campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Stałka 200mm/300mm na K albo M42
Witam! Pentax SMC-K 200mm/4 jest podobno cenionym obiektywem. Kosztuje od 200-250zł na allegro. W tym temacie niech więc będzie wyznacznikiem. Sprzedałem FA80-320 na rzecz lepszego SMC-A, ale zostałem bez długiego końca. Najdłuższe szkło, jakie posiadam, to SMC-M 135/3.5, a ponieważ używam wyłącznie K20, jego obsługa przy tym korpusie przeszkadza w szybszych akcjach. Moje pytanie jest takie:
Jakie nie-pentaxowe konstrukcje polecacie, albo jakie warto wypróbować, zamiast wspomnianego K 200/4? Czy te Vivitary i Cossinony na tej ogniskowej są w ogóle warte uwagi? Chodzi mi tylko o stałki.
Zastanawiałem się nad Jupiterem 21M 200, ale nie wiem, jak wypada jego porównanie z K.

A może polecacie jakiś dobry zoom na A typu 200-300 ze stałym światłem? Jest coś takiego w ogóle? Bo głównie interesuje mnie wlasnie ogniskowa, a nie duzy zakres. Jak wspomnialem, mialem 80-320 ktory byl bardzo dobry, ale tylko na krotkim końcu.

To samo pytanie mam do ogniskowej 300mm, ale nie za bardzo orientuje się, ile kosztują szkła. Mówię o dobrych szkłach z dobrym światłem (mniej niż 5.6).

Jestem świadomym tego, że długie tele-obiektywy o dobrej jakości kosztują krocie, gdyż wymusza to precyzyjna konstrukcja.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
campanelli napisał/a:
To samo pytanie mam do ogniskowej 300mm, ale nie za bardzo orientuje się, ile kosztują szkła. Mówię o dobrych szkłach z dobrym światłem (mniej niż 5.6).

Zerknij na naszą giełdę.
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Re: Stałka 200mm/300mm na K albo M42
campanelli napisał/a:

To samo pytanie mam do ogniskowej 300mm, ale nie za bardzo orientuje się, ile kosztują szkła. Mówię o dobrych szkłach z dobrym światłem (mniej niż 5.6).


SMC-F* 300/4.5. Nie patrz na cenę, warto 8-) .

[ Dodano: 2010-01-19, 11:30 ]
Ostatnio ktoś na giełdzie sprzedawał A* 300/4, więc gwiazdki 300 to wcale nie takie białe kruki :-) . A taniej to może Sonnar 300/4, ale to wielkie bydle będzie.
 

tomszaf  Dołączył: 02 Mar 2007
Z takich stałek o rozsądnych cenach mogę polecić K 300/4. Jakiś czas temu poszło na alledrogo, o ile mnie pamięć nie myli, za niecałe 800 zł. Niestety o wygodzie użytkowania w "szybszych akcjach" można zapomnieć. :mrgreen:
Używam też M 200/4 i raczej to szkiełko można często znaleźć na alledrogo.
Wielkość i masa tych dwóch szkieł, a co za tym idzie wygoda używania, to jak kufelek 0.3 do kufla litrowego :mrgreen:
Ale ja polubiłem zielony guziczek :lol:
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
Plwk, Fantastico, mi nie chodzi o gwiazdki, tylko normalne szkła. Akuratnie te 300*A było jedyne od długiego czasu, a takiego dużego budżetu na obiektyw do uzywania okazyjnie, to ja nie mam;p

K 200/4 i M 200/4 to jest to. Stałka 300/4 tez by mi pasowała, może nieco mniej, niż ta z allegro, ale wszystko ma swoją wartość.

Mi chodzi o to, żeby nie kupić bubla, bo jest pełno VivitaroCossinoTokinoDanubioPorstów manualnych o tych ogniskowych (oraz M42) ale od kiedy kupiłem Revunona 28mm powiedziałem sobie, że nigdy przenigdy nie kupię niesprawdzonego szkła, bo takiego shitu nie miałem w rękach jak zyję:P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Ok, jak chcesz 300mm i naprawdę tanio, wielkiego wyboru nie masz. Możesz poszukać MC APO Telezenitara 300/4.5. Miałem i naprawdę mogę polecić. Pozbyłem się go dopiero na rzecz F* 300/4.5. Tylko ma jedną wadę - pojawia się na allegro ekstremalnie rzadko (tak gdzieś raz na rok :-) ). Dawniej chodził po 500-700, nie wiem jak teraz. Jeśli to za dużo, to zapomnij o f/4.x i zainteresuj się Tamronem adaptall 300/5.6, nie miałem, ale czytałem pochlebne opinie.
 

er_es  Dołączył: 27 Maj 2009
Ja bym polecił, jeśli ma być tanio, manualny radziecki obiektyw M42 Tair 300/4,5. Mam i używam w bardzo stabilnym zestawie Fotosnajper. Do przyrody niezbyt szybko uciekającej jest całkiem niezły. Aberuje odrobinę bardziej niż Sigma 70-300 ale jest dużo jaśniejszy i radzieckie milimetry są dłuższe niż japońskie - powiększenie na Tairze jest większe. Ogólnie jakość zadowalająca przy umiarkowanych wymaganiach.
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
plwk, bez przesady. to ma być obiektyw, a nie luneta;p

http://allegro.pl/item877..._4_5_300mm.html
er_es, o takim Tairze mówisz(link u góry)? Całkiem fajny, podobno lekki, to chyba ta lepsza wersja z lepszymi powłokami.

a tak z czytej ciekawości - co sądzicie o takich wynalazkach:

http://allegro.pl/item884..._400mm_m42.html
http://allegro.pl/item885...azja_warto.html
http://allegro.pl/item885...tica_zenit.html
http://allegro.pl/item885...tica_zenit.html

bo wydaje mi się, ze jedynie Tair się do czegokolwiek nadaje;)

PS. zależy co rozumieć pod słowem "tanio" :D "Tanio" to jest dla mnie kupić 50/1.4 F za 900zł, prawda. Albo Ferrari 430 za 400 000 to tez jest wyjątkowo tanio. Za 500zł miałem wspomnianego FA80-320 ze światłem 5.6 przy 320, więc raczej nie zapłaciłbym 700zł za ruskie 300, rozumiecie;)
 

er_es  Dołączył: 27 Maj 2009
Tak, myślałem o tym ale za podobne pieniadze można upolować cały zestaw Fotosnajper. Oprócz obiektywu jest w nim pewnego rodzaju kolba z łożem pod szkło i spustem. Działało chyba z Zenitami z literką S. Daje to naprawdę pewne trzymanie. Wielu fotografujących przyrodę dostosowuje te kolby do innych obiektywów bo pomimo radzieckiej estetyki :) sam pomysł jest wyśmienity.
Dziwaczne ostrzenie pierścieniem pod obiektywem już po chwili okazuje się świetnym rozwiązaniem i absolutnie nie przeszkadza.

 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
er_es, zgadzam się z Tobą w każdej kwestii i na tym chyba zakończymy debatę na ten temat. Prosty wniosek:
135mm => SMC-M/K 135/3.5
200mm => SMC-M/K 200/4
300mm => SMC-K 300/4 v TAIR 3 FS 300/4.5, ewentualnie * dla tych z $$$$,$$
500mm => Samyang 500/5.6 z jedną przysłoną
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
pentacon 4/200 jest całkiem fajny i tani, jedyny minus - m42
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
MMM napisał/a:
pentacon 4/200 jest całkiem fajny i tani, jedyny minus - m42

dziś poszedł za 160zł jak przeglądałem aukcję z nim :) Normalnie to cena K 200/4
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
campanelli napisał/a:
a tak z czytej ciekawości - co sądzicie o takich wynalazkach
1 może być o wiele lżejszy od tiara dłuższa ogniskowa. brak mozaliwości wkręcenia filtra ale stabilna i dluga osłona p słoneczna. troche ciemny [coś za coś ] przyslona proselekcjna da się rade obsłużyc i najważniejsze zdjęcja tylko ze statywu ,jest pierścien ruchomy z gwintem 1\4 cala. ale nie był bym sobą i zrobiłem kolbe do podobnego obiektywu z aparatem K100+ grip + elektryczny spust. całoś dużo lżejsza o orginalnego fotosnajpera który pozwala szybko ostrzyć i jeżeli uda sie zaadoptować orginalną kolbe elegancko przymyka przysłone. 2 nie będę komentował. 3 jak w punkcie 1 krótszy 4 jak w punkcie 1 inna nazwa bo podejrzewam że model ten sam
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
A co powiecie o tym?
http://www.allegro.pl/ite...eyer_optik.html

Mam 4/300 od Meyera i moim zdaniem bardzo fajny obiektyw (ino ciężki, bo psix),
Zna ktoś obiektyw z linka i może powiedzieć jak ma się on do wspomnianego 4/300 ?
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
grzegorzgr napisał/a:
całoś dużo lżejsza o orginalnego fotosnajpera który pozwala szybko ostrzyć i jeżeli uda sie zaadoptować orginalną kolbe elegancko przymyka przysłone


pytanie: znalazłem aukcję, gdzie ktoś sprzedaje samą kolbę do Taira = fotosniper.

sprzedający napisał w opisie "dedykowana do aparatów Zenit, ale z innymi będzie działać po przeróbkach".

rozumiem, że K20 z gripem nie podłącze, hehe, ale normalnie powinno pasować bez problemów, prawda?
 

er_es  Dołączył: 27 Maj 2009
Ja to bym chyba poczekał na jakąś aukcję z kompletem. Jeszcze parę tygodni temu były regularnie 3-4 sztuki, których nikt nie chciał kupić za więcej niż 350zł.
W sieci jest sporo informacji na temat przeróbek kolby.
Do jakiej fotografii będzie wykorzystywany?
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Kurczę, jak używałem Taira należącego do Kalifa, to to niestety takie mydło było, że nawet jako lornetka się słabo sprawdzał. W miarę ostre zdjęcia były dopiero na F/11 bodajże... Mam do tego szkła wewnętrzne "fuj" od tamtej pory... :roll:

[ Dodano: 2010-01-19, 23:36 ]
A jeszcze przymykanie przysłony do wartości roboczej... jak z tym zwierzęta fotografować, jak to robi takie "pierdut", że psy w promieniu 0,5km podkulają ogony ze strachu?...
 

er_es  Dołączył: 27 Maj 2009
Wszystko możliwe. Mam wrażenie, że można znaleźć niezadowolonych użytkowników każdego obiektywu. Im dłużej czytam to forum tym lista jest dłuższa.
Wydaje mi się, że mój egzemplarz jest akceptowalny od 4,5. Pewnie nie w każdych warunkach. Pisałem wcześniej, że trochę aberuje ale zauważyłem to w skrajnym przypadku. Poza tym nie widzę wielkich wad. Zwłaszcza w porównaniu do ceny.
Nie miałem zamiaru nikogo namawiać do tego szkła, całą pewnością bardzo łatwo znaleźć lepsze. Wydaje mi się tylko warte dyskusji biorąc pod uwagę moje doświadczenia.
Pierdut robi rzeczywiście :) ale można tego uniknąć.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
campanelli napisał/a:
rozumiem, że K20 z gripem nie podłącze, hehe, ale normalnie powinno pasować bez problemów, prawda?
porównaj wysokość zenita i K20, zobacz na jakiej wysokości jest srodek pierścienia mocowania obiektywu[przy zdjetych obiektywach ]. jezeli jest porównywalny to dobrze. z kolby fotosnajpera można odkręcić pierścień mocowania aparatu zenit, jest to równierz dolny spust. przestrzegam aparat z obiektywem MUSI być zamocowany 2 punktach, trzeba zaadaptować mocowanie body. wiem co pisze bo moja minolta xd która była zamocowana z tiarem na kolbie, rozstała sie z nim w bardzo gwałtowny sposób. jak zrobić elektryczny spust znajdziesz na forum powodzenia

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach