matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Wybór body dla okularnika
Po wizycie w Lublinie gdzie lubelaki mnie ugościły, że aż miło :-B zachwiał się mój światopogląd i odpadł mój faworyt na następne every day body :-/
Był to jak pewnie łatwo przewidzieć ME Super. Jednak okazuje się, że jego, wielka jak drzwi do stodoły królowa, matówka jest dla mnie "za duża". Noszę okulary i punkt oczny wypada dla mnie na tyle daleko, że nie ogarniam całej matówki zaglądając do stodoły.. Ten problem absolutnie nie występuje w P30n, którego jestem szczęśliwym posiadaczem.

I teraz pojawia się problem, bo chcę, pragnę, pożądam ;-) body, które będzie miało ręcznie ustawiane ISO, korektę ekspozycji i 1/2000s. Zapatrywałem się mocno na Super A, ale coś mi się wydaje, że z matówką będę mógł mieć taki sam problem..

Mam nadzieję, że jesteście w stanie dopomóc okularnikowi w wyborze czegoś optymalnego. Zbyt mało analogowych pentaxów miałem w rękach czy też przed okiem, żeby samemu rozwiązać swój problem :-|
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Seria P i seria A ma chyba to samo powiększenie 0.82. Przynajmniej tak mówi Bojidar.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
No właśnie nie wiem czy sugerować się powiększeniem czy nie. Nigdy nie zawracałem sobie tym głowy i nie wiem od czego zależy to jak mocno trzeba wjechać w okular żeby zobaczyć całą matówkę..
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
matth, przesadzasz z tą matówką. Kup sobie P67 z kominkiem, będziesz miał wielką matówkę i niewielkie problemy z jej ogarnięciem :evilsmile:
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
To samo powiększenie i pole krycia = ta sama wielkość matówki. Tak mi się wydaje... :roll:
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
matb, bardzo chętnie, ale poza nim wolałbym mieć też coś do noszenia "w kieszeni" :-P :-)

Z takich spostrzeżeń to jeszcze K100D z muszą powiększającą też nie ogarniam.. Trzeba wsadzić oko za głęboko - identyczny problem jak w ME Superze.

Hmm z tabelki dimitrova faktycznie wynika, że Super A dawałby radę.. Ktoś może zweryfikować?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Właśnie mam podobny kłopot. Od przyciskania okularów do ME-S ułamał mi się jednen kauczukowy "nosek" :-? . Nie jestem pewny czy jest jakaś zależność pomiędzy punktem ocznym a powiększeniem i polem krycia?

 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
matth napisał/a:
Hmm z tabelki dimitrova faktycznie wynika, że Super A dawałby radę.. Ktoś może zweryfikować?
ja to zweryfikuję, nosze okulary i nie mam problemu z ogarnięciem całej matówki, co więcej kiedyś bardziej przyciskałem okulary do wizjera teraz już tego nie robie i jest dobrze :-D
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Ja nosząc okulary i posiadając MX i ME Super nie jestem w stanie ogarnąć całej matówki, w przypadku K10D jest już lepiej, ale wciąż nie mam tego komfortu, co osoby nie noszące okularów.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
To samo powiększenie i pole krycia = ta sama wielkość matówki.


Tak, ale jest jeszcze tzw. eye relief, czyli punkt z ktorego mozna ogarnac cala matowke. W pentaxach zazwyczaj nie jest podawany, w nikonach owszem - byly nawet specjalne wersje pryzmatow dla okularnikow, tzw. HP (high point)
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Czy eye relief to to samo co eye point?

Więc prawdopodobnie tylko LX ze specjalnym wizjerem.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Panowie,nie jesteście trochę przewrażliwieni z tą wielkościa wizjerów? ;-) Mam ME super ,i faktycznie czasem trzeba się trochę "wpasowac",by objąć okiem wszystkie informacje. Ale nie jest to tak bardzo trudne. W super A faktycznie jakby łatwiej. Może dlatego,że dane ze "światłomiarki" są na dole i zawsze widoczne.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
michalwochna napisał/a:
Czy eye relief to to samo co eye point?


Tak mi sie zdaje :-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Po pierwsze, żeby nie było - noszę okulary.

Ale

różne są wady wzroku i przyzwyczajenia.
W związku z tym, teoretyczna (zresztą mocno pouczająca) dyskusja na temat - który model aparatu jest "bardziej" dla okularnika - nie jest skuteczna w praktyce.
Zdecydowanie proponuję spotkanie z aparatami (no, i przy okazji z ich właścicielami :-) ) i obejrzenie w praktyce różnych modeli, poprzymierzanie się do matówek i celowników i wybór zrobi się prosty.
Najlepszy jest do tego celu PPD lub inne podobne imprezy.
Bez macania sprzętu, teoretyczne dywagacje, to jak seks przez internet :mrgreen:
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Dzięki wszystkim :-) fotonyf, zgadzam się w pełni, ale nie zawsze można i jest taka możliwość. Generalnie jeśli ktoś miał przy oku P30, ME Supera i Super A to powinien bez problemu dać odpowiedz na moje pytanie :-) Czy to zależy od wady wzroku? Może w przypadku dużych wad tak, ale ja takiej nie mam, jednak sam fakt noszenia okularów odsuwa mnie od wizjera i to jest problem. W P30 w zasadzie nie jest to problem i szukam bardziej wypasionego body z podobnym wizjerem. Jak widać mój upatrywany Super A powinien być dobry :-)
 

bizon78  Dołączył: 20 Lut 2008
A moze zamiast szukania i przeglądania nowych body kup upragnionego ME Super i zaopatrz się w szkła kontaktowe.Moja zona ma kontakty i nie ma problemu z ME Super.Gorzej jest właśnie z duetem okulary + aparat - jakikolwiek.
Może to jet właśnie rozwiązanie
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
bizon78, ale ME Super nie był upragniony. Po prostu spełniał moje oczekiwania. Nie chce szkieł, radzę sobie w googlach. Będę się rozglądał za Super A :-)
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Jestem też okularnikiem. :-) Wszystko ogarniam w wizjerze. ;-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Meggido, w K20 to nie fizolofia, też ogarniam :-P ;-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
K20D brudzi mi gumą okulary, ale o ile nie zabrudzi - to wszystko widzę.
W ME Superze faktycznie jest problem, wizjer jest "za duży".

Na pewno jest to sprawa indywidualna - myśle, że zależy od budowy twarzy, odległości okularów od oczu, rozmiaru okularów... Zgadzam się z fotonyfem.

Cóż, soczewki są o niebo lepsze...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach