McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
:mrgreen: Supcio .

To beżowe cóś miało być w 100% powtarzalnym kolorem z mieszalnika kolorek z palety NCS 3000N na oko widać że to lipa. Może punkt wybrałem badziewny, w każdm razie mieszalniki odradzam.

JackDeJack :-B
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
to jak do czegoś dojdziecie to może rozkręcicie jakiś interes? pokroić metr takiej płachty na kawałki np 10x15 nadrukować małymi literkami "only for Pentax" i rozprowadzić na forum :)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
pyciar napisał/a:
kawałki np 10x15
format karty kredytowej starcza :-P
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Może warto po drugiej stronie tej karty zrobić ciemną stronę do pomiaru ekspozycji ? Tylko jak to obmierzyć? Z założenia ma odbijać 18% światła czyli bardzo ciemna ma to odpowiadać:

Według standardu ANSI te 18% szarości jest równoważne temu co "produkuje" monitor dla R=G=B= 102 !!! albo kartka papieru zadrukowana z pokryciem około 60%.

To co znalazłem w necie to masło maślane. Jakieś pomysły ?
 
Carlos Cruz  Dołączył: 14 Sty 2009
Na 18% sa kalibrowane swiatlomierze zeby sprawdzic czy jest to 18% musisz sprawdzic kopulka i spotem pomiary jezeli sa dokladnie takie same to jest to 18%, prostszej metody nie znam.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Cytat
format karty kredytowej starcza
Dzięki! Właśnie się zastanawiam na czym tą folię nakleić. :-D
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Gwiazdor napisał/a:
Dzięki! Właśnie się zastanawiam na czym tą folię nakleić. :-D

Wyrób kartę na BP - za darmo. Potem nakleisz sobie :)
 
hellrider  Dołączył: 18 Lis 2008
moze glupie pytanie ale zapytam z ciekawoscie, jesli pobieracie wb z karty, kartki, to ustawiacie ja w miejscu lapania ostrosci ale czy wypelniacie nia caly kadr ? czy poprostu tak o , pstryk i juz ?
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
hellrider napisał/a:
moze glupie pytanie ale zapytam z ciekawoscie, jesli pobieracie wb z karty, kartki, to ustawiacie ja w miejscu lapania ostrosci ale czy wypelniacie nia caly kadr ? czy poprostu tak o , pstryk i juz ?


Jeżeli mam ustawiony pomiar punktowy - to pobieram z części kadru; w innym przypadku (np. gdy mam pomiar matrycowy) to wypełniam cały kadr; częściej jednak przełączam na punktowy, robię pomiar i zaznaczam część którą powinien się sugerować aparat...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
hellrider napisał/a:
czy poprostu tak o , pstryk i juz ?
Właśnie tak - potem i tak się to programowo obrabia w PPL na przykład, to po co jeszcze zawracać sobie głowę balansem bieli.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
hellrider napisał/a:
moze glupie pytanie ale zapytam z ciekawoscie, jesli pobieracie wb z karty

Można ustawić sobie na stałe pomiar punktowy dla ustawiania balansu bieli.
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Dokładnie to (w K100D przynajmniej) Custom Setting > Man. WB Measyrment > 1 Eantire screen cały ekran , 2 Spot metering area czyli punktowo

Te ustawienia dotyczą typu pobierania WB podczas ręcznego łapania na papier lub szarą kartę.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
to jak? od kiedy w sprzedaży? ;)
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
A kto by to kupował skoro powyżej ma z dziesięć sposobów na samodzielne zrobienie. W końcu w tym dziale o to chodzi.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
ja. np nie mam dostępu do takich folii... nie mam też sprzętu żeby sprawdzić czy jakaś kartka z kolorowego bloku technicznego bedzie poprawnie oddawać "neutralną szarość"... a tak się zastanawiam:na pierwszej stronie wątku widać na tej karcie kwadraciki - do czego one służą i czy nie przeszkadzają w pomiarze?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pyciar napisał/a:
widać na tej karcie kwadraciki - do czego one służą i czy nie przeszkadzają w pomiarze?

nad zdjęciem jest opisane - ułatwia AF ustawienie ostrości na karcie

a czy nie przeszkadza, to nie wiem
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Celownik dla Auto Fokusa . Ale zmieniłem to trochę i teraz to cieniutki krzyżyk, pomyślałem że może mieć za duży wpływ na pomiar.
pyciar Daj znak sygnał na PW to coś wymyślimy.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
McGregor napisał/a:
Celownik dla Auto Fokusa
to puszka musi ustawić ostrość żeby dobrze balans zmierzyć? :shock: czy to po prostu żeby szybciej trwało? :roll:
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
:lol: Nie zrobisz zdjęcia bez potwierdzenia ostrości na AF. Bez celownika musisz przełączać na MF. A potem pamiętać znów załączyć AF. Tak żeby szybciej trwało :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
pyciar napisał/a:
to puszka musi ustawić ostrość żeby dobrze balans zmierzyć?

Nie musi. WhiBal w tutorialach zaleca umieszczenie swojej karty w poblizu fotografowanego obiektu, ale poza plaszczyzna ostrosci. Z doswiadczenia wiem takze, ze lepiej zrobic jedno zdjecie obiektu z karta, i pozniej w programie do wywolywania RAW-ow ustawic pipetka balans w miejscu z karta, niz ustawiac balans w puszce. Pobranie WB pipetka ze zdjecia z karta daje u mnie lepsze rezultaty.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach