Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
The file does not support the current color space
Załamka...

Nikon Coolscan IV.
Skanowanie negatywu czarno-białego. Ustawione: negatyw czb/grayscale.
A program zgłasza mi po każdej zeskanowanej klatce przed samym zapisem:

The file does not support the current color space. Do you want to save the file in another format?

I wtedy do wyboru JPG/BMP/TIFF. Jak wybiorę jakiś, to zapisuje w porządku, ale jest to i tak kłopot, bo:
1) muszę potwierdzać co klatkę, czyli skanowanie trwa wieki..
2) moje nazewnictwo szlag trafia, nadaje jakieś uproszczone numery.

Czy coś nie tak robię lub nie tak mam zaznaczone? Ktoś wie w czym tkwi błąd?
Help, pliz...





[ Dodano: 2008-12-28, 02:10 ]
acha, czasem, co jakiś czas się uda bez tego potwierdzania i wtedy zapisuje mi w normalnym formacie nazwy, jak sobie zażyczyłem
no, ale to raz na jakiś czas

restarty, odłączenia/przyłączenia, wysuwanie kasety i ponowne wsuwanie już przerabiałem..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A nie masz nowszej wersji Nikon Scana niz 3.0?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
alkos napisał/a:
A nie masz nowszej wersji Nikon Scana niz 3.0?

Chyba nie.. to jest to, co dodane na płycie. Czyli co, ściągać to skądś? A może kupić jakiegoś vuescan, czy innego gada? Pomoże to?
DOdatkowo z tym 3.0 (nie wiem czy to od tego) czasem ma problem z prescanem klatek i nie widzi dobrze która się kiedy zaczyna i wtedy wywala mi pasek jako dłuższy niż 6 lub krótszy niż 2, a tak nie jest
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
A może kupić jakiegoś vuescan, czy innego gada?

vuescana możesz tak czy siak sobie wypróbować - jest gratis, funkcjonalnie chyba jest pełnowartościowy, a tylko zapisuje zdjęcia ze znaczkami dolarków.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
kup sobie Vuescana, jest duzo lepszy :)

a do tego - będziesz mógł sobie oprofilować kolorowe negatywy/slajdy (tak samo dla V500) metodą Alkosa - kupiłem wzornik od Wolfa i na wiosnę jak będę w Polsce to ci mogę pożyczyć
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
guerilla napisał/a:
kup sobie Vuescana, jest duzo lepszy

chętnie, zresztą nie taki drogi jest, jednak nie wiem wcale czy to kwestia softu jest źródłem moich problemów czy sam skaner. Bo jak to drugie, to Qrcze szkoda zakupu..
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
SQ6GIT, dlatego najpierw wypróbuj go za darmo! :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ech, a ja sie chyba poddaje z tym profilowaniem. Okazuje sie, ze jakbym nie probowal - a przerobilem juz kilka negatywow, zrodel swiatla i sposobow wyciagania profilu - nie jestem w stanie zapewnic znosnej reprodukcji barw w swietle dziennym... :-/ nie wiem jakim cudem tylko superia 100 dziala dobrze, ponadto tylko w pelnym sloncu, natomiast 400 i 800 w pochmurny irlandzki klimat wariuje równo... dzerry tez tego doswiadczyl ztcp... wot - błąd metody - wszystko bylo dobrze dopoki robilem zdjecia po zmroku, bo wtedy wszelkie zafarby sa praktycznie niewidoczne... a teraz porobilem troche w dzien - i kiszka... chyba pieprzne to i kupie silverfasta, bo lepiej sobie radzi z negatywami "na zywca" niz vuescan... ech, czas spac... :-(
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Z tym profilowaniem to myślę, że błąd tkwi gdzieś w VueScanie. Też mi to właśnie nie zawsze wychodzi i zacząłem przyglądać się napisom co VueScan w danej chwili robi. Doszedłem do wniosku, że najpierw ściąga maskę po swojemu (wyniki są różne zależnie jaki dokładnie materiał się wybierze - producent/rodzaj/czułość), a potem nakłada na to zrobiony profil koloru i tu pojawia się tzw. ku, ku ;-) . Slajd wydaje się podwójnie nasycony i cukierkowy, a negatyw ze słonecznego dnia wpada zbytnio w błękit. Próbowałem potem jakoś to obejść - skanując zdjęcie profilu do surowego 64bitowego tiffa i po inwersji w innym sofcie otwierając jako "obraz" i dopiero profilując, ale o dziwo Vuescan nie może znaleźć kratek na takim skanie. Miałem już pisać do Hamricka ale winę zwaliłem na skaner (choć widzę, że będę musiał się z nim przeprosić :-) i chyba jednak napisać do Hamricka)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach