FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Photoshop czy PPL3?
Ewentualne sorki za powtórzenie tematu, ale po ostatnich obróbkach RAW naszły mnie refleksje.
RAW-y obrabiałem do tej pory w Photoshopie 8 - po prostu zamieniałem w pentaxowym programie do oglądu zdjęć na format DNG, obrabiałem i save-owałem do jpg. Głównie ze względu na niepochlebne opinie na temat pentaxowego softu tu na forum i dość wygodne użytkowanie raw-owej wtyczki.
Dopiero wczoraj zrobiłem experyment - przerobiłem rawy pentaxa (dodam że to były zdjęcia z koncertu, robione przy iso 1600) w obu programach, bez żadnej zmiany suwaków i efekt był conajmniej zaskakujący - jpgi z PPL3 były o wiele lepsze - głównie kolory i zaszumienie, jak równiez kontrast.
Wobec tego - czy coś źle robię, źle przekonwertowuje, czy po prostu tak jest?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ja RAW otwieram w Camera Raw bez konwersji. Jeśli nie mam czasu robię prefki do JPG wsadawo w PPL3-nie bawiąc się w suwaczki. Zaczynam się bawić lajtrumem, ale mój sprzęt mówi dość i daje mi czas na kawę. Co do softu, myślę, że każdy używa tego co mu daje największą wygodę (ergonomia/przyzwyczajenie). Skoro zacząłeś temat to zrobię test PPL3 vs PS. Zobaczymy, ale przynajmniej w najnowszych wersjach peesa nie spodziewałbym się gorszych wyników.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Właśnie, ale ja mam ósemkę i tam trzeba konwertować, myślę że tu leży pies pogrzebany. Wolałbym fotoszoper robić, jest wygodniejszy. Też isę pobawię w testy dokłądniejsze
To spróbuj jeszcze zrobić tak jak ja - z konwersją w pentax photo browserze i zobacz wyniki
chyba trzeba będzie się rozglądnąć za cs2
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
FraZa, PS 8 - to CS? Jaki masz aparat?
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jarek - tak, CS , ta przedostatnia wersja. Mam DL-a
Kolejne porównania druzgocąco na rzecz PPL3 - on po prostu robi wierną kopię RAW-a, a z PS wychodzi zdjęcie bardziej wyblakłe, z przekłamanymi kolorami i duuużo bardziej zaszumione
btw - jak się wyostrza w PPL3? jest tam niby suwaczek razem z sensivity, contrast, itp, ale nie widać żadnych zniam na podglądzie. Rozumiem, że nie ma też opcji do usuwania winietowania?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
FraZa, - odczep sie od wyostrzania w PPL-u - robisz to delikatniej i dokladnie w szopie
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
wiem, ale chodzi ci już o obrabianie jpg-a? czy DNG-a? Bo w ps-ie i ppl3-u równoczesnie jednego zdjęcia się nie da :) - zaznaczyłem że lepsza jakość wychodzi z ppl3
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie - tiffa 16bit
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
FraZa, żeby ruszyć DL-owe pefy w PS CS, użyj tego: www.dojarek.com/pub/sam2pen.zip - program konsolowy. Jak nie dojdziesz co i jak - daj znać.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Radzę CS2kę można poszaleć.Przy bardzo wielkim zaszumieniu stosuje po zdjęciu kolorków celem zlikwidowania ziarna filtr mediana 1.Następnie procentowo zmniejszam jego działanie-skutkuje.Natomiast 9tka potrzebuje sporo pamięci ram.Ósemka nie głupiała mi tak jak 9tka ,oczywiście legalna wersja CS2.Do rawów można polecić.Co do nasycena kolorów to proponowałbym kombinacje w formacie LAB.Pozdrawiam
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Re: Photoshop czy PPL3?
FraZa napisał/a:
(...) Dopiero wczoraj zrobiłem experyment - przerobiłem rawy pentaxa (dodam że to były zdjęcia z koncertu, robione przy iso 1600) w obu programach, bez żadnej zmiany suwaków (...)

Nie ma czegoś takiego, jak "bez zmiany suwaków"! Po to są suwaki, zeby je używać! Kazdy soft ma inne nastawy "defaultowe" ;-) więc porównywanie wyników obróbki przy takich bnastawach to nieporozumienie.

ACR 3.5 (ten który chodzi w CS2) absolutnie najlepiej obsługuje prześwietlenia i morę.
Nie próbowałem PPL3 odnośnie mory, ale PPL2 to kiszka.

W ACR jeśli komuś bardzo zależy na super jakości, to należy wyłączyć wyostrzanie i ostrzyć (zgodnie ze sztuką :-) ) w PS-ie. W ACR bardzo dobrze działa usuwanie aberracji chromatycznej (ale to zabawa i manufaktura z każdą fotką, ale czasem warte zachodu) i szumu kolorowego.

Lighroom ma coś, czego nie ma ACR - (nie mam teraz pod ręką Lightrooma, bo mi XP-ek odmówił posłuszeństwa, i reinstalacja była-ach, wzdycham za windowsem 98.... przynajmniej wiedziałem, co sie posypało....) to się nazywa jakoś tak "Color Lightness" - może być bardzo użyteczna. Ale ogólnie interfejs Lightrooma średnio mi pasuje... Tu ACR wygrywa. Zresztą tzw. workflow jest znakomicie wymyślony dla zestawu CS2 + ACR:
- w Adobe Bridge podglądy i selekcja wstępna
- klik na fotkę i jesteś w ACR
- z wnętrza ACR klik na "open" i jesteś w CS2
- w CS2: Ctr-B / shadows / blue +2, cyjan -2 (zwykle, bo jest za ciepło ;-) )
- dodatkowo można wyciągnąć cienie i osłabić światłą ("Shadows and Highlights")
- wyostrzanie za pomoca Unsharp Mask (masa opcji), albo skrajnie wyostrzanie kanału Lightness w przestrzeni LAB (konwersja RGB <-> LAB bezstratna).
- zapis fotki
- powrót do Bridga
...
- i apiat' dwadcat' piat' :-)

Tak to zwykle robie. Niewygodne jest jednak tło (szare - jasno szare) ACR-a pod obrazkiem. Trochę mi to przszkadza, znacznie lepsze jest ciemne/czarne takie jak np. Lightroomie albo SilkyPix 3.

No, to tyle w temacie ustawień na zero :-)
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Ja bridga nie używam do przeglądu. Faststone gości u mnie od jakiegoś czasu i mam skrót do acr. Co ciekawe dopuki nie zainstalowałem acr to faststone nie czytał mi pef'ów. ACR jest dla mnie wystarczający , a co do ustawień to myślę, że dużo zależy od szkła i nie ma uniwersalnych ustawień suwaków. Denerwują mnie domyślne ustawienia w ACR, próbowałem zmieniać a ten znowu swoje.
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Mam już konkretne wnioski - zdjęcia robione przy wysokim ISO lepiej wywoływać w PPL3 - jest wtedy znacznie mniejszy szum, nawet przy domyślnych ustawieniach bez podbijania redukcji szumów. Podobnie w przypadku zdjęć robionych przy słabym świetle - mniejszy szum, bardziej naturalne kolory. Natomiast zdjęcia robione przy dobrym oświetleniu w PPL3 wychodzą słabo pod względem naturalności faktur - np skóra ludzka, dokładności szczegółów.
Rozumiem, że mam nie konwerować raw-ów do DNG? To pogarsza jakość?
Na razie chcę się ograniczyć tylko do PS, spróbuję tego programu konsolowego od Jarka i zobaczymy
A w PS CS2 rawy pentaxowe otwiera się normalnie? - czyli po odpaleniu programu z open? czy jakoś inaczej wchodzi się do Camera Raw? I czy PSCS2 wymaga jeszcze czegoś dodatkowego, jakieś wtyczki żeby otworzyć pentaxowe raw-y?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Do PS CS2 trzeba zainstalować Camera Raw 3.6 i wtedy można otwierać RAW z Pentaksa K100D
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
CS2 pełna wersja w naszym ojczystym języku kosztowała mnie ponad 3000zł nie miałem nigdy problemów z otwieraniem RAW niczego poza aplikacjami uzupełniającymi z internetu nie musiałem montować.Do każdego zadania wiedzie wiele dróg i masa podręczników twierdzenie że photoshop CS2 nie da rady a inny za 200zł robi cacy jest nieporozumieniem.Proszę zwracać uwagę na złożoność rozwiązań.Ten program służy zawdowcom i zaawansowanym amatorom.Nie zadbano tutaj aby efekty były prosto osiągane.Ale ktoś kto go będzie studiował dwa trzy lata ten doceni jego potencjał ale w takim czasie w pełni go nie opanuje ,znowu ktoś znajdzie coś nowego.I jeszcze jedno nie należy sugerować się jakością zdjęć w minilabach nastawionych na masówkę.Uczciwy skalibrowany monitor płaski nowej generacji do grafiki to koszt jak podawano 7000zł.Poziom wydruku w naszych drukarniach zależy od kwoty jaką na te wydruki przeznaczymy,nie ma się co czarować wszyscy chcą jak najtaniej.Kudy nam do zachodu,plakaty wyborcze i grafika też trochę jakby od sztancy.Musi upłynąć trochę wody w Wiśle abyśmy mogli obiektywnie ocenić.Pozdrawiam
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
pawel1967 napisał/a:
niczego poza aplikacjami uzupełniającymi z internetu nie musiałem montować

Z tego co wiem to Camera Raw jest właśnie aplikacją uzupełniającą i można ją pobrać z tej strony
http://www.adobe.com/prod.../cameraraw.html
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Wersje pirackie które chyba ma już większość naszych pociech,nie łączą się z internetem a pliki RAW otwierają obsługują aż miło.Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach