wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Mam i ja za sobą pierwszą wywojkę :-)
C-41 Tetenala, zakupione w tzw. kicie. Wszystko w proszku, rozcieńczane w 1 litrze wody. W sumie całkiem łatwe wołanie. Jedynie co jeszcze musze dopracować, to suszenie bez plamek/zacieków. Własnie wertuje fora w poszukiwaniu informacji i rad. Moze ma ktos jakąś skuteczną i sprawdzoną ?

Jako sempelki wstawie 2 klatki. Kodak Pro Image 100.

 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
wuzet, ale mnie drażnisz tymi filmowymi kolorami. No szlag by Cię trafił :-P
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Tak się zastanawiam. Czy taśma łącząca film 120 z papierem zabezpieczającym może mieć jakiś negatywny wpływ na proces wołania?

Coś oprócz paprochów i ryzyka zarysowania?
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Najlepszym sposobem na unikniecie przyklejonych paprochow i plamek z wody jest koncowe plukanie przez 30 s kodakiem photo-flo 200, ja mam koncentrat, doslownie kropla na 0.5lwody, nastepnie po wyprostowniu filmu na obciazeniu splukuje 2-3 razy obydwie strony filmu woda destylowana. Po wyschnieciu dom manipulacji filmem uzywam bawelnianych rekawiczek ale nie zauwazylem aby zostawialy jakies paprochy, zreszta nie lapie za film ale za krawedzie przy wkladaniu do skanera. "Swietnym" zrodlem zanieczyszczen jest sam skaner, ktory lapie caly cyf, ktory fruwa w okolicy, wiec pojemnik z sprezonym powietrzem musi byc pod reka. Potem co zostanie to juz tylko photoshop. Duzo zalezy jakiego materialu uzywasz, najbardziej zasyfiony jest zawsze fomapan/arista, czasem adox, ilford, kodak, fuji jest raczej OK
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
jorge.martinez napisał/a:
taśma łącząca film 120 z papierem zabezpieczającym może mieć jakiś negatywny wpływ na proces wołania?
No paręnaście lat robię te szerokie i jakoś nie zauważyłem. Ja ją zawsze zaginam na krawędzi filmu, a sam film wsuwam w szpulę stroną bez taśmy i zostaje na końcu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dada, dzięki. Takie odpowiedzi się spodziewałem :-)

trumil9, dobry tekst. Kolejny cenny głos w dyskusji na temat paprochów.

Ja filmy BW płuczę w mirasolu a potem przecieram szmatką z alkoholem izopropylowym. Niestety mam za wąskie szmatki i przy 120 nie jest to najlepszy pomysł.

Na filmie zostaje niewiele paprochów łatwych do mechanicznego usunięcia.
Skaner żyje swoim światem.

Zauważyłem jednak że filmy BW i slajdy najmniej mi się syfią. Szczególnie slajdy. Z jednej strony same z siebie są czyste, a z drugiej może durny system usuwania kurzu w v500 działa. Bo mam wrażenie że mi nie działa. Ale może dlatego że skanuję do negatywu?

W BW jest w miarę ok. Skanowane filmy c41 z labu (który sam zostawia wołające o pomstę do nieba zacieki) bywają obiektem moich najcięższych doświadczeń z plamkowaniem.
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
Nie jestem już dziewicą! Dzięki Maciek :oops:

Film już sobie wisi, schnie i nawet coś tam widać :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
macioh napisał/a:
Nie jestem już dziewicą! Dzięki Maciek :oops:

Czy o czymś nie wiemy :mrgreen:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
macioh, nie mów o tym tak głośno, bo zaczną ustawiać się kolejki :-P
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Do macioha ? Jak już nie jest dziewicą, to nie bardzo jest po co. :-P A tak z ciekawości zapytam. Czy jak tracił dziewictwo to zdjął chociaż trampki ? :lol:
 

xolox  Dołączył: 11 Paź 2008
To stało się kilka dni temu :)

Zawsze uważałem że niemożna mieć dużo zdjęć BW bo w końcu na ilu zdjęciach można spaprać balans bieli... ;)

No ale stało się zrobiłem już pierwszą rolkę Kodak TMAX400 wywoływane w D76
Temperatura badana organoleptycznie wiem wiem..... ale czasu pilnowałem z zegarem Polaroid :)

Aparat to Start66
Jedno tak o wyszło :)
 

siudym  Dołączył: 18 Lip 2011
baldek napisał/a:
Pytanko od lajkonika...dostałem w prezencie fomapan 400 przeterminowany 4 lata.

tak wygląda 1 klatka dalej z każdym zdjęciem świetlików jakby mniej.
Obrazek

wina filmu czy coś źle wywołałem :?:


Mialem tez fomapan 100, ale po terminie ponad 10lat chyba (juz nie pamietam) i tez taka wade mial.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
odpowiedź od Fomapana to pewnie coś w stylu:

it's not a bug, it's a feature
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja też w niedziele wywolalem pierwszy negatyw. W kazdym razie taki negatyw :-) Skan calego negatywu ponizej ;-)

 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
dzerry napisał/a:
Ja też w niedziele wywolalem pierwszy negatyw. W kazdym razie taki negatyw :-) Skan calego negatywu ponizej ;-)

Obrazek


To juz LF?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alekw napisał/a:
To juz LF?
Nie widac jak prosciutko? :-)
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
dzerry napisał/a:
alekw napisał/a:
To juz LF?
Nie widac jak prosciutko? :-)


To czemu nie ma szpanerskich ramek? :-D
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alekw napisał/a:
To czemu nie ma szpanerskich ramek? :-D
Bo nie lubie :-P
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
dzerry napisał/a:
alekw napisał/a:
To czemu nie ma szpanerskich ramek? :-D
Bo nie lubie :-P


Ale wiesz, od razu wiadomo, ze to nie byle co :-)

Bedziesz probowal z kolorem?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alekw napisał/a:
Ale wiesz, od razu wiadomo, ze to nie byle co
Dzięki za szczerość :-P

alekw napisał/a:
Bedziesz probowal z kolorem?
Tak, ale raczej 6x7 jak kupie sobię rollkasete i 105ke. Ceny negatywow kolorowych nie sa niestety na moja kieszen. No chyba, ze znajda jakas wyprzedaz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach