Coven  Dołączył: 18.05.2019
  Pytanie o sprawność korpusu, szkiełka + parę pierdółek Cytuj
Cześć!

Jestem nowy zarówno na forum, jak i w świecie fotografii. Nabyłem sprzęt, no i pojawiło się parę pytań z nim związanych. Sprawdziłem go dokładnie na tyle ile mogłem (z pomocą poradników — na co warto zwrócić uwagę) i wyszło że jest ok. Jednak po wyjściu w teren zaczęła mnie nurtować jedna sprawa — szum.

https://i.imgur.com/kYJOQrn.jpg
Powyższe zdjęcie zostało wykonane zaraz po zachodzie, kiedy było jeszcze jasno na ustawieniach 1/100, F5.6, ISO 800. Pytanie brzmi, czy ilość szumu jest normalna dla tej wartości czułości? Niestety nie udało mi się znaleźć podobnych zdjęć o takim ISO by mieć dobre porównanie.

Szklarnia
Zdążyłem już zauważyć, że dobre, nowsze szkła innych producentów są zwykle cięższe do zdobycia i droższe w porównaniu do innych systemów, więc zabrałem się do poszukiwać starszych, legendarnych Pentaxów.

Chciałbym w małych "piniądzach" uzupełnić moją 90'tkę o:
1. Coś szerokiego.
Widzę, że im niżej z ogniskową, tym dynamiczniej ceny rosną w górę, dlatego mój wybór padł na coś niekoniecznie "wide", a mianowicie:
SMC Pentax-M 28mm F3.5

2. Alternatywna, krótsza portretówka.
SMC Pentax-M 50mm F1.7

3. Wypełnienie luki między 50 a 90mm z małym "bonusem" na dalszym końcu.
SMC Pentax-F 70-210mm F/4-5.6

Czy wyżej wymienione szkła będą dobre na początek? Dobre opinie i cena zachęcają, a ja nie jestem jeszcze w 100% pewny, czy mi to hobby "siądzie" (choć predyspozycje i werwa jest). Oczywiście nie obrażę się za podanie innych propozycji / alternatyw. ;)
Zdjęcia zamierzam obrabiać w Lightroomie, więc jeśli dany obiektyw ma jakieś wady, które da się łatwo przez ten program skorygować, to nie stanowi on dla mnie przeszkody.

"Pierdółki"

W zestawie z aparatem dostałem gripa Newella. Jest w bardzo dobrym stanie, trzyma się korpusu pewnie i zdecydowanie uprzyjemnia chwyt. Jednakże moje oczy trafiły tu i ówdzie na opinie, jakby były one raczej mało wytrzymałe i problematyczne. Dlatego też postanowiłem zainteresować się kupnem oryginalnego gripa. Ceny za używki w b.db. stanie są przyzwoite, lecz nurtuje mnie jedna rzecz — pokrętła. Czy w oryginale pokrętło pod kciukiem tez jest tak głęboko osadzone?
Jeśli ma ktoś porównanie oryginalnego gripa do K-3 z zamiennkami, to bardzo proszę o podzielenie się opinią.

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
Coven napisał/a:
Powyższe zdjęcie zostało wykonane zaraz po zachodzie, kiedy było jeszcze jasno na ustawieniach 1/100, F5.6, ISO 800. Pytanie brzmi, czy ilość szumu jest normalna dla tej wartości czułości?
Jak dla mnie ilość szumu jest tam zerowa... a może zły link podałeś? ;-)

[ Dodano: 2019-08-18, 15:45 ]
Coven napisał/a:
zabrałem się do poszukiwań starszych, legendarnych Pentaxów
Koniecznie przyjrzyj się nowszym legendarnym Pentaksom. Do szerokości DA21/3.2 Limited. Jako standard, plastik-fantastik (serio, jest dobry) DA35/2.4. Na krótką, malutką portretówkę nada się DA50/1.8. Godząc się na używki, krok po kroku całość uzbierasz za 2000zł.
Wiadomo, każdy chwali swoje - a ja mam całą tę trójkę :-P

[ Dodano: 2019-08-18, 15:49 ]
Przeszedłem manualne M-ki - do starych manualnych korpusów genialne, ale do DSLR już niekoniecznie. I nie chodzi tutaj o właściwości optyczne, tylko praktyczność użytkowania. Miałem fajnego DA18-55 i jeszcze przyjemniejszego DA16-45, ale ostatecznie wyszedł mi komplet tych trzech stałek - jestem bardzo zadowolony. A to budżetowy zestaw, bardzo budżetowy, więc jeżeli masz na uwadze koszty, to warto na nie spojrzeć.

[ Dodano: 2019-08-18, 15:52 ]
I na pewno pojawią się zwolennicy jasnych standardowych zoomów z Sigmą i Tamronem 17-50/2.8. To chwalone obiektywy, ale ja unikam zoomów, nie miałem ich i nie mam tu nic do powiedzenia ;-)

Link podałem dobry ;)
Jak oglądam w skali 1:1 to sporo tego jest wokół obiektu, ale jako że się nie znam, to nie mam pojecia czy ta ilość jest w tzn. "normie" dla tego aparatu.
Dzięki za propozycję obiektywów, na pewno wezmę je pod uwagę przy najbliższych zakupach. :-D

PS. Teraz mi się przypomniało - czy obraz widziany na wizjerze powinien mieć widoczną fakturę? W moim przypadku wygląda to tak, jakbym widział przez jakąś cienką tkaninę.

Nie patrzyłem nigdy w wizjer K-3, ale podobnej klasy instrument w K20D pokazuje delikatną fakturkę tam, gdzie jest ustawiona ostrość. Masz dobry wzrok, skoro to widzisz :-)

[ Dodano: 2019-08-18, 16:05 ]
Coven napisał/a:
jakbym widział przez jakąś cienką tkaninę
W sumie można to tak nazwać.

Kerebron  Dołączył: 10.03.2016
Ja na tym zdjęciu widzę głównie artefakty JPG. :-> Jak chcesz oceniać szumy, to albo po obróbce, ale jeszcze przed eksportem z wywoływarki RAW, albo na pliku w formacie bezstratnym (BMP, TIFF, PNG, etc.).

https://mega.nz/#!wFtxUCTI!hsUnYet8pcQ10Icp1_x3oZ5vbuegbFm4lxdf0uRzkOA

Pod powyższym linkiem znajduje się nietkniety RAW w formacie DNG. Zamieściłem JPGa , bo na moje oczy poziom szumu jest taki sam w obu formatach.

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
Zdjęcia oglądaj na papierze, a nie przyglądaj się poszczególnym pikselom na monitorze. To nie ma sensu. Żaden normalny odbiorca nie będący "fotoamatorem" nie ogląda zdjęć w takim powiększeniu. Popytaj się znajomych :)

70-210 możesz brać śmiało. Wystarczy nie tylko na początek :)

rychu  Dołączył: 08.10.2006
Coven, wszystkie wymienione szkła, to bardzo dobre narzędzia, tylko zależy dla kogo i do czego. W K3 będzie Ci po krótkim czasie brakować AF. Można poszukać, a bywają w fajnych cenach wersje F28, F50. Tylko, że ceny używanych F, to zdaje się dostaniesz nówki DA, które wspomniał Ryszard. 70-210 to super szkiełko w tej cenie. Mam, nie oddam.

klechu  Dołączył: 16.01.2016
rychu napisał/a:
Tylko, że ceny używanych F, to zdaje się dostaniesz nówki DA, które wspomniał Ryszard.

Fakt - używany F-50/1.7 kosztuje niewiele mniej, niż nowy DA 50/1.8. Jedyna "wada" tego drugiego, to dla mnie mocowanie filtra: 52 mm. Wiele stałek pentaksa ma gwint 49 mm (ogniskowe 28/2.8, 35/2.8, 50/1.7, 135/3.5 ze wszystkich chyba serii). Jak stałem przed kupnem 50-tki, to właśnie to zaważyło na wyborze, i kupłem F 50/1.7 zamiast DA 50/1.8, bo dzięki temu mam jedne filtry do "wszystkiego". Niby szczegół, ale ważny.
Z zoomów, to mam od niedawna polecaną Sigmę 17-50 i jestem bardzo zadowolony.
Co do innych gadżetów, to w którymś momencie możesz potrzebować statywu.

Cytat
przyjrzyj się nowszym legendarnym Pentaksom
To powinienem napisać z " ;-) " albo z " :lol: ". Legendarne to mogą być Super-Takumary albo trójca FA-Limitedów. Te nie są, ale DA21 i DA35 to lubiane obiektywy. DA50 zaś, przynajmniej moim zdaniem, zaskakuje efektami jeśli wziąć pod uwagę jego cenę i czasem pobłażliwe traktowanie :-)

[ Dodano: 2019-08-18, 20:56 ]
Na minus plastikowych DA35 i DA50 wymieniłbym na pierwszym miejscu brak sprzęgła QSF. Skalę odległości można przeboleć. DA21 ma i jedno i drugie - ale za coś się w końcu tutaj płaci...

Tak się złożyło, że właśnie nabyłem Pentaxa-A 50mm F/1.7, miejmy nadzieję, że okaże się być "w dechę". :mrgreen:
Odnośnie tego szumu - mam rozumieć, że jego ilość dla tej czułości jest w normie, tak? Na pewno część fotek wygląduje na papierku w przyszłości, a może i całkiem niedalekiej.

Dziwna rzecz mi się dzisiaj przydażyła - chciałem zobaczyć, czy bateria (oryginał) zadziała w gripie i będzie go zasilacz (mam tylko jedną). Poza problemem z wiernym poziomem naładowania przydażyło mi się coś jeszcze. W momencie robienia zdjęcia (którego z kolei, do tego było ok) aparat zaczął strzelać bardzo szybko serię. Zatrzymał się po chwili, jednakże żadne zdjęcie nie zostało zapisane. Kolejne parę zdjęć już przeszło normalnie.

Czyżby to był jakiś błąd ver. 1.40? Zrobiłem aktualizację według instrukcji (miałem 1.21) i obyło się bez problemów. Co prawda nie naklepałem na poprzedniej wersji zbyt dużo klatek by ocenić jej "stabilność", ale na 1.40 wykonałem już ok.50 zdjęć, więc trochę mnie ta "awaria" martwi". Ciężko mi to było wyszukać, ale trafił mi się wątek, gdzie zgłaszali użytkownicy K-5'ek ten bug w jeszcze starszych wersjach oprogramowania.
Ktoś coś wie więcej na ten temat?

Skocz do: