mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Aha. Tylko teraz dałem je kilku osobom i słyszę: 'ale ciemne żeś zrobił zdjęcia'. Nigdy takich komentarzy nie miałem raczej ;). Ale cóż, następnym razem postaram się poprawić i będę chyba robił zdjęcia RAW + JPG. A światła zastanego było bardzo mało, jak pisałem wyżej przy ISO 1600 i F4.5 aparat ustawiał czasy 1/8, 1/10 sekundy i miało ono strasznie żółty kolor :). Pozdrawiam
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
mpp08, żółtość to kwestia balansu bieli, ale po prostu obserwuj histogram i jak masz coś odblaskowego w kadrze to albo wrzuć lampę w manual, albo dodaj ev na lampie i będzie dobrze :-)
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
mpp08, w przypadku białych przedmiotów w kadrze lepiej sprawdza się podniesienie palnika i biała karteczka niż walenie na wprost, wydaje mi się, że p-ttl wtedy mniej głupieje(360 jest troszkę słabowita ale podniesienie iso na 400-800 z reguły mi wystarczało). Chyba dlatego, że mniej światła wraca do światłomierza i automatyka nie zciemnia ;-) .
Natomiast z zażółceniami można radzić sobie przy pomocy folii kompensujących temp. światła. zakładasz takie "cudo" na lampkę, ustawiasz balans na światło żarowe i wychodzi bielutko.
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Dzięki za odpowiedzi. No będzie dużo do myślenia następnym razem. Trzeba trochę potestować różne ustawienia ;).
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
mpp08 napisał/a:
'ale ciemne żeś zrobił zdjęcia'

Bo ześ zrobił... To że P-TTl zrobił jak umiał, nie znaczy że zrobił dobrze. Musisz mu pomóc, poznać lampę, wcześniej będziesz widział co się dzieje.
denvi napisał/a:
mpp08, w przypadku białych przedmiotów w kadrze lepiej sprawdza się podniesienie palnika i biała karteczka niż walenie na wprost, wydaje mi się, że p-ttl wtedy mniej głupieje

To nie do końca tak. Wiele osób właśnie narzeka na działanie P-TTla przy podniesionym palniku. Tak na chłopski rozum to nie ma znaczenia, jak jest palnik. Czujnik dostaje taką samą ilość światła i już. Tylko że jest ono inne i inaczej je odbierasz, inaczej też się tło naświetla. Ale genralnie palnik na wprost, to zło. Jakikolwiek rozpraszacz może pomóc, nie mówiąc o suficie i kartce...
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
A czy dobry byłby dyfuzor STOFEN, np. takie coś jak tu klik ?
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Arti, wiem, wiem... z doświadczenia, tak na chłopski rozum pisałem ;-) . Przy lampie na wprost białego obiektu p-ttl zawsze zgłupieje. Zresztą i tak zawsze manualnie dobieram parametry aparatu, nie błyskam na wprost (nawet z dyfuzorem) i nie narzekam na P-ttl :-P .
 

kamciak  Dołączył: 16 Maj 2007
Mam takie pytanko,czy da sie zmusic lampe do wspomagania AF i robienia blyskow? Juz naswietlam problem. Tryb pttl chodzi dobrze przy ustawieniach innych niz puchowe automatyczne,jednak nie wlacza sie czerwone swiatelko do wspomagania ostrosci,co powoduje ze AF jezdzi jak chce,przy ustawieniach auto pict,scn itp glupotki sterowane w pelni przez puche,swiatelko wspomagania dziala i lampa tez.Czy w trybach A,Tv,M,P jest mozliwe dzialanie tego czerwonego ustrojstwa przed zrobieniem blysku?
Lampa tematowa czyli af360fgz, puszka to k100d.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Korpus decyduję czy użyć "świetlika". Jak założysz dekielek na obiektyw też Ci się nie włącza? Aha, no i oczywiście ustawiony AF.S :-)
 

kamciak  Dołączył: 16 Maj 2007
dzieki Ci dobry czlowieku,chodzilo o przestawienie z af.c (ustawienie dla mnie wygodne) na af.s :) a w instrukcji to tego nie znalazlem ;)
 
endzioendzi
[Usunięty]
Wie może ktoś czy 360-tke można podpiąć do canona 1000d? I czy w ogóle można jej używać z innymi korpusami niż P (poza sony)?

 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
endzioendzi, można, styk centralny jest tak samo. ale tylko w manualu albo automatyce lampy.

[ Dodano: 2009-05-27, 17:38 ]
aa i trzeba uważać żeby inne styki się nie dotykały... przy stosowaniu lamp Nikona do Pentaxa nie trzeba uważać, jak jest w canonie, musisz sam sprawdzić.
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
Juz sam nie wiem czy cos nie doczytalem ale mam pytanie.
Czy lampa pentaxa 360fgz mozna wyzwalac bezprzewodowo ale nie blyskiem z wbudowanej lampy tylko np droga radiowa z K10?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Standardowo, bez dodatkowych urządzeń - tylko błyskiem (albo dedykowanym kablem p-TTL). Możesz dokupić nadajnik i odbiornik radiowy, wtedy oczywiście radiowo też można odpalać.
 

deckard  Dołączył: 01 Lut 2008
dsk, podłączę się. Rozumiem, że dodatkowo potrzebna jest kostka z możliwością podłączenia tegoż odbiornika? Bo po kursie foto został mi nadajnik i odbiornik fajnie by było móc go wykorzystać z 540FGZ. Takie coś wystarczy? http://allegro.pl/item651...aca_stopka.html
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
deckard napisał/a:
Rozumiem, że dodatkowo potrzebna jest kostka z możliwością podłączenia tegoż odbiornika?
raczej nie. przecież środkowy pin jest taki sam.

[ Dodano: 2009-06-04, 22:37 ]
daj jakieś foty tego nadajnika i odbiornika to coś wiecej będzie można powiedzieć.
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
ehh ten badziewny PTTL !
Jak dobrze, ze go w sabince nie mam :D

Tak na powaznie to w Sabinie brakuje mi tylko HSS i tylko do tego przydalby sie w lampie PTTL.

Wreszcie mam prawidlowo naswietlone fotografie!
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 

meehaw  Dołączył: 21 Paź 2007
Cześć,

Słoneczny dzień, drzewa, cienie... pięknie.... jak zmusić 540 do rozjaśnienia cieni na twarzy "modelki"?

pzdr,
Michal
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
meehaw napisał/a:
jak zmusić 540 do rozjaśnienia cieni na twarzy "modelki"?

ustawiasz w body "slow sync", na lampie HSS i jedziesz.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
W zasadzie to lampa przydała by mi się do tego samego, czyli do doświetlania, już wiem że do tego trzeba żeby miała HSS.

Więc do wyboru mam Pentaksa 360'tke i Metza 48, Pentax nie ma obrotu palnika, Metz nie ma własnej automatyki.

I teraz najważniejsze pytanie, czemu służy ta automatyka? Czy jest potrzebna do zdalnego wyzwalania lampy kiedy lampa nie jest podpięta bezpośrednio do aparatu? Jeśli nie planuję w ten sposób jej używać to czy potrzebuję tej automatyki? Szczerze mówiąc jeśli tak jest to chętniej wziął bym Metza z/w/z na obracany palnik.

[ Dodano: 2009-07-12, 09:56 ]
Dodam że chciałbym używać lampy do doświetlania z 30/1.4 i 85/1.4 na pełnych dziurach :-> (zarówno w pomieszczeniach jak i na dworze)

A może lepiej po prostu kupić blendę ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach