Wybrałbyś znów Pentaxa ?
tak !
62% Complete
218 (62%)
nie !
13% Complete
46 (13%)
sam nie wiem
24% Complete
86 (24%)
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
espresso napisał/a:
System X jest od 3 lat zaledwie a ma już ciekawy zestaw szkiełek, co jedno to lepsze. Nie słyszałem do tej pory aby jakiś model był nieudany, aby mieli problem z jakością/powtarzalnością. Owszem, ceny :roll: Ale miałem okazję kupić obiektywy Pentaxa które tanie nie były a okazały się... ale nie będę się powtarzał.


W sumie masz rację. Nawet te najtańsze plastikowe Fujiki są bardzo dobrze wykonane. Barierą jest jednak cena. Do Pentaxa zawsze można coś znaleźć nawet ze starszych szkieł i nie wydać na nie fortuny, poza tym dochodzi jeszcze sprawa wizjera. Elektroniczny niekoniecznie, brak - cdd, optyczny tylko w najdroższych modelach. Fociłem ostatnio Samim NX2000 i pozycja "na zombie" nie należy do najwygodniejszych.
A jeśli chodzi o stabilizację to czasami nawet szerokokątne szkiełko mogłoby ją mieć. Fajnie jest zrobić fotę "z łapy" na iso100 przy czasie 1/4 sekundy, a nie podbijać iso do 800 czy 1600 po to tylko żeby nie było poruszone (na co zresztą i tak nie ma gwarancji).
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
[quote="espresso"]
TM_Mich napisał/a:

...
TM_Mich napisał/a:
f/2.8 stabilizacja często jest zbędna
zbędna? można ją zawsze WYŁ. Nigdy mi się to nie zdarzyło.


Mam zawsze wyłączoną.
W Pentaxie też. Zauważyłem, że w pewnym przedziale prędkości migawki z włączoną SR miałem poruszone zdjęcia. Po wyłączeniu, problem znikł.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
TM_Mich napisał/a:
Zauważyłem, że w pewnym przedziale prędkości migawki z włączoną SR miałem poruszone zdjęcia.

Zgadza się. W okolicach 1/2000 SR potrafi zepsuć zdjęcie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
TM_Mich napisał/a:
w pewnym przedziale prędkości migawki z włączoną SR miałem poruszone zdjęcia

To było przy czasach około 1/100s, zostało wyeliminowane chyba dopiero od K-x lub K-7.
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Enzo napisał/a:
W okolicach 1/2000 SR potrafi zepsuć zdjęcie.


Przy takim czasie to nawet chyba nie trzeba włączać ;-)

A odnośnie stabilizacji - może trochę głupie pytanie - czy jej pracę powinno być jakoś "słychać"? Mam na myśli K200.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kazio napisał/a:
Przy takim czasie to nawet chyba nie trzeba włączać

Mam zazwyczaj włączoną bo takie czasy to u mnie rzadkość.
kazio napisał/a:
czy jej pracę powinno być jakoś "słychać"?

Przy filmowaniu jedynie lubi sobie radośnie grzechotać (chyba, że ją z czymś mylę) ale w K-200D nie masz tej opcji więc sobie nie posłuchasz.
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
U mnie nie wydaje żadnych dźwięków ani przy filmowaniu ani przy zdjęciach. Ale działa bo w święta zrobiłem kilka fotek przy czasach 1/2 - 1/8 sekundy i są akceptowalne. Stabilizację mam włączoną cały czas, nie chce mi się grzebać w ustawieniach bo juz stary i leniwy jestem.
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
Enzo napisał/a:
w K-200D nie masz tej opcji więc sobie nie posłuchasz.


Pytam bo właśnie ostatnio sprzedawałem obiektyw i nabywca pokazywał mi swoje K5 (tylko nie wiem której wersji), i cały czas coś "słyszalnie" tarmosiło wewnątrz, mówił że ma tak od zawsze. Ja w moim K200 nigdy czegoś takiego nie miałem, więc nie wiedziałem co o tym myśleć. W moim nigdy nic nie słyszałem. Przy filmowaniu też :mrgreen:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
kazio napisał/a:
cały czas coś "słyszalnie" tarmosiło wewnątrz

To tarmoszenie słychać podczas przechylania aparatu. Podczas fotografowania nie wydaje żadnych dźwięków. W K-x było podobnie. Jednak to nowsze konstrukcje od K-200D więc pewnie i stabilizacja matrycy jest trochę inna i dźwięki też.
 

kazio  Dołączył: 31 Paź 2011
No właśnie, bardzo było słyszalne przy przechylaniu. Czyli w K200 jest cicho :-> za to migawka nadrabia głośnością
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Enzo napisał/a:
kazio napisał/a:
cały czas coś "słyszalnie" tarmosiło wewnątrz

To tarmoszenie słychać podczas przechylania aparatu. Podczas fotografowania nie wydaje żadnych dźwięków.

Podczas fotografowania w trybie Live View też hałasuje.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Esspreso napisał/a:

...

TM_Mich napisał/a:
Mam zawsze wyłączoną.
Mam udane zdjęcia przy 400mm i czasie w okolicach 1/20s :lol:


Ja też :)
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
espresso napisał/a:
Zajrzyj w wizjer X-T1, albo nawet X30. Więcej w optyczny nie będziesz chciał zaglądać :shock:


Jest aż tak dobrze? Mialem do czynienia z Panasem G1 / G3 i z Alphą 37. Szału nie było. Ale zerknę sobie przy okazji.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
dargry napisał/a:
U mnie nie wydaje żadnych dźwięków ani przy filmowaniu ani przy zdjęciach


U mnie w K-5 jest to słyszalne.
espresso napisał/a:
Zajrzyj w wizjer X-T1, albo nawet X30.


EVF w x100 jest niezły, ale dalej gorszy niż OVF jeśli mogę się w tej materii wypowiedzieć.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
 
TM_Mich napisał/a:
Ja też :)
Tylko pozostaje gratulować stabilnej ręki (bo zapewne nie miałeś na uwadze statywu)


Własnie był statyw - najlepsza stabilizacja + wcześniejsze podniesienie lustra.

;-)
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
espresso napisał/a:
x4rd napisał/a:
EVF w x100 jest niezły
pomiędzy X100 a nawet X30 jest spora różnica na korzyść tego drugiego.


Ale matryca nieco mniejsza, cenę też wywalili za wysoką.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
espresso napisał/a:
Zajrzyj w wizjer X-T1 [...] Więcej w optyczny nie będziesz chciał zaglądać

Zajrzałem... nadal chcę patrzeć w optyczny K-5 ;-) [Kiedyś wcześniej spoglądałem w NEX-7, to była dopiero porażka]
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
dargry napisał/a:
cenę też wywalili za wysoką

Ponieważ jak wieść niesie - oni słuchają fotografów.
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
Enzo napisał/a:
dargry napisał/a:
cenę też wywalili za wysoką

Ponieważ jak wieść niesie - oni słuchają fotografów.


Cóż... sprzedam nerkę i kawałek wątroby, powinno wystarczyć... :-/

[ Dodano: 2015-01-09, 19:19 ]
greentrek napisał/a:
espresso napisał/a:
Zajrzyj w wizjer X-T1 [...] Więcej w optyczny nie będziesz chciał zaglądać

Zajrzałem... nadal chcę patrzeć w optyczny K-5 ;-) [Kiedyś wcześniej spoglądałem w NEX-7, to była dopiero porażka]


Mam wrażenie, że to tak jakbym zamiast rozbierać swoją Panią z bielizny rozbierał na ekranie kompa jakąś panienkę. Niby widok podobny, ale który sprawia wiekszą przyjemność? :evilsmile:

WYBIERAM OPTYCZNY !!!
 

dargry  Dołączył: 18 Sty 2010
expresso nie neguję jakości cyfrowych wizjerów, są takie które na pewno są większe i czytelniejsze od optycznych, są optyczne, które nie nadają się do niczego. Nie mniej tak jak piszesz, kwestia przyzwyczajenia. Choć czasami jak wychodzę na miasto po ciemku wydaje mi się, że optyczny ma nadal przewagę, w elektronicznym zawsze zostanie podbite iso tak jak na matrycy. Po za tym oko ludzkie widzi chyba nieco więcej niż elektronika. Oczywiście jeśli miałbym do wyboru 0,46 cala w Panasie czy też np. wizjer w Olku np. 450 to bezapelacyjnie wygrywa ten z Panasa mimo smużenia i innych "dodatków". Wiesz, że to jak w wielu dyskusjach na temat sprzętu przypomina dywagacje na temat wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. Tak samo podawane w testach dynamiki czy iso. W Samim mialem spokojnie używalne iso 6400, ale tylko przy pełnym ekranie, jak zaczynałem powiekszać foty to w niektórych przypadkach już na iso400 było widać ciapki. W K-7 mam szum tak jakby analogowy, kasza, nie ciapki. I znowu można by zacząć dywagacje co lepsze.
Robiłem foty Fuji A920 na iso400, inne aparaty też iso 400, zrobiłem wydruki 18x24 z tego Fujika, Canona 50D, Sony R1, Nikona D50 i bodajże Canona Ixusa 70. Po za różnicą w głębi ostrości nie było żadnych róznic. Trzech zawodowych fotografów, fachowców od szumów i dynamiki nie było w stanie rozpoznać która fota z którego aparatu. Troszkę Ixus odbiegał dynamiką. Nie muszę mówić, że już się ze mną nie kumplują za takie podejście.
A guziczki, monitorki... qźwa, kiedy latać i robić foty?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach