Wybrałbyś znów Pentaxa ?
tak !
62% Complete
216 (62%)
nie !
12% Complete
44 (12%)
sam nie wiem
24% Complete
83 (24%)

espresso  Dołączył: 30.04.2007
TM_Mich napisał/a:
Przy f/2.8 stabilizacja często jest zbędna i podnosi koszt/ceną obiektywu.
Dla mnie brak stabilizacji to cofanie się w rozwoju. To tak jak samochód bez ABS, ASR... Od czasów mojej ulubionej Minolty D7D nie zakładam możliwości wchodzenia w systemy bez tej funkcjonalności. Poza tym z tej przyczyny emigrowałem z Minolty do K10D, czyli Pentaxa. Z kolei przykład Sigmy pokazuje iż stabilizacja w obiektywie nie ma istotnego wpływu na cenę.
TM_Mich napisał/a:
f/2.8 stabilizacja często jest zbędna
zbędna? można ją zawsze WYŁ. Nigdy mi się to nie zdarzyło.

safilo  Dołączył: 04.06.2012
Cytat
Przy f/2.8 stabilizacja często jest zbędna i podnosi koszt/ceną obiektywu.

To zależy jaka będzie jego cena. Znając życie i korporacje pewno będzie identyczna lub ciut niższa niż obiektywów ze stabilizacją...
Owszem przy 2.8 zapewne jest i zbędna, tylko pytanie czy nikt tej przysłony nie przymyka?

Ja osobiście wybrałem ponownie Pentax'a choć jakbym miał więcej gotówki zapewne przyjrzałbym się bliżej ofercie Fuji bądź Olympusa.

Cytat
...masakryczny banding...

Co do bandingu niestety w Pentaxie go doświadczyłem.. Natomiast nie występował w moim poczciwym K100D.... Co źle świadczy o producencie - niechlujstwo. Zarówno o Pentaxie jak i innych w których on występuje... To jest tylko i wyłącznie kwestia oprogramowania... Użytkownicy powinni wymagać od producenta naprawy tego problemu.

dargry napisał/a:
Fuji robi genialne matrycę, z oprogramowaniem też sobie dobrze radzi, ale ma jedną wadę - szkiełka, a raczej ich brak.
System X jest od 3 lat zaledwie a ma już ciekawy zestaw szkiełek, co jedno to lepsze. Nie słyszałem do tej pory aby jakiś model był nieudany, aby mieli problem z jakością/powtarzalnością. Owszem, ceny :roll: Ale miałem okazję kupić obiektywy Pentaxa które tanie nie były a okazały się... ale nie będę się powtarzał.

dargry  Dołączył: 18.01.2010
espresso napisał/a:
System X jest od 3 lat zaledwie a ma już ciekawy zestaw szkiełek, co jedno to lepsze. Nie słyszałem do tej pory aby jakiś model był nieudany, aby mieli problem z jakością/powtarzalnością. Owszem, ceny :roll: Ale miałem okazję kupić obiektywy Pentaxa które tanie nie były a okazały się... ale nie będę się powtarzał.

W sumie masz rację. Nawet te najtańsze plastikowe Fujiki są bardzo dobrze wykonane. Barierą jest jednak cena. Do Pentaxa zawsze można coś znaleźć nawet ze starszych szkieł i nie wydać na nie fortuny, poza tym dochodzi jeszcze sprawa wizjera. Elektroniczny niekoniecznie, brak - cdd, optyczny tylko w najdroższych modelach. Fociłem ostatnio Samim NX2000 i pozycja "na zombie" nie należy do najwygodniejszych.
A jeśli chodzi o stabilizację to czasami nawet szerokokątne szkiełko mogłoby ją mieć. Fajnie jest zrobić fotę "z łapy" na iso100 przy czasie 1/4 sekundy, a nie podbijać iso do 800 czy 1600 po to tylko żeby nie było poruszone (na co zresztą i tak nie ma gwarancji).

TM_Mich  Dołączył: 08.09.2009
[quote="espresso"]
TM_Mich napisał/a:

...
TM_Mich napisał/a:
f/2.8 stabilizacja często jest zbędna
zbędna? można ją zawsze WYŁ. Nigdy mi się to nie zdarzyło.

Mam zawsze wyłączoną.
W Pentaxie też. Zauważyłem, że w pewnym przedziale prędkości migawki z włączoną SR miałem poruszone zdjęcia. Po wyłączeniu, problem znikł.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
TM_Mich napisał/a:
Zauważyłem, że w pewnym przedziale prędkości migawki z włączoną SR miałem poruszone zdjęcia.

Zgadza się. W okolicach 1/2000 SR potrafi zepsuć zdjęcie.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
TM_Mich napisał/a:
w pewnym przedziale prędkości migawki z włączoną SR miałem poruszone zdjęcia

To było przy czasach około 1/100s, zostało wyeliminowane chyba dopiero od K-x lub K-7.

kazio  Dołączył: 31.10.2011
Enzo napisał/a:
W okolicach 1/2000 SR potrafi zepsuć zdjęcie.

Przy takim czasie to nawet chyba nie trzeba włączać ;-)

A odnośnie stabilizacji - może trochę głupie pytanie - czy jej pracę powinno być jakoś "słychać"? Mam na myśli K200.

kazio napisał/a:
Przy takim czasie to nawet chyba nie trzeba włączać

Mam zazwyczaj włączoną bo takie czasy to u mnie rzadkość.
kazio napisał/a:
czy jej pracę powinno być jakoś "słychać"?

Przy filmowaniu jedynie lubi sobie radośnie grzechotać (chyba, że ją z czymś mylę) ale w K-200D nie masz tej opcji więc sobie nie posłuchasz.

U mnie nie wydaje żadnych dźwięków ani przy filmowaniu ani przy zdjęciach. Ale działa bo w święta zrobiłem kilka fotek przy czasach 1/2 - 1/8 sekundy i są akceptowalne. Stabilizację mam włączoną cały czas, nie chce mi się grzebać w ustawieniach bo juz stary i leniwy jestem.

Enzo napisał/a:
w K-200D nie masz tej opcji więc sobie nie posłuchasz.

Pytam bo właśnie ostatnio sprzedawałem obiektyw i nabywca pokazywał mi swoje K5 (tylko nie wiem której wersji), i cały czas coś "słyszalnie" tarmosiło wewnątrz, mówił że ma tak od zawsze. Ja w moim K200 nigdy czegoś takiego nie miałem, więc nie wiedziałem co o tym myśleć. W moim nigdy nic nie słyszałem. Przy filmowaniu też :mrgreen:

kazio napisał/a:
cały czas coś "słyszalnie" tarmosiło wewnątrz

To tarmoszenie słychać podczas przechylania aparatu. Podczas fotografowania nie wydaje żadnych dźwięków. W K-x było podobnie. Jednak to nowsze konstrukcje od K-200D więc pewnie i stabilizacja matrycy jest trochę inna i dźwięki też.

No właśnie, bardzo było słyszalne przy przechylaniu. Czyli w K200 jest cicho :-> za to migawka nadrabia głośnością

lukarch  Dołączył: 03.11.2012
Enzo napisał/a:
kazio napisał/a:
cały czas coś "słyszalnie" tarmosiło wewnątrz

To tarmoszenie słychać podczas przechylania aparatu. Podczas fotografowania nie wydaje żadnych dźwięków.

Podczas fotografowania w trybie Live View też hałasuje.

dargry napisał/a:
dochodzi jeszcze sprawa wizjera. Elektroniczny niekoniecznie
Zajrzyj w wizjer X-T1, albo nawet X30. Więcej w optyczny nie będziesz chciał zaglądać :shock:

TM_Mich napisał/a:
Mam zawsze wyłączoną.
Mam udane zdjęcia przy 400mm i czasie w okolicach 1/20s :lol:

Esspreso napisał/a:

...

TM_Mich napisał/a:
Mam zawsze wyłączoną.
Mam udane zdjęcia przy 400mm i czasie w okolicach 1/20s :lol:

Ja też :)

espresso napisał/a:
Zajrzyj w wizjer X-T1, albo nawet X30. Więcej w optyczny nie będziesz chciał zaglądać :shock:

Jest aż tak dobrze? Mialem do czynienia z Panasem G1 / G3 i z Alphą 37. Szału nie było. Ale zerknę sobie przy okazji.

TM_Mich napisał/a:
Tylko pozostaje gratulować stabilnej ręki (bo zapewne nie miałeś na uwadze statywu)
dargry napisał/a:
Jest aż tak dobrze?
więcej zalet niż wad.

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
dargry napisał/a:
U mnie nie wydaje żadnych dźwięków ani przy filmowaniu ani przy zdjęciach

U mnie w K-5 jest to słyszalne.
espresso napisał/a:
Zajrzyj w wizjer X-T1, albo nawet X30.

EVF w x100 jest niezły, ale dalej gorszy niż OVF jeśli mogę się w tej materii wypowiedzieć.

TM_Mich napisał/a:
Tylko pozostaje gratulować stabilnej ręki (bo zapewne nie miałeś na uwadze statywu)

Własnie był statyw - najlepsza stabilizacja + wcześniejsze podniesienie lustra.

;-)

Skocz do: