drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
Poszukuję lampy do k-x do amatorskiego użytku (przewidywane zastosowanie to rodzinna fotografia: śluby, wesela, imieniuny u cioci). Zapewne najlepsiejszym rozwiązaniem byłby Metz 48 ale wolałbym wydać troszke mniej.

Jeśli idzie o obiektywy obecnie posiadam tylko kita. A w przyszłości jeśli już to bedą to raczej obiektywy z AF.

Czy któryś Metz 36 (np. AF-4) byłby wystarczający ?
Czy jest coś wart wynalazek Tumax DPT383AFZ ?
A może jednak troszke wiecej wydać na Sigmę EF-530 DG ST ?

Wiem że k-x ma jakąś ułomność w obsłudze lamp. Czy mógłby mi ktoś wyjasnić w czym rzecz i czy wymienione lampy będą w pełni współpracowały w moją puszką.

 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
drimik napisał/a:
czy wymienione obiektywy będą w pełni współpracowały w moją puszką
pytasz oczywiście o wymienione lampy ??
 
drimik  Dołączył: 27 Sty 2010
Sorki. Tak - oczywiście chodzi mi o wymienione lampy.
 

mazin  Dołączył: 30 Sie 2009
Co wybrać? Zastanawiam się nad Pentax AF-540FGZ vs. Metz 58 AF-1 digital
Różnica w cenie w zasadzie niewielka biorąc pod uwagę całkowitą cenę. Będę używał z k10d i k-x ale chciałbym też zapiąć - jeśli się da - od czasu do czasu do MZ-S. Co polecicie?
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
mazin napisał/a:
Co wybrać? Zastanawiam się nad Pentax AF-540FGZ vs. Metz 58 AF-1 digital
Jestem z METZ-em... :lol:
 

Premislaus  Dołączył: 28 Paź 2008
Pentax 540 AF-540FGZ - lampka sprawuje się super :mrgreen: .
 

kwantus  Dołączył: 08 Lip 2008
Metz 58 - drugi palnik i jednak cena przeważyło szalę na jego korzyść
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Mam K-x a i kita, chcę dokupić lampkę, co więcej ma 540 FGZ, czego nie ma Metz 48?

Mam jeszcze chwilę czasu na decyzję co do zakupu tej pierwszej, ale... ...z kitem będzie wszystko ładnie działać, tylko jak z SMC-A 50/1.7? Jakie są ceny używek, bo za wiele ich nie ma w K-S :roll:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
rey napisał/a:
co więcej ma 540 FGZ, czego nie ma Metz 48?

- większą moc
- automatykę własną
- lepiej rozbudowaną ściankę tylną
- kompatybilność z Pentaxem 645 :-P

i właściwie to tyle
już pierwsza cecha wystarczy, żeby uznać Pentaxa 540 za lepszą lampę

tak w ogóle to Pentaxa 540 porównywałbym do Metza 58, a nie 48, bo porównanie z 48mką, trochę uwłacza flagowej lampie systemu ;-)

rey napisał/a:
z kitem będzie wszystko ładnie działać, tylko jak z SMC-A 50/1.7


A 50 1.7 ma styki, więc obie lampy mogą działać w pTTL - tutaj różnic nie ma
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Porównuję bardziej kwotami, za które je widzę ;-) Natak chwaloną używaną 540 bym się skusił, ale metz 48 to już nowa, więcej nie mogę wydać :roll:

Nie mam doświadczenia z lampami zewnętrznymi, ale wolę kupić od razu z małym zapasem mocy ;-)

Z czym w takich lampkach może być problem, jak z trwałością palników :?:
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
rey, 48 w 99% przypadków spełnia wszystkie potrzeby amatora.
Generalnie używam jedynie PTTLa, lub manuala - w obu trybach pomimo niezbyt rozbudowanej guzikologii mam bezpośredni dostęp do korety siły błysku.
Zaletami są:
- cena
- obracany palnik
- szybkość ładowania po pełnym błysku - 4 sek. vs 6 sek. 540 czy 58
- moc wystarczająca w większości przypadków - równie dobrze można zakładać że 540 i 58 też będą za słabe :idea:
- brak własnej automatyki tak pożądany zmusza nas do myślenia ;-)

Największą zaletą jest to, że w stosunku ceny do możliwości i jakości raczej nie widać konkurencji.
Jak możesz wyrwać tanio 540 lub 58 to bierz, ale jak kasa limituje i chcesz nowe to 48 jest najlepszym rozwiązaniem.
 

barto125  Dołączył: 11 Lut 2010
Szukam czegoś taniego, co sądzicie o EXAKTA 300 AF?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Powyższy opis "Jacka" brzmi fajnie, ale chciałem wrócić do własnej automatyki lampy. Jeśli kiedyś się na flasha szarpnę, to chciałbym go wykorzystać do doświetlania z różnych miejsc (po ostatnich lekturach tematów strobistycznych) - czy taka lampa wolnostojąca wyzwalana zdalnie nie jest użyteczniejsza z własną automatyką?

Pytanie gościa, co o lampach wie tyle co o projekcji astralnej..
Ogólnie patrząc na to porównanie widać ogromną przewagę 58 nad 48 [przynajmniej w tabelkach i statystykach] - nawet ilość kroków na manualu.. czy rzeczywiście nie ma sensu przepłacać na takim początkującym poziomie, ale z aspiracjami do kreatywnego wykorzystania światła?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Marooned napisał/a:
czy taka lampa wolnostojąca wyzwalana zdalnie nie jest użyteczniejsza z własną automatyką
Wtedy raczej wyzwalasz jakimś transmiterem (kabel, radio) i działasz w manualu - tak mi się wydaje.
Niestety o ile pamiętam w dostępnym wireless nie można pracować w manualu :-(

Będę monotematyczny - jak masz kasę to bierz 540 lub 58, ale na pierwszą lampę 48 mi starcza i jak na razie to bardziej mi brakuje jakiś radiowych wyzwalaczy do doświetlania zamiast blendy.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
JackDeJack napisał/a:
Wtedy raczej wyzwalasz jakimś transmiterem (kabel, radio) i działasz w manualu - tak mi się wydaje.

To zależy od lampy. Ja np. wyzwalałem głosowo SB-900 w trybie własnej automatyki i całkiem nienajgorzej to wyszło. Głosowo w tym wypadku oznacza, że na hasło 3,2,1,już kolega naciskał przycisk na SB, ale gdybym miał kabel/transmitter/inną lampę bez pTTL to również nie byłoby problemu.

Wireless pTTL wymaga pTTL z definicji, ale jeśli lampa ma własną automatykę, to w momencie wyzwolenia z radia czy kabla błyśnie tak jak uzna za stosowne do sytuacji.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
romeoad, wszystko pięknie, tylko za różnicę w cenie (dla uproszczenia cenie nowych lamp) pomiędzy 540 i 48 można kupić dwie jungnouo i jeszcze na wyzwalacze zostanie.

Strobiści raczej nie używają lamp zdalnych do reporterki. Zwykle jest czas na ustawienie i korekty i tu bez własnej automatyki możn się obejść.
 
Jeay  Dołączył: 16 Maj 2010
Czy Pentax AF200Sa będzie dobrym wyborem dla właściciela Pentaxa ME Super?
 

yarousseau  Dołączył: 15 Maj 2010
czy ma ktoś przykladowe fotki wykonane z uzyciem lampy Pentax AF 540 FGZ? Prosze o linki jesli cos macie:) zamierzam kupic ta lampe do mojego samsunga gx-20 i chce miec pewnosc ze warto zainwestowac nieco:)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:-P a co światło błysku nie jest dość białe :?:
 

yarousseau  Dołączył: 15 Maj 2010
??

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach