andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Krótkofalówki
Nie wiem, czy jest taki temat? Zna się może ktoś?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fotonyf
powinien być zorientowany
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Ale chodzi o posługiwanie się UKFką czy krótkofalarstwo w ogóle ❔
Bo jakieś tam doświadczenie w użyciu duobanderów mam. Choć nie do końca legalnie bo pasmo 2m wymaga zezwolenia, ale to tylko sporadycznie - PMR z reguły wystarczy.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
No zainteresowałem się w ogóle tym tematem. Kupiłem walkie talkie i z tym jest ok, nie ma problemu bo komunikują się na PMR i tak jest.
Kupiłem też radiotelefon z większymi możliwościami i zastanawiam się co z tym można zrobić. Chyba wiem jak skonfigurować go z tamtymi, ale co jeszcze mogę?
To TYT th-uv88
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Może się okazać, że legalnie nic, bo bez papierów można używać radia o mocy nadawania do 0,5W. Ale nie siedzę w temacie, więc mogę się mylić.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Akurat ten ma moc od 0,5 do 5 W
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ale pytanie, czy wolno Ci używać urządzenia, które może nadawać mocniej niż 0,5W. Przepisy mogą być różnie skonstruowane.
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Coś chyba jest, że można słuchać, nie wolno nadawać.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Legalnie w standardzie PMR tryb TX może mieć 0,5W - do niektórych zastosowań trochę mało. Miałem Midlandy G9 odblokowane na 5W, ponad lasem niosły do 5km. Tyle że w tych okolicach ani zasięgu GSM, ani nikogo komu mogłoby to przeszkadzać. Tyle że komplet 4xLR6 żarło błyskawicznie :evil:
Teraz mam chińskie Wouxuny UV-8D na pasma 2m i 0,7m z przełączaniem 0,5W/5W z dużymi Li-Ion. Tyle że już prawie nie używam, zasięgi GSM bardzo się poprawiły, chociaż zdarza się że w pobliżu całkiem sporych miast telefon jest głuchy :roll:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
andyspring, tak jak pisałem pisz na PW do Fotonyfa. O ile wiem to czynny krótkofalowiec
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
ok. Dzięki
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
PMR musi mieć na stałe podłączone anteny. Generalnie jeśli kupiłeś coś innego to bez pozwolenia radiowego nie możesz legalnie nadawać.
Słuchać niekodowane można wszystko (ale nie wszystkie pozyskane w ten sposób informacje przekazywać dalej).

Możesz też do mnie się odezwać jeśli będziesz chcieć coś więcej wiedzieć :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach