Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Kopiowanie slajdów i negatywów
Sporo było o skanowaniu i jakich skanerów używać, a czy ktoś z Was używał kopiarki zakładanej bezpośrednio na aparat. Pamiętam, że w latach 80 praktycznie każda firma proponowała taką przystawkę.
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Owszem kiedyś(czyt.w latach 90-tych)używałem coś takiego. Powiedz tylko co konkretnie chcesz z pomocą tego urządzenia zrobić?
kopiować? co na co?

pozdrawiam
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Myślałem o kopiowaniu pojedynczych klatek negatywu lub pozytywu za pomocą DSLR. Ciekaw jestem czy coś takiego ma sens.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zdano, poszukaj na googlu w archiwach pl.rec.foto.cyfrowa postów Janko Muzykanta. Wg niego ma to sens, oczywiście ślicznego plakatu z tego nie wydrukujesz, ale podobno rezultaty są OK. Napisał zresztą artykuł jak to robić, w którymś z pism foto - nazwy nie pomnę.

Ja się przymierzałem kiedyś do spróbowania, z mieszkiem i duplikatorem slajdów, ale ze względu na crop - żeby objąć całą klatkę zabrakło mi kilku(nastu) milimetrów, żeby całość odsunąć od aparatu. Dodatkowego pierścienia nie chciało mi się już kupować, ot taki słomiany zapał miałem. Może gdybym nie miał skanera, to bym walczył dalej.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co zasady zrobienie zdjęcia z klatki filmu jest identyczne ze skanowaniem. W skanerze masz źródło światła, dalej negatyw/slajd i dalej obiektyw. Odwzorowanie całej klatki 24x36 mm na matrycy bedzie (+/-) 2/3, inaczej mówiąc 3000 pikseli będzie odpowiadać 36 mm (1.44"), czyli 3000/1,44 = rozdzielczość skanowania 2000 ppi. Zdjęcie zeskanowane w skanerze o rozdzielczosc 2700 ppi miało ok. 9 mln pikseli, tu będzie 6 mln. Efekt powinien być całkiem niezły. Pytanie tylko, czy obiektyw da radę (dystorsja)?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Dzięki, poszukam.
Dzięki bardzo Zorzyk za mini wykład, teraz juz wiem chyba wszystko co chciałem wiedzieć. Jak znajdę w paczkach wszystkie elementy i dorobię się czegoś z matrycą w środku to poeksperymentuję (chyba dobrze napisałem?)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ponieważ nie stać mnie na porządny skaner a w szafie stoi pudło negatywów i półka ugina się od slajdów również myślałem o takim rozwiązaniu. Parę dni temu zakupiłem na allegro mieszek makro z przystawką do kopiowania slajdów. Dzisiaj do mnie dotarła przesyłka i naprędce zrobiłem drobną próbke na wziętym losowo negatywie. Negatyw jest sprzed 18-tu lat.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jak mi się uda uzyskać taki efekt to będę zadowolony. Uważam, że na potrzeby albumu rodzinnego jest ok.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Myślę, że po wyostrzeniu fotka nawet 13x18 cm (a może i większa) będzie z tego bardzo dobra.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robiłem próbkę wydruku i wychodzi mi, że wyostrzanie nie będzie (dla tej fotki) potrzebne. Monitor jednak rozmiekcza.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A jak ci wychodzą kolorowe fotki? Szczególnie z negatywów po standardowym odwróceniu kolorówy w zwykłym programie graficznym (acdsee, irfanview). Bo Janko robi różne dziwne eksperymenty i zabiegi, a mnie interesuje, jak to wypadnie po prostej obróbce.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
po standardowym odwróceniu kolorówy

nic ciekawego nie wychodzi, bo kazdy film kolorowy ma maske, ktora trzeba zdjac przez obrobke.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robiłem jedną próbkę, ale trzeba mieć jedną klatkę prześwietloną do ustawienia balansu bieli z uwzględnieniem koloru emulsji. Bez tego po odwróceniu jest trudne do skorygowania niebiesko - fioletowe zabarwienie. Mam czym, to jeszcze się pobawię i może uda się coś wykombinować.
Na razie mam trochę czarno - białych negatywów i okolo 2000 slajdów tak, że mam się czym bawić na długi czas.

[ Dodano: 2007-01-12, 23:02 ]
Przy okazji zauważyłem, że wstawiona próbka jest w lustrzanym odbiciu.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Czyli sporo zabawy i dla każdego rodzaju negatywu inne ustawienia?
Czyli jak kupuję cały czas Kodak Gold, to jedne ustawienia wystarczą do wszystkich negatywów, ale jak używam jeszcze Fuji superii, Konici, Agfy, to już gorzej. No i różne ASA też pewnie mają różne maski? Tak?
Pytam się bo mam sporą kolekcję negatywów, które chciałbym pooglądać w rozdzielczości większej niż na fotoindexie, a nie są to zdjęcia na tyle wartościowe, abym chciał wydawać forsę na skanowanie w labie.
Mam już DSLR (niestety jeszcze w drodze z USA) i pewnie kupię ten duplikator slajdów. Ale mam obawy, że nie będę potrafił uzyskać właściwych kolorów. Mam skaner z przystawką do slajdów. Niestety kompletnie sobie nie radzi ze zdejmowaniem maski z negatywów. Ze slajdami nie próbowałem, bo nie mam. Jest to jakiś Medion (podobno Microtec pod nazwą Medion). U znajomej zrobiłem próbę na Plusteku i muszę przyznać, że jak na przeglądówki, to nie miałem zastrzeżeń.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dużo slajdów mam dosyć ciemnych i w odcieniu brązowo - zielonym (stare ORWO). Próbowałem kiedyś skanować na Plusteku to z tymi ciemnymi wogóle sobie nie radził, z duplikatorem nie ma problemów.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
plwk napisał/a:
Próbowałem kiedyś skanować na Plusteku to z tymi ciemnymi wogóle sobie nie radził, z duplikatorem nie ma problemów.

Cieszy mnie to bardzo :-D

[ Dodano: 2007-01-12, 23:51 ]
P.S.
Będziesz chciał odsprzedać tę przystawkę w najbliższym czasie, czy mam kupować na Allegro?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie po to kupiłem aby zaraz odsprzedawać. Muszę najpierw przerobić swoje zbiory a to trochę czasu zajmie. Jak już to skończę to odpinam duplikator i mam mieszek makro.
Mam zestaw dokładnie taki jak z tej aukcji
http://www.allegro.pl/ite...jdow_macro.html
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Mieszek macro tez swój mam. Ale jak to ci 'trochę' czasu zajmie, to ja idę polować na allegro.
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
hej a jeszcze prostsza metoda na zdigitalizowanie slajdow jest (-;
Po prostu dobry slajdolot, ładna biała ściana (no chyba że ktoś ma wypasiony ekran perełkowy to jeszcze lepiej), aparat na statywie i jazda - slajd na sciane a dslrem zrobić zdjęcie ściany - wbrew pozorom to nie jest takie durne i zdecydowanie mniej kombinowania i zakupów nie trzeba robić (-;
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Dabrow, i przy okazji mozna te wszystkie stare slajdy poprzegladac z rodzina ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach