mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Vivitar Series 1 28-105 F2.8-3.8
Witam wszystkich. Po długim czytaniu tego forum znalazłem większość odpowiedzi na swoje pytania, ale nigdzie nie mogę znaleźć nic o obiektywie: Vivitar Series 1 28-105mm F2.8-3.8mm VMC MACRO FOCUSING ZOOM. Od osoby, od której go mam usłyszałem, że zrobiła nim dużo zdjęć analogiem, które były bardzo udane. Chciałbym się Was spytać, czy na jakiś czas (póki ie uzbieram na coś lepszego) mogę go sobie zostawić, czy nie zawracać sobie nim głowy? Obiektyw mimo swojego wieku jest bardzo czysty i nieporysowany (trzeba tylko zmienić filtr UV).




Pozdrawiam
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
Na pierwszy rzut oka - to jeden z tych późniejszych Vivitarów Series 1, z gumowym pierścieniem ostrości, oraz bagnetem PKA (starsze miały PK).
Cóż - to Ty masz szkło, znajdź jakąś modelkę i strzel kilka fotek - z przyjemnością ocenimy ;-)

ps.
podaj numer seryjny, to może znajdziemy kto to wyprodukował (Vivitar to tylko marka)
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Ma on takie oznaczenie: NO.09068700
 
wujek  Dołączył: 12 Sty 2008
mpp08 napisał/a:
takie oznaczenie: NO.09068700

Wygląda na to, że producentem jest Cosina, jeśli się nie mylę.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Tzw "prawdziwy" Series 1, zrobiony przez Cosinę w 1990 roku.
Szkło dość dobre, podobno nawet niezłe pod światło, spokojnie sie nadaje do robienia zdjęć.
Całkiem możliwe, że ma ładny bokeh.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Jeśli będzie ostra od pełnej dziury to możesz poszaleć z bokeh, ten obiektyw jest bardzo jasny, zwłaszcza jak na taki zakres ogniskowych :)
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
Dziękuję za odpowiedzi. Jutro jak będzie jaśniej na pewno go potestuję. Dziś z ciekawości zrobiłem nim jedną fotkę, ale przy sztucznym świetle i z dłuższym czasem ;). Ja dopiero się uczę, ale zdjęcie chyba nie jest złe, tym bardziej, że bez żadnej obróbki i w trudnych warunkach świetlnych :).




Edit: Fotka trochę wyostrzona i na innym serwerze (bo ta z fotosika jakaś rozmazana trochę):

 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Nie no, bokeh jak ta lala :) F/2.8?

No i na 105mm f/3.8 to nienajgorszy będzie portretowy z niego :)
 
mpp08  Dołączył: 16 Lis 2008
F2.8 ; 1/10s ; ISO 400

Edit:
Ogólnie obiektyw ostrzy z bardzo bliska :). Poniżej fotka bez zoomu. Czyli chyba będę zadowolony z tego obiektywu. Jeszcze tylko wprawy nabrać :).



and



szkoda, że na dole pasek taki ostry wyszedł, ale do tego by się przydał albo jaśniejszy obiektyw albo większe doświadczenie :)
 

piko  Dołączył: 09 Sty 2008
piotr_w napisał/a:
Tzw "prawdziwy" Series 1, zrobiony przez Cosinę w 1990 roku.

Czy możesz wskazać mi źródło pozwaljące zidentyfikować obiektyw po numerze serynym?
Dzieki
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Cytat
Czy możesz wskazać mi źródło pozwaljące zidentyfikować obiektyw po numerze serynym?


http://www.cameraquest.com/VivLensManuf.htm

Trzeba jeszcze tylko wiedzieć, czy szkło było robione w latach 70, 80, czy 90-tych.
 

piko  Dołączył: 09 Sty 2008
piotr_w,
dzieki
 

ultorx  Dołączył: 05 Kwi 2008
Mam od wczoraj takie samo szkiełko :-)
Sampelki nocne:
105mm f3.8 ISO czyli max lufa, 400 Lampka pokładowa, synchro-1/180sek


100%crop z tej fotki-centrum kadru

Wg mnie całkem nieźle :-D

A tu frontowy bokeszek i ostrość na pełnej lufie i dziurze :lol: 105mm f3.8 minimalna odl. ostrzenia ISO 100, 8 sek. statyw-ostrość na złote farfocle pod naramiennikiem lewej ręki tuż nad ehm..biustem :-D
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Ja także posiadam ten obiektyw od kilku miesięcy. Nie używałem go do tej pory ponieważ miał niesprawną przysłonę. Dzisiaj wrócił po naprawie ze serwisu i ogólnie jest bardzo przyzwoitym szkiełkiem. Ma jednak pewną specyficzną cechę mianowicie zażółcenie soczewek. Widać to na zdjęciach bez obróbki a nawet we wizjerze. Nieobrabiany jpg wygląda jak zdjęcie pudełka zapałek u mpp08. Interesuje mnie czy to taka uroda tych obiektywów, czy efekt zestarzenia szkła lub powłok antyrefleksyjnych? Jak to ultorx u Ciebie wygląda na surowym jpg-u?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
zgodnie z prośbą mygosi kontynuuję ten wątek
proszę użytkowników tego szkła o opinię na jego temat: mpp08 - zostawiłeś sobie to szkło? jak sprawuje się na codzień (podobnie ostre jak w testach)? a to zażółcenie potwierdzone? bardzo widoczne? przeszkadza? a może ktoś chciałby sprzedać takie szkło? będzie taniej niż na all... bo bez prowizji...
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Z Vivitar'em jak na loterii, można zaleźć super hiper szkło albo na odwrót, ani hiper ani super. Niestety nie miałem okazji na bliższy kontakt z w/w Vivitar Series 1 28-105mm 2.8-3.8, ale słyszałem opinie, że jest to bardzo przyzwoity obiektyw. Optyka Made by Cosina – 14 elementów w 12 grupach, fajna ogniskowa no i nawet macro 1:2,5. Bardzo uniwersalny według mnie. Na eBay dość często można go spotkać, ale tamtejsze ceny to chyba jednak lekka przesada... :shock:

 

jacoff  Dołączył: 08 Paź 2009
W jakim zakresie cenowym oscyluje ?
Mam taki obiektyw od kilku lat, pstryknąłem nim kilka fotek i leży na półce.
Parametry ma bardzo dobre, ale zbyt dużo innych szkieł się pojawiło u mnie i na długo trafił na półkę.
Mój także zrobiony w Japan przez Cosinę.
Prawie o nim zapomniałem. Trzeba będzie odkurzyć i popstrykać ;)
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
ADestroyer napisał/a:
Z Vivitar'em jak na loterii,
to tak jak z komańczami słyszałem że nigdy nic z nimi nie wiadomo :mrgreen:
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
pyciar napisał/a:
proszę użytkowników tego szkła o opinię na jego temat: a to zażółcenie potwierdzone? bardzo widoczne? przeszkadza?

Obiektyw niezły, spory i ciężki, ostrość dosyć przyzwoita. Zażółcenie soczewek w moim egzemplarzu dawało takie obrazki (pierwszy na f/2,8):





Sprzedałem go, ale kto wie może jeszcze kiedyś sprawię sobie taki.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
janek_wu napisał/a:
spory i ciężki
dla mnie to akurat nie są zalety (wady też nie) - jestem raczej minimalistą i nie zależy mi na tym aby szkło/aparat było widać z kilometra
janek_wu napisał/a:
Zażółcenie soczewek w moim egzemplarzu dawało takie obrazki
nie widzę tam zażółcenia. nawet jeśli to działa to trochę jak filtr skylight :-P zresztą i tak robię w rawach
jacoff, poszło PW

[ Dodano: 2011-02-26, 23:42 ]
ADestroyer napisał/a:
tamtejsze ceny to chyba jednak lekka przesada...
:shock: rozeszła się fama że seriesłanki są super hiper i ceny poszybowały na dziwny poziom - nawet za szkła które z series1 "made in komine" mają niewiele wspólnego (czyli są co najwyżej dobre, a już napewno nie doskonałe)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach