ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
Jakie były by wyniki z tego superpana + filtr czerwony na szkle?

[ Dodano: 2009-11-04, 22:49 ]
Gdyby był połowę tańszy bym chyba go polubił...
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
ubeuszek, są na allegro aukcje 20 sztuk za ponad 179zł - wychodzi ok 9zł za film. Albo zamów bezpośrednio od maco z niemiec - tylko wymagana minimalna wartosc zamowienia + wysyłka

 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Wołałeś go już? Ja kupiłem tego 30m i jeszcze nie obrabiałem. Facet, który mi to sprzedał oferował, że można to doczulić na podczerwień (jak się wyraził: zielone bieleje), ale nie skorzystałem. Na pierwszym zdjęciu widać przepalone światła i nie za bardzo mi się to podoba.
Superpan to Agfa Aviphot 200. Dawno, dawno temu używałem Aviphota 100 na płytach szklanych (można to było pojedynczo zakładać do P-sixa). Bardzo ładnie wychodziło, piękne przejścia tonalne, kontrast idealny, ziarnistość... właściwie ziarna nie było (wołałem w A-49). Dlatego skusiłem się na obecny metraż.
Rodinal 1:50@200ASA=17 min. X-tol 1:1=12-14min. D-76 1:1=14 min. Takie czasy podaje Rollei. Pierwsze zdjęcie chyba trochę przewołane, stąd kontrasty.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
ubeuszek napisał/a:
Jakie były by wyniki z tego superpana + filtr czerwony na szkle?

Jeszcze silniej rozjaśnione czerwienie i przyciemnione niebieskości.
technik219 napisał/a:
Wołałeś go już?

Jeszcze nie, na razie się nim na poważnie zainteresowałem i czekam aż wyzdrowieję, skoczę do sklepu i coś popstrykam.
technik219 napisał/a:
Na pierwszym zdjęciu widać przepalone światła i nie za bardzo mi się to podoba.

Faktycznie, niezbyt trafiony przykład, ale chociażby to: http://www.flickr.com/pho...g--/3419409530/ cudo.

[ Dodano: 2009-11-04, 23:08 ]
ubeuszek napisał/a:
Gdyby był połowę tańszy bym chyba go polubił...

11zł to cena promocyjna, normalnie koszt rolki to ok 20 zł, chociaż w wielopakach wychodzi po 9,50 za 10 sztuk, lub 8,90 w opakowaniu 20 szt.

 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Szkoda, że nie mam już tamtych kliszek, to bym pokazał. Potrzebne mi były szkiełka do czegoś innego i część zmyłem, część się potłukła.

[ Dodano: 2009-11-04, 23:12 ]
Ja kupowałem "z metra" u p_foto2 . Wyszło 122 zł za 30,5 m. Termin do 2011 r.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
technik219 napisał/a:
Superpan to Agfa Aviphot 200

To coś do aerofotografii?

technik219 napisał/a:
dawno temu używałem Aviphota 100 na płytach szklanych (można to było pojedynczo zakładać do P-sixa)

O, mógłbyś coś więcej napisać? A przy okazji - czy płyty szklane mają jakąś przewagę nad tradycyjnym filmem?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
dan napisał/a:
To coś do aerofotografii?

Tak. To do zdjęć lotniczych. Dlatego podwyższona czułość na podczerwień (wiesz: mgiełki, chmurki...). Podobnie Rollei 80S, 400S - to wszystko emulsje aero. Ilford też coś takiego miał - chyba SFX (?).
dan napisał/a:
O, mógłbyś coś więcej napisać? A przy okazji - czy płyty szklane mają jakąś przewagę nad tradycyjnym filmem?
Pierwsza to stałość wymiarów, nic się nie kurczy, nie rozciąga, w fotografii lotniczej to bardzo ważne. Druga to płaskość ułożenia w aparacie - nic się nie wygina. W fotografii "naszej" to nie ma znaczenia praktycznego. Ot, ciekawostka.
Pracowałem wtedy w sporej firmie, gdzie czasami trzeba było zrobić jedno zdjęcie na "cito", do którego szkoda było marnować całego filmu 120. Kierownik zwiedzając magazyny Foto-Kino-Filmu wyszperał te Aviphoty (czego tam nie było!). Ładowało się to w ciemni do P-sixa, jeden strzał i po krzyku. Pięknie wychodziło.
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
technik219, aż musiałem poszukać ulotek rolleia. Retro 400s nie jest jakoś wybitnie uwrażliwiony na podczerwień: http://wizualnia.pl/_var/...TRO_400S_pl.pdf

Przypomniała mi się jedna strona, test wykonany przez jednego z moich nauczycieli(jest tez krzywa czułości spektralnej): http://mocnypunkt.pl/?rollei-superpan-200-135mm,47

[ Dodano: 2009-11-06, 14:45 ]
ulotka: http://wizualnia.pl/_var/...RPAN_200_pl.pdf
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
takseo napisał/a:
Retro 400s nie jest jakoś wybitnie uwrażliwiony na podczerwień

Porównaj sobie krzywe czułości spektralnej Retro 400S i APX 400. Może nie jest to prawdziwa podczerwień, ale to trochę więcej niż uczulenie panchromatyczne.
No i jedna, stała uwaga: Rollei nie produkuje żadnych filmów. Maco też. Oni tylko konfekcjonują obce materiały, a Superpan to oryginalna Agfa Aviphot.

[ Dodano: 2009-11-06, 21:56 ]
http://www.agfa.com/sp/en...cm221-42587.pdf
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Wywołałem 2 z 15 rolek Superpan 200. Póki co jestem bardzo zadowolony. Maska przeźroczysta - skanuje się genialnie. Zapraszam do obejrzenia http://www.flickr.com/pho...57623103686218/.
Jedynie poziomy/kontrast + pomniejszenie i wyostrzenie.
Wołane 11min45s w Agfa Rodinal 1+50, 24stopnie, mieszanie ~co minutę. Skaner Epson V300.

Zakupiłem w dobrej cenie w fotonegatywie. Polecam.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Bbartlomiej, bardzo przyjemne te zdjęcia. Zwłaszcza dzięki naturalności pani z plenerowej części zestawienia :-D A zdjęcia rodzinne w pomieszczeniach dobłyskiwałeś fleszem, czy łapałeś tylko światło żarówek?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Bbartlomiej , Jednak w Rodinalu pokazuje trochę ziarna. Może to taki skan (skanery) często "podbijają" ziarno. Jak oceniasz to ziarno w porównaniu z innymi filmami wołanymi w R? Pytam, bo zanabyłem 30 m. tego filmu i jeszcze nic na nim nie zdążyłem zrobić. Mam zamiar ciągnąć go w X-tolu. Tonalność filmu bardzo ładna.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
thrackan, światło zastane, dlatego widać poruszenia, bo długie czasy nawet na 2.8 były. Widać tu jego nadwrażliwość na czerień - na twarzach w połączeniu ze światłem żarowym i na czapce mikołaja, która wyszła bardzo jasna. Mi się bardzo podoba.

technik219, ziarno widać ale może to być efekt skanera (niektóre klatki niedoświetlone i podbija ziarno przy skanowaniu + auto poziomach), wyostrzenia lub wysokiej temperatury (24st. C). Mi się bardzo podoba, że je odrobinę widać. Jak zrobię odbitki (może jutro), to zeskanuję i też wrzucę do porównania.

All in all z Superpana jestem baaardzo zadowolony. Specjalnie do niego kupiłem Rodinal, mam jeszcze Tetenal Ultrafin Plus - mogę jedną rolkę kiedyś poświęcić.

[ Dodano: 2010-01-01, 20:39 ]
Udało się zrobić odbitkę, więc można porównać - minimalnie mniejsze ziarno niż na skanach ale jak się przyjrzeć to też widoczne już na gradacji normalnej.
Skan:

Odbitka:


Po kliku mozna sobie na flickrze powiększyć.
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
trochę długo to trwało ale w końcu wywołałem swój pierwszy negatyw - Rollei Retro 100.
Efekt taki rzeczywiście "retro". Nie ustrzegłem się zacieków, jakichś paprochów, rys ale jak to już opisałem w innym wątku, miałem wpadkę przy wołaniu i trzeba było film częściowo ratować.
Takie coś wyszło:
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
gezaj, jak na retro 100 bardzo duże ziarno, w jakim rozcieńczeniu wołane?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Ale ciekawe są szarości tego filmu. Jednak ma on wiele wspólnego z APX (może to nawet partia cięta z roli APX?)- w tej szarej szarości. Moim zdaniem ziarno, jeśli równomierne i ostre, wcale nie przeszkadza. Taka to już właściwość materiałów klasycznych. Ktoś na tym forum napisał, że w obrazie cyfrowym szum jest zjawiskiem ubocznym i niepożądanym, a w fotografii klasycznej ("analogowej", "prawdziwej", "klasycznej") szum tworzy obraz. Należy mu się za taką myśl :-B X6
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
technik219 napisał/a:
Moim zdaniem ziarno, jeśli równomierne i ostre, wcale nie przeszkadza

Nie przeczę, ale takie ziarno uzyskuję przy forsowaniu tego filmu do ISO 400(ilfotec HC). Chociaż ostatnio wolałem w R09 1+100 i też uzyskałem mniej więcej takie ziarno. Mam wrażenie, że ten film jest bardzo wrażliwy na mieszanie.
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
takseo napisał/a:
w jakim rozcieńczeniu wołane?
1:50, 13 min. miało być 20*C, ale czy to było dokładnie 20 to juz głowy nie daję, chyba było ciut więcej.

takseo napisał/a:
jak na retro 100 bardzo duże ziarno
skoro widzisz duże ziarno po skalowaniu (oryginalnie plik był ponad 20 Mp) to domyślasz się jakie musiało byc widoczne przed skalowaniem przy dużym powiekszeniu :->
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Ziarno na skanie jest względne. Przyjmując rozdzielczość monitora na 1024x768, to przy powiększeniu 100 proc. widzimy obrazek nieco ponad 3 cale na 2 cale jak przez lupę. Normalnie nikt tak zdjęć nie ogląda. W dodatku skanery często podkreślają ziarno. Na powiększeniu nie wygląda ono tak strasznie.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
technik219 napisał/a:
Jednak ma on wiele wspólnego z APX (może to nawet partia cięta z roli APX?

Z tego co kiedyś gdzieś wyczytałem na stronach niemieckich, to jest jakaś licencja APX`a, czy nawet produkcja na tej samej linii technologicznej przeniesionej gdzieś na Daleki Wschód. Ja jeszcze tego materiału nigdy nie próbowałem, bo mam spory zapas APX`ów :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach