JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
kierdel napisał/a:
To znaczy ze wg ciebie WhiBale nie maja bledu w granicy +- 0.15?
mogą mieć jak to podają +- 0,5, ale wiem że trafiaja się i takie które tej normy nie trzymają, choć i tak uważam że +-1,00 nie jest tragicznie jak na materiały za kilka groszy
 

rysiekp17  Dołączył: 27 Wrz 2008
jak ustawiacie położenie szarej karty względem przedmiotu żeby nastawić dobrą ekspozycję ? bo po wczorajszych próbach widzę, że co położenie to inne nastawy podpowiada
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
pobawimy się w archeologa... wpadł mi w łapy wzornik kolorów NCS :evilsmile: czy ktoś się orientuje który z nich to neutralny szary? a może któryś w ogóle odpowiada 18% szarości? byłoby fajnie ;-)
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
pyciar napisał/a:
pobawimy się w archeologa... wpadł mi w łapy wzornik kolorów NCS :evilsmile: czy ktoś się orientuje który z nich to neutralny szary? a może któryś w ogóle odpowiada 18% szarości? byłoby fajnie ;-)

:)
Prawdziwy wzornik NCS kosztuje 5300 Euro!!!
To, co ma kolega, to wzornik baaardzo przybliżony, na potrzeby m.in. mieszalnika.

Sam mieszalnik (a raczej kilkanaście dysz) ma zbyt dużą bezwładność, by mieć powtarzalność kolorów. (Kilkanaście różnych pigmentów)

NCS to 1950 kolorów i... nie pamiętam, gdzie włożyłem mój, więc nie sprawdzę od ręki, jak to z szarością.

W każdym razie - jeżeli maszyna pokaże inne pigmenty niż tylko czarny - to na pewno bedzie przebitka jakiegoś koloru.

O, znalazłem wzornik NCS online!
Na poniższej stronie
http://www.ncscolour.com/...colour-samples/
na dole jest podkreśłony link do NCS Navigator

Zatem, zakładając, że 0000 to biel, a 9999 - czerń
NCS ma tak:
0300
0500
1000
1500
2000
i tak co 500 do 9500
czyli byłoby
NCS S 1500-N najbliższy
(pod warunkiem, że nie wlewa innych pigmentów niż czarny i biały(jeśli na bazie B))
 
areekw  Dołączył: 30 Cze 2012
odgrzeję trochę kotleta

folia oracal (obojętnie która z numerem 072 (jasny szary) odpowiada wg producenta kolorowi RAL 7047 w RAL a to z kolei odpowiednik RGB 211,211,211 co w LABie daje wartości (L-85, a-0,b-0)
i ta folia powinna dawać 17 % szarości

i tutaj potrzebowałbym kogoś kto miałby możliwość zmierzenia


folia ta kosztuje 7 zł za 0,5 m2
 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
areekw, ta folia ma służyć do ustawiania balansu czy ekspozycji? Do balansu może i się nada, ale do ekspozycji to raczej nie. To 18% to ma dotyczyć odbicia światła a nie 18% szarości. Przy jasności folii na poziomie L-85, czy też inaczej 211 211 211 w RGB to nijak nie będzie 18% odbicia.
Poza tym w cyfrówkach obecnie skaluje się chyba światłomierze na ok 13%

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach