McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Mnie na przykład bardziej podoba się efekt ustawienia WB w aparacie i robienie na nim zdjęć. Ustawiam się tak by karta oświetlona była źródłem światła i trzymam ją w powietrzu na wyciągnięcie ręki. Efekt pipetki mnie osobiście nie pasuje zawsze mam różne wyniki. Może dlatego że na kartę ustawioną w scenie zawsze będzie padać dodatkowo światło odbite od otaczających ją różnobarwnych obiektów. To oczywiście mój subiektywny pogląd i chcę powiedzieć że każdy może sprawdzić co bardziej mu odpowiada.
 
hellrider  Dołączył: 18 Lis 2008
Ja robilem wczesniej tak z lapaniem ostrosci na kartce ze lapalem na czymkolwiek innym i trzymajac spust do polowy celowalem w kartke i pstryk.
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Odwiedziłem dziś sklep i przy okazji zidentyfikowałem symbol tej szarej folii oraz nabyłem zapasik tej i jeszcze jednej. Mianowicie kandydatki na pomiar ekspozycji. :mrgreen:

Folie Mactac'a
do WB to 8388-10 jasno szara
a do EXp to 8288-01 ciemno szara

mam pytania:
Czy ktoś zna bądź ma możliwość pomierzyć wartości CieLab szarej karty kodaka ?
Czy mogę prosić o kolejny dokładny pomiar nowych próbek ? :-> ( tu pytanie do Gwiazdora i JackDeJacka)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Nie ma sprawy podsyłaj.
Jeszcze nie ogarnąłem się po maratonie i nie wysłałem ci tego co miałem - jak dotrę do domu to zapakuję.

BTW - przygotuję jakiegoś RAWa z próbkami HomeMade'ów i Whibala.
Miałem kupić QPCard ale ostatnio poturlało ich z cenami.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja też mogę w każdej chwili pomierzyć.
 

tomciom  Dołączył: 11 Lut 2009
McGregor napisał/a:

Folie Mactac'a
do WB to 8388-10 jasno szara
a do EXp to 8288-01 ciemno szara


To ja dorzucę jeszcze tylko folie ORACAL z serii: podstawowej (641 - jest najtańsza, oczywiście mat), ew. banerowej 451, ew. translucentnej 8500 - kolor nr 072 (w próbniku podają, że to odpowiednik RAL 7035, ale zdecydowanie z pewną tolerancją - równie dobrze mógłby to być 7047.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Fole MACTAC (podesłane przez McGregora) i zmierzone X-Rite'm SP-60 daja takie wyniki:

Folia 8388-10:
L=80,38
a*=-0,69
b*=1,07

Folia 8288-01:
L=41,39
a*=-0,57
b*=-0,81

Czyli są bardzo dobre do ustawiania WB.
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Wielkie dzięki Panowie, otrzymałem także wyniki od JackDeJack. Pomiar zdaje się z EyeOne różnią się dziesiątymi częściami po przecinku.
Pomiar ekspozycji, punktowo, w trybie manualnym na wersji ciemnej sprawuje doskonale. Przepala tylko źródła światła lub ostre odblaski słoneczne a histogram wypełniony jest calutki.

Jeśli nadal są chętni proszę o kontakt na PW.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
To wyniki ode mnie mierzone EyeOne'm
Ciemna 8288-01
L 34,9
a -1
b -0,8

Jasna 8388-10
L 79,5
a -1,1
b 0,7-1
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Tak wygląda mój produkt finalny po jedna strona jest negatywem drugiej.



Zdjęcia robione na ISO 1600 przy żarówkach energooszczędnych z pomarańczowymi kloszami WB łapany w puszce, podciągnięte poziomy.
 

user  Dołączył: 27 Mar 2008
McGregor, calkiem fajnie wyglada :-) mozna to na blaszki z inpostu jeszcze ponaklejac zeby trwalsze bylo:)
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
czyli tak lopatologicznie co ja musze i skad wziac zeby zrobic sobie szara karte marki inpost? tzn rozumiem ze jakis taki maly kawalatek w cenie okolo jednego piwa - ale czego dokladnie?
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Jak napisałem powyżej:

Folie Mactac
do WB to 8388-10 jasno szara
a do EXp to 8288-01 ciemno szara
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
oka, zlapalem, poszukam. w poniedzialek bede w jakims odpowiednim sklepie. dzieki.
 

rysiekp17  Dołączył: 27 Wrz 2008
gdzie mogę takie kupić w katowicach?bo już parenaście sklepów złaziłem i nigdzie nie ma :(
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Zamiast do sklepów zajdź do jakiejś firmy reklamowej wykonującej tablice i poproś o ścinki. Na przykład Profit, chyba przy Konduktorskiej, Concept, przy którejś Armii, albo do jakiekolwiek podobnej. Dawno nie byłem w Katowicach, ale trochę jest tam kolegów z branży, powinni pomóc...
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Cytat
To wyniki ode mnie mierzone EyeOne'm

Z tego co pamietam, to WhiBal ma mniejsze odchylki od szarosci i taka karta nie przeszlaby przez ich kontrole jakosci.

[ Dodano: 2009-10-12, 16:14 ]
Podobnie zle wyniki moze miec zwykla kartka do drukarki (z tego co widzialem na filmikach WhiBala). Wiec to chyba nie jest zbyt dobry material do korekcji balansu bieli.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ale na pewno lepsza niż różowa ściana, jeśli nie mamy specialite uber pro kartki w kieszeni :-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
kierdel napisał/a:
Z tego co pamietam, to WhiBal ma mniejsze odchylki od szarosci i taka karta nie przeszlaby przez ich kontrole jakosci.
Oj zdziwiłbyś się :-(
Przy moich szarych kartach wartości ab nie przekraczały +- 0,15
I tu Whibal się może schować.
Kupiłem go tylko dlatego że ma stały response w świetle różnych długościach fali.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
JackDeJack napisał/a:
Oj zdziwiłbyś się :-(
Przy moich szarych kartach wartości ab nie przekraczały +- 0,15

Whibal chyba musi miec a i b pomiedzy -0.5 i 0.5. Kazda karta mierzona jest oddzielnie z dwoch stron (przynajmniej tak twierdzi producent).

JackDeJack napisał/a:
I tu Whibal się może schować.

To znaczy ze wg ciebie WhiBale nie maja bledu w granicy +- 0.15? Czytalem, ze ludziom trafialy sie WhiBale z bledem mniejszym niz 0.05. Ja niestety nie mam jak zmierzyc swojego.

Nie chcialbym psuc tej dyskusji, mozna sie pobawic w wyszukiwanie materialow. Tylko moim zdaniem zadrukowana kartka ma sie nijak do karty referencyjej z matowego jednorodnego materialu o "ustalonym" kolorze z minimalnym odchylem od szarosci. Istnieje "europejski" odpowiednik whibala, nie pamietam nazwy, ale jest duzo tanszy.
Juz sie nie wcinam :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach