plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dabrow, jeśli robiłeś coś takiego to uprzejmie prosimy o próbkę. Czy masz pomysł jak przy twojej metodzie uniknąć zniekształceń obrazu. ;-) :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dabrow napisał/a:
slajd na sciane a dslrem zrobić zdjęcie ściany
zrobilem tak i nie dziala czy koniecznie trzeba focic sciane na ktora wyswietlam?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Dabrow napisał/a:
hej a jeszcze prostsza metoda na zdigitalizowanie slajdow jest (-;

A co z negatywami???
Był kiedyś taki rzutnik, co wyświetlał bezpośrednio z rolek, ale podobno bardzo je rwał.

[ Dodano: 2007-01-17, 23:12 ]
Przypomniałem sobie. Te rzutniki nazywały się "Ania"

[ Dodano: 2007-01-17, 23:13 ]
A sposób 'rzutnikiem na ścianę' proponował ktoś z pl.rec.foto.cyfrowa. Zdaje się, że to Janko Muzykant był.
 

Dabrow  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sam tego nie robiłem z braku dostatecznie dobrej ściany (rzutnik jest gicior Braun Paximat 250AF z 2lampami więc jaśniutki - obiektyw typowy MC) ale niedługo spróbuję bo mieszkanie po remoncie i ściany gładziutkie, równiutkie i świeżutko bielutkie....
efekty pokażę... A co!

[ Dodano: 2007-01-18, 10:08 ]
pawelek - dawno temu to na plfoto ktoś miał całą serię ślicznuych zdjęć tak zdigitalizowanych i było ok...
Co do zniekształceń - to wszystko kwestia dobrego ustawienia całego sprzętu i tyle... Jasne że nie będzie to jakość skanera, nie będzie się nadawać do wydruków A3 ale jako przeglądówka np. na www to imho styka (-;
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Dabrow napisał/a:
nie będzie się nadawać do wydruków A3 ale jako przeglądówka np. na www to imho styka (-;

I nie tylko. Jako rodzinny e-album też. Tym bardziej, że takie zdjęcia ogląda się w towarzystwie na max 30" moniorze o rozdzielczości pal lub w lepszym wypadku na rzutniku cyfrowym o rozdzielczości zaledwie 1 mpx (1024x768).

[ Dodano: 2007-01-23, 21:33 ]
plwk, mam do Ciebie taką małą prośbę. Czy możesz mi podesłać kilka RAWów z kolorowych negatywów? Tak zebym mógł sobie poćwiczyć. I ewentualni powiedz, jak uzyskujesz naturalne kolory? Zwykłe odwrócenie kolorów podobno nie działa. Trzeba jeszcze maski (jakieś) zdejmować. I czy ważne jest, którą stronę negatywu fotografujesz?
 

Dabrow  Dołączył: 21 Kwi 2006
dla chcących zobaczyć efekty (przy okazji stabilizację w kasetce) tej metody mam sznurek - www.dabrow.com/pub/plf/skany 3 zdjęcia wczoraj wieczór pstryknięte - ani aparat nie był na statywie ani slajdolot jakoś specjalnie ustawiony ot po prostu rzuciłem zdjęciem o ścianę i pstryknąłem kasetką... (-;
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Przy okazji jak piszecie o projektorach to moze ktoś by był zainteresowany zarówką do projektora a dokładnie Osram HLX xenophot 24V 150W - oddam za przysłowiowego browara :-B . Kiedyś kupiłem rzutnik (niepamiętam jaki, ale coś dobrego) i miałem zamiar na tym rzutniku zrobić projektor do komputera, ale zrezygnowałem z tego pomysłu dla tego, że pod wpływem wysokiej temperatury rozpływał się obraz z LCD, no i po tym eksperymencie została mi taka zarówka, został mi też plastikowy obiektyw od tego rzutnika Heidosmat 2,8/80. I pomyślałem ze moze ktoś będzie zainteresowany :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:

[ Dodano: 2007-01-23, 21:33 ]
plwk, mam do Ciebie taką małą prośbę. Czy możesz mi podesłać kilka RAWów z kolorowych negatywów? Tak zebym mógł sobie poćwiczyć. I ewentualni powiedz, jak uzyskujesz naturalne kolory? Zwykłe odwrócenie kolorów podobno nie działa. Trzeba jeszcze maski (jakieś) zdejmować. I czy ważne jest, którą stronę negatywu fotografujesz?

Odkryłem przed chwilą pytanie więc odpowiadam odnośnie maski. Trzeba mieć z negatywu jedną nienaświetloną, wywołaną klatkę i jeśli na niej ustawimy balans bieli to po odwróceniu kolory są bardzo dobre i nie ma niebieskiej dominanty, która uniemożliwia zrobienie cokolwiek rozsądnego.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
No fajne te proby... ale mysle, ze chyba jednak wygodniej skanowac... Ja kupilem za 70euro skaner Epson 2450 Photo - nie jest to chyba zbyt duzo a skaner daje naprawde mile rezultaty, np: http://pentax.org.pl/gale...734&mode=search i wszystkie pozniejsze sa wlasnie z niego...

Podstawowa zaleta - wsadzasz dwa paski po 6 klatek, "zapodajesz" skanowanie i idziesz na ulubiony serial ;-) Oczywiscie jest masa ustawien na poczatku, jest wolny ale podejrzewam, ze spelnia wiekszosc funkcji o ktorych pisze doskonale... no i dodatkowo lyka sredni format a takze duzy - 4x5 cala zdaje sie...

Pzdr
Spinner
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
No fajne te proby... ale mysle, ze chyba jednak wygodniej skanowac... Ja kupilem za 70euro skaner Epson 2450 Photo - nie jest to chyba zbyt duzo a skaner daje naprawde mile rezultaty, np: http://pentax.org.pl/gale...734&mode=search i wszystkie pozniejsze sa wlasnie z niego...

Podstawowa zaleta - wsadzasz dwa paski po 6 klatek, "zapodajesz" skanowanie i idziesz na ulubiony serial ;-) Oczywiscie jest masa ustawien na poczatku, jest wolny ale podejrzewam, ze spelnia wiekszosc funkcji o ktorych pisze doskonale... no i dodatkowo lyka sredni format a takze duzy - 4x5 cala zdaje się...

Pzdr
Spinner

Tak, jak maja to byc potem sensowne zdjecie to tylko skaner a najlepiej fotograficzny. Szybki jest, dynamika duza i b ladnie kolory oddaje, ostrosc zreszta tez. No ale jasne ze kosztuje troche. Ja osobiscie chyba wole skanowac slajdy, jakos latwiej a i mniej zabawy. Nie ma jak Provia F100 czy Kodak GX.
Alek
 

Dabrow  Dołączył: 21 Kwi 2006
nie no - jakościowo to jasne że skaner dedykowany ale - na potrzeby prezentacji w necie (gdzie nie wrzucam większych obrazków raczej niż te 800 px) to imho jest ok. Weźcie pod uwagę że te "skany" robiłem kasetką z ręki (a czasy były rzędu 1/4sek) lekko podpartej w łokciu (-; - nie bawiąc się w korekcję balansu bieli (a troszkę by trzeba) itp. Wezmę statyw po remoncie zwiozę nachhause i zamontuję kasetkę to będzie ostrzej i lepiej (-;
Alek - nie ma jak velvia - znowu ją będą produkować (-;
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dabrow napisał/a:
nie no - jakościowo to jasne że skaner dedykowany ale - na potrzeby prezentacji w necie (gdzie nie wrzucam większych obrazków raczej niż te 800 px) to imho jest ok. Weźcie pod uwagę że te "skany" robiłem kasetką z ręki (a czasy były rzędu 1/4sek) lekko podpartej w łokciu (-; - nie bawiąc się w korekcję balansu bieli (a troszkę by trzeba) itp. Wezmę statyw po remoncie zwiozę nachhause i zamontuję kasetkę to będzie ostrzej i lepiej (-;
Alek - nie ma jak velvia - znowu ją będą produkować (-;

Tak do pokazu Velvia 50 jest niezla, ale tez trzeba przyznac ze i ma nieraz za bardzo dla mnie cyrkowe kolory.....:( Poza tym jej zdolnosc do oddawania szczegolow w cieniac h jest srednia bardzo no i ziarno nie to co Provai czy GX Kodaka. Ostatnio wlasnie Kodak GX mi sie b podoba, w pokazie jest swietny a i rozdzielczosc b dobra. Ciekaw jestem ceny Velvi 50 i czy to bedzie zupelnie to samo czy jednak zrobia nowa.....Miala byc wlasnie w marcu, coz trzeba szukac Planara 1.4 w doskonalym stanie.... :mrgreen:
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
pawelek-79 za 155 pln czyli tyle ile ta przystawka mogę ci zeskanować 20 rolek w 3200 dpi :)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cytat
pawelek-79 za 155 pln czyli tyle ile ta przystawka mogę ci zeskanować 20 rolek w 3200 dpi :)

Po pierwsze - to są takie gnioty i odpady, że wstyd mi komukolwiek pokazywać. Generalnie większość zdjęć to próby nocnych zdjęć nieba, jeszcze zanim miałem cyfrówkę.
Po drugie - a gdzie przyjemność w robieniu czegoś samemu? :-P
Po trzecie - będę jeszcze robił na kliszy, więc planuję dalsze skanowanie w przyszłości.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Cytat
pawelek-79 za 155 pln czyli tyle ile ta przystawka mogę ci zeskanować 20 rolek w 3200 dpi :)

Po pierwsze - to są takie gnioty i odpady, że wstyd mi komukolwiek pokazywać. Generalnie większość zdjęć to próby nocnych zdjęć nieba, jeszcze zanim miałem cyfrówkę.
Po drugie - a gdzie przyjemność w robieniu czegoś samemu? :-P
Po trzecie - będę jeszcze robił na kliszy, więc planuję dalsze skanowanie w przyszłości.


przyjemność robienia samemu ? :D
hahaha
też tak myślałem,
ale później zeskanowałem wszystko co do czasu kupienia skanera zrobiłem. i te 90 pare rolek
to nie było w pewnym momencie przyjemne już. dosyć szybko właściwie:)
ale skanowanie na bierząco daje frajdę to prawda
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
plwk napisał/a:
pawelek-79 napisał/a:

[ Dodano: 2007-01-23, 21:33 ]
plwk, mam do Ciebie taką małą prośbę. Czy możesz mi podesłać kilka RAWów z kolorowych negatywów? Tak zebym mógł sobie poćwiczyć. I ewentualni powiedz, jak uzyskujesz naturalne kolory? Zwykłe odwrócenie kolorów podobno nie działa. Trzeba jeszcze maski (jakieś) zdejmować. I czy ważne jest, którą stronę negatywu fotografujesz?

Odkryłem przed chwilą pytanie więc odpowiadam odnośnie maski. Trzeba mieć z negatywu jedną nienaświetloną, wywołaną klatkę i jeśli na niej ustawimy balans bieli to po odwróceniu kolory są bardzo dobre i nie ma niebieskiej dominanty, która uniemożliwia zrobienie cokolwiek rozsądnego.


Przepraszam za odgrzebanie tematu z zakurzonego archiwum, ale powrócił problem zdejmowania maski jak bumerang :mrgreen:
Mam pytanie właśnie do plwk:
Jak wykorzystujesz nienaświetloną klatkę do ustawienia balansu bieli. Po odwróceniu, czy przed odwróceniem. No i czy da to się zrobić w Pentax Photo Laboratory? Mi jakoś ciężko się po nim poruszać, poza przesunięciem paru krzywych i zapisaniu JPG :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Prawdę mówiąc zapomniałem już o temacie bo w międzyczasie dorobiłem się skanera.
Przy robieniu zdjęć z negatywów balans bieli ustawiałem na tej nienaświetlonej klatce.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
OK. Tylko kiedy odwracasz kolory. W PPL nie widzę opcji odwrócenia negatywu. Mogę to zrobić w innym programie po zapisaniu w TIFF. Ale jak to robić w RAW? Czy balans ustawiasz na nieodwróconym zdjęciu negatywu, a potem zapisujesz w TIFF/JPG i robisz 'invert' ???
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
pawelek-79 napisał/a:
Ale jak to robić w RAW?
A w PPL da się ręcznie odwrócić krzywą? Z takiej / na taką \.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Pytanie retoryczne?
Zaraz sprawdzę ;-)

[ Dodano: 2007-07-25, 16:10 ]
Heheeee
Udało się. Dzięki Jarek. Masz u mnie :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach