H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Autofocus, Safox i EV
Taki mnie nurtuje problem:
Przy wersji czujnika AF podawany jest jego zakres pracy w EV, jak interpretować te wartości?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Proponuję nie interpretować. Powołując się na to, co napisał w jednym z postów Jarek Dąbrowski - Pentax wreszcie zainstalował AF w K10 ;)
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Cytat
Pentax wreszcie zainstalował AF w K10 ;)

nie przyjmuje tego do wiadomości... k10 dla mnie nie istnieje, nigdy o czymś takim nie słyszałem i dopóki nie znajde dobrze płatnej pracy nie usłysze. Rozwój cyfrowych Pentaxów zatrzymał się na DS i koniec!

A wracając do mojego pytania.
Miałem piątke i mam DS, czyli SAFOX IV i SAFOX VIII, odpowiednio zakres pracy: -1 - 18 i 0 - 19 EV, nie widze większej różnicy, jeśli już to na korzyść SAFOX IV. Rozumiem, że im większa rozpiętość tym lepiej, ale jak dokładnie mają się te wartości do warunków oświetleniowych i możliwości układu?
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Pocieszę Cię (lub nie :) - miałem MZ-5n, mam DS'a - i też nie widzę znaczącej różnicy (no, może poza głośnością).
Niby rozpietość pracy większa, ale nie przekłada się to na pracę. AF obu aparatów potrafi zgubić praktycznie każdy obiekt nawet w idealnych warunkach oświetleniowych, w słabszych nadaje się praktycznie do wyłączenia. I nie pomaga tu żadne wspomaganie itp.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
H.M., może ten link Ci pomoże (kalkulator EV):
http://www.dpreview.com/learn/?/key=exposure
I cytata stamtąd: "Zero EV is defined by the combination of an aperture of f/1 and a shutterspeed of 1s at ISO 100"

Generalnie zakres podawany w EV mówi o tym, jak maksymalnie może być ciemno i jasno, żeby światłomerz jeszcze działał. Poniżej i powyżej tych wartości, może (i raczej będzie) podawał błędne wyniki - a raczej takie, jak dla wartości granicznych.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
światłomerz

ale tu chodzi o czujnik autofocusa a nie światłomierz - tyle, że wyjaśnienie pasuje i tu i tu :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mertz napisał/a:
AF obu aparatów potrafi zgubić praktycznie każdy obiekt nawet w idealnych warunkach oświetleniowych, w słabszych nadaje się praktycznie do wyłączenia. I nie pomaga tu żadne wspomaganie itp.


Histeryzujesz :-P Mam Mz5n i porownywany z Eosem30 - ustawia ostrosc w tak samo zlych warunkach, ino wolniej (nieco) i tylko na liniach pionowych. Sprawdzalem w pokoju oswietlonym mala lampka nocna...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
światłomerz

ale tu chodzi o czujnik autofocusa a nie światłomierz - tyle, że wyjaśnienie pasuje i tu i tu :)


pierwsza kawa... a idea jest taka sama - EV to EV.
mam nadzieję, że pytacz załapie. :)
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Cytat
http://www.dpreview.com/learn/?/key=exposure
I cytata stamtąd: "Zero EV is defined by the combination of an aperture of f/1 and a shutterspeed of 1s at ISO 100"

Cytat
mam nadzieję, że pytacz załapie. :)


tak dzięki wielkie, załapał.

pozdrawiam.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
wlasnie sprawdzalem - realna granica AF dla mz5n to ok. 15s/f4/iso100 ... czyli ~0EV... - oczywiscie przy istniejacym kontrascie "pionowym", bo na jednolitej plaszczyznie nawet C**** 1DS sie zgubi w pelnym sloncu :-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Histeryzujesz :-P Mam Mz5n i porownywany z Eosem30


Hmm, masz rację... W końcu ustawi. Albo nie. Chociaż miałem wrażenie, że w MZ-5n AF był trochę pewniejszy niż w DS'ie. Porównywałem z Eos'em 300 i tak sobie mimo wszystko wypadał.
A tak żeby była jasność - ja narzekam nie na szybkość AF'a - ta nie jest najgorsza. Natomiast pewność działania jest chwilami fatalna. Już hardcore'em była sytuacja, kiedy DS nie chciał złapać ostrości na ścianie ceglanej oddalonej o ok. 30 m (zim, godz 17).
Swego czasu pożyczyłem od znajomego Nikosia F80 - no ten mnie zmasakrował. Łapał wszystko i wszędzie, z jednakową prędkością, pewnie, za pierwszym razem :(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach