbuj cynkowych PR44, dają stabilne 1,35-1,38 V.
(tylko działają krótko - dwa trzy miesiące)


To te od aparatów słuchowych? jeśli tak, to będzie trochę kombinacji, bo CL nie ma komory na baterie w kształcie dziury/walca, a ma taki wślizg.. i tylko ta PX625 (czy jakoś tak) wchodzi.
 

Pietras  Dołączył: 30 Kwi 2007
SQ6GIT, a może tak : http://cgi.ebay.pl/Inters...%3A1|240%3A1318

I do tego wpasować baterię 675 1.4V

Lub drożej : http://cgi.ebay.com/MR-9-...Q2em118Q2el1247

Z baterią 386

Ja takiego patentu (z pierwszego linka) używałem dla tanich baterii do Hi-Matic-a

[ Dodano: 2008-12-16, 19:21 ]
Chyba że wyciągniesz środek PX625 i wrzucisz w nią inną baterię ?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
kazda bateria ci wejdzie jak dopchasz sreberkiem ;-) Serio. A powietrzno-cynkowych nie polecam, bo szybko siadają. Srebrowa starczy ci na lata...
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Czyli jeszcze muszę jakiegoś świstaka zatrudnić... ;-)
Chyba za leniwy jestem... Zamówię tę przejściówkę, to będę miał od razu 1.35V
CLka mi podeszła na tyle, że chciałbym o nią zadbać - serwis, dobra bateria, itp.
Spodobała mi się, a M6 miałem 2 tygodnie, no i póki co poza pomiarem światła i lepszym wizjerem, to nie ma nic innego co ma CL, a CL za to miniaturka i leciutka, choć solidna. No po prostu super, jakoś mi podeszła.

Jak zarobię pieniądze jakieś w życiu, to sobie może tę M6 sprawię, póki co na CL pozostanie działać. Ja lubię 50mm i chyba tyle mi wystarczy. Może jeszcze 35mm, ale nie wiem czy tam z kolei coś nie włazi do środka, jak np. przy 28mm, jakie miałem z tą M6.
:-D
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
podpinam się pod temat.
kupiłem CLkę i okazuje się, że nie jest tip top, jak miało być - światłomierz nie działa.
Właściwie, to nie ma pewności, czy bateria jest ok.
Czy ktoś może mi opisać jak sprawdzić światłomierz?
Jeśli bateria będzie ok, to co trzeba nacisnąć, przesunąć, czy cokolwiek innego zrobić, żeby zadziałał światłomierz i jak sprawdzić, czy on zadziałał (wskazówka w wizjerze? w którym miejscu)?
Czy on mierzy przez obiektyw czy przez zewnętrzny element jakiś?
Będę wdzięczny za sugestie.

gilby
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
gilby, masz po prawej stronie obiektywu (przeciwna od przycisku mocowania obiektywu) taki mały przycisk, on służy do testowania światłomierza/baterii. Po naciśnięciu, powinna wskazówka się ruszyć..

Sam pomiar jest przez obiektyw - jak zdejmiesz szkło, to zobaczysz taki okrągły czujnik tuż przed migawką, oczywiście tylko jak naciągniesz ją, bo normalnie jest schowany.
Natomiast możliwe, że niewłaściwie uruchamiasz światłomierz - on tylko działa przy naciągniętej migawce i w dodatku jak dźwignia naciągu jest lekko odchylona do tyłu.

Wskazówka jest po prawej stronie w wizjerze, powinna być na środku w takiej szczerbince na pionowej "podziałce". Oczywiście takie wskazanie to dla baterii 1.35V... :-)
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
SQ6GIT, dzięki za wskazówki.
dam znać, co się okaże.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
to ja myślałem, że masz CL przy sobie.. :-)
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
kupiłem na allegro
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=513521700
jeszcze jej nie mam, ale Pan który mi sprzedał, nie zna tego aparatu. Dopiero po zakupie okazało się, że światłomierz nie działa. Więc potrzebne były wskazówki, jak testować. I w sumie, Pan testował zgodnie z tym co napisałeś i nic - wskazówka ani drgnie, jest do góry.
I teraz nie wiem co dalej - Pan jest bardzo sympatyczny - wstępnie zaproponował, że zmniejszy cenę o koszt naprawy, a jak będzie za drogo to odda mi pieniądze i wystawi jako uszkodzoną.
Nie wiem co robić.
Jedyna szansa, że to bateria.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
gilby, jeśli facet jest uczciwy, to bierz.
Po pierwsze może to tylko bateria.
Po drugie, ja tam bym się światłem nie przejmował, i tak teraz używam zewnętrznego Sekonic 308.
Po trzecie, jak się okaże, że światłomierz nie działa (a podobno to tylko kwestia czasu nawet w dobrych CL), to może wynegocjujesz upust na ~400 zł, a to już koszt światłomierza L308 (netto, jeśli wpisujesz w koszty).

PS. Cena wg mnie bardzo dobra przy CL + 40/2 + 90/4. A jak zejdzie o 400 za światłomierz, to już miodnie wg mnie. CL to naprawdę fajny sprzęt.

PS2. No i jak uczciwy, to jeszcze sobie potestuj czasy, dalmierz itp. Zawsze możesz zwrócić.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
oki, okazało się, że wszystko sprawne. Bateria była do wymiany.
Teraz czekam na przesyłkę i będę się zastanawiał jak rozgryźć problem baterii.

gilby
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
gilby napisał/a:
będę się zastanawiał jak rozgryźć problem baterii

a co chcesz rozgryzać?
jak volty, to opcje:
1) 1.4V powietrzno cynkowe do aparatów słuchowych
2) adapter za kilkadziesiąt PLN
3) olać adaptery i volty i używać 1.5V normalnej.. :-)
4) używać zewnętrznego światłomierza
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ok, lejka jest u mnie.
Stan - rewelka.
Prawie nie widać, że używana.
Minimalnie przyciężko chodzi kółko czasów - może od tego nieużywania.

Mam pytanko - chyba mam rozkalibrowany dalmierz - nieskończoność się minimalnie nie zjeżdża - brakuje dosłownie odrobinkę i obraz na dalmierzu zszedł by się, ale się nie schodzi.

Czy mogę sam skalibrować dalmierz? Jak to się robi? Czy lepiej nie grzebać samemu?

Światłomierz działa ok - na baterii 1,5V mam podbitą czułość o ok. 2 EV.

gilby
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
gilby napisał/a:
Czy mogę sam skalibrować dalmierz? Jak to się robi? Czy lepiej nie grzebać samemu?

na priv podaj mi nr telefonu, zadzwonię do Ciebie, szybciej będzie wyjaśnić

gilby napisał/a:
Światłomierz działa ok - na baterii 1,5V mam podbitą czułość o ok. 2 EV.

czyli co ustawiasz na kółku ASA jak masz film 400?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
PW już wysyłam.
Jak wkładam film 400 muszę ustawić ASA 100.

gilby
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
gilby napisał/a:
Jak wkładam film 400 muszę ustawić ASA 100.

OK, tak właśnie wyliczenie mi wychodziło, ale wolałem się upewnić, czy dobrze rozumiem - skąd te dane, że trzeba właśnie o 2EV ustawiać? I czy to działa w każdych warunkach oświetleniowych?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
I czy to działa w każdych warunkach oświetleniowych?


Obawiam sie ze nie.
gilby napisał/a:
Jak wkładam film 400 muszę ustawić ASA 100.


To z bateria cynkowo-powietrzna czy alkaliczna?

SQ6GIT napisał/a:
zadzwonię do Ciebie, szybciej będzie wyjaśnić


Jesli chodzi o krecenie srubka w koleczku ramienia dalmierza, przestrzegam przed zgięciem ramienia - koniecznie należy przytrzymać ją z góry palcem i stosować ciasno wchodzący śrubokręt.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
alkos, chodzi o kółeczko w bagnecie? Nie będę go dotykał - nastraszyłeś mnie.
Ale kolega SQ6GIT poradził jak dostać się do śrubeczki regulującej od góry korpusu.

SQ6GIT, pomiar sprawdziłem z ręcznym światłomierzem - Weimar Lux.
Sprawdzenie tylko takie plus minus w warunkach domowych.

A jeszcze jedno - jak kręcę obiektywem w jedną stronę i potem zaczynam w drugą, to przez kawałek obrotu obiektyw idzie troszkę lżej i potem wraca do normalnej pracy.
Tak, jakbym miał trochę luzu. Przy obu obiektywach.
Ale dalmierz zachowuje się normalnie - reaguje zarówno w tym momencie mniejszego oporu jak i przy dalszym obrocie.

[ Dodano: 2009-01-14, 10:27 ]
aha, bateria alkaliczna.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach