TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
Sposób na odświeżenie Farby na Obiektywie ?
jak w Temacie, mam jeden obiektyw trochę zmacaną obudowę ma. Zna ktoś jakiś sposób ? :))
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Rozebrać, oczyścić, podkład, wysuszyć, usunąć pyłki i lakier końcowy.
Jeśli to jest niemożliwe, kupić farbę, półmatową i popędzlować.
Miłej zabawy! :-)
 

TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
no właśnie chyba wybiorę ten 1 sposób ;) jaki kolor polecacie ? ;) moze piaskowa perla ;)).
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Czarny półmat. ;-)
 

TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
hmm, martwia mnie tylko literki ze skala odległości itp. jak je puźniej uzupełnić ? ;)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Jak potrafisz rozebrać a potem złożyć obiektyw (albo kogoś kto potrafi) to fajnie byłoby pomalować proszkowo. Literki czasem są grawerowane (czuć pod palcami że są wklęsłe) - wtedy można popaćkać farbką, poczekać aż trochę przeschnie, przejechać gąbką/szmatką żeby zebrać farbę z korpusu, a na koniec kiedy porządnie wyschnie przepolerować pastą polerską.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Może korpusowi zaszkodzić wysoka temperatura w piecu. Trzeba szukać kogoś, kto niskotemperaturową farbą to pomaluje. Proszek niestety dostaje sie wszędzie i trudno to usunąć. Więc może jednak proszek sobie odpuśćmy.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
W piecu jest ok. 80 st. C. Metalowy korpus wytrzyma. Ale trzeba by pozbyć się soczewek. Wnętrze można zakleić, żeby proszek nie dostał się do prowadnic i gwintów.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
michal5150, jakim piecu? Chyba w suszarce. Piec do utwardzania farby proszkowej pracuje w temperaturze od 150 do 200 stopni. Farby niskotemperaturowe utwardzają się w temperaturze minimum 110 stopni.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Tfu, miało być 180 :oops: . Ja tę komorę nazywam piecem. W każdym razie, korpus obiektywu jeżeli jest metalowy to wytrzyma bez problemu. Ale trzeba by rozebrać go do ostatniej śrubki.
 

TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
rozebranie obiektywu to dla mnie nie problem :) zastanowię się nad Tym taak myślę nad takim kremowym szkłem z brązowymi pierścieniami farba połysk ;) jak by to zrobić z głowa to elegancko mogło By to wyglądać :) Tylko szkoda mi tego szkła na 1 ognień wydawać, na jakim heliosiku by można wypróbować hyhy.
Na Boga, jest 4:27 co ja tu robię ?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Mimo wszystko nie proponuję lakieru proszkowego.
 

chrzaszcz  Dołączył: 16 Sty 2008
Meggido napisał/a:
Mimo wszystko nie proponuję lakieru proszkowego.

Meggido ma rację. Zdecydowanie nie polecam malowania proszkowego. W przypadku tak precyzyjnego ustrojstwa jakim jest obiektyw farba "pozalewa" wszyskie szczeliny i wgłębienia, zatka wszystkie gwinty. Praktycznie nie ma rozpuszczalnika do utwardzonej farby i można ją usunąć tylko mechanicznie - potrzebne malutkie gwintowniki do oczyszczenia gwintów pod śrubki. Próba zeskrobania farby czymś innym może zakończyć się uszkodzeniem gwintów. Farba proszkowa daje dość grubą warstwę - szczególnie na końcach przedmiotów gdzie potrafi lekko "spłynąć" podczas utwardzania. Najprawdopodobniej elementy będą o siebie tarły lub po prostu tubusy nie będą wchodziły jeden w drugi. Najłatwiej jest mi unaocznić efekt końcowy malowania proszkowego do zanurzenia elementów obiektywu w rozpuszczonej farbie olejnej i poczekania aż farba spłynie
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Usunąć się da. Są preparaty, ale tego nie da się przeprowadzić miejscowo.
 

chrzaszcz  Dołączył: 16 Sty 2008
Meggido napisał/a:
Są preparaty,

Możesz podać nazwę takiego preparatu i ewentualnie gdzie można dostać?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
chrzaszcz napisał/a:
gdzie można dostać?

U mnie ;-) ale tak jak powiedział Meggido nie da się tego zrobić miejscowo.
Jeżeli potrzebujesz czegokolwiek związanego z farbami proszkowymi lub całymi lakierniami to zapraszam.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja także zapraszam jeśli jest coś potrzebne z wyposażenia lakierni proszkowej, ewentualnie jeśli chodzi o kompletną instalację lakierniczą, łącznie z przygotowaniem powierzchni.
Preparat można nabyć w firmie Alufinish Polska w Łodzi, czyli u mnie. Nazywa się on Alfistrip.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach