marek777  Dołączył: 22.05.2011
Co to za diabeł Cytuj
Moja pierwsza fota z K 50 +kit...zrobiona pod słońce z wyostrzeniem w puszce na poziomie +2 dała obraz dziwnej siatki czy też pixelizacji.
Efekt był taki jak na poniższej focie.

Nie mogę zwiększyć wyostrzania poza normal (0).
To normalne?

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Jaka kompresja jpg?

?
Chodzi o jakość zdjęć w tych gwiazdkach?
Trzy gwiazdki....najmniejsza.

bakulik  Dołączył: 20.04.2013
W aparacie jest mnóstwo różnych ustawień wpływających na wygląd zdjęcia w JPEG prosto z puszki: profile obrazu, filtry cyfrowe, kompensacja prześwietlenia i cienia, odszumianie, wyostrzanie, nasycenie, odcień, tony (ciemne/jasne), kontrast, ostrość etc. Różne kombinacje powyższych mogą dać różne efekty uboczne. Dla mnie to zdjęcie jest przeostrzone i przekontrastowione. Miałem K-50 i nigdy podobnych efektów nie stwierdziłem, ale zawsze fotografowałem w RAWach.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
marek777, aparat Tobie zbyt mocno ingerował obróbką w fotografię. Jeżeli robiłeś w jpg to tym bardziej. Spróbuj robić w RAW, a dalszą obróbkę wykonaj sam. Pzdr.

Darek M  Dołączył: 10.02.2018
Mi to wygląda na hdr. Jeżeli ustawi się duże skoki między niedoświetleniem, a prześwietleniem to coś takiego wychodzi.

Ta fota jest celowo prze-- na maxa..aby było widać ten efekt.
Taką siateczkę mam często w jpg jeżeli podbiję wyostrzanie.Szczególnie na błekicie nieba .
Ustawienia są na średnim poziomie..nic na maxa.
Jeżeli puszka ma takie opcje( przecież właśnie do jpg)...to po co takie ustawienia skoro degradują fotę.
Nie panimaju...

gezeb  Dołączył: 26.05.2007
A dlaczego nie? W każdym programie do obróbki masz mozliwość takiej "degradacji". Obsługujący decyduje czy i ile program w aparacie czy komputerze zdeformuje zdjęcie.

SlicaR  Dołączył: 28.04.2013
Każdy suwak ustawiony na + 50 (na przykład) zadziała inaczej na różnych ujęciach.
Do tego maksymalne wyostrzenie na pliku z dużą kompresją (ustawioną słabą jakością) dodatkowo tylko wzmocni efekt degradacji.

Makler  Dołączył: 09.03.2009
Tak jak zasugerował pytaniem plwk, ta krateczka to artefakty od kompresji JPG. Jest to głównie widoczne na jednolitych powierzchniach. Ten algorytm nie radzi sobie dobrze z gładkimi przejściami tonalnymi i jednolitym kolorem. Stara się pozmieniać i ułożyć piksele w taką właśnie kratkę, którą jest mu łatwiej kompresować. Oczywiście nim wyższy stopień kompresji tym gorzej to wygląda i efekt wyraźniejszy. Wyostrzanie, szczególnie przesadne (ostatnio takie dziwne trendy obserwuję) potęguje ten efekt.
W aparacie powinieneś używać najwyższej jakości JPG i nie przesadzać z wyostrzaniem lub lepiej formatu RAW i zapisu do jpg dopiero po obróbce i umiejętnym wyostrzeniu w dobrym programie.

No....i wszystko jasne.
Artefakty..
Dzięki serdeczne.
Jednak co kilka głów to nie jedna.
Szczególnie jak do głupiej(moja😊😀) dołoży się kilka mądrych.
Dzięki serdeczne.😊

Skocz do: