MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
zorzyk napisał/a:
Dla mnie oba wpisy łamią Regulamin Forum.

czółko, dwa czółka - osobiście odebrałem to jako oddanie honorów. W moim regionie czasami słychać jak któs na pożegnanie mówi - "no to czółeczko" - tak jakby salutował i oddawał honor na pożegnanie....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Coś podobnego :lol: No cóż, wobec tego źle zrozumiałem...
Ale powściąganie emocji w dyskusjach, jak by nie było, zawsze jest jest wskazane 8-)
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
takseo napisał/a:
Alyjen, Zapomniałem napisać. to były RAWy. Dokładnie tak samo obrobione w rt. Na wyświetlaczu aparatu, też różniły się jasnością. Coś mi tu nie pasuje.

Faktycznie dziwny efekt, rzucę na to okiem u siebie w wolnej chwili w takim razie..
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
zorzyk napisał/a:
Coś podobnego :lol: No cóż, wobec tego źle zrozumiałem...
Ale powściąganie emocji w dyskusjach, jak by nie było, zawsze jest jest wskazane 8-)


No, na Górnym i Dolnym Ślunsku to się mówi często zamiast "cześć" po prostu "czółko" i czasem macha ręką. Nie ma w tym nic obraźliwego, wręcz przeciwnie. Nie miałem zamiaru nikogo obrażać :-/ , jeżeli tak się stało - sorki. Ale zgoda, nerwy do konserwy :lol:
 
erpe  Dołączył: 06 Maj 2007
Benek napisał/a:
No, na Górnym i Dolnym Ślunsku to się mówi często zamiast "cześć" po prostu "czółko"

Potwierdzam ;-)
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
"As it is now common the K200D offers a Dynamic Range optimization feature. It is called D-Range and is designed to expand highlight range. It's got no effect on shadow detail and only works from ISO 200 to 1600. By using a higher sensitivity the sensor's photosites don't 'fill up' as much as they would at ISO 100. The resulting 'highlight headroom' can then be used by applying a tone curve that is flatter in the highlight area.

D-Range doesn't appear to interact with the camera's exposure metering, so users who shoot exclusively in RAW mode will not see any effect (it's a post-shot processing step so it only appears in JPEGs)."
zrodelko:
http://www.dpreview.com/r...200D/page17.asp
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Możesz po naszemu :?:
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
na szybko i koslawo, ale chyba zrozumiale:
"Jak to jest obecnie popularne k200d umozliwia uzycie optymilizacyjnej funkcjonalnosci Dynamic Range (dynamiczny zakres). Nazywa sie to D-Range i zostalo zaprojektowane celem rozszerzenia zakresu swiatel. Nie wplywa na szczegoly cieni i dziala jedynie od ISO 200 do 1600. Dzieki uzyciu wyzszej czulosci matryca nie naswietla sie tak bardzo jak przy ISO 100. Wiecej uzytkowego zakresu swiatel moze byc wtedy uzyty przez zadanie bardziej plaskiej krzywej histogramu w obszarze swiatel.
D-Range zdaje sie nie wplywa na pomiar ekspozycji w aparacie, dlatego uzytkownicy robiacy zdjecia wylacznie w RAW nie beda widzieli zadnych efektow (jest to post-proces takze pojawia sie jedynie w JPEG)"
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Elgreen - to znaczy, że nie sprawdzili dokładnie

http://odsiebie.com/pokaz/6354013---40e8.html

Wywołane w Lightroom, który jak wiadomo ma w d. ustawienia rawów w aparacie.
Różnica niewielka ale jednak zauważalna.

 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Jacek S napisał/a:
Elgreen - to znaczy, że nie sprawdzili dokładnie

http://odsiebie.com/pokaz/6354013---40e8.html


No wlasnie to chcialem wyjasnic. Czy ta funkcja ma jakiekolwiek zastosowaniem z plikami RAW.
Przy najblizszej okazji sprawdze osobiscie.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z rawa z włączonym D-Range można spokojnie wyciągnąć 1EV z cieni. Ale cudów nie ma - większe szumy.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Effendi napisał/a:
większe szumy.


Dlatego można to wyłączyć i stosować z rozwagą. Właściwie tylko dla 200 iso i mocno kontrastowych scen, w których nie chcemy utracić zbyt wiele ze świateł.
A cudów nie ma bo wiadomo - matryca nie jest z gumy.

200% nie oznacza że matryca zamiast mieć rozpiętość na poziomie 8EV będzie miała 16EV gdy włączymy D-Range
Rozumieć to należy, że można prześwietlić światła jeszcze raz tyle - czyli o 1EV.
 
piot-rek  Dołączył: 18 Wrz 2009
a teraz proszę o podsumowanie powyższego :-) czy d-range warto uzywać czy też nie? od początku posiadania k200d mam to cały czas włączone ale teraz się zastanawiam czy nie popełniam przez to błędu... - dodama że robię tylko w jpg i nie zamierzam tego zmienić póki co
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
W weekend moze pojade w plener i zrobie jakis zachod slonca uzywajac D-range i bez niego.
Jesli zrobie to dam porownanie tutaj ;-)
Effendi, D-range tylko pogarsza sprawe przy wyciaganiu z cieni. Wiecej z cieni wyciagniesz na ISO100. D-range jest do tlumienia przepalen. Z reszta cienie to zaden problem - i 4EV mi sie zdarza wyciagac z cieni - zdjecie w niewielkich rozmiarach (lub na odbitce) wyglada nawet akceptowalnie.

http://blog.dpreview.com/...-goalposts.html tutaj cos pisza na ten temat ;-)
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
piot-rek, oplaca sie wlaczac, jesli uzywasz jpg, ale w sytuacji, gdy mierzysz ekspozycje na cieniach, a w kadrze masz cos bardzo jasnego. jesli zmierzysz na swiatla a w kadrze beda cienie, nie ma sensu wlaczac, lepiej uzyc wtedy ISO100 i nawet w puszce troche to obrobic. k200 ma mnostwo mozliwosci postprocesu -> instrukcja obslugi str. 182.
oczywiscie trzeba pamietac, ze bardzo bardzo kontrastowej sceny nie zrobisz. trzeba wybrac w pewnym momencie - albo swiatla, albo cienie.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cholera, pomyliłem się! :-)
Miało być:

"Z rawa, z włączonym D-Range można spokojnie wyciągnąć 1EV ze świateł"

Przydaje się przy kontrastowych scenach. Ta funkcja zapewne naświetla klatkę z niższym o 1EV iso i przelicza wszystko po jakiejś krzywej żeby wyciągnąć cienie o tą jedną działkę właśnie.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
ale Effendi, RAWa to nie poprawi, przeciez wiecej z matrycy nie wyczarujesz niz juz tam jest, D-Range poprawia jpg-i.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
Effendi napisał/a:
Cholera, pomyliłem się! :-)
Miało być:

"Z rawa, z włączonym D-Range można spokojnie wyciągnąć 1EV ze świateł"

Przydaje się przy kontrastowych scenach. Ta funkcja zapewne naświetla klatkę z niższym o 1EV iso i przelicza wszystko po jakiejś krzywej żeby wyciągnąć cienie o tą jedną działkę właśnie.


Cienie krzywa doswietla (o 1EV) a swiatla tlumi stosujac przebieg o mniejszym kontrascie - krzywa o mniejszym nachyleniu. Chodzi o krzywa ISO200 na wykresie.
Tym samym natezenie swiatel na zdjeciu przy iso200 D-range wychodzi takie samo jak dla niedoswietlonego iso100.
Ale przeciez dla RAW aparat nie moze nic zmienic w krzywej - krzywa jest stosowana przy wywolywaniu dopiero, stad wydaje mi sie, ze dostaniemy po prostu niedoswietlone o 1EV zdjecie w RAW.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
a moim zdaniem, i zdaniem ludzi z dpreview, dostaniemy tak samo naswietlonego RAW, niezaleznie, czy D-Range wlaczony, czy nie.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja robię tylko w RAWach i funkcja D-Range nieraz uratowała mi zdjęcia od przepaleń. Nie chce mi się wnikać jak to działa, ale dla mnie działa.
Jeśli padłem ofiarą jakiejś gigantycznej autosugestii to oświadczam, że nie mam zamiaru przestać wierzyć w moje 1EV. :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach