piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
White napisał/a:
Witam!
Ciekaw jestem, czy się znudzisz, czy zaczniesz robić super zdjęcia, chyba nie ma innej możliwości.

No ja tak bawię się w focenie od 2004 roku więc jak dotąd mi nie przeszło wiec chyba tak zostanie ;)

A wyjście dzisiaj miałem zaplanowane aby sfocic kościoły ale były zamknięte więc przeszedłem się po osiedlu.

pinus napisał/a:
widze ze fajna dyskusja sie zawiązała.
Moze oceniać w taki sposób:
- Kadr
- pomysł
- ekspozycja
- postępy


Skoro już tak napisałes sam byś mógł już tak zrecenzować moje zdjęcia ;-)
 
crash85  Dołączył: 06 Gru 2008
31 nie wiem o co chodzi w tym zdjęciu, co przedstawia itp
32 podobnie jak 31 ale wiem przynajmniej, że to element samochodu
33 fajnie wykombinowałes z lusterkiem ale brakuje mi czegoś w tle ... nic tam się nie dzieje
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Obiecałem sobie już się tu nie odzywać, ale zostałem wywołany do tablicy...

Viator napisał/a:
A ja chciałem zwrócić uwagę na inną rzecz - zauważcie, że Piotrek się stara. Przeczytajcie jego pierwsze posty, i przeczytajcie ostatnie - nie 'oglądnijcie zdjęcia' tylko przeczytajcie posty. Widać różnicę, prawda?

Ale Ty tak poważnie?
dekoder do tego?:
piotrek0001 napisał/a:
Przypięty do muru z nożami mnie przyparliście do ściany, widzę że nie mam szans
Czaje będe, będzie mniej zdjęć tak jak mówiłeś.

Poszczególne słowa rozumiem, całości ni w ząb. Troche się domyślam...
Nie nie widzę postępu, na pewno nie w pisaniu. Ostatnie zdjęcia są faktycznie zjadliwsze, bo są przynajmniej nie zepsute.
Przecież sam autor pisze, że nie ma pomysłu, idzie, robi zdjęcia bo trzeba, bo musi coś pokazać. NIE MUSI!
Ideą tego działu wcale nie jest pokazywanie zdjęć dla samego pokazywania, tu miałyby być pokazane te zdjęcia, z których jesteśmy dumni, których nie wstydzimy się pokazać. I samo odróżnienie takich zdjęć od zaśmiecających kartę plików jest nauką fotografii.
Ocena zdjęć, to nie nauka obsługi aparatu i podstaw techniki.
Spójrzcie do regulaminu tego działu...

kndr napisał/a:
- komentarz ogólnikowy typu "poczytaj, pooglądaj, zastanów się" itp.,

To akurat, jest jedna z lepszych porad, jakie można dać młodemu, niedoświadczonemu żądnemu wiedzy człowiekowi! Jak ma wyrobić sobie gust, wrażliwość, czy dobre wzorce!? Ja mam mu powiedzieć jak zrobić mistrzowską fotografię? Nie potrafię. No i nie ma takiej recepty. Musi sam dojść do tego, co jest dobrym zdjęciem a co nie. Możemy mu pomóc, nie wyręczymy.
I naprawdę Piotrek nie został potraktowany tu źle, a wręcz bardzo delikatnie, właśnie po to, żeby nie schował aparatu, tylko żeby się uczył. Ale musi zrozumieć, że zrobi jeszcze tysiące zdjęć, które nadawać się będą do jego archiwum, własnej szufldaki, albo kosza. I musi z tych tysięcy wybrać te, które nadają się do pokazania na forum fotograficznym! Co mamy go pochwalić, że wreszcie poprawnie naświetlił? Noż kurde, buty pewnie też rano dobrze zasznurował.
kndr napisał/a:
- komentarz wszystkowiedzący typu "Twoje zdjęcia są złe"

Nawet jeśli to szczera prawda?!
pawelek-79 napisał/a:
Odpowiedziałem sobie na pytanie - co mi się podoba na zdjęciach sprzed lat, które oglądam z rumieńcami? Ano - ludzie i miejsca - jak się zmieniali, jakich już nie można spotkać, wspomnienia związane z miejscami. Generalnie zdjęcia, które są dla mnie ważne, osobiste zdjęcia, nie do pokazywania komukolwiek, bo niezainteresują i wytknie błędy kadrowania, czy ekspozycji.

O i to mi się bardzo podoba!! Rób zdjęcia, które są ważne dla Ciebie, które będą Tobie dawały radość. One się nam nie będą nawet podobały, bo nie muszą. Ale pokazuj, te dobre.
Piotrek, i naprawdę, nie musisz codziennie wrzucać zdjęć, robić ich na siłe, gdy jest kiepskie światło. I zrozum, że jeśli nie jesteś geniuszem fotograficznym, to nie zrobisz dobrego zdjęcia bez poznania podstaw teorii. Bo co z tego, że powiemy Ci co źle ustawiłeś, jeśli nadal nie wiesz jak zmiana danego parametru wpływa na zdjęcie...
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Arti napisał/a:
piotrek0001 napisał/a:
Przypięty do muru z nożami mnie przyparliście do ściany, widzę że nie mam szans
Czaje będe, będzie mniej zdjęć tak jak mówiłeś.
Poszczególne słowa rozumiem, całości ni w ząb. Troche się domyślam...

he he

Arti napisał/a:
Ostatnie zdjęcia są faktycznie zjadliwsze, bo są przynajmniej nie zepsute.

Wiem wiem hehe

Arti napisał/a:
Przecież sam autor pisze, że nie ma pomysłu, idzie, robi zdjęcia bo trzeba, bo musi coś pokazać. NIE MUSI!

Jakby Ci tu powiedzieć, pisze na forum że nie mam pomysłu.. a 5 min później już mam, na dysku w folderze "zdjęcia do pokazania" mam jakieś 20 sztuk... , po drugie to , to nie ma po drugiego :P

Arti napisał/a:
Ideą tego działu wcale nie jest pokazywanie zdjęć dla samego pokazywania, tu miałyby być pokazane te zdjęcia, z których jesteśmy dumni, których nie wstydzimy się pokazać.

No przecież masz racje .. . . . wiem wiem specjalnie tak napisałeś aby ktoś Ci przyznał racje i dał < piwo > ha odkryłem Cię :D

Arti napisał/a:
I musi z tych tysięcy wybrać te, które nadają się do pokazania na forum fotograficznym!

Nosz przecież robię selekcje, jakbym dawał zdjęcia jakie są zaraz po przyjściu do domu to byś zwariował :P

Cytat
Pozdrawiam
Arti

też pozdrawiam.

[ Dodano: 2009-02-18, 20:59 ]
crash85 napisał/a:
31 nie wiem o co chodzi w tym zdjęciu, co przedstawia itp

Tyle światło od traktora Ursus :D
crash85 napisał/a:
32 podobnie jak 31 ale wiem przynajmniej, że to element samochodu
element traktora przód :)
crash85 napisał/a:
33 fajnie wykombinowałes z lusterkiem ale brakuje mi czegoś w tle ... nic tam się nie dzieje

Nigdzie indziej nie ma takich poręczy abym mógł zrobić podobne zdjęcie. Postaram się coś wykombinować daj mi czas....

[ Dodano: 2009-02-18, 21:00 ]
Arti napisał/a:
Obiecałem sobie już się tu nie odzywać, ale zostałem wywołany do tablicy...

No wiesz co ! Twoja krytyka śni mi się po nocach ;-) i już nie chcesz się tutaj odzywać ? :( :cry:
 
Buczo  Dołączył: 14 Lis 2008
Wracając do wątku na temat tego jak oceniać zdjęcia to moim zdaniem kulten i kndr świetnie się uzupełniają - jeden wali prosto z mostu, drugi uzupełnia i pokazuje inne spojrzenie w trochę łagodniejszy, nie zniechęcający sposób. Co nie znaczy, że kulten zniechęca, ja sam ciągle staram się zrobić zdjęcie o którym napisze, że jest dobre ;-)

Pozdrawiam
Buczo
 

Viator  Dołączył: 08 Maj 2008
Arti napisał/a:
Ale Ty tak poważnie?


Heh. Lepiej nie znaczy dobrze, ale porównaj sobie:
piotrek0001 napisał/a:
Nie nie... nie chce go LOL :D:D:D hehehehehehheh
Chyba jednak pentax przejrzałem canony 100d, 450d, 400d, niby w jakości zdjec canon lepszy ale to plastik... pentax daje za to uszczeleczki :P
Jeśli bym wybrał opcje z BODY to jaki wybrać obiektyw ? ( aby był lepszy od kita II ) chciałbym robić krajobrazy wiec pewnie jakis szerokokątny tylko jaki polecacie /? no i tani do 300-400 zł hELP ! (tylko prosze nie odsyłać mnie na google.pl ;>
ps Może w końcu ktoś mi pomoże podopie a nie prowadzicie dialog między sobą :/

z:
piotrek0001 napisał/a:
Takie może amatorskie pytanie... jest jakis sposób aby mieć pewnośc czy ten kontrast co mam na zdjęciu jest "odpowiedni" ? bo 29 jest po przeróbkach i w sumie też się zgadzam że kontrast mi wyszedł, ale to było tak wiesz na oko.

No dobra, może nieco na wyrost powiedziałem, ale trzeba motywować pozytywnie.
I mam nadzieję, że jak wstawię kiedyś swoje zdjęcia też mnie ocenisz mając to na uwadze :).
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Okej nowy dzień nowe zdjęcie tym razem jedno , ale moim zdaniem fajnie :]
Co jeszcze żebym nie zapomniał. Przerobione tak owszem ale myślę że wyszło to wszystko na plus. DO oceny:

PS no nie wytrzymałem dodaje jeszcze jedno zdjęcie dziś tylko 2 zdjęcia. :P

Żeby nie było niedomówień jak już ktoś wspomniał - jestem dumny z tych zdjęć i są w pełni świadome i taki efekt chciałem osiągnać je robiąc , są wyselekcjonowane jak owoce jogobeli.

31.

32.
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
No dobra:

31 - fatalna kopozycja, przesaturowane w częściach kolorowych i przepalone w bw
32 - tematycznie tragiczne, przesaturowane

Ale to tylko moje subiektywne odczucia.....nie przejmuj sie :-D

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Moim zdaniem oba ciekawe, a szczególnie 32.
 

Koteki  Dołączył: 21 Paź 2007
Nie idź tą drogą Piotrze :!:
 

Alojzy N.  Dołączył: 30 Kwi 2008
piotrek0001 napisał/a:
...31. 32.

pawelek-79 napisał/a:
Moim zdaniem oba ciekawe, a szczególnie 32.

Koteki napisał/a:
Nie idź tą drogą Piotrze :!:

http://www.youtube.com/watch?v=yqZKfxP1J5g

Ja bym Ci Piotrek radził zająć się fotografią "na sucho" na razie. Posiedź na galeriach internetowych, poczytaj komentarze, siądź sobie w empiku z albumami foto, zorientuj się, co w fotografii może być tak naprawdę interesujące. Potem poczytaj o technice. Kiedy zorientujesz się, czemu nie spodobały nam się powyższe zdjęcia, będzie to najlepszy czas, żeby chwycić z powrotem za aparat.

Ale to tylko moje zdanie. Pozdrawiam i znikam stąd.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cytat
Ja bym Ci Piotrek radził zająć się fotografią "na sucho" na razie.

A ja nie. Rób zdjęcia i się im przyglądaj. Ale nie wystawiaj zdjęć od razu do oceny. Potrzymaj przez tydzień zdjęcia, które ci się podobają i potem oceń je ponownie.
Zgadzam się natomiast z tym, że nie powinieneś na razie bawić się w tak drastyczną obróbkę zachaczającą o grafikę. Na razie zajmij się korekcją balansu bieli i poziomami albo krzywymi. Z reguły użycie funkcji autolevels jest wystarczające.
Nie to, żebym zabraniał. Robić sobie w domu możesz, ale na razie próbuj robić normalne zdjęcia i normalną obróbkę. A po tygodniu wystaw klika z tych, które ci się podobają.
I nie przejmuj się krytyką. Oceniający (włącznie ze mną) są bardzo nierówni w swojej krytyce. Dla jednych łagodniejsi, dla innych ostrzejsi.
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
33.
 
crash85  Dołączył: 06 Gru 2008
oo 33 podoba mi się :D

31 także mi się podoba ... co do techniki to się nie bedę wypowiadał bo nie znam się na tym za dobrze, sam się uczę dopiero... zdjęcia przykuły moją uwagę i tyle
 
kulten  Dołączył: 19 Lip 2007
Bardzo kombinujesz ale nie za bardzo to wychodzi tym zdjęciom na dobre, zarówno w przypadku kadrowania jak, i kolorystyki.

Wszystkie 3 ostatnie zdjęcia są baaaardzo za ciasne. Kolorystycznie bardzo przesadzone, nie wystarczy przesunąć suwak saturacji by zdjęcie od razu miało być dobre od strony koloru.

Powiem tak, musisz ćwiczyć wyczucie i podchodzić do swoich zdjęć z większym dystansem. Porównaj swoje zdjęcia do cudzych prac i zastanów się co musisz jeszcze zrobić by było udaniej :-B .
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
To i ja swoje 3 grosze. Póki nie opanujesz warsztatu fotografowania nie wybiegaj przed peleton i nie cuduj z obróbką. Byle jaki kadr, obcięty, przepalony nie obroni się nawet gdy go ustroisz w fajerwerki i wodotryski w PhotoShopie. Tak jak pisał Arti, czy doszedłeś do jakichkolwiek wniosków, dlaczego wszyscy się czepiają?. Przykładowo zdjęcie X zostało gremialnie uznane jako przepalone. Zajrzałeś do Exifa takiego zdjecia? Zajrzyj, sprawdź jaki miałeś tryb pomiaru światła, czy używałeś korekty ekspozycji, jest taki program PhotoME, który przypomni ci punkt AF, z którego korzystałes itd. A tak w ogóle w jakim trybie robisz zdjecia? - zielone pole Auto, w trybach tematycznych, czy najpopularniejszym AV.
Co drugi post pada krytyka co do kompozycji i kadrowania. W zasadzie niby to to samo, ale zwróć uwagę, że np fotka 29 - koło wagonu jest ucięte czy też na granicy ucięcia. To tak jakbyś zrobił zdjęcie osobie i obciął jej pół buta (wystarczy by zdjęcie nadawało sie do kosza). Nie namiawiam cie do centralnych kadrów, bo za to też dostaniesz po łapach, ale z dwojga złego lepiej centralnie niż ucięte.
A komputera używaj na obecnym etapie do prostych spraw jak poprawianie kadru (widać kawałek gałęzi, która odciaga uwagę od całaści - wytnij ją), horyzont jest krzywy - wyprostuj, potem możesz pobawić się w wyciaganie cieni i przepałów. Z tymi drugimi jest gorzej, niedoświetlone zdjęcie udaje sie uratować (np z ciemnego nieba wyciagniesz jeszcze błękit), ale z przepalonego białego nieba już baardzo cieżko.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Dołujecie chłopaka, a on chce jako fotograf w gazecie robić :-P
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Wito76 napisał/a:
To i ja swoje 3 grosze.

Dzięki za komentarz.
 

Koteki  Dołączył: 21 Paź 2007
:evilsmile:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
matb, przecież nie wiesz w jakiej

może spokojnie np w Fakcie robić, albo SE


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach