cyrylo  Dołączył: 20 Cze 2008
Filtr orange + cyfra jako b/w = zadziała?
witam!
chodzą mi po głowie ładne /jakże by inaczej/ czarno-białe zdjęcia z wykorzystaniem filtra pomarańczowego /przyciemnianie nieba/.
mam pytanie: czy jesli podepnę filtr do cyfry, skoryguję naświetlenie /wiadomo - są straty światła przy korzystaniu z filtrów/, zapisze to jako RAW - to czy potem w domu, po zjechaniu z nasyceniem do zera, otrzymam taki sam efekt jakbym strzelił to na matrycy cz-b lub filmie cz-b?
może ktoś z Was próbował tego typu eskapad? nie chce mi się wszystkiego korygować w Gimpie, wywoływać 2 jpg z jednego RAWa, potem to jakoś sklejać. wolę od razu mieć zdjęcie z sensem.

zabawa z tym zdjęciem za dużo mnie kosztowała... filtr zdecydowanie uprościłby sprawę - mam nadzieję
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ale po co kombinować z filtrem? To samo co przy użyciu kliszy bw i filtrów kolorowych możesz uzyskać konwertując kolorowe zdjęcie do bw przez mieszanie kanałów.
 

cyrylo  Dołączył: 20 Cze 2008
nie uzyskam tego samego przy obróbce na kompie.
jeśli na kompie chcesz mieć jasny kanal czerwony, to go rozjasnisz - ale robisz to sztucznie, bo wyciagasz na chama z niczego czerwien i efekt jest taki, jak przy podciągnięciu obrazu o 1 EV - wychodzi szum i cały taki syf.
od drugiej strony: jak zadbasz o dobre naświetlenie kanału czerwonego, żeby nie musieć potem tego wyciągać, to przepalę niebo i potem jest zabawa z RAWami - odzyskiwanie świateł i konwersja do cz-b.

dla mnie zabawa z kompem to kombinowanie. użycie filtra to postepowanie tak, jak Bóg przykazał.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
No może, nie wiem. Twoje zdjęcie w pierwszym poście mi się bardzo podoba, więc pewnie wiesz o czym piszesz ;-) . A Bóg przykazał łapać fotony na klisze :-P .
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
cyrylo na mój rozum (zastrzegam, że lajkonik jestem) to osiągniesz
zamierzony efekt z dokładnością do mniejszej rozpiętości tonalnej (tego nie da się obejść - matryca cyfrowa nie ma takiego zakresu jak film).
Mi też takie zabawy chodzą po głowie i rozglądam się pomału za filtrami.
A że jestem lajkonik-amator to pewnie kupię na alledrogo taki zestaw (kilka kolorów w pakiecie) za ~50 pln i będę testował co z czego wychodzi :-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A cha, przypomniało mi się coś.
http://www.jr-worldwi.de/...?ir_filter.html
Nie wiem, czy to zwykłe filtry są, ale efekty ciekawe. Kiedyś chciałem się w to pobawić, ale zaniechałem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach