grzech  Dołączył: 01 Sty 2009
Współpraca K10D z manualnym obiektywem
Witam miłośników Pentax'a

Studiowałem już trochę postów na temat współpracy lustrzanek cyfrowych z manualnymi obiektywami. Kupiłem jakiś czas temu obiektyw PORST 135mm z bagnetem Pentaxa. Zgodnie ze wskazówkami na forum, uruchomiłem sprzęt i zacząłem pstrykać testowe zdjęcia ... trochę się rozczarowałem.

Korpus ma ustawiony prawidłowo "using aperture ring", pracuję na manualu, ustawiam daną przyslonę i wciskam zielony guzik - body przymyka przysłonę i dobiera czas. Kręciłem pierścieniem przysłon i patrzyłem jak zachowuje się pomiar światła - rzeczywiście przy mniejszej przysłonie czasy są krótsze, przy większej dłuższe, czyli logika jest. Więcej wątpliwości mam natomiast co do zmian czasu pomiędzy poszczególnymi przysłonami ... bo przecież jeśli fotografuję w niezmiennych warunkach oświetleniowych, zmiana przysłony z np 5.6 na 8 powinna skutkować zmianą czasu np z 1/250 na 1/125 - body niestety przy pomiarach z manualnym obiektywem tej logiki jakoś nie odzwierciedla.

Testy potwierdziły moje obawy - pomiar światła kiepski. Na 7 zrobionych zdjęć (każde zdjęcie na innej przysłonie) tylko jedno jest prawidłowo naświetlone (przy f 5.6). Zobaczcie te fotki:
www.foto.niebuszewo.pl

Czy to jest normalna przypadłość przy pracy z manualnym obiektywem ? - tu dodam, że bagnet obiektywu przewodzi prąd - zwarcie styków źle wpływa ? ... nie mam zdania - może Wy macie jakiś pomysł co jest nie tak ?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi / Pozdrawiam serdecznie.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Spróbuj nastawić Av, nie przejmuj się zielonym guzikiem, tylko pokombinuj w korekcji (z tyłu przycisk +/- i równocześnie przednie kółko - na górnym ekraniku przesuń o parę działek, skontroluj) Moźe ten obiektyw wymaga takiej korekcji. Zresztą jakoś nienadzwyczajnie wypadł w tym teście...
PS Nareszcie polskie znaki na tym Macu mi się udało uzyskać!
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Że bagnet przewodzi to dobrze.
Właśnie gdy nie przewodzi (np. adapter z obiektywem m42 z pomalowaną 'dupką'), to wtedy podobno zaburzone jest dobieranie ekspozycji.
Może po prostu twój obiektyw nie trzyma przysłon?
tzn. nie jest dokońca zachowana zależność - przesunięcie pierścienia 5.6 -> 8 a przymknięcie obiektywu o połowę.

zdjęcia robiłeś na statywie?
bo wiesz że w manualach bez pozycji A pomiar światła jest punktowy, więc wycelujesz na książkę z ciemnym grzbietem - masz bardzo odmienny czas ekspozycji niż jak celniesz w biały grzbiet.

ps. chyba masz lekkie mydełko na 2.8, lub niewyostrzyłeś ;-)

 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
volender napisał/a:
bo wiesz że w manualach bez pozycji A pomiar światła jest punktowy


Gdybym się zakładał to obstawiałbym na CW
Ale nie lubię się zakładać ;-)

grzech napisał/a:
Testy potwierdziły moje obawy


Tak niestety już jest, że z obiektywami bez automatyki dzieją się cuda i logicznego rozwiązania raczej nie znajdziesz. Po prostu wsteczna kompatybilność cyfrowych korpusów ze "wszystkimi" obiektywami jest nieco przereklamowana. Według mnie musisz poznać ten obiektyw i nauczyć się nim posługiwać i polubić go takim jaki jest albo zamienić na jakiś z automatyką.
Pozdr. ;-)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Działa jeden i drugi :-P
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Jacek S napisał/a:
Gdybym się zakładał to obstawiałbym na CW

Właśnie założyłem swojego takumara, i chyba masz rację :roll:


Cytat
Działa jeden i drugi

Jasny gwint (bagnet), faktycznie :D.
To tylko af (potwierdzenie) jest na środkowy.
Patrz, ciągle się czegoś nowego dowiesz, chociaż myślisz że już to znasz :-B

 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
michal5150 napisał/a:
Działa jeden i drugi


Ja mam tylko jeden manualny obiektyw 40mm i działa tylko CW, może i z nim coś nie tak ;-) (to znaczy 40mm bez A, bo mam też manualnego zooma 70-210 z A i jest tak jak mówisz, wtedy działają oba)

[ Dodano: 2009-01-02, 14:35 ]
volender napisał/a:
Właśnie założyłem swojego takumara, i chyba masz rację


Chyba obaj mamy rację ;-)

 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
ekhmm... No więc - zobacz jaki masz pomiar :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

edit: ale widzę w exif, że średnia ważona, więc jednak ten problem odpada.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
a_czacha napisał/a:
Spróbuj nastawić Av, nie przejmuj się zielonym guzikiem, tylko pokombinuj w korekcji (z tyłu przycisk +/- i równocześnie przednie kółko - na górnym ekraniku przesuń o parę działek, skontroluj) Moźe ten obiektyw wymaga takiej korekcji.


No to byloby rewelacyjnie, niestety cyfrowe Pentaxy przymykają przysłonę obiektywów serii M i K tylko w trybie M oraz w trybie lampy błyskowej (X).
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Kenzo, da się w AV. Sprawdzone empirycznie ;-)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
michal5150, Moja K10 w AV nie przymyka przysłony obiektywów K i M. Jestes pewny??
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Jestem. Ale nie napisałem że każda M-ka to potrafi, tylko że da się tak zrobić. Wystarczy zewrzeć odpowiednie styki i można sobie sterować przysłoną z body i pracować w AV.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
A no to temat o tym jest.
Tyle że jeśli przymkniesz obiektyw z 'niby A' będziesz miał przepały.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
No dokładnie, trzeba wprowadzać korekcję. Ale w AV łatwiej ją wprowadzić, bo masz do tego przycisk i pokrętło. Możesz nawet ustawić ją na stałe. W M za każdym naciśnięciem zielonego guzika trzeba na bieżąco korygować czas, bo przycisk do korekcji ekspozycji nie działa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach