bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
Pierścieniowa lampa do makro ! Fotorelacja :)
Mam nadzieję że relacja dobiegnie końca, choć sam pomysł zrodził się niedawno :)
Szukałem na allegro jakiś pierdół do aparatu, czy nawet może do pokoju i przed moimi oczami pojawiła się lampa do zdjęć makro.
Mniej więcej coś takiego:



[/URL]


Pierwszą myślą , szczególnie po dojrzeniu ceny (grubo ponad 200zł ! ) było rzecz jasna:
"Pfff, na pewno zrobię to taniej ! :D"

Z tym jednak że uprzedzam że dziadostwa nie trawię, nawet w sferze wizualnej ;)


Całość można podzielić na mniej więcej 3 "działy":

1. Montaż
2. Zasilanie
3. Oświetlenie










1.

Pomysłów było parę - użycie filtra i wywalenia szkła, tak by skorzystać z pozostałego gwinta, mocowanie nie do obiektywu etc. Najlepszym wydał mi się montaż przez nieco zmodyfikowany system cokin.
Wygoda - to po pierwsze, po drugie - mniej rzeźby, a więc i czaso-kosztu, a po trzecie i nie najmniej ważne - uniwersalność, nie tylko dla mnie :)
Zapomniałem też o cenie - wyroby chińskiej massy (strasznie beznadziejnej...) są tanie.
Pierścień - adapter kosztuje < 10zł , tyle samo co i holder.




2.

Jeszcze nie wgłębiałem się w temat zasilania, ale mam parę wstępnym zarysów.
Zarys A - parę paluszków, nawet AAA + ew przetwornica
Zarys B - zasilanie z gorącej stopki, choć w ten temat jak na razie w ogólnie praktycznie się nie zagłębiałem.

Oba mają wady i zalety, główną wadą pierwszego jest konieczność dźwigania dodatkowych baterii, no i rzecz jasna trzeba je gdzieś przymocować do aparatu...
Zaletą, równie oczywistą , jest możliwośc zrobienia większej liczby zdjęć :)
Póki co obie opcje są brane pod uwagę, lecz akumulatorki AA , mimo że większe i cięższe, dla właścicieli choćby K-x-ów są duuużo bardziej miłe :)
A jestem jednym z nich :)




3

Oczywiście ledy :)
Być może nawet z taśm - w taśmie są tańsze niż luzem, choć absurdalne to jednak prawdziwe...
Istnieje też szansa że będą one RGB :)



Na dziś to tyle, pomyślę jeszcze dalej nad tematem i w razie czego na pewno dopiszę :)

A na koniec dodam że najważniejszym czynnikiem, kluczowym wręcz , ma być cena.
Bezsensem byłoby robienie tego za 150 czy nawet 120zł - za tyle można kupić używane, a sztuka dla sztuki nie ma sensu...
Docelową ceną jest jakieś 50-70zł.
Póki co na liczniku już prawie 20zł - 9zł adapter i kolejne 9zł holder do cokina.


Jakby ktoś miał jakieś sugestie/pomysły - rzecz jasna czekam :)
 

user  Dołączył: 27 Mar 2008
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
bigt napisał/a:
na koniec dodam że najważniejszym czynnikiem, kluczowym wręcz , ma być cena.
Kluczowym zagadnieniem jest do czego to masz zamiar używać. :mrgreen: Poczytaj wątek o makro, gdzie większość najlepszych forumowych fachowców od takiej fotografii odradza używania lamp pierścieniowych ze względu na nieciekawe efekty.
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Podział diod na sekcje i indywidualne włączanie każdej sekcji - da możliwość w makro stosowanie niesymetrycznego oświetlenia.
 
bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
user napisał/a:
http://cgi.ebay.pl/Macro-Flash-for-NIKON-SB800-D70S-D300-D200-F160-/280637720788?pt=Camera_Flash_Accessories&hash=item41574fc8d4
takie cos Ci nie wystarczy?


70 parę zł - dobra cena,
pytanie jak z vatami etc, ale gratisowa wysyłka przemawia tak że może się skuszę tak czy inaczej ;)

[ Dodano: 2011-04-28, 00:32 ]
Dada napisał/a:
bigt napisał/a:
na koniec dodam że najważniejszym czynnikiem, kluczowym wręcz , ma być cena.
Kluczowym zagadnieniem jest do czego to masz zamiar używać. :mrgreen: Poczytaj wątek o makro, gdzie większość najlepszych forumowych fachowców od takiej fotografii odradza używania lamp pierścieniowych ze względu na nieciekawe efekty.


Potestować zawsze można, dołożyć kolejny gadżet fotograficzny też, zawsze można sprzedać ;)

[ Dodano: 2011-04-28, 00:34 ]
krzpob napisał/a:
Podział diod na sekcje i indywidualne włączanie każdej sekcji - da możliwość w makro stosowanie niesymetrycznego oświetlenia.


To żaden problem ,szczególnie że przewiduję póki co 8 - 12 diodowe sekcje, na pewno co najmniej 4 - dwa koncentryczne okręgi podzielone na pół - to minimum.
 

user  Dołączył: 27 Mar 2008
bigt napisał/a:

70 parę zł - dobra cena,
pytanie jak z vatami etc, ale gratisowa wysyłka przemawia tak że może się skuszę tak czy inaczej ;)

nie ma cła na tak małe kwoty;)
tylko ze to nie ma diod a przenosi swiatlo z innej lampy..
 
bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
user napisał/a:
bigt napisał/a:

70 parę zł - dobra cena,
pytanie jak z vatami etc, ale gratisowa wysyłka przemawia tak że może się skuszę tak czy inaczej ;)

nie ma cła na tak małe kwoty;)
tylko ze to nie ma diod a przenosi swiatlo z innej lampy..

Cło zdaję się jest od 40 euro czy jakoś tak.

Problem tylko w tym że nie ma modelu dostosowanego do pentaxa,
wiec nie wiadomo jak z kompatybilnością.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba by przeanalizować rozmiary.
 
bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
Niestety nie podają, więc trzeba by porównać same korpusy...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To miałem na myśli, korpusy i lampy.
 
bigt  Dołączył: 25 Kwi 2011
Szczerze mówiąc to nieco lipa :)

Za mniej niż 120zł z wysyłką znalazłem na chińskim portalu to co chciałem zrobić :D
Z jednej strony to dobrze, bo po co kombinować, z drugiej nieco przygnębiające że niczego się nie opłaca robić....
 

geeker84  Dołączył: 30 Mar 2009
a ja znalazłem coś takiego
Jest to do użytku w samochodzie, więc 12V co raczej ograniczy używanie w obrębie kabla zasilającego w domu lub z auta, ale może jak ktoś zechce to może się przyda... jak nie, to nie :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach