opit  Dołączył: 27 Gru 2008
  [opit] Proszę o ocenę
Witam.
Jako początkujący fotograf amator pragnę pokazać kilka swoich ostatnich fotek.
Bardzo proszę o subiektywne oceny i ewentualne uwagi oraz porady.
Oto one:

Akty
1.


2.


3.


Portrety dzieci:
4.


5.


6.


Uwielbiam fotografię czarno/białą oraz zabawy światłem i cieniem.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Ja się na takiej fotografii nie znam, ale mogę napisać, że jedynka mi się podoba, poprawił bym tylko pierś.
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Szkoda, że na kilku z tych fotografii brakuje światła. Granulacja oraz szum, których też tu nie brak zwłaszcza przy wyciąganiu cieni to rzecz, która mi się nie podoba.

Kadrowo i obróbkowo najlepiej wyszło moim zdaniem na 5.
Co się stało z ustami dziecka na 6? Chyba w PSie poszło nieco nie prawidłowo :-D .
4 ma siłę wyrazu ale brak dostatecznego światła i szum psuje efekt.
Akty bardzo niedoświetlone, rozumiem, że przez to, iż modelka obawiała się pokazać więcej.
Zdjęcie z pupą to oklepany bardzo temat i nie zapadający w pamięc, takie kadrowanie zupełnie się nie broni.
 
opit  Dołączył: 27 Gru 2008
Dzięki Panowie.
Generalnie szum zrobiłem specjalnie focąc na wysokim iso bez żadnej korekcji, ale tylko dlatego, że podobają mi się wydruki czarno białe z takim szumem.
Akty przyciemniałem specjalnie, bo tak jak napisał @kulten modelka prosiła o ukrycie pewnych szczegułów. Była to jej pierwsza taka sesja. Gdybym miał wolną rękę akty wyglądały by zupełnie inaczej, a napewno były by o wiele jaśniejsze i szczegółowe.
Ps'a jest tu naprawdę niewiele. Korygowałem nim jedynie jasność i kontrast aktów.
Fotki dzieci wyciągnięte prosto z puszki bez najmniejszej obróbki programowej. Jedynie w 5 i 6 dodana ramka.
Cytat

Co się stało z ustami dziecka na 6? Chyba w PSie poszło nieco nie prawidłowo .


Kompletnie nic nie kombinowane. Orginalne zdjęcie mam w RAWie, które potem przekonwertowałem (w aparacie) na TIF'a i na kompie dodałem ramkę.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Akty mi się podobają, zwłaszcza pierwszy i trzeci. ładne, czyste kompozycje. Na moim notebooku ziarno nieco mi przeszkadza ale nie będę się czepiał bo jak jest naprawdę będę wiedział dopiero jak obejrzę zdjęcia na komputerze stacjonarnym. Gratuluję.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Rzeczywiście zdjęcia wyszły jak z miesięcznika FOTO z lat 70'-80' kadry całkiem niezłe. Zgodze się z poprzednikami, że aktowe trochę ciemnawe są - można by minimalnie rozjaśnić. Przyczepie się do 4 kadr bardzo miły ale można by zostawić paluszki i łokieć - trochę szerzej.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zdjęcie numer 5 bardzo sympatyczne i fajne.
 

Omen  Dołączył: 02 Lip 2008
1 i 3 czy dla mnie subtelne z nutą niedopowiedzenia bardzo delikatne , 2 do mnie nie przemawia , co do portretów ciekawe osoby ale mnie nie zachwycą te kadry . Swoją drogą kulten jakiś strasznie autorytarny ton przyjmujesz w stosunku do tych prac wiesz , akurat myślę w akcie niedopowiedzenie w podstacji takiego rozmycia wręcz impresji nawet w podstacji dużej ilości czerni czy ziarna niczego nie psuje zwłaszcza ,że dla mnie sama kompozycja opit jest b.dobra bardzo smacznie moje oczy konsumują zdjęcia jeden i dwa , kadry nie gryzą a raczej pozwalają uciec gdzieś w odmęt nocnych marzeń ,wspomnianą delikatnością i nienarzucaniem piękna ciała po przez wyrazistość i jednoznaczność . Mój głos może nieznaczący i kiepskiego fotografa ale cieszę się iż mogłem podzielić się swoimi odczuciami na temat twoich prac. 1 , 3 b.dobre portrety mają potencjał . a 2 . jaka jest du... każdy chyba wie :) jak dla mnie Dobra robota gratuluję .
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Akty niczego sobie, choć z ziarnem przesadziłeś, co do dzieci, to dla mnie zbyt mało światła. Rozświetlone blond włosy dały by więcej radości w odbiorze.
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
fotki fajne mnie sie podoba jedynka no i dzieci. Chyba to nie było kitem robione? A jak światło co używałeś?
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
fajne zdjecia aczkolwiek przeszkadza mi to ziarno. Ja sie nie znam, ale przy dzieciach to dalbym wiekszy kontrast;-)
 
opit  Dołączył: 27 Gru 2008
Dziękuję za zainteresowanie.

rychu napisał/a:
choć z ziarnem przesadziłeś


Następne zdjęcia będą napewno bez ziarna. W sumie nie pomyślałem, aby orginały bez niego robić, a potem ewentualnie dla celów własnych dodać szum w PSie.

pinus napisał/a:
Chyba to nie było kitem robione? A jak światło co używałeś?


Akty i portret nr.4 były robione KITem, a portrety 5 i 6 robiłem z ręki Rikenonem 50mm 1,7 bez dodatkowego oświetlenia (tylko światło zastane). Aby zrobić portret nr.5 strzeliłem chyba z 500 fotek. Córka oglądała sobie kreskówki, a ja do znudzenia strzelałem fotki - łatwo nie było w dodatku manualem;).
Do aktów użyłem jednej lampy błyskowej (zwykła dwupalnikowa Starblitz 3600DS) z ustawionym maksymalnym skupieniem światła i połową mocy. Lampa ustawiona oczywiście na statywie i wyzwalana radiowo.

seele napisał/a:
Rzeczywiście zdjęcia wyszły jak z miesięcznika FOTO z lat 70'-80' kadry całkiem niezłe

Za to dziękuję w szczególności, bo taki był cel tych aktów. Po wydruku wyglądają naprawdę jak z jakiejś gazety.

Już szykujemy kolejną sesję. Czekam jeszcze na jakieś propozycje zmian oprócz ziarna i światła. Jako amator nie mam w głowie jeszcze tyle pomysłów na akty jak profesjonaliści, ale coś napewno wypstrykam.
Pozdrawiam
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie wiem jak to napisac, ale pomysl nad caloscia kadru a nie tylko jego pojedynczymi elementami
 
opit  Dołączył: 27 Gru 2008
Tak oczywiście.
Nie będę się przecież powtarzał. Tylko w sytuacji gdy jakiś kadr był by genialny, ale wymagał poprawienia jakiegoś szczegółu.
Chcę się nauczyć zwracać uwagę na szczegóły, aby moje fotografie były coś warte.

[ Dodano: 2009-02-08, 01:30 ]
Dorzucam jeszcze jeden akt z poprzedniej sesji:

7.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Podobają mi się akty, ale najbardziej 1. Nie jestem pewien, czy jaśniejsze akty byłyby lepsze, ale wydaje mi się, że mniejsze ziarno byłoby lepsze. Bardzo ładny portret dziecka na 5. Wyrazisty i z ciekawą pozą. W sumie to gratuluję debiutu. Dobry akt to już coś :)
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
7 tez mi się podoba. bardzo malarskie. jedyna rzecz jaką bym zmienił to może trochę wydobył twarz modelki z cienia.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
7 nastrojowa i intymna. Podoba mi się.
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
1 i 5
dla mnie najlepsze
 
Buczo  Dołączył: 14 Lis 2008
Bardzo ładne zdjecia. Ale faktem jest, że ziarno jest trochę zbyt duże, choć dodaje im to specyficznego klimatu. Mi się podobają.

Pozdrawiam
Buczo
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
chyba jednak zle napisalem bo mnie nie zrozumiales. Wedlug mnie jedynym elementem nad ktorym starales sie zapanowac - to oswietlenie ktore mialo wydobyc pewne elementy ciala a inne ukryc.
Natomiast poza i sama realizacja oswietlenia powoduje ze finalny efekt nie jest zbyt ciekawy. Tu nie ma konkretnego jednego bledu ktory mozna wskazac i wszystko bedzie ok.Calosc jest do poprawki/ponownej realizacji

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach