M.  Dołączył: 12 Sty 2008
Pierwsza lampa i kilka pytań - AF360FGZ
No więc wczoraj zdecydowałem się na zakup 360-tki.
Jako, że to moja pierwsza lampa to pytań mam kilka.
Puszka ustawiona na "Program", lampa w trybie PTTL, czyli z grubsza - wszystko w automacie.
Aparat dobiera mi czasy od 1/30 do 1/60 i tylko między nimi się porusza. Tak ma być?
Poza tym zdjęcia wychodzą naświetlone....hmmm, no naświetlone właściwie podobnie do lampy wewnętrznej. Generalnie - jest ciemno.
Przekręcenie głowicy w kierunku sufitu też nie jest w stanie "rozświetlić" 20-sto metrowego pokoju.

Lampę testowałem przed zakupem, i w sklepie też było to samo. Na próbę podpieliśmy 540stkę, i naświetlała również tak samo.

Więc się pytam - tak ma być?
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
A jaką przesłonę Ci dobiera? Bo jak >f8 to się wcale bym nie zdziwił że nie doświetlone są...
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
A inne ustawienia? Jakie iso ustawiłeś lub jakie wybrał aparat, jaka była przysłona? Może jakieś zdjęcie?
 
M.  Dołączył: 12 Sty 2008
Przysłona nie ma znaczenia - od 4.0 do chyba i każdej innej dobiera 1/30 sek dla 16mm i 1/60 dla 45 mm.

przykłady tutaj:
http://misiekgsf.wrzuta.p...QqpJdR/imgp4079
http://misiekgsf.wrzuta.p...8eT8T9/imgp4072

zdjecia powiekszaja sie po kliknieciu.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
M. napisał/a:
od 4.0 do chyba i każdej innej dobiera 1/30 sek dla 16mm i 1/60 dla 45 mm.
Dobiera czas dający bezpieczeństwo nie poruszenia zdjęcia.

[ Dodano: 2008-12-20, 18:18 ]
Dobra rada: czytać instrukcję. Instrukcja twoim przyjacielem, w dodatku nie gryzie. Tam naprawdę są przydatne informacje. Oczywiście także przeglądać posty na forum.
Co nowy użytkownik, to wciąż te same pytania.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
M. Wrzuć jakieś fotu z EXIFem bo tego co zapodałeś szklana kula nie obsługuje.

Co do lampy i ustawień to polecam:
1. Tryb "ZIELONY" - i masz święty spokój - w krytycznych sytuacjach.
2. Tryb "M" - i masz kontrolę za wyjątkiem tego co błyśnie PTTL
- ustawiasz czas jaki jesteś w stanie utrzymać z ręki (u mnie ok 1/60), lub zależnie od tego ile zastanego światła chcesz złapać.
- przesłonę jaką chcesz (u mnie to 2.8-3.5 jak "cykam" fotki, oraz 4.0 i więcej jak zależy mi na ostrości i odległość gwarantuje że lampa da radę z tak przymkniętym szkłem
- ISO 200 jak małe pomieszczenie i odległość nie przekracza 2-3 metrów,
- ISO 400 takie bezpieczne uniwersalne.
- przy odchylaniu palnika (na wprost chyba nie będę używał) używam białego kartonika/plastika i wtedy potrzebna jest korekcja na + 1-1.7EV zależnie od tego jak wysoko jest (jeśli jest) sufit.
3. Tryb "AV" "P" nie daje ci kontroli na czasem i zdajesz się na widzimisie aparatu - bez lampy nawet często dwa prawie te same kadry potrafi zrobić z czasem np.: 1/125 i 1/250 :shock:
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Osobiście z fleszem korzytam z iso 800 i 1600 ,spokojnie mozna odbic od bardzo wysokiego sufitu,jeżeli równo oświetli się pomieszczenie to szumy nie są widoczne.Aparat oczywiście ustawiam na M dzięki czemu wpuszczam tyle zastanego ile potrzebuję.Przy odbijaniu od sufitu w kościele potrzebne jest iso 1600 f 2,8 i wysunuąc odbłyśnik w ten sposób lampą FGZ 360 oświetlimy dowolne pomieszczenie.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
folab napisał/a:
w ten sposób lampą FGZ 360 oświetlimy dowolne pomieszczenie.

Taa... :-P
 
M.  Dołączył: 12 Sty 2008
Trochę się już zaprzyjaźniłem z lampą. Instrukcję też przeczytałem:)
Po mojemu wychodzi, że jednak mimo wszystko najlepsze doświetlenie jest w trybie.....M :)

Aczkolwiek dobre efekty są przy pozostawieniu automatyce odrobiny swobody przy doborze ISO.
Już myślałem, że będę niezadowolony z nowego zakupu, ale wygląda na to, że byłem w tzw "mylnym błędzie":)

Pytanie za 3 pkty - iluminację górnego wyświatlacza włącza się przyciskiem korekcji ekspozycji - wtedy też włącza się podświetlenie wyświetlacza lampy. I nie chce się samo wyłączyć :) Trzeba je wyłaczyć "z palca" przyciskiem Light.
To jest taki "ficzer" czy coś nie halo?

 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
M. napisał/a:
Po co jednak w takim razie lampa PTTL skoro automatyka nie jest w stanie sobie w sposób zadowalający poradzić?

Jest w stanie, tylko trzeba poznać jej działanie.
 
M.  Dołączył: 12 Sty 2008
Jakies wskazówki?:)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
M. napisał/a:
Jakies wskazówki?:)

Poeksperymentuj.
 
M.  Dołączył: 12 Sty 2008
No właśnie eksperymentuję, i jakoś nie mogę dostrzec "schematu" wg którego lampa dobiera siłę błysku. Minimalna zmiana kadru powoduje np błysk słabszy o połowę, i w związku z tym niedoświetlenie.
W Pentaxie nic nie może być proste :))))))
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
jaad75 napisał/a:
Taa... :-P


doświetliłem kilkunastometrową sale,mam zdjęcia,nie wiem jakie Ty masz kłopoty za naświetlaniem
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
folab, ja nie mam żadnych, ale zapewniam Cię, że są pomieszczenia, których w ten sposób nie oświetlisz zadowalająco ani 360-tką, ani nawet 540-stką, mimo, że będą pocić się na pełnej mocy... :mrgreen:
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
No tak jakiś zadaszony stadion,albo gigantyczna katedra.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Wiesz, istnieją jeszcze kluby z ciemnymi i wysokimi sufitami, gdzie światło nie ma szans się odbić, a do tego kształt zarówno sufitu, jak i ścian jest nieregularny... Takie pomieszczenia nie są wcale rzadkością... I wyobraź sobie jeszcze lustra na części ścian dla utrudnienia...
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Rozumiem,jeden gośc pisał i pokazywał mi zdjęcia,odbijał światło od sufitu CZARNEGO jakieś siedem czy nawet więcej metrów nad nim lampą Canona 5?? ,nie pamiętam przysłony chyba 2,0 .......wyszło,mam te fotke.
http://www.barteknowak.com/przygotowania/(2).jpg
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Akurat wg. exifu, to tu lampy nie było, a po tej miniaturce trudno ocenić... Generalnie śmiem wątpić w odbijanie od czarnego sufitu na wysokości 7m, zwłaszcza, że 580-tka Canona jest nawet ciut słabsza niż 540-tka Pentaxa. Chyba, że miał QFlasha... Jakakolwiek by nie była prawda, to nie poodbijasz od sufitu, który jest np. poprzedzielany belkami stropowymi, rurami, czy nawet takiego z głębokimi kasetonami...
 

Zwadzio  Dołączył: 29 Cze 2008
wlasnie sie glowie nad lampa i juz mialem zamawiac 360 kiedy wpadlem na forum i zadrżalem... lampe potrzebuje zeby wreszcie pozbyc sie problemowz portretami w zlych warunkach plus ew. jakies inne opcje, ale na pewno nie jara mnie fotografowanie ciasnych mieszkan ;-)

wiec, mam pytanie: 360 czy 540 i jak sobie uzasadnimy wydanie tych 500 zlotych wiecej? kasa to JEST dla mnie issue, w zasadzie dlatego wzialem 360 na cel a 540 dalem spokoj. teraz mam watpliwosci.

jak to w koncu jest, 360 czyta z korpusu ogniskowa, przyslone i ISO? szukam pelnej kompatybilnosci i naprawde pochlastam sie jak kupie lampe za 700/1200 zeta i okaze sie, ze za kazdym razem musze cos w niej grzebac :-/ wyobrazcie sobie, jestescie po 2 drinkach, klub, ciemno jak w ... a wy macie nagle grzebac w ustawieniach lampy zamiast wyjac i tak drogie combo aparat plus lampa w sumie za jakies 2500 zeta i nie moc zrobic dobrze naswietlonego zdjecia... mam juz dosc frustracji z pentaxem zeby kupowac tak drogie dodatki (nie oszukujmy sie) i nie miec okreslonych rezultatow i kompatybilnosci kiedy jest to niezbedne...

dzieki wielkie za pomoc i wielu udanych zdjec zycze :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach