Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Korzyści z zastosowania procków 2 rdzeniowych w obróbce RAW
Nie dawno zakupiłem sobie nowy procesor AMD Athlon 64X2 4000+
Przed jego zmianą przeprowadziłem test szybkości otwierania i zapisu plików RAW (PEF) do pliku jpg w RawTherapee 2.2 pod WinXP SP2 PL.

Oto wyniki :

AMD Athlon 64 3000+ (1,8 GHz)

otwarcie pliku RAW 3,12 sek.
zapis do jpg (jakość 100%) 6,76 sek.

AMD Athlon 64 X2 4000+ (podkręcony na 2,3 GHz)

otwarcie pliku RAW 1,76 sek.
zapis do jpg (jakość 100%) 3,85 sek.

Jak widać szybkość jest ok. 2 razy większa niż na starym procku.

Podobne różnice w wydajności powinny być też zauważalne w programach które są w stanie
obsługiwać procesory 2 i więcej rdzeniowe np.:Qtpfsgui (do HDR) i Hugin (do panoram)
Tego, niestety ale nie przetestowałem.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Mam podobne obserwacje, choc nie poparte testami.

Adobe Lightroom na Ahtlonie X2 4400+ z 2GB DDR (dual chanel) i szybkim dyskiem SATA smiga az milo z plikami DNG z GX-10. Na poprzednim kompie z Sempronem 2800+ i 512 DDR praca w Lajtrumie byla mocno utrudniona...
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
Markus napisał/a:
Jak widać szybkość jest ok. 2 razy większa niż na starym procku.

ciekawe dlaczego ;-)
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Markus napisał/a:
RawTherapee 2.2 pod WinXP SP2 PL

Pewnie byloby szybciej gdyby windows byl na procka 64 bitowego. Jak sie nie myle to na 64bit jest inna wersja.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
RawTherapee to aplikacja 32-bitowa więc nie wiem czy byłoby szybciej, podejrzewam że byłoby wolniej... :-) .
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Re: Korzyści z zastosowania procków 2 rdzeniowych w obróbce
Markus napisał/a:

AMD Athlon 64 3000+ (1,8 GHz)
otwarcie pliku RAW 3,12 sek.
zapis do jpg (jakość 100%) 6,76 sek.

AMD Athlon 64 X2 4000+ (podkręcony na 2,3 GHz)
otwarcie pliku RAW 1,76 sek.
zapis do jpg (jakość 100%) 3,85 sek.
Jak widać szybkość jest ok. 2 razy większa niż na starym procku.

Jaki sens jest porównywać w ten sposób, skoro zmieniony został zegar? Całkowicie wypacza to test i zaciemnia jego wynik. Co więcej, operacja wczytywania i zapisywania pliku ma dodatkowy narzut spowodowany operacjami I/O co powoduje, że nawet najbardziej kosmiczny CPU dojdzie do bariery określonej przez dyski twarde i szybkość odczytu/zapisu. Znacznie lepszym testem było by zapuszczenie serii transformacji na danym obrazie.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
aflinta napisał/a:
Jaki sens jest porównywać w ten sposób, skoro zmieniony został zegar? Całkowicie wypacza to test i zaciemnia jego wynik. Co więcej, operacja wczytywania i zapisywania pliku ma dodatkowy narzut spowodowany operacjami I/O co powoduje, że nawet najbardziej kosmiczny CPU dojdzie do bariery określonej przez dyski twarde i szybkość odczytu/zapisu. Znacznie lepszym testem było by zapuszczenie serii transformacji na danym obrazie.
- ale po co? Liczy sie efekt czyli ze 2x szybciej jest -----to wszystko
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
ale po co? Liczy sie efekt czyli ze 2x szybciej jest -----to wszystko

no wlasnie nie. Jest 2x szybciej, ale nie ze wzgledu na procesor tylko ze wzgledu na nowy, szybki dysk :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Markus napisał/a:
Nie dawno zakupiłem sobie nowy procesor AMD Athlon 64X2 4000+
Przed jego zmianą przeprowadziłem test szybkości otwierania i zapisu plików RAW (PEF) do pliku jpg w RawTherapee 2.2 pod WinXP SP2 PL.

Oto wyniki :

AMD Athlon 64 3000+ (1,8 GHz)

otwarcie pliku RAW 3,12 sek.
zapis do jpg (jakość 100%) 6,76 sek.

AMD Athlon 64 X2 4000+ (podkręcony na 2,3 GHz)

otwarcie pliku RAW 1,76 sek.
zapis do jpg (jakość 100%) 3,85 sek.

Jak widać szybkość jest ok. 2 razy większa niż na starym procku.



l_uka, - gdzie tu jest mowa o nowym szybkim dysku?

[ Dodano: 2007-10-17, 07:31 ]
no chyba ze jestem zaspany i nie widze....
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Korzysci ze stosowania 2- czy 4-rdzeniowych procesorów są oczywiste:
- jeżeli program jest odpowiednio napisany, to wykorzysta wszystkie możliwe rdzenie lub procesory do swojej pracy (Photoshop CS2/CS3/ chyba CS (?), Bibble Pro),
- nawet pracując na jedenej jednostce CPU, przy danej częstotliwości taktowania wielordzeniowiec będzie szybszy, niż jednordzeniowec (zmiany konstrukcyjne, cache itp). Tyczy sie to np. porównywania C2D z Pentium 4/D,
- wiele rdzeni powoduje, że wiele operacji, które komputer wykonuje, może być wykonane szybciej, bo może się nimi zająć wiele rdzeni (czyli procesorów) jednocześnie.

Przeszedłem z Pentium D915 (2800 MHz) na Q6600 (2400 MHz) i nawet na standardowej częstotliwosci quad deklasuje D915 przy używaniu Lightrooma czy kompresji mp3. Po podkręceniu quada do 3 GHz (samograj) - dysk ten sam.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sluchajcie to ja mam pytanie - mam E4300 podkrecone o "1 oczko" czyli na 266mhz (FSB) wszedzie zapewniaja ze na 333 tez bedzie chodzic...ale niestety nawet system nie wstaje przy takimFSB - mam podejrzenie ze to pamieci sa temu winne ale pewnosci nie mam....
Niestety o ile BIOS w poprzednim kompie byl dal mnie super jasny to ten (cholera nie wiem jak sie nazywa) jest pogibany kompletnie......
np. nie moge dla pamieci ustawic sztywnego 800mhz.... :evil:
plyta asus p5b
mozecie cos doradzic?

[ Dodano: 2007-10-17, 09:49 ]
AMI -bios
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Fafniak, Twoje podejrzenia co do pamięci są najprawdopodobniej słuszne. Możesz spróbować delikatnie zwiększyć napięcie podawane na pamięci i zwiększyć timingi. Niestety bez dokładnego zapoznania się z BIOSem raczej tego nie zrobisz. W płytach Asusa BIOS jest doś specyficzny - nie naciskaj ESC po zmianie parametrów, tylko przechodź do kolejnej grupy ustawień za pomocą kursorów - strzałka lewo/prawo.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Te same operacje w Ubuntu, na tym samym sprzęcie.
Otwarcie RAW 1,52 sek.
Zapis do jpg 3,60 sek.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na stronie anandtech.com jest opis nowego (wtedy) BIOSu, więc pewnie powinieneś zobaczyć, czy jest jeszcze nowszy.

Generalnie to jest tak, że jak podkręcasz procesor (FSB) to zwykle trzeba podnieść napięcie rdzenia procesora (w biosie to się u mnie nazywa (abit IP35 PRO) CPU VCORE albo VID albo jeszcze inaczej). W moim przypadku standard jest 1.325 V, żeby mieć CPU 3006 MHz (334 x 9) musiałem podnieść do 1.3450 V. Jednocześnie napięcie mostka północnego (u mnie MCH) musiałem podnieść z 1.25 V do 1.33 V.

Częstotliwość pracy pamięci zwykle idzie w parze z częstotliwością magistrali - przypuszczam, że możesz zmieniać u siebie tzw. dzielnik pamięci, co pozwala zwykle ustawić coś w okolicy 800 MHz lub 667 MHz (zależy jaką masz pamięć).

Jedno jest prawie pewne - jezeli podniesiesz tylko częstotliwość procesora z 200 na 266 MHz to nic dobrego z tego nie wyjdzie (bo np. pamieć zostanie ustawiona jakos bardzo wysoko, a o napięciu rdzenia nie wspomnę). Zwykle podkręcanie prowadzi sie małymi kroczkami z testowaniem stabilności :-) aż do osiągniecia zadowalających / pożądanych efektów. Do tego może gojść kwestia odpowiednio wydajnego chłodzenia procesora - bo na boksowym chłodzeniu Intela daleko przy OC nie zajedziesz.

Spróbuję znaleźć jakiś opis płyty asus p5b, żebu dać Ci bardziej precyzyjne informacje.

[ Dodano: 2007-10-17, 11:29 ]
OK. Chyba dość zrozumiały opis płyty ASUS P5B z zawartością BIOSu znajdziesz tu:
http://ocforum.pl/showthread.php?t=11893
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
zorzyk napisał/a:
Korzysci ze stosowania 2- czy 4-rdzeniowych procesorów są oczywiste:

w przypadku tego procka co masz to nie sa oczywiste, a to z wielu powodow, nie jestem ekspertem w tej dzialce, ale podam Ci dwa powody:
1. w tym procku nie masz 4 natywnych rdzeni, tylko 2 core2 duo w jednej obudowie
2. korzystanie z Frontbus :) ( o ile nzawy teraz nie pomieszalem )

ale masz racje, korzysci widac "golym okiem" o ile aplikacja potrafi z tego korzystac.
[To tak slowem wstepu]

co do watku to juz ktos ladnie napisal, "jaki sens?" ;-)

Fafniak napisał/a:
mozecie cos doradzic?

najlepiej zapytac na ktoryms z forow komp.
Ja jak podkrecalem ( ale to bylo dawno temu - swego procka pentium 120hmz ) to zmienialem nie tylko fsb procka ale i napiecia dp proc/pam. Sprawdzac mozna duzo, moze sie przegrzewa, moze zasilacz za slaby itp. itd.
Dodatkowo jak masz podejrzenia co do pamieci, to sprawdz je ( polecam memtest86 ).
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Widać ,że Ubuntu jest minimalnie szybciej ale może to wynikać z błędów pomiarowych.

W każdym razie zmiana procesora miała niewielki wpływ na szybkość ładowania się systemu.

Na Athlon 64 3000+ start Ubuntu 7.05 PL 58,82 sek.

Na Athlon 64 X2 4000+ start Ubuntu 7.05 PL 54,78 sek.

Wąskim gardłem jest chyba dysk SATA co prawda jest w standardzie SATA/300 ale bufor cache ma tylko 8 MB przy 16 MB byłoby pewnie lepiej.

Mam płytę ASUS M2N-E i jest tam prosta funkcja podkręcania procka dla początkujących
w BIOS-ie ustawiasz AI Overclock i o ile procent ma być system podkręcony maks. to 10 %.
BIOS sam dobiera wszystkie nastawy.

Przy takim podkręceniu masz pewność że nic się spali :-)

System działa stabilnie,temp. procka na standardowym chłodzeniu to ok.35 C w stresie 45 C.
W necie czytałem że spokojnie da się z mojego procka wycisnąć 3,0 GHz
tylko trzeba chłodzenie poprawić.

W każdym razie w przypadku firmy AMD jak kupować to tylko procki w technologii 0,65 nm z rdzeniem brisbane z lini Energy Efficient (EE) 65 W.

Są łatwe do podkręcenia i nie grzeją się w przeciwieństwie do tych zawierających starsze wersje rdzenia.

Za 230 zł podwoiłem wydajność komputera. ;-)
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Ja swojego Athlona 3000 (nominalnie 1,8 GHz) doprowadziłem do stabilności na ~2,6 GHz.
Znajomy przekroczył 2,9 GHz, ale trafił na genialne pamięci PQI, które kręcą się jak złoto.

Działam sobie na płycie DFI, dzięki czemu mam praktycznie pełną dowolność ustawień :evilsmile: Nie pamiętam jak wygląda sprawa w Asusie.

Ja generalnie robiłem tak:
1) sprawdzałem przy jakim taktowaniu i timingach pamięci komp wstaje,
2) FSB wrzuciłem od razu na 250 MHz,
3) superpi i memtest, żeby zbadać stabilność,
4) FSB +5 MHz, system wstaje, to znowu odpalałem te dwa programy
5) zabawa trwała do osiągnięcia najlepszych wyników i stabilności ;)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
vertiico, gołym okiem widać od razu przewagę quada nad D915, a przypadki, kiedy zauważa się tę przewagę opisałem trzy, też widoczne gołym okiem.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zgadzam się z Vertiico że korzyści nie są od razu zauważalne nie każda aplikacja rozpoznaje typ procesora na którym działa i sama modyfikuje odpowiednio ustawienia tak aby korzystać z 2 lub więcej rdzeni.

Konkretnie w programie Hugin należy uruchomić Preferencje/różne/wykorzystanie zasobów/Liczba procesorów ustawić na 2 lub 4 w zależności ile rdzeni ma posiadany przez nas procesor i dopiero wtedy wykorzystamy cały jego potencjał...

W programie Qtpfsgui Narzędzia/Preferencje/Number of threads podać odpowiednią liczbę rdzeni.

Po ustawieniu tych parametrów program powinien 2 lub 4 razy szybciej dokonywać obliczeń i szybciej działać przy tworzeniu panoramy lub HDR-a...
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
zorzyk napisał/a:
vertiico, gołym okiem widać od razu przewagę quada nad D915, a przypadki, kiedy zauważa się tę przewagę opisałem trzy, też widoczne gołym okiem.

przewaga jest, tego nie zaprzeczam,
tylko ta przewaga "szybkosci" powinna byc ok 2x wieksza nizeli przewaga pomiedzy tym starym prockiem a core2 duo. ale tak nie jest, o czym wspomnialem. i o to mi chodzilo. Zle napisalem o co mi chodzilo.

takie male zilustrowanie tego, oczywiscie to co ponizej to tylko w snach ;)
mamy 1 rdzeniowy procek
i mamy 2 rdzeniowy, teoretycznie szybkosc tego 2 rdzeniowego powinna byc 2 razy szybsza
a jezeli mamy 4 rdzeniowy to 4 razy szybsza od procka z 1 rdzeniem.
Gdyby taka zasade przyjac, tak wyidealizowac ta sytuacje, to procek quad jest co najwyzej 3 razy szybszy od procka 1 rdzeniowego a powinien byc 4 razy. Oczywiscie mowie o sytuacji idealnej, a tego nie ma ;-)

Po prostu, gdyby zastosowali 4 natywne rdzenie ( umiejetnie ;) ) to mieli by wiekszy wzrost wydajnosci, nizeli przez wlozenie 2 prockow core2 duo do jednej obudowy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach