Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
I tej wersji będę się trzymać :mrgreen:
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Dada napisał/a:
I tej wersji będę się trzymać
Nawet przed komisją śledczą!
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
1 EV to kazdy RAW w obie strony da sie praktycznie bezstratnie pociagnac. zadne czary :-P
 

astal  Dołączył: 22 Mar 2011
Przepraszam za odgrzanie tego wątku, ale może dziś, w lutym 2012 ktoś może odpowiedzieć autorytatywnie:

1. Czy kompensacja prześwietlenia w K-5 ma jakikolwiek wpływ na plik RAW?
2. Czy kompensacja cienia w K-5 ma jakikolwiek wpływ na RAW?
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
astal napisał/a:
Przepraszam za odgrzanie tego wątku, ale może dziś, w lutym 2012 ktoś może odpowiedzieć autorytatywnie:

1. Czy kompensacja prześwietlenia w K-5 ma jakikolwiek wpływ na plik RAW?
2. Czy kompensacja cienia w K-5 ma jakikolwiek wpływ na RAW?


#1. Nie
#2. Nie

To zmienia krzywą wołania RAW-ów gdy aparat tworzy z nich plik jpg (ściemnia najjasniejsze, rozjaśnia najciemniejsze). W sam plik RAW nie ingeruje. Warto jednakże pamiętać, że w pliku RAW jest (zapewne - inne firmy tak robią) zaszyty plik jpg (rozdziałki ani stopnia komresji nie znam) stworzony w oparciu o zadane parametry. Taka szybka "prevka" jakby. Poza tym jak aparat ma zaróno plik RAW jak i jpg to na podgladzie pokaże ten 2-gi (tak mu łatwiej). W ten sposób możemy zostać wprowadzeni w błąd względem pliku RAW. Tzn. np. jak mamy wybrany profil "jasne" to dane wyświetlane na jpg (np histogram) przy podgladzie pliku będa inne niźli zapisany RAW (ten ostatni będzie zauważalnie ciemniejszy). Będą odnosiły się do tego jpg (programowo rozjaśnionego w aparacie) a nie oryginalnego RAW. Dlatego jak zależy ci na poprawnym pliku RAW a ciagle jeszcze polegasz na podglądzie aparatu (nie naświetlasz 100% poprawnie bez tego) lepiej mieć ustawienia jpg max neutralne (jak najlepiej oddające zawartość RAW-a). Wtedy to co będziesz ogladaćna wyświetlaczu będzie bliższe prawdzie. No i oczywiście warto oceniając zdjęcia kierowac sie histogramem, nie tym co widać na ekraniku (samym zdjęciem). To co zobaczysz na ekraniku jest bardzo zależne od warunków zewnetrznych (natężenie światła, jego kolor itp) zaś Histo już nie. poza tym sam ekanik ma słabą dynamikę i nie wyśwoetla wielu detali w cieniach np.
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
No i kwestia Iso . Włączenie bajerów podbija niskie iso
 

astal  Dołączył: 22 Mar 2011
No i o takie odpowiedzi chodziło. Dziękuję serdecznie!
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Tyle, że to odpowiedzi nieprawdziwe. Zarówno korekta świateł jak i cieni ma w K-5 wpływ na RAW - zwłaszcza widać to w przypadku odzyskiwania danych ze świateł. Korektę świateł dobrze jest zostawić włączoną (chociaż podnosi minimalną czułość do ISO160), co zresztą sugerowano nawet w teście na DPreview:
http://www.dpreview.com/r...axk5/page14.asp
Korektę cieni osobiście używam tylko do video.
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
no to pisze że taki wpływ ma na rawa że podnosi mu iso. Czyli ingeruje, a czy to widać? to inna sprawa
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pool80, widać - próbowałem wołać w LR z włączoną i wyłączoną korekcją świateł (pozostałe parametry takie same) i jest ewidena różnica. Tzn. w tym sensie, że korekta świateł niedoświetla zapewne ISO80 i ciągnie cienie i tony średnie tak, że wynikowa jasność jest taka jak dla ISO160, ale ponieważ w ten sposób zapisuje RAW-a, to nieprawdą jest stwierdzenie, że na dane RAW nie wpływa. Jeśli ustawisz ISO160 z funkcją włączoną i wyłączoną różnice w ilości szczegółów w światłach są wyraźne, natomiast jeśli ustawisz niedoświetlone ISO80 i ISO160 z korekcją świateł i wyrównasz ekspozycję, to otrzymasz ten sam efekt.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
jaad75 napisał/a:
Korektę cieni osobiście używam tylko do video.

Kurcze, nie wpadłem na to, że te korekty będą działać w trybie filmowania. Dzięki!
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
jaad75, Nie.nie chodzi mi o to czy widać te kompensacje, tylko samo to że się zmienia ISO.

[ Dodano: 2012-02-12, 22:34 ]
romeoad napisał/a:
jaad75 napisał/a:
Korektę cieni osobiście używam tylko do video.

Kurcze, nie wpadłem na to, że te korekty będą działać w trybie filmowania. Dzięki!


no faktycznie, tez na to nie wpadłem
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pool80, pytasz o szum? Nie no, coś tam widać w bardzo głębokich cieniach przy ciągnięciu, ale to zazwyczaj bez znaczenia.
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
jaad75, nie. Nie pytam. Odpowiadałem na pytanie innego forumowicza wczesniej, a teraz to juz sam nie wiem co robię. A, wyjaśniam o co mi biegało w moim 1szym poscie w tym temacie. ide po tabletke. :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
romeoad napisał/a:
Kurcze, nie wpadłem na to, że te korekty będą działać w trybie filmowania. Dzięki!
pool80 napisał/a:
no faktycznie, tez na to nie wpadłem
Małe sprostowanie. Rzeczywiście, nie działają - jak to testowałem, musiałem przestawić kompensację ekspozycji najprawdopodobniej, a później już włączałem tylko bez zastanowienia przed każdym rozpoczeciem filmowania, myśląc, że tak to działa. Po Waszych postach sprawdziłem jeszcze raz włączoną i wyłączoną korekcję cieni i faktycznie - nie działa. No cóż, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - będę miał o jedną zmianę ustawień mniej przed rozpoczęciem filmowania... ;-)
 

astal  Dołączył: 22 Mar 2011
jaad75, no właśnie, w trybie *fotografowania* ta kompensacja DZIAŁA na RAW -- jak mówisz... co odkryłem robiąc kilka zdjęć i marnując je i sesję...

Do tej pory zawsze te kompensacje miałem włączone i dość często robię zdjęcia w swoim pokoju gdzie mam studyjko nagraniowe. Przyjeżdzają różni ludzie grać i śpiewać to ich focę.
Do te pory kompensacja była włączona i byłem zadowolony wywołując RAWy, a kontrast od okna jest straszliwy. Na ostatnią sesję kompensację wyłączyłem...

Efekty? Szyja wokalisty, jego spodnie od tyłu -- oświetlone oknem -- totalnie przepalone, bez możliwości ratunku. A z kompensacją? Szczegóły że świateł się bez problemu wyciągało.

Mnie jeszcze zastanawia WB. Mówią, że skoro RAW to zrzut z matrycy, to jest tak jak sensor "widzi". No ale jak to jest, że po zrobieniu WB, a następnie wczytaniu do LR zdjęcie wygląda jak powinno, a z błędnym WB wygląda źle? Czyżby naprawdę aparat nie zrzucał informacji o WB do RAW?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
astal napisał/a:
Efekty? Szyja wokalisty, jego spodnie od tyłu -- oświetlone oknem -- totalnie przepalone, bez możliwości ratunku. A z kompensacją? Szczegóły że świateł się bez problemu wyciągało.
Po prostu z włączoną korektą dla świateł łatwiej wierzyć parametrom naświetlania dobranym przez aparat w matrycowym, czy nawet CW ale mógłbyś dobry efekt uzyskać bez kompensacji, niedoświetlając całość sceny i ciągnąc cienie. Przy technice ETTR z włączoną korektą świateł mamy najwyższe światła na ciut ponad +4EV, a jeśli ją wyłączymy trudno jest odzyskać dobry obraz ze świateł na +3.6EV, choć oczywiście kalibracja światłomierza może się różnić między poszczególnymi egzemplarzami K-5.
astal napisał/a:
No ale jak to jest, że po zrobieniu WB, a następnie wczytaniu do LR zdjęcie wygląda jak powinno, a z błędnym WB wygląda źle? Czyżby naprawdę aparat nie zrzucał informacji o WB do RAW?
Czyta informację z exifa. Tyle, że tłumaczy tę informację na swoje ustawienia np. 5300K ustawione w aparacie daje 5700K z tintą +2 z profilem Embedded (czyli tym, który jest zaszyty w DNG), a 6100K +6 w Adobe Standard.
 
Imperator  Dołączył: 25 Paź 2011
To ja już nie wiem, bo na początku ustawiłem kompensację prześwietlenia i cieni, a potem to wyłączyłem. Sam nie wiem już jak lepiej.
Ogólnie mam ustawioną kompensację ekspozycji na aparacie -0,7 do -1 EV i zawsze robię zdjęcia niedoświetlone, bo więcej z cieni wyciągam, niż z prześwietleń. I teraz czytając ten wątek zmąciłem swój spokój pstrykacza i się zastanawiam, czy nie lepiej ustawić na 0 i włączyć kompensacje... :cry: :-?
 

astal  Dołączył: 22 Mar 2011
jaad75, czyli co, to co i tak z reguły robię czyli lekka korekta WB w LR to poprawne działanie?
----
Zasadniczo mam właczoną zawsze kompensację, ale i tak lekko nie doświetlam i ciągnę z cieni zakładając ze jak przepalę światła to już nic nie zrobię, a z cieni się wyciągnie, choćby z ziarnem... poprawnie?
 

pool80  Dołączył: 03 Sie 2010
astal napisał/a:
poprawnie?
Tak jest! :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach