takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Wzornik kolorów
Witam!

Dzisiaj w ramach zajęć z cyfrowych technik obrazowania, miałem okazję zrobić wzornik kolorów. Mam nadzieję, że komuś się przyda (plik gotowy do wydruku/wywołania w rozmiarze 15x21cm).

Znajdują się na nim:
- skala szarości (6 odcieni + gradient)
- kolory RBG
- kolory CMYK
- kolory skóry (6 odcieni)
- wzór 18% szarości

miniaturka:



Link do pliku tiff w pełnym rozmiarze (12,6 MB):

http://odsiebie.com/pokaz/1376922---a423.html

Ps. Biel nie jest "idealnie biala", ponieważ 255 na każdym z kanałów daje "przepaloną" biel, która w naturze nie występuje, analogicznie jest z czernią.

[ Dodano: 2009-01-21, 17:13 ]
Jeżeli ktoś będzie zainteresowany, mogę wrzucić plik plik .psd

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
takseo napisał/a:
Link do pliku tif

Mógłbyś powiesić gdzieś bez konieczności klikania przez 5 okien i reklam?
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
rychu napisał/a:
Mógłbyś powiesić gdzieś bez konieczności klikania przez 5 okien i reklam?


Niestety w tej chwili nie da rady. Mam coś z łączem i prędkość uploadu wynosi 1KB/s... :evil:
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
takseo, ale o co chodzi?
Do czego i w jaki sposób używać tego pliku?
I gdzie te kolory CMYK?

Nie ogarniam w ogóle tego postu. :roll:
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Samp, Dobra, faktycznie dość chaotycznie napisane, już wyjaśniam.

Więc. Z pliczkiem udajemy się do zaufanej drukarni/labu i drukujemy/wywołujemy.
Musi to być druk wysokiej jakości, żeby uzyskać jak najlepsze odwzorowanie koloru. Potem używamy jak zwykłego wzornika.

Czyli:
- kadrujemy
- w kadrze umieszczamy wzornik
- robimy zdjęcie
- następnie powtarzamy operację, ale już bez wzornika

Potem w dowolnym programie graficznym otwieramy zdjęcie ze wzornikiem. Używając pipety sprawdzamy kolory poszczególnych pól.

Do oceny tonalności używamy pól oznaczonych na czerwono.

Biel powinna się mieścić w granicach 235-250 (na każdy z kanałów)
Czerń od 30 do ok 50 (na każdy z kanałów)
Jednocześnie pomiędzy poszczególnymi kanałami, nie powinno być odchyłki większej niż +/- 5 (chociaż wiadomo, im mniejsze różnice, tym lepiej)

By sprawdzić odwzorowanie barw, mierzymy pipetą każdy z kolorów RGB (oznaczone kolorem niebieskim):

Powinny one wynosić kolejno:

Dla czerwonego R255 G000 B000
Dla zielonego R000 G255 B000
Oraz dla niebieskiego R000 G000 B255
Wszystko z tolerancją +/- 5

Analogiczna sytuacja zachodzi w przypadku przestrzeni barwnej CMYK(oznaczone na żółto)

Następnie wszystkie wykonane czynności powtarzamy na gotowym zdjęciu.

Dodatkowo, pole oznaczone na biało, pozwala na ocenę koloru skóry.



[ Dodano: 2009-01-21, 22:44 ]
Po wielkich bojach, znalazłem prezentację na ten temat.

http://gretagmacbethstore...cker/index.html

Z tego co wiem nie trzeba tak bardzo trzymać się podanych tam wartości.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Wszystko fajnie, ale ciągle nie rozumiem, po co jest ten wzornik - oprócz tego, by się pobawić pipetą (w programie graficznym)...
Ale jeśli jest właśnie do tego, żeby się ową pipetą pobawić - to OK, to może faktycznie być przyjemne. :-P

No i zastanawiam się, czy po prostu od razu nie można sprawdzić tonalności czy składowych RGB kolorów na gotowym zdjęciu - bo zabawy pipetą nikt nam nie broni - może jest ona nieco mniejsza, ale równie fajna.
Nie wiem też, dlaczego "CMYKowi" podajesz składowe RGB. No i dlaczego wybrane "kolory skóry" odnoszą się wprost do Ameryki Południowej?

No, nic... Chyba to wszystko, co mam do powiedzenia.
W każdym razie koncepcja ciekawa, mam nadzieję, że zaliczyłeś zajęcia.

[ Dodano: 2009-01-21, 22:53 ]
Aaaa...... i jeszcze nie doszedłem do tego, co dalej dzieje się z tym "wysokiej jakości wydrukiem", skoro dalej operujemy tylko na zdjęciu otwartym w programie graficznym?

[ Dodano: 2009-01-21, 22:54 ]
I czy w ogóle badamy "odwzorowanie kolorów" naszego monitora, aparatu, czy labu, w którym robiliśmy wydruk?

[ Dodano: 2009-01-21, 22:57 ]
Aaaa... to zakładamy, że nasza zaufana drukarnia zrobi nam coś na poziomie tablic testowych gretagmacbeth'a?
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Samp napisał/a:
No i zastanawiam się, czy po prostu od razu nie można sprawdzić tonalności czy składowych RGB kolorów na gotowym zdjęciu


Dokładnie to służy do tego, aby idealnie odwzorować barwy danej sceny. Przydatne np. w fotografii reprodukcyjnej(oczywiście jest to półśrodek, a nie profesjonalna tablica). Za pomocą poziomów nie jesteśmy w stanie uzyskać idealnego odwzorowania(no chyba, że ktoś ma takie super oko i pamięć).

Samp napisał/a:
Nie wiem też, dlaczego "CMYKowi" podajesz składowe RGB


Sorry, głupia wpadka. Chodziło mi o to że procentowo nie powinny się różnić o więcej niż +/- 5%
Samp napisał/a:
Aaaa...... i jeszcze nie doszedłem do tego, co dalej dzieje się z tym "wysokiej jakości wydrukiem"


Ten wydruk fotografujemy, razem z motywem zdjęcia, dlatego musi być wysokiej jakości, by nie przekłamywał kolorów.

Cytat
I czy w ogóle badamy "odwzorowanie kolorów" naszego monitora, aparatu, czy labu, w którym robiliśmy wydruk?


Nic nie badamy, staramy się uzyskać ;-)

Ps. Bardzo fajny przykład podał mi mój nauczyciel:
Fotografia zachodu słońca. Obrabiamy na komputerze i zastanawiamy się czy może dodać więcej czerwieni, może więcej żółci? Wzornik pozwala uzyskać wierne odwzorowanie barwne.

[ Dodano: 2009-01-21, 23:08 ]
Cytat
[ Dodano: 2009-01-21, 22:57 ]
Aaaa... to zakładamy, że nasza zaufana drukarnia zrobi nam coś na poziomie tablic testowych gretagmacbeth'a?


Oczywiście że nie, ale do amatorskiego użytku nadaje się jak najbardziej(albo będzie pomocne).
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Samp, najprościej wyjaśnie:

- Twoja modelka trzyma pod brodą wydruk tego wzornika
- w Lightroomie pipetą ustawiasz WB na jeden z szarych kwadratów
- zapisujesz do jpg i idziesz do labu
- masz ekstra neutralne kolory na zdjeciu modelki z wzornikiem

The End.

:mrgreen: :-B
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
No nic. Jeżeli moderatorzy uważają, że nie przyda się to nikomu, jest zbędne, nie nadaje się do użytku ect. Chyba poproszę o zamknięcie i wygaszenie wątku.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
takseo, przecież opisałem sposób zastosowania - to jak się ma nie przydać? :mrgreen:
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
takseo, do jakiej szkoły uczęszczasz jeśli mogę spytać? :-)
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Hakro, Możliwe, ze do tej co Ty. Abramowski ;-)
 

Hakro  Dołączył: 25 Gru 2007
jesteś w 1TF?
2LOD wita :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Proponuję przejść na PW.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
takseo napisał/a:
Fotografia zachodu słońca. Obrabiamy na komputerze i zastanawiamy się czy może dodać więcej czerwieni, może więcej żółci? Wzornik pozwala uzyskać wierne odwzorowanie barwne.


Pytanie, czy na pewno? Przy zachodzie słońca masz efekt rayleigha, czyli naturalne rozszczepienie barwne przez co jest żółto lub czerwono dookoła.. Twoje oczy to widzą. Teraz, zakładamy że fotografujemy z wzornikiem.. wzornik dostaje żółtego zafarbu, bo takie właśnie jest światło wtedy (nie białe) a w programie graficznym pipetą wymuszamy właściwe kolory.. właściwe przy białym świetle (!). W efekcie dostajemy kaszanę a nie zachód słońca który widzieliśmy... czy mam rację?
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
takseo napisał/a:
Fotografia zachodu słońca. Obrabiamy na komputerze i zastanawiamy się czy może dodać więcej czerwieni, może więcej żółci? Wzornik pozwala uzyskać wierne odwzorowanie barwne.

Eeee...... to ja wolę na oko.
Żaden wzornik nie będzie mi mówił, jaki kolor ma zachodzące słońce.

[ Dodano: 2009-01-21, 23:50 ]
zorzyk napisał/a:
- Twoja modelka trzyma pod brodą wydruk tego wzornika

... a tym bardziej, jaki kolor ma pod brodą moja modelka :lol:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
zorzyk napisał/a:
Twoja modelka trzyma pod brodą wydruk tego wzornika
- w Lightroomie pipetą ustawiasz WB na jeden z szarych kwadratów
- zapisujesz do jpg i idziesz do labu
- masz ekstra neutralne kolory na zdjeciu modelki z wzornikiem


Wszystko pięknie pod warunkiem że ci to dobrze wydrukowali w labie/czygdzietam :-(
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
To mi się zawsze podoba, przygotowujemy wzornik do wydruku w RGB i to wykładowca tego uczy. Potem się mówi, że dtpowcy to jacyś dziwni.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Mnie się wydaje, że taki wzornik można wykorzystać właśnie w celu zachowania wszelkich dominant kolorystycznych właściwych dla oświetlenia i pory dnia (np. zachody słońca). Po ustawieniu w korpusie jednego wzorca bieli (na zawsze ;-) ) robimy zdjęcie wzornika w rawie. Po porówaniu kolorów i dojściu do właściwych można wszystkie ustawienia po drodze zapisać do akcji/skryptu/profilu (nie mam PS więc nie wiem czy dobrze nazywam) i potem wywoływać każdego rawa z tymi ustawieniami. Jeszcze nie próbowałem ale tak na chłopski rozum powinno to być możliwe.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
piotrecius, niestety raz na zawsze się nie da.
Jak ustawisz WB na wzornik to działa to tylko przy danym oświetleniu.
Robisz fotkę przy żółtym świetle z wzornikiem i ustalenie/korekta neutralności uwzględnia to światło. Jeśli teraz wykonasz fotkę przy bardziej niebieskim świetle i skorygujesz na wzornik z poprzedniego to wyjdzie kicha totalna bo zdjęcie zostanie poprawine tak jakby było oświetlone zółtym światłem.

Te kolory światła to tak przykładowo

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach