dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Tani gramofon :)
Hej,

Chcialbym posluchac muzyki z plyty winylowej (ostatnio w Empiku widzialem Portishead na czarnej plycie i tak mnie naszlo). Chcialbym to zrobic w miare niewielkim kosztem - tak zeby mialo sens, ale bez zbednej rozrzutnosci. Do gramofonu potrzebowalbym przyzwoite sluchawki (300-400zl). Da rade bez wzmacniacza? Czy takie sluchawki nadadza sie do przesluchania czasem czegos w MP3? ;-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Bez wzmacniacza nie da rady, chyba że kupisz kombajn marki nołnejm, ale ja bym nie ryzykował. Tyle że do tego wystarczy najtańszy znaleziony wzmak z allegro, pewnie za 50 zeta.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
dan, ostrzegam Cię.
Były już przypadki, że ludzie zaczynali słuchać starych winyli na starym sprzęcie (gramofon, wzmacniacz, potem kolumny nie te od komputera tylko jakieś stare Altusy z Allegro) i porzucali MP3-ki!
Pamiętaj, że ostrzegałem!
To wciaga jak Pentax :-P
 

Asmod  Dołączył: 28 Sty 2008
dan, jeśli chcesz posłuchać czarnego winylu to musisz mieć wejście phono we wzmacniaczu. Tutaj jeszcze mała uwaga: wkładki występują w dwóch wykonaniach MM i MC (z reguły te droższe) i w zależności od użytej wkładki (na początek proponuję jakąś niedrogą MM w granicach 100-150 zł) wzmacniacz musi mieć wejście phono MM lub MM/MC. Jeśli tego nie masz, to musisz się zaopatrzyć w stosowny preamp. Może uda Ci się coś używanego upolować w granicach 200-250zł (nie polecam tych tanich pre z alledrogo za 50 zł) lub zrobić samemu - zajrzyj na forum audiostereo.pl
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Hmm.. myślę, że za 400zł to spokojnie można złożyć zestaw unitry - elizabeta + np. bernard i do tego jakieś kolumny czy słuchawki. Bez ciśnienia na głośne granie da to radę spokojnie :-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Tanio można nabyć stare (ale niekoniecznie słe) Dual-e. Na początek wystarczy w zupełności cokolwiek, byle igła nie była uszkodzona bo ci płyty zniszczy.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Bez wzmacniacza dałoby radę... Miałem niedawno Stantona STR8-100 i on działał bez wzmacniacza. Ale poszedł za 450 zł, a nie wiem czy taka cena, to dla Ciebie niski koszt.

Możesz kupić jakiegoś Citronica z jakimś dobrym systemem + wzmacniacz + słuchawki Sennheisera.
Ale nie wiem czy te 300-400 zł tyczy się całości czy tylko słuchawek. Bo jak całości, to cienko...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jak już coś takiego to może jeszcze lepsze wynalazki na początek? ;-)
Drzewiej to bywały całe kombajny muzyczne, gdzie oprócz gramofonu było radio i wzmacniacz, a potem i kaseciack. Wszystko w takiej płaskiej obudowie.

Tutaj jest śliczny przykład samowystarczalnego gramofonu. Wolał bym ten niż DJ-skie zabawki, chociaż i to i tamto będzie grało.
 

Asmod  Dołączył: 28 Sty 2008
Ja osobiście (jeśli nie chcesz mocno inwestować w sprzęt) kupiłbym jakiś najprostszy, bez automatyki gramofon np. Dual z serii CS-505. Te Duale mają napędy paskowe, dobre (trzymające obroty i niezniszczalne) silniki, miękkie zawiszenie plinty i nawet nie najgorzej grają. Do tego jakaś wkładeczka OM-5/OM-10 Ortofona i będzie ok. Lub jeśli trafisz dobrą wkładkę, to z igłami do wkładek Duala też nie ma problemu. Są orginały i zamienniki. Pamiętaj, to będzie stary sprzęt z lat 70-80 ub. wieku, więc im mniej części do posucia, tym lepiej. Z paskami do Duali nie ma problemu, na ebayu jest tego pełno. O przedwzmacniaczu już pisałem. Osobiście nie inwestował bym w takie wynalazki, o których pisał Gwiazdor.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Asmod, całkowicie się zgadzam. Te wynalazki pokazałem, bo jak ktos musi mieć wszystko w jednym... ;-)
 
pjak  Dołączył: 28 Kwi 2008
A ja mam taki zestawik:


Kosztowało to Radmor 100plnów + naprawa 20
Gramofon za free + trochę oleju i nowy pasek 3 plny
Commodorek smiga jako cd i też był za free. popytaj wśród znajomych. Wielu ludzi trzyma takie sprzęty, a i tak nie używa. Trzymają bo żal wyrzucić.
 

Marek69  Dołączył: 19 Gru 2007
Tego typu gramofon Unitra GS438 "Bernard" w komisie za 50 zeta nabyłem, wymieniłem od razu na wszelki wypadek igłę. Obstawiam do stówki nie będziesz miał z tym problemu.
 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
Witajcie,

a ja takich bernardów i podobnych mam ze 4 sztuki - wszystkie mimo wymiany paska i smarowidła - nie chcą trzymac obrotów. Warto walczyc z serwisem - czy wydac na cos dzialajacego?

pzdr
flood
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
flood, A niechcialby sie jednego pozbyc...?
bo ja mysle czy nie nabyc czegos do odtwarzania mojej starej kolekcji asfaltow :mrgreen:
 
pjak  Dołączył: 28 Kwi 2008
flood napisał/a:
Witajcie,

a ja takich bernardów i podobnych mam ze 4 sztuki - wszystkie mimo wymiany paska i smarowidła - nie chcą trzymac obrotów. Warto walczyc z serwisem - czy wydac na cos dzialajacego?

pzdr
flood

Miałem to samo. Wymieniłem elektrolity (myślałem, że to to), ale okazało się nadal kiszka. przed smarowaniem (olejeniem) nalezy bardzo dokładnie wyczyścić stary smar. Ja to robiłem denaturką. Po naolejeniu poszło jak burza :D
 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
Za elektronikę się nie biorę - a kolega z łodzi, którego mama w fonice pracowała - sam elektronik i serwisant - juz dwa i poół roku mi to robi;-P.

smary, oleje - nic nie pomaga:(

jakbym wiedział który oddać, a który pojdzie..., mam takie z lekkim prostym ramieniem, i te z ciężkim, na aluminium.

diplodok - a moze chcesz sie kolekcji pozbyc?;-)
W wolnej chwili powyciągam je - moze sie na pozbycie zdecyduję.

pzdr
flood
 

Asmod  Dołączył: 28 Sty 2008
Jak by byli chętni by poskładać sobie w miarę dobry pre do gramofonu, to pod tym adresem: http://www.audiostereo.pl...mowa_48037.html
można zamówić płytki i być może części (jak się wykluje jakieś zamówienie grupowe).
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A ja cholera im bardziej szukam gramofonu, tym gorzej mi idzie :-P
Coś przyzwoitego do Yamahy PianoCraft E810? Widziałem w sklepie nówkę sztukę Denona DP-29F z przedwzmacniaczem wbudowanym za 600zł, ale nawet nie wiem jakie wkładki do tego. Może jednak poszukać jakieś coś używane i choć bardziej leciwe i raczej tańsze?

[ Dodano: 2009-07-22, 22:54 ]
Albo taki Reloop RP-300 hifi - co prawda trzeba przedwzmacniacz chyba dołożyć, ale to przecież nie jest wielki problem.
 
Matti  Dołączył: 07 Kwi 2008
Szkoda tylko, że teraz czarne płyty są nagrywane cyfrowo...
 

pls9  Dołączył: 09 Gru 2007
Witam. dan, jeśli chcesz tani gramofon to szukaj starych polskich - mechanika ramienia jest świetna. Dodatkowo taki "Adam" ma napęd liniowy, co przekłada się na stabilność obrotów (brak pasków) i cichą pracę (napęd bezpośredni). Takiego używam. Jednak jeśli chcesz coś z wyższej półki to mój znajomy robi gramofony. To znaczy wytacza talerze, wykonuje obudowy itd. Jedynie ramiona przekłada z innych gramofonów. Do tego wzmacniacz lampowy i już jesteś niewolnikiem winyli. Aha, nie żebym reklamował, ale gramofony znajomego są ok. 50% tańsze niż np. podobnej klasy aparatura firmy "pro-ject", która kosztuje ponad. 3000 zł. Jak już wspomniałem, z tańszych a bardzo dobrych polecam polskiego "Adama". Bo sam używam :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach