Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 093
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc093.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 11.01.2009, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc093_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc093_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc093_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc093_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
-----------------
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Ja się w ogóle dziwię, że to zdjęcie w ogóle brano pod uwagę przy wyborze do kolejnej edycji RAW Challange. Materiał wyjściowy jest tragiczny, tak nie szumi nawet Morze Bałtyckie...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
hitman1986 napisał/a:
Materiał wyjściowy jest tragiczny, tak nie szumi nawet Morze Bałtyckie...

Tym większe wyzwanie i nauka a chyba o to tutaj chodzi.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Hitman1986, przecież odszumianie jest dozwolone w regulaminie ;-) Przecież ta zabawa na tym polega, żeby wydobyć co się da z danego zdjęcia.

[ Dodano: 2009-01-05, 10:58 ]
Poza tym, jak często masz okazję bawić się PEFem z K110D? Toż to prawie tak rzadki aparat, jak K-m z kryształkami Svarowskiego :roll: ;-)
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
hitman1986, zerknij jeszcze raz na czym polega ten "konkurs" :)
 
Traxas  Dołączył: 25 Mar 2008
Świetne zdjęcie. Wyzwaznie 8-)
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Witam,

Moze wezme udzial po raz pierwszy :-D
Tzn jak przeczytam regulamin :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wyniki:

Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc093.html

1. Adrian


2. Bbartlomiej
Raw Therapee v2.4 beta 1:
Kompensacja ekspozycji +2,3 EV
HighlightCompression 70
Odszumianie - nie mam w tym doświadczenia, nie chciałem za mocno "rozplackować".
w Channel Mixer zmniejszyłem Red na 95, bo piasek wydał mi się zbyt czerwony.
Balans bieli na 5144 pipetą.
W GIMPie jeszcze lekkie gięcie krzywej, zmniejsanie i wyostrzanie. Chyba podbiłem saturację o pare punktów.


3. Briho
Obróbka w ACR.


4. Elgreen
Lightroom- poprawka expozycji, kolorow
Neat image - odszumianie
ACDsee - wyostrzanie


5. Jitt
lightroom2
ekspozycja na plus, troche suwaków WB, odszumienie


6. KrzysiekS


7. McGregor
Obrobione na szybko w ostatniej chwili.


8. Predoo
Wywołane w LR 1.3, w PS7 zmniejszone i wyostrzone.


9. Serioza
Obróbka Lightroom 2. Balans bieli taki, żeby biała koszulka była biała. Trochę rozjaśnienia cieni i ściemnienia zbyt jasnych miejsc za pomocą 'recovery'. Odszumienie i lekka winieta, żeby lewy skraj zdjęcia tak nie dominował fotki.


10. Traxas
Obróbka w: Lightroom 2.0, Neat Image


11. Valdis62
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Mi się podoba Adriana praca ale nie lubię placków - wolę szum monochromatyczny niż akwarelkę :)
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Dla mnie wygral Briho - najwiecej szczegolow i najmniej szumow, przy prawidlowej (jak dla mnie) expozycji. Glowa goscia z lewej widoczna razem z wlosami.
 
Traxas  Dołączył: 25 Mar 2008
Na mój gust 8. Predoo
 

AfterDark  Dołączył: 17 Gru 2008
Elegancki przykład jak można masowo knocić zdjęcia w imię "poprawki". Dobra szkoła i uczy myślenia...
Pomimo wszystko jedynka niech zostanie na pierwszym miejscu: Adrian
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
To zdjęcie w oryginale było już tak sknocone, że poprawianie go nie należało do łatwych. Dla mnie 8. Predoo.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na moje oko i monitor, ideał znajduje się gdzieś pomiędzy (w kolejności alfabetycznej) Bbarłomiejem a Brihem.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Adrian albo Predoo. Tylko tam naturalne kolory, dobry kontrast i nasycenie. Reszta niestety albo mdława, albo jakieś tragiczne przebarwienia, albo odszumiarka zeżarła wszystkie detale.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Benek, według moich ustawień, to zdjęcia Adriana i Predoo są zbyt ciemne.
Jestem przekonany, że ustawienie monitora każdego z nas (a także autorów obróbki) ma decydujące znaczenie przy ocenie, które jest mdłe, które dobre, a które za ciemne.

Byłoby ciekawe, gdyby ocenę przeprowadził któryś z Kolegów dysponujących skalibrowanym monitorem.
 

AfterDark  Dołączył: 17 Gru 2008
zorzyk napisał/a:
Benek
Jestem przekonany, że ustawienie monitora każdego z nas (a także autorów obróbki) ma decydujące znaczenie przy ocenie, które jest mdłe, które dobre, a które za ciemne.

Byłoby ciekawe, gdyby ocenę przeprowadził któryś z Kolegów dysponujących skalibrowanym monitorem.



święte słowa... moja poprzednia wypowiedź była w godz roboczych (cii ;) ) i to co widzę z domowego... Łohohoho
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Na specjalne życzenie Zorzyka, moje bardzo subiektywne.
Wg mnie
WB
1. Traxas; Elgreen
2. Adrian; Serioza; BBartlomiej
3. Valdis62
4. Predoo; Briho
5. KrzysiekS; Jitt
6. McGregor

Niestety Traxas przesadził z odszumianiem, a Elgreen troszkę przewalił ekspozycję, Serioza troszkę za ciemno, a Adrian trochę mocniej odszumione i pociągnięcie ekspozycji rozjaśniło zbytnio kolory.

Biorąc pod uwagę wygląd fotki po odszumianiu i ekspozycję to:
No 1 BBatlomiej

W następnym RC wezmę udział to się spastwicie nade mną :-(
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
zorzyk napisał/a:
Benek, według moich ustawień, to zdjęcia Adriana i Predoo są zbyt ciemne.
Jestem przekonany, że ustawienie monitora każdego z nas (a także autorów obróbki) ma decydujące znaczenie przy ocenie, które jest mdłe, które dobre, a które za ciemne.


Bardzo możliwe. Wczoraj oglądałem zdjęcia na laptopie i wydawało mi się, że Adrian i Predoo są OK. Dzisiaj na moim stacjonarnym kompie trochę to inaczej wygląda, faktycznie obie fotki trochę za ciemne. Briho wypada lepiej niż BBartlomiej (ten drugi chyba ciut za ciemny, Elgreen byłby najlepszy ale na tym zdjęciu jest dziwny zielonkawy odcień. Dlatego gdybym teraz miał wybrać, wybrałbym chyba Briho...

Całe rano próbuję skalibrować monitor chałupniczymi środkami, ale chyba odżałuję te parę stówek i kupię pająka-kalibrator.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Nie pisalem takich szczegolow, ale podbilem zielen i zolc o 20%
Moim zdaniem powinno sie w ocenie uwzglednic:
-expozycja
-ostrosc (utrata szczegolow przy odszumianiu) w skali 1:1 ocena
-kolory
Nie wiem jak kto porownuje fotki - ale najszybciej jest kliknac wszystkie foty, dac skale 1:1 w firefoxie klikajac w to samo miejsce fot i potem tylko zmieniac z klawiatury zakladki (ctrl+page UP/page Down)

A po czym poznac, ze "przewalilem" expozycje ?
(przeciagnalem histogram do prawej - i z tego co pamietam to nie wyszly przepalenia)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach