plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jaki niedrogi gramofon?
Posiadam pewną kolekcję płyt gramofonowych. Niestety sprzęt był przedpotopowy (może nie do końca bo jednak młodszy niż ja) i go szlag trafił. Czasem mnie ciągnie do tych trzasków i chciałem coś kupić. Myślę, że graniczna cena to gdzieś około 800 zł. Wypatrzyłem coś takiego Reloop RP1000MK3 http://muzyczny.pl/pokaz.pl?id=127915 .
Czy coś wiecie na jego temat, czy to będzie dobry wybór (oczywiście w granicach założonej kwoty)?
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
Mam coś takiego w pracy do zgrywania płyt. Sprawuje się dobrze, pracuje od ponad roku i na razie nikt na niego nie narzeka. Trudno mi jednak powiedzieć, jak często jest używany, radio, bo radio, ale płyt za dużo się nie odtwarza.
Ten model też zastąpił nie lada zabytek - według zaprzyjaźnionego sklepu DJskiego, ten to dolna, aczkolwiek solidna półka.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Re: Jaki niedrogi gramofon?
plwk napisał/a:
Reloop RP1000MK3 http://muzyczny.pl/pokaz.pl?id=127915


To sprzęt dla DJ'a z dużym momentem obrotowym... do słuchania muzy za dobry ;) ale oczywiście dobry!! ;-)

ja osobiście szukalbym czegoś z napędem direct...
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
pawgra napisał/a:
ja osobiście szukalbym czegoś z napędem direct...
Idler! Tylko idler ;-)

O! Miałem się preampem pochwalić :-)
To zaraz zdjęcia porobię i pokażę A co...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawgra napisał/a:
ja osobiście szukalbym czegoś z napędem direct...

Nie wiem co do mnie mówisz ;-)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
talerz może być napędzany w dwojaki sposób - paskowy z użyciem silnika zewnetrznego oraz w sposób bezposredni - silnikiem liniowym, w którym talerz stanowi jego część.

Prościej nie umiem ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
pawgra, no przeca piszę, że jest jeszcze napęd idelrowy. Najlepszy ze wszystkich :-P
http://www.audiostereo.pl...dler_46134.html
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
hmmm... w sumie zle sie wyraziłem ;-) miało być, że talerz może byc napędzany w sposób pośredni i bezpośredni, w tym w sposób posredni to m.in. pasek. Co do napędu typu idler - nie miałem styczności, więc nie będę się wypowiadał... ale to kolejny element który może wprowadzac zakłocenia prędkości obrotowej, wibracje, drgania i całe mnóstwo innych rzeczów... ale - nie mialem - nic na jego temat nie wiem

[edit] w linku który podałeś nie jest napisane, że idler uber alles... ;)

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawgra napisał/a:
oraz w sposób bezposredni - silnikiem liniowym

To to rozumiem. W czym ten napęd jest lepszy od paskowego?
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
zacytuję:

Główna zaleta Direct Drive to wolnoobrotowość silnika, a więc i wolnozmienność wibracji. Nie ma najbardziej irytujących drgań w zakresie 30-100 Hz, a drgania infradźwiękowe przecież łatwo wytłumić we wzmacniaczu. Co do "idlera" (jaki ładny eufemizm w porównaniu z "kołem pośredniczącym", co kojarzy się z Bambinami, Mister Hitami, itp) to nie wiem co w tym audiofilskiego, hehe. A pasek? No cóż, "gumka" okazał się audiofilskim standardem i najlepiej jak ją widać wg zasady "Bolec".

Przy dobrym DD silnik napędowy jest silnikiem krokowym którego konstrukcja zapewnia dużą dokładność w trzymaniu obrotów, co w połączeniu z talerzem o dużym momencie tym bardziej zapewnia stabilność tychże.

I na koniec: łożyska muszą być dobre jeżeli są takie sobie to nie ma znaczenia czy jest to BD czy DD talerz i tak będzie drgał, tyle że przy kiepskich łożyskach i napędzie faktycznie pasek izoluje talerz w pewnym stopniu od drgań silnika.

to wybrane teksty z linku podanego przez matb
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W linku, który zapodał matb nie doszli do porozumienia ale odczułem lekką przewagę paskowego ;-)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
niewiele było gramofonów z napędem bezpośrednim / krokowym, a pasek montował każdy ;-) ja w każdym bądź razie mialem i jeden i drugi i nie zamieniłbym DD na BD
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jest za podobną kasę z napędem bezpośrednim http://muzyczny.pl/pokaz.pl?id=118510
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
O tym, że idler jest najlepszy świadczy taki drobny szczegół, że używa się go w najbardziej zaawansowanych (cenowo) konstrukcjach takich firm jak Thorens czy Gerrard. No i Lenco ;-)
A tak poza tym, to nie ma się co przejmować napędem. Każdy ma swoje wady i zalety. Kiedyś forsowano, że DD jest najlepszy itd., ale solidny paskowiec jest lepszy niż kiepski DD.

[ Dodano: 2010-01-25, 21:29 ]
plwk, ale to jest gramofon dla DJ - do kręcenia, skreczowania i podobnych głupot. DO muzyki się nie nadaje.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
DD - to lubie...

ale - ;-) - będziesz nim gral codziennie ?? ile czasu dziennie, tygodniowo... ?

[hint] - nie ma pokrywy...

[edit] - matb - dawaj te foty ;-)

[edit2] - ostatnio widziałem kilka konstrukcji z paskiem zewnetrznym, których cena zdrowo przekraczała mój roczny budżet domowy...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawgra napisał/a:
będziesz nim gral codziennie ?

Od czasu do czasu jak przyjdzie mi ochota. Trudno mi określić.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
plwk - podalem Ci hinta - te gramofony to sprzęt dla DJ'a. Nie mają pokryw...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pokrywę się kupuje osobno.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
tego nie wiedzialem... ale czy aby na pewno sprzęt DJ'ski nadaje się do domowego słuchania muzyki to nie wiem...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jest taki opis
Cytat
jest idealnym gramofonem dla DJ'a i jako HiFi

Jest również sprzęt znacznie tańszy http://muzyczny.pl/pokaz.pl?id=126131

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach