Lukasz.Ginalski  Dołączył: 27 Gru 2010
Zadaj sobie najpierw pytanie do czego i w jaki sposób będziesz lampę wykorzystywał.
Oczywiście, że warto korzystać z lamp używanych, w moim świetlnym arsenale do K-7ki mam dwie Nikonowskie SaBiny 28 i najtańszy a skuteczny zestaw bez przewodowego (radiowego ) wyzwalania kupiony w Łódzkiej firmie Freepers lub Fripers - działa świetnie, chociaż mogę pomarzyć o komforcie pracy na tych lampach tak jak się pracuje np na PocketWizardach.
W każdym razie kupując używaną lampę sprawdź oglądając zdjęcie, czy nie ma zmian koloru. Jest to dość istotny element wyboru używanego sprzętu.
Po trzecie zbadaj mechanikę lampy lub lamp czy się głowica prawidłowo reguluje, ile zdjęć możesz zrobić na akumulatorkach itd. Dobra używana lampa jak działa to działać będzie, a nowe lubią od czasu do czasu fiksować. Poza tym zawsze kilka złotych w kieszeni zostanie.
Generalnie im mocniejsza lampa tym może być bardziej kreatywna ale i trudniejsza do opanowania. :) Lampę którą bym kupił z podanych przez Ciebie to byłby Metz 50 AF. kapitalna mocna lampa, zmniejszenie mocy błysku, master/slave - więcej i mocniej nie trzeba.
Pozdrawiam
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Ok panowie, czytam i czytam i mam już mętlik w głowie. Na chwilę obecną mam do wyboru dwie lapy z automatyką własną: Metz 40 MZ-2 i nikon sb-25 - cena ok 400zł. Która będzie lepsza do k-x? W której automatyka będzie pewniejsza? Z która będzie się przyjemniej pracowało? Zastosowania czysto amatorskie. Będzie to pierwsza lampa zewnętrzna. Pierwsze próby z odbiciem światła. Jak ogarnę temat to będę się zastanawiał czy p-ttl będzie mi potrzeby choć na dzień dzisiejszy wiem już ze hss by się przydał ale nie jest to jeszcze decydujący czynnik.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
ja bym brał Metz 40 MZ-2 tylko dlatego że to nienikon :-P ma on dodatkowo opcję "remote" - mając kilka takich metzów z odpowiednimi stopkami możesz je wyzwalać tą z aparatu (z zachowaniem TTL czy programy automatyki)
 

wulfel  Dołączył: 12 Sty 2009
jeśli Metz 40 MZ-2 ma stopkę pod pentaxa (SCA3701,3702) to polecam,masz pełną komunikację z body,wspomaganie AF a nikon się z body nie dogada zostaje tyko manual
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Z ta stopka nie jestem pewny, musze podpytac sprzedawcy. Znalazlem jeszcze tanio siogme dg 530 super nowka sztuka za niecale 800zl. Wychodzi taniej ni? zachwalany tutaj metz 50 a sigma chyba nie gorsza wiec chyba si? skusze.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Metz 48 kosztował mnie mniej niż Sigma 530 - kupiłem na Ebayu u sprawdzonego sprzedawcy.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Prostsza Sigma-530 DG ST jest jeszcze tańsza , niestety dość mocno okrojona z funkcji aczkolwiek podstawowa dedykacja działa bez zarzutu
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Kupiłem drożej czyli taniej. Wolałem dopłacić do nowej lampy te parę stówek niż kupować używaną za ponad połowę ceny nowej (z przesyłką). Wybór padł na sigme ef 530 dg super. Zakupiona za 171 gbp razem z przesyłką na ebay. Mam nadzieję, że lampa będzie się sprawować dobrze :-D
 

kobras  Dołączył: 28 Sty 2010
szukam jako dodatkową z hot-shoe, doświetlającą - czy ktoś ma Cobra 700 AF ?czy zadziała zdalnie z Tetra? :-B
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
shaper, Widzę na Twojej stopce K-x
Sigma to duża gabartowo lampa, większa od tego aparatu i z wysoko położonym środkiem ciężkości. K-x niestety ma dość kruche mocowania sanek i statywu bo zapewne konstruktorzy w przekonaniu że używać będą tego aparatu amatorzy nie przewidzieli dużych obciążeń. No i niestety gwint statywu sie karczy (mówiłem o tym w innym wątku), ciężka i wysoka lampa się kiwa. Sprawdziłem organoleptycznie przekładając takie masywne graty kupione wcześniej do K-10. Ostroznie z duża i ciężką lampą na K-x.
Pozdrawiam i życzę udanych fot.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Kurcze no to mi zabiłeś klina. Ze specyfikacji wynika, że lampa ta wymiarowo i wagowo odpowiada metzowi 50 a dużo osób posiada tutaj 48/50 z k-x. Na razie czekam na przesyłkę.
 
wojt1977  Dołączył: 29 Sty 2011
Witam! Czy ktoś używał już lampy Metz 44 AF-1. Szukam jakiejkolwiek opinii, ale nic nie mogę znaleźć.
Szukam lampy do k100d Super, do użytku amatorskiego. Cena ok. 600zł.
Nigdy nie używałem zewnętrznej lampy, a ta wbudowana jest za słaba (np. nie doświetliła drugiego planu jak robiłem zdjęcia w kościele).
Czy Metz 44 AF-1 wystarczy dla amatora? Widziałem, że nie ma wyświetlacza LCD, tzn. że ma mniej funkcji do wyboru? Proszę o pomoc.
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
Metz 44 AF-1 digital jest mocną lampą błyskową o liczbie przewodniej 44, której pozycja pod względem funkcjonalności oraz ceny mieści się pomiędzy modelami 50 AF-1 a 36 AF-5. Ta lampa w pełni współpracuje z systemami wszystkich aparatów cyfrowych łączne z wszystkimi trybami TTL oraz funkcją Slave w zdalnym trybie TTL. Niezwykle dużą zaletą jest wbudowane gniazdo USB, za pomocą którego można aktualizować oprogramowanie.
 
wojt1977  Dołączył: 29 Sty 2011
Dzięki drawa.
Czyli rozumiem, dla amatora będzie wystarczająca, żeby np. zrobić dobrze naświetlony zdjęcie młodej pary w ciemnym kościele.
 
liggy  Dołączył: 29 Kwi 2009
drawa napisał/a:
Metz 44 AF-1 digital jest mocną lampą błyskową o liczbie przewodniej 44, której pozycja pod względem funkcjonalności oraz ceny mieści się pomiędzy modelami 50 AF-1 a 36 AF-5. Ta lampa w pełni współpracuje z systemami wszystkich aparatów cyfrowych łączne z wszystkimi trybami TTL oraz funkcją Slave w zdalnym trybie TTL. Niezwykle dużą zaletą jest wbudowane gniazdo USB, za pomocą którego można aktualizować oprogramowanie.


Fajny tekst. Jakby żywcem skądś skopiowany (ceneo.pl?) ;-)
Tyle, że tekst mogący wprowadzić w błąd potencjalnych użytkowników.
44 AF-1 jest mocną lampą, ale jedynie w porównaniu do wbudowanej.
Jej rzeczywista liczba przewodnia to 32, więc to lampa o średniej mocy, która sprawdzi się w warunkach mieszkaniowych. Taka moc powinna wystarczyć, aby równomiernie oświetlić cały średniej wielkości pokój światłem odbitym od sufitu. Ale nie więcej.
Lampa wystarczy dla amatora, jednak nie zabierałbym się nią za ciemny kościół.
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
JacekK napisał/a:
ciężka i wysoka lampa się kiwa.


Lampa może i duża w porównaniu do k-x ale na szczęście nic się nie kiwa. Choć nie ukrywam, iż dziwnie czuję się z podpiętą sigma 50-150 i lampą sigma 530 super do k-x. Jakiś taki całkiem malutki się zrobił :-/ . Za to z pentaxem 35mm 2.4 stawiając aparat na stole dziwnie się kiwa.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
wojt1977 napisał/a:
Witam! Czy ktoś używał już lampy Metz 44 AF-1. Szukam jakiejkolwiek opinii, ale nic nie mogę znaleźć.
Szukam lampy do k100d Super, do użytku amatorskiego. Cena ok. 600zł.
Nigdy nie używałem zewnętrznej lampy, a ta wbudowana jest za słaba (np. nie doświetliła drugiego planu jak robiłem zdjęcia w kościele).
Czy Metz 44 AF-1 wystarczy dla amatora? Widziałem, że nie ma wyświetlacza LCD, tzn. że ma mniej funkcji do wyboru? Proszę o pomoc.


Weź lepiej dopłać do lepszej lampy - widziałem Metza 48 za niecałe 160 Funtów na Ebayu u sprawdzonego sprzedawcy.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
shaper, Oby się nie zaczęła kiwać. Faktycznie K-x wydaje się jakiś taki malutki przy tych dużych dodatkach. Prawie nie ma za co złapać. A ta Sigma fajna, silna i niezawodna. Ty masz bogatszą wersją niż ja.
pozdrawiam
 

shaper  Dołączył: 01 Maj 2010
Przed zakupem k-x jego rozmiar byl dla mnie zaleta. Teraz po kupnie paru gadzetow do niego staje si? wada niestety. A lampa jak narazie spisuje si? dobrze.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Może i ja przyłączę się do pytań:

Na allegro pojawiły się lampy Metz 36 C-2 oraz Metz 36 AF-4, Metz 36 AF-5.
Posiadam aparat Pentax K100d super.
Lampy chciałbym używać głównie w mieszkaniu.
I tutaj moje pytanie:
Metz 36 C-2 posiada własną automatykę natomiast następne TTL, P-TTL itp- czy posiadają również własną automatykę?
Co sądzicie o tych lampach?
Jak wspomniałem, nie chcę lampy używać zawodowo lecz czysto amatorsko.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach