aka  Dołączył: 22 Gru 2016
P645 pomiar światła
Nowo nabyty P645 z obiektywem 45/2.8 w testach wskazuje parametry ekspozycji +1EV w stosunku do małoobrazkowych lustrzanek analogowych z obiektywem 28 mm i w trybie "center-weighted". Zamontowana matówka ma klin ukośny (45 stopni) i pole mikrorastra o zdecydowanie większej średnicy niż te w oryginalnych matówkach pentaksa z klinem. Ma ktoś jakieś podobne doświadczenie? Na stronie beattie zauważyłem komentarz o ewentualnej koniecznej korekcie ekspozycji przy zastosowaniu ich matówek w lustrzankach. Może to jest przyczyna (ciemniejsza matówka od oryginalnych)? Czy ktoś ma doświadczenie z matówką UE-20 (11 mm fresnel w centrum) - jak się z nią ostrzy w porównaniu do tych z klinem?

pozdrawiam
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
aka napisał/a:
Nowo nabyty P645 z obiektywem 45/2.8 w testach wskazuje parametry ekspozycji +1EV w stosunku do małoobrazkowych lustrzanek analogowych z obiektywem 28 mm i w trybie "center-weighted".
A próbowałeś już robić jakieś zdjęcia? Wychodzą prześwietlone o 1EV?

aka napisał/a:
Zamontowana matówka ma klin ukośny (45 stopni) i pole mikrorastra o zdecydowanie większej średnicy niż te w oryginalnych matówkach pentaksa z klinem.
Masz jakąś nieoryginalną matówkę do P645?

aka napisał/a:
Czy ktoś ma doświadczenie z matówką UE-20 (11 mm fresnel w centrum) - jak się z nią ostrzy w porównaniu do tych z klinem?
W poprzednim P645 (potem sprzedałem siostrze) miałem gładką matówkę bez klina. Teraz mam z klinem i mikrorastrem. I ostrzy mi się o wiele lepiej.

Tutaj jest mała strona o P645 i poszczególnych matówkach: http://camera-wiki.org/wiki/Pentax_645
 
aka  Dołączył: 22 Gru 2016
Kytutr napisał/a:
A próbowałeś już robić jakieś zdjęcia? Wychodzą prześwietlone o 1EV?


Jeszcze nie. Warunki trochę niesprzyjające.

Kytutr napisał/a:
Masz jakąś nieoryginalną matówkę do P645?


Zdecydowanie nieoryginalna: http://www.fotosik.pl/zdjecie/9ce4905155d81f2d (nie chce mi się wstawić zdjęcie) .


i trochę brudna.

Gdzieś wyczytałem, że z obiektywami szerokokątnymi pomiar trochę "niedomaga"
(nie pamiętam czy prześwietla czy nie doświetla).

Tak czy inaczej będę się rozglądał za inną matówką i oczywiście naświetlę testową rolkę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach