Alojzy N.  Dołączył: 30 Kwi 2008
Kilka lat temu miałem 15 lat i po raz pierwszy zamieściłem zdjęcie w internecie - na OPH. Było kiepskie, nieciekawe, ale ja tego nie widziałem. Zostało tam strasznie zjechane. Usunąłem jak najszybciej, wraz z kontem. Pamiętam, że jeszcze jakiś czas później przeczytałem aluzję do mojej pracy w czyimś komentarzu pod inną fotografią. To wszystko było oczywiście bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, czułem się wręcz upokorzony. Przez jakieś dwa lata nie dotykałem się aparatu. Ale za to zacząłem myśleć o fotografii, czytać o niej, oglądać masę zdjęć i wyrabiać sobie o nich opinie. W efekcie, gdy powróciłem do robienia zdjęć, to - jakkolwiek wciąż bardzo, bardzo długa droga przede mną - zdaje się, że przestałem się nimi ośmieszać.

A Wy tu w większości piotrka0001 niańczycie, jakbyście z najbliższej rodziny byli i nie chcieli być przykrzy. Takie podejście, nawet w odniesieniu do kwestii "edukacyjnych" wydaje mi się zwyczajnie niemądre.

Zdjęcia powyżej mogłyby nawet mieć dobry kontrast, nic ich jednak nie uratuje - przedstawiają nieciekawe rzeczy w nieciekawych kompozycjach. Technika (albo jej brak) to już wisienka na torcie.

[ Dodano: 2009-02-17, 23:43 ]
O, setka mi stuknęła przy okazji wynurzeń. :)
 

Koteki  Dołączył: 21 Paź 2007
Ja nie do końca rozgryzłem Piotrka0001, więc nie chcę go płoszyć - ciekaw jestem co będzie dalej :-D .
Uwaga o niańczeniu słuszna. Myślę, że należy znaleźć złoty środek w sposobie oceniania - zauważyłem, że niektórzy płoszą się i nie wracają z kolejnymi fotami po pierwszych niepowodzeniach. Znacznie łatwiej znosi się ostrą krytykę, gdy ma się za sobą pierwsze pochlebne opinie, więc na zachętę może warto trochę nawet na siłę znajdować jakieś punkty zaczepienia w średnio dobrych zdjęciach.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Alojzy N., też miałem podobnie, co pozwoliło mi spojrzeć bardziej krytycznie na moje zdjęcia i zastanawiać się, co innych może na nich zainteresować. Ale w sumie zacząłem to olewać, bo zdjęcia robię dla siebie. Odpowiedziałem sobie na pytanie - co mi się podoba na zdjęciach sprzed lat, które oglądam z rumieńcami? Ano - ludzie i miejsca - jak się zmieniali, jakich już nie można spotkać, wspomnienia związane z miejscami. Generalnie zdjęcia, które są dla mnie ważne, osobiste zdjęcia, nie do pokazywania komukolwiek, bo niezainteresują i wytknie błędy kadrowania, czy ekspozycji.
Natomiast zdjęcia pokazywane tutaj - oczywiście staram się robić tak, żeby były poprawne i czymś przyciągały wzrok. Chciałbym ładne krajobrazy robić. Zdjęcia ze spotkań rodzinnych, wspólnych wypadów itp. Niestety zdjęcia rodzinne są najtrudniejsze, bo z reguły wszyscy siedzą przy stole :mrgreen:

-----
To tak tradycyjnie off topicznie, skoro już zebrało się nam na refleksje :mrgreen:
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
No ja postępu nie widze....wrzuciłeś pstryki bez ładu i składu..... nie podobają mi się , są potwornie zwyczajne i nie przyciągają wzroku. Obróbka bw też mi nie leży. Zgadzam się z Alojzym i odnosze wrażenie że zamieściłeś zdjęcia pod wpywem jakiejś presji i ciśnienia po krytyce przedostatnich zdjęć - co by tu z worka wyrzucić....a pójde na stacje, pstrykne sobie tory i co tam będzie po drodze i wwale na forum.........
 

Viator  Dołączył: 08 Maj 2008
A ja chciałem zwrócić uwagę na inną rzecz - zauważcie, że Piotrek się stara. Przeczytajcie jego pierwsze posty, i przeczytajcie ostatnie - nie 'oglądnijcie zdjęcia' tylko przeczytajcie posty. Widać różnicę, prawda? Tak, że nie skreślałbym go tak od razu :).
On jest pełen entuzjazmu - chce wyjść i robić zdjęcia. Może dlatego mu tak ciężko przeczytać suche fakty o przesłonach, czasach i czułościach. Nie płoszcie Go (czy w tej sytuacji zaimek powinienem napisać wielka literą?). Zobaczcie, że jest postęp. Nauczył się, że przysłona 19 nie służy zdjęciu. Jak będzie się uczył w tempie jednej rzeczy na dzień to strach pomyśleć jakie zdjęcia będzie robił za rok :).

Piotrek, mam do Ciebie jedną prośbę - rób większą selekcję na starcie. Prezentujesz dużą ilość zdjęć, i jest to cokolwiek zniechęcające. Selekcja jest bardzo ważna - musisz umieć wybrać dobre zdjęcia. Ktoś na forum powiedział kiedyś, niestety nie pamiętam kto (niech się ujawni jeśli to przeczyta): " ja nad zdjęciami siedzę tak długo, aż zostaną dwa które mi się podobają". I niech to będzie i Twoim mottem.

Alojzy N. napisał/a:
czułem się wręcz upokorzony. Przez jakieś dwa lata nie dotykałem się aparatu
Pomyśl, gdzie byłbyś teraz jakby ktoś Cię wtedy, oprócz krytyki zachęcił i, oprócz przyswajania suchych faktów, robił przez ten czas zdjęcia. Bo teoria pomaga, ba, jest ważna, ale żeby robić [dobre] zdjęcia trzeba robić zdjęcia.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jednorazowo wrzucaj 3 lub 4 zdjęcia (nie więcej) ale wyselekcjonowane. Przy większej ilości nie licz w przyszłości na komentarze.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Vaitor napisał/a:
Piotrek, mam do Ciebie jedną prośbę - rób większą selekcję na starcie.

plwk napisał/a:
wrzucaj 3 lub 4 zdjęcia

Bardzo dobre rady.

Vaitor napisał/a:
Zobaczcie, że jest postęp.

Też tak myślę. Są postępy.

Nie przekonują mnie następujące metody "edukacyjne":
- brak komentarza jeśli zdjęcie jest słabe,
- upokorzenie kogoś bo pokazał słabe zdjęcie,
- komentarz lakoniczny np. "dobre" lub "złe",
- komentarz ogólnikowy typu "poczytaj, pooglądaj, zastanów się" itp.,
- komentarz wszystkowiedzący typu "Twoje zdjęcia są złe"

Dopóki pojawiają się komentarze inne niż wymienione powyżej, uważam, że zawsze warto pokazać zdjęcia. Do tego jest ten dział. To jest forum Pentaxa i dział "Foto do oceny" a nie reprezentacyjna galeria. Właśnie dlatego tu jestem bo odpowiada mi jego klimat i kultura komentowania. Osobiste wycieczki pod czyimkolwiek adresem (czy to komentującego, czy też autora wątku) uważam za bezzasadne.

Mam prostą radę na lepsze komentarze (być może bardziej edukacyjne). Po prostu ruszyć się z wyżyn, zejść na ziemię i spróbować napisać konstruktywny komentarz komuś kto się dopiero uczy. Niektórzy mają fajne fotki, ale nie widzę tego samego kunsztu w ich komentarzach. A chciałbym. Piotrek0001 pewnie też.

Piotrek0001 - rób nadal zdjęcia, pokazuj, ale wybieraj tylko kilka. Odczekaj na pojawienie się komentarzy, w tym czasie dokształcaj się, rób kolejne zdjęcia i znowu wrzucaj. Komentuj też innych i czytaj komentarze. Pisz po prostu co Ci się osobiście podoba. To też bardzo dobra nauka robienia zdjęć "na sucho". Zmusza do myślenia. Nie musisz zgadzać się z innymi, nie musisz mieć takiego samego poglądu na sprawę. Zachęcam Cię do aktywności i nie przejmowania się drobnostkami.
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Alojzy N. napisał/a:
A Wy tu w większości piotrka0001 niańczycie, jakbyście z najbliższej rodziny byli i nie chcieli być przykrzy.

Jakoś tego nie zauważyłem w większości każdy się czepia że to zwykłe pstryki.
BartekKw napisał/a:
Zgadzam się z Alojzym i odnosze wrażenie że zamieściłeś zdjęcia pod wpywem jakiejś presji i ciśnienia po krytyce przedostatnich zdjęć

Nie.. po prostu mówiłem że wrzuce jutro zdjęcia... a że była 23 coś a mi się by pewnie nie chciało rano tego robić więc wrzuciłem . Po za tym to są świerze zdjęcia z wczoraj.
Viator napisał/a:
Prezentujesz dużą ilość zdjęć, i jest to cokolwiek zniechęcające.

Chciałem abyście mieli rozrzut, lepiej jest skomentować kogoś ja się wie o nim więcej niż 3-4 słowa ?!
plwk napisał/a:
Jednorazowo wrzucaj 3 lub 4 zdjęcia (nie więcej) ale wyselekcjonowane. Przy większej ilości nie licz w przyszłości na komentarze.

No to co najmniej dziwne... moim zdaniem powinno być odwrotnie.. przecież nie każdy musi skomentować każde zdjęcie.. tylko te co mu się nie podoba albo podoba albo powiedzieć ogólnie a zamieszczając kilkanaście zdjęć ułatwiam Wam opinie o mnie i można wtedy napisać tak jak kolega wyżej że widać poprawę. itd itd.
Osobiście sam lubie patrzeć w galerie która zawiera więcej zdjęć niż kilka. :/ No dobra na przekór będę wrzucał max 5 zdjęc .

Co do selekcji... na wyprawie zrobiłem 310 zdjęc w domu na spokonie wyrzuciłem 100 zdjęć które były rozmazane no ale przy AV i zerowym świetle bez statywu sami powiedzcie że może się nie udać każde zdjęcie ... w lesie.. Nom i wyrzuciłem zdjęcie w sztuk 100, a wybierając zdjęcia do forum jeszcze raz przeglądałem zdjęcia które mi zostały i wrzuciłem kilka tak tak 10 bo chciałem aby każdy znalazł coś dla siebie i aby zainteresować innych bo lubię jak ktoś komentuje moje zdjęcia.

;-)
kndr napisał/a:
Zachęcam Cię do aktywności i nie przejmowania się drobnostkami.

Oki dziś kolejne wyjście.. bedą zdjęcia ;) tak tak wrzucę 100000000 hehe :-P :-P
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
piotrek0001 napisał/a:
moim zdaniem powinno być odwrotnie.. przecież nie każdy musi skomentować każde zdjęcie..

Z punktu widzenia komentującego wiem, że wrzucenie powyżej 3 zdjęć to pewien problem. Powyżej 5 to duży problem a powyżej 10 to już kompletna masakra. Szanuj komentujących a jest szansa, że dostaniesz bardziej treściwe komentarze :) Tak mi się wydaje.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Więcej Ci da wrzucenie jednego, najlepszego wg Ciebie, z tygodnia i solidna ocena niż wrzucenie piętnastu i komentarze na odczepnego.
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
plwk napisał/a:
Więcej Ci da wrzucenie jednego, najlepszego wg Ciebie, z tygodnia i solidna ocena niż wrzucenie piętnastu i komentarze na odczepnego.

Przypięty do muru z nożami mnie przyparliście do ściany, widzę że nie mam szans ;-)
Czaje będe, będzie mniej zdjęć tak jak mówiłeś.
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
Kolego kndr - w pełni się z Tobą zgadzam i podziwiam za aktywne uczestniczenie w tym dziale. Jesteś chyba jedną z nielicznych osób które komentują zdjęcia w bardzo dobry sposób :-D Gratuluje
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
BartekKw napisał/a:
Kolego kndr - w pełni się z Tobą zgadzam i podziwiam za aktywne uczestniczenie w tym dziale. Jesteś chyba jedną z nielicznych osób które komentują zdjęcia w bardzo dobry sposób :-D Gratuluje

No to dalej piwo mu ! :-B
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
piotrek0001 napisał/a:
No to dalej piwo mu

BartekKw napisał/a:
podziwiam za aktywne uczestniczenie

Dzięki chłopaki :) Trzeba Wam jednak wiedzieć, że komentowanie dla mnie to sposób robienie zdjęć bez aparatu. Polecam tę metodę każdemu. Ostatnio gdy wyszedłem na spacer z aparatem to zanim zrobiłem fotkę zastanowiłem się, co napisałbym komuś, kto by ją pokazał na forum. Efekt - jakieś 300% mniej cykniętych zdjęć i bardzo rygorystyczna selekcja. Wybrałem tylko dwa nocne ujęcia, które wstawiłem do swojego wątku :) Komentowanie uczy pokory przy późniejszym kadrowaniu i ugruntowuje wiedzę a przy okazji może komuś pomóc. Brakuje mi tutaj komentarzy doświadczonych fotografów. Ja wyszedłem niedawno z wieku "niemowlęctwa fotograficznego" i nie potrafię dobrze skomentować dobrych zdjęć a chętnie poczytałbym jakieś konstruktywne uwagi, żeby czegoś więcej się nauczyć :)
 

ederlezi  Dołączył: 21 Mar 2008
28 , 29 , 30 - podobaja mi sie takie zdjecia.
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Dzisiejsze wypociny tylko trzy sztuki wedle życzenia ludu. Starałem się aby to wyszło ładnie i zgrabnie. Mam nadzieje że zbyt dużego ochrzanu za zdjęcia nie dostane.. mam jeszcze czwarte zdjęcie do oceny ... no ale to jutro wstawię. W zdjęciach zmieniłem kontrast na troszkę ++, pobawiłem się niektórymi opcjami... w programie aby nie za dużo zmieniać jak coś to zróbcie swoją wizje zdjęcia.
Pod koniec tygodnia pobawię się hdr'em oraz autobracketing'em.


31.



32.



33.


PS tak teraz mi się przypomniało mam jeszcze takie jedne zdjęcia z wyjść w miasto, które niesamowicie mi się podobają, jutro je wstawię i śmiertelnie jestem ciekawy co Wy na to. :?:
 

ederlezi  Dołączył: 21 Mar 2008
31,32,33 , brak tematu który by mnie zaciekawił
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
32 dla mnie by jeszcze uszedł, gdyby na zdjęciu była maska DFa (dobrze zgaduję) w całości

no i musiałby mieć ładne chromy, nie taką siatkę gumową :-P

IMHO trochę za ciasno, ale mówię, to kwestia gustu ;-)
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
widze ze fajna dyskusja sie zawiązała.
Moze oceniać w taki sposób:
- Kadr
- pomysł
- ekspozycja
- postępy

oraz co by było lepsze dla danego zdjecia - czasem wystarczy pod innym katem a czasem inna przesłona.


jakos 31, 32, 33 niezbyt ciekawe. Najlepsze to 32.
W 33 starałeś sie uzskać fajny efekt z tym odbiciem - ale za mały ten element a jest najciekawszy na tym zdjeciu. Tak jak porzednik napisał gdy 32 miał by chromy i tam zastosował to odbicie to by było bardzo fajnie
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Witam!
Mam wrażenie, że te zdjęcia robisz na siłę i masowo, nie masz pomysłu co chciałbyś fotografować. Wychodzisz i pstrykasz co popadnie, potem kombinujesz na komputerze z obróbką. Może lepiej najpierw zaplanować co chcesz sfotografować i podchodzić do tematu tyle razy, aż wyjdzie coś ciekawego? Widzę dużo entuzjazmu, zachwyt nowym aparatem i silne parcie do celu. Robisz postępy i to powoli zaczyna być widać moim zdaniem. Ciekaw jestem, czy się znudzisz, czy zaczniesz robić super zdjęcia, chyba nie ma innej możliwości.

Pozdrawiam!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach