plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
krupin14 napisał/a:
Piszecie żeby czytać instrukcję. Niestety ja nie dostałem instrukcji w języku polskim

http://instrukcje.elektroda.pl
tam znajdziesz rozwiązanie problemu
 
krupin14  Dołączył: 11 Lut 2009
Dziękuję bardzo, przyda się niezmiernie. :-)
 
Mar_G  Dołączył: 29 Mar 2008
Ja mam pewien problem.
Niedawno zakupiłem od uzytkownika tego forum 360'tkę..
sprawa dotyczy wyzwalania lampa wbudowana. Nie dosc ze wyzwala sobie 'jak chce' czyli zazwyczaj nie wyzwala (pewnie stoję za daleko od lampy? neiraz stoje 2 metry od niej i jej lampa wbudowana kasetkie nie odpala), to czasami jest taki motyw że na fotce nie widać błysku lampy...
Robię fotki sportowe w nocy/wieczorem ostatnio, i strasznie to denerwuje..Co może być przyczyną? Może coś nie tak ustawiam... ?
Przykladowa fotka (tu wyszlo)

W zwiazku z tym zastanawiam sie nad kupnem wyzwalacza radiowego... Czy na moje problemy zaradzą te chinskie radiolki za 1xx zł z allegro?
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Ja to sobie tak koncypuję, może się mylę, ale wydaje mi się, że w trybie bezprzewodowym także działa P-TTL. W związku z tym, jak wyzwalasz przy użyciu wbudowanej, to jak aparat może uznać błysk tej wbudowanej za wystarczający i nie wyzwoli zewnętrznej. Spójrz na te fotki, o których pisałeś i zastanów się, czy obiekt jest poprawnie oświetlony. Jeśli jest, to prawdopodobnie zaszła sytuacja, o której piszę. Miałem podobny problem z moim zestawem- Sigma i K200. Albo wcale nie błyskała, albo tak słabo, ze nie było widać efektu. Teraz robię tak: ustawiam kanał na lampie i body, tryb błysku bezprzewodowego i w zależności od tego, czy chcę widzieć efekt działania wbudowanej na fotce, to ustawiam w menu, czy ma błyskać pełna mocą, czy tylko błyskiem sterującym. Można to ustawić w menu, ale nie wiem, w której pozycji to jest w kasetce. Istotne jest, czy wbudowana pracuje jako lampa główna, czy tylko jako sterująca.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Marcinjg napisał/a:
Ja mam pewien problem.
Niedawno zakupiłem od uzytkownika tego forum 360'tkę..
sprawa dotyczy wyzwalania lampa wbudowana.

Z tego co pamiętam, to K100D nie ma możliwości wyzwalania lampą wbudowaną lampy zewnętrznej. Ale gdybym się jednak mylił, to... czy ustawiasz najpierw w korpusie wyzwalanie bezprzewodowe? A kanały się zgadzają? ;-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
andrusz napisał/a:
Z tego co pamiętam, to K100D nie ma możliwości wyzwalania lampą wbudowaną lampy zewnętrznej.
Własnie - czyżby jakaś funkcja niewidoczna w menu :?: :shock:
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Marcinjg ma w stopce K100 ds, a ten model zdaje się ma takie feature. Poza tym na załączonym zdjęciu widać, że palnik zadziałał.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Też mam K100DS i zaręczam ci że kilkukrotne przeczytanie instrukcji w j.polskim i englisz nie ujawniło opcji zdalnego sterowania lampą zewnętrzną - jedyna opcja to kabelek, lub dodatkowa lampa na stopce aparatu działająca jako tzw Master.
 
Mar_G  Dołączył: 29 Mar 2008
Ile razy czytam takie informacje to śmiech mnie ogarnia.
To widocznie mam jakąś specjalną wersję kasetki bo mi wyzwala :lol:
Kasetka nie ma wireless'a ale błyskiem lampy wbudowanej wyzwala lampę zewnętrzną i odrazu błysk wbudowanej jest widoczny na zdjęciu.
weiss77, jak odpalam lampą wbudowaną, to zewnętrzną mam w manualu i błyskałem zazwyczaj pełną mocą.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Czyli odpalasz nie zdalnie, a zdalnie fotocelą.
Ma to tą wadę że PTTL nie działa :-(
 
Mar_G  Dołączył: 29 Mar 2008
wada nie wada, szukam przyczyny dlaczego mi czasami nie łapie błysku na manualu :-?
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Marcinjg napisał/a:
jak odpalam lampą wbudowaną, to zewnętrzną mam w manualu i błyskałem zazwyczaj pełną mocą.

No to przychodzą mi do głowy dwie możliwości. Albo strzelasz serie i zewnętrzna nie zdąży się naładować, albo trzeba ją w jakiś określony sposób położyć, żeby fotocela jakoś zadziałała. Albo lampa faktycznie odpala błysk, ale na skutek przedbłysku wbudowanej, wiec tego na fotce się nie zobaczy, bo błysk jest minimalnie szybciej, niz otwarcie migawki. P-TTL to seria błysków, ale nigdzie nie znalazłem info, ile ich jest i w jakim czasie. Może też błysnąć, kiedy używasz AF i wbudowana podświetla sobie obiekt, żeby złapać ostrość. Używałem króciutko Exakty, która błyskała bezprzewodowo, ale zdecydowanie za wcześnie. Błysk było widać dopiero, kiedy ustawiłem moc Exakty ponizej 1/8 Może tutaj jest tak samo.

360 ma zdaje się fotocelę, więc błysnie przy ustawieniu manualnym na skutek błysku jakiejkolwiek innej lampy. Ja na przykład mogę wyzwolić swoja sigmę błyskiem lampy wbudowanej w SE K800 i błysk widać na fotce. Przypuszczam, ze z systemowymi Pentaxa również się to uda. A tryb wireless służy zdaje się, do focenia w P-TTL. Wiec błysk da się wyzwolić kasetką, ale nie bedzie dopasowania mocy błysku.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
weiss77 napisał/a:
Albo lampa faktycznie odpala błysk, ale na skutek przedbłysku wbudowanej, wiec tego na fotce się nie zobaczy, bo błysk jest minimalnie szybciej, niz otwarcie migawki.

Ja stawiam na ten przypadek. Lampa wbudowana daje przedbłysk (który trudno zauważyć), który występuje ułamek sekundy przed błyskiem właściwym i może lampa zewnętrzna błyska właśnie wtedy. Ten przedbłysk jest dużo słabszy niż ten właściwy i może dlatego czasem nie wyzwala ci on zewnętrznej, a czasem wyzwala? Trzeba by to sprawdzić.

A swoją drogą, to czy 360-tka rzeczywiście może być wyzwolona zwykłym pojedyńczym przedbłyskiem?
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
Marcinjg napisał/a:

W zwiazku z tym zastanawiam sie nad kupnem wyzwalacza radiowego... Czy na moje problemy zaradzą te chinskie radiolki za 1xx zł z allegro?


Na twoim miejscu kupiłbym jakąś używaną lampę z własną automatyką i używał jej tylko do wyzwalania zewnętrznej, skoro i tak pracujesz na manualu. Efekt będzie podobny, a na pewno taniej wyjdzie. No chyba, że dorwiesz wyzwalacz pracujący w P-TTL, ale nie wydaje mi się, żeby takie coś było tanie.
 
kolorem  Dołączył: 05 Mar 2009
Moje "doświadczenia" z 360-tką
Witajcie
Moje doświadczenie z dedykowaną lampą Pentaxa 360-tką jest mizerne bo oparte na teście w sklepie, już kiedyś o tym pisałem.
Rzeczywiście na automatycznym P-TTL bo tak sprawdzałem porównując wyniki z Tumaxem. Lampa 360 nie doświetlała wybranych przezemnie scen. Nie mam już tych zdjęć ale przy przesłonie 5,6 (obiektyw KIT) ISO 200 na odległości 2m błysk bezpośredni, histogram zamknął się w 1/3. Odchylenie palnika w góre, lampa +1, ISO 400, odległość ta sama, wynik ten sam.
Znów palnik na wprost, +1EV w lampie, ISO 400, odl 2m, otwór 5,6 dopiero OK.
No chyba nieco mało jak na systemówkę.
Przy tych ustawieniach wbudowana przepaliła (+1EV, to więc nie dziwi, sam jej kazałem)

Dziś czytam że w większości preferujecie pracę na manualnych ustawieniach. Toż po cholerę odesłałem Tumaxa, skoro żadna lampa nie działa OK w automacie PTTL, to po co przepłacać :D.

Trwam więc dalej w poszukiwaniu lampy do mojego GX-a.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Jeśli masz GX-1S to on ma jeszcze starego zwykłego TTL-a i polecałbym to wykorzystać. Mam ten system w istD i używam starszej systemowej lampy AF 500 FTZ (teraz do kupienia za max 300zł). Ma to swoje zalety ale też jedną wadę. Wadą jest to, że tryb bezprzewodowy nie steruje mocą lampy (ale, żeby obejść choć trochę ten problem kupiłem TTL-ową kostkę na sanki i specjalny 5-żyłowy kabelek). Plusem jest to, że system TTL mierzy światło błyskowe odbite od matrycy (kliszy) i w odpowiednim momencie przerywa błysk. Przy błyskaniu na wprost lampa dogaduje się z puszką idealnie. Co więcej - nie ma żadnych dodatkowych przedbłysków pomiarowych jak w P-TTLu - powodujących, że niektórzy zdążą skutecznie zamknąć oczy zanim aparat wyzwoli ten właściwy błysk przy otwarciu migawki. Przy świetle odbitym zazwyczaj daję +1EV i to wystarcza. Warto wspomnieć, że nie ma podwójnej korekty ekspozycji (w lampie i sobno w aparacie) ale wystarczy zmienić ekspozycję w aparacie i lampa się dostosuje. Kolejnym plusem jest pełna współpraca z każdym szkłem, które można umocować przed matrycą - od szkieł AF przez stykowce, bezstykowce, m42 i słoiki po majonezie ;-) . I co ciekawe, z moich obserwacji wynika, że nie trzeba nawet wduszać zielonego guzika - przestawiamy aparat w trym manualny, ustawiamy czas synchronizacji korpusu (lub dłuższy), pierścieniem przysłon na obiektywie ustawiamy żądaną przysłonę i naciskamy spust migawki - TTL zadba o to, żeby zdjęcie było właściwie naświetlone. Jednym zdaniem - szkoda, że nowsze korpusy są pozbawione tego ficzera... :-?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
weiss77 napisał/a:
Na twoim miejscu kupiłbym jakąś używaną lampę z własną automatyką i używał jej tylko do wyzwalania zewnętrznej, skoro i tak pracujesz na manualu.
Ale jeśli tylko do wyzwalania zewnętrznej fotoceli to automatyka zbedna. Wystarczy odpowiednio słabo ustawić lampę w manualu.
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Witam. Mam okazję kupić Pentaxa AF360FGZ za 550zł z wysyłką priorytetową, w bardzo dobrym stanie z gwarancją na rok czasu jeszcze. Ogólnie zdjęcia z lampą robię np. w szkole na akademiach, czasem w kościele, czyli amatorsko, a jednak minimalnie profesjonalnie. Metz 48 AF-1 kosztowałby mnie nowy 879zł, bo jakoś używanego nigdzie nie mogę spotkać. Dopłata jak dla mnie byłaby spora i troszkę na obecna chwilę ciężka do udźwignięcia. Czy warto więc brać tego Pentaxa za taką cenę? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jeśli nie będzie Ci przeszkadzał brak obracania (a w końcu kiedyś na pewno zacznie przeszkadzać :-P ), to warto.
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
kolorem, a pracowałem przez rok z 360siątką (dopóki jej nie rozwaliłem) zawsze w pttlu i nigdy nie miałem problemów... wiec testowanie w sklepie na raz to za mało.

[ Dodano: 2009-04-05, 13:48 ]
mpp08, warto. moim zdaniem.

[ Dodano: 2009-04-05, 13:52 ]
a co do twojego problemu to czy aby wbudowana lampa nie wysyła dwóch błysków? wysoce prawdopodobne jest że lampa zewnętrzna błyska wcześniej (razem z błyskiem pomiarowym) a czasami się udaje bo np nie widzi błysku właściwego. jeśli masz to załóż obiektyw serii M (wbudowana będzie walić pełną mocą) w sprawdź czy zewnętrzna też nie wyzwala się zawsze.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach