Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
Myślę, że zaczynam łapać powoli. Jeszcze sobie doczytam. Prośba tylko jedna, czy da się do strzelania zdjęć w domu rodzince stosować z powodzeniem tą MZ-40tkę? Rozumiem, że bez stopki będzie trzeba wklepywać jej dane, ale to nie jest chyba jakoś specjalnie problematyczne prawda? Tym bardziej, że mam i tak 50/1.7 bez styków i body nie czyta przysłony.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Jak najbardziej. Ja często wyłączałem automatykę ustawień i parametry wklepywałem ręcznie, ale dzięki temu miałem możliwość stosowania korekcji błysku za pomocą przysłony. Lampa myślała że używam np. f4, a na body mogłem sobie ustawić pół albo jedną działkę w jedną czy drugą stronę w zależności od fotografowanej sceny.
 
przemek_sos  Dołączył: 11 Lut 2010
Pozwolę sobie dołączyć do wątku coś o czym napisałem kilka chwil temu w innym wątku, przepraszam, że się powtarzam ale mam nadzieję że komuś moje doświadczenie z jedną z lamp z wątku coś pomoże:

... otóż jakieś 4 miesiące temu zanabyłem drogą kupna Metz 36 AF-4, sklep bez znaczenia, cena również ...

Lampa jak lampa - błyska ... automat działa, brak synchronizacji na II kurtynę (nie piszą o tym na stronach sklepów - albo nie doczytałem) ... mniejsza o to, wiedziałem co kupuję i za niecałe 400 zł ciężko oczekiwać cudów ... ogólnie byłem zadowolony,

aż pewnego dnia ... połamałem stopkę, popękał plastik w stopce lampy ... cóż, zdarza się ;( wiedziałem, że na naprawę gwarancyjną nie mam co liczyć, napisałem więc do foto-techniki.

I co się dowiedziałem ? METZ nie produkuje zamiennych stopek do tej lampy !!! Foto-technika nie ma takich części, nie ma możliwości naprawić i koniec !!! złamałeś plastik za 10 zł ... wymieniaj lampę za 400 ...

Napisałem do Metz'a w Niemczech - potwierdzili to co mówiła polski importer - części zapasowych nie ma i tyle ...

Cóż nie ma to nie ma ... zaproponowałem wysłanie im swojej lampy i zakup nowej (modelu 48) z jakimś rabatem ... w swej naiwności miałem nadzieję, że duży dystrybutor sprzętu potrafi się zachować jak prawdziwy handlowiec i zrezygnować np ze swojej marży ... niestety zostałem totalnie olany ...

Nie wiem czy to standardowe podejście Foto-techniki do klienta ... ja definitywnie nie kupię już nic czym ci Państwo handlują ...

Nie oceniam jakości produktu Metz a jedynie niezrozumiałe dla mnie metody producenta (brak części zamiennych) - co mnie zadziwiło i zaskoczyło ... zachowanie polskiego dystrybutora i traktowanie klienta - w sumie nie powinno to być zaskoczeniem ;))

Przemek Sosiński
 

Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
Jeszcze tylko jedno pytanie.
Czekam aż sprzedawca Metzów wystawi sca 3701 (już drugi raz przekłada na kolejne 7dni :-( ) W związku z tym zaczynam się skłaniać ku 48 af-1 na raty. Tylko proszę o konkretną odpowiedź bo nie potrafię sobie w 100% tego wydedukować. Czy da radę jej z manualnymi szkłami używać? Jak napisał Plwk nie posiada ona automatyki, więc w jakim trybie będzie? Czysty manual? Jak to będzie wyglądać wtedy?
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Havoc, będziesz musiał metodą prób i błędów ustawić siłę błysku krokami 1/1, 1/2, 1/4, 1/8 itd. mocy lampy. Wbrew pozorom nic strasznego.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
A nie lepiej, znając liczbę przewodnią i odległość od fotografowanej sceny obliczyć wartość przysłony? Od lat tak się robiło, na starych lampach były fajne tabelki już z gotowymi wartościami.

przysłona=LP/odległość
 

Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
A ja głupi w szkole narzekałem na matematykę :-] Teraz widzę, że przy każdym zdjęciu nie dosyć że będę potrzebował miarki w oczach to i kalkulatora :-D
Ale serio mówiąc nie przeraża mnie to, zresztą nie po to w manuale wchodzę żeby focić w point&click. Tylko że miałem nadzieję, że po odpowiedzi na pytanie w końcu się zdecyduję, ale wciąż nie wiem, może jednak czekać na tą stopkę do mz-40.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Jak będziesz miał uniwersalną stopkę (z jednym centralnym stykiem) to automatyka lampy też będzie działała. Tyle, że ręcznie będziesz musiał ustawić kilka parametrów. Czasem wystarczy je ustawić tylko raz i pstrykać, automatyka zrobi resztę.
 

Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
Teraz zwróciłem uwagę że pisałeś mi o 3702...czemu mi się uroiła 3701 i na nią poluję? Widzę jednak że też do Pentaxów/Samsungów. Ktora z nich jeśl w ogóle, jest uniwersalna, jak rozpoznać? Informacji o nich w internecie prawie nic :(
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Havoc napisał/a:
Informacji o nich w internecie prawie nic

Informacje są u źródła czyli na stronie metza http://www.metz.de/en/pho...ca-adapter.html
Dalej trzeba sobie poklikać.
 

Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
Pojawiło się coś takiego, normalnie z nieba spadlo :D
http://www.allegro.pl/ite..._m_3701_m1.html
Nie jest podane oznaczenie a zdjęcie w niskiej rozdz. ale tu chyba jest ta uniwersalna. Poza tym 3702 jest więc powinno wszystko działać prawda?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Havoc napisał/a:
Pojawiło się coś takiego, normalnie z nieba spadlo :D
http://www.allegro.pl/ite..._m_3701_m1.html
A do tego sprzedający to Fafniak :mrgreen:
Havoc napisał/a:
Poza tym 3702 jest więc powinno wszystko działać prawda?
Jasne, że tak
 

Havoc  Dołączył: 24 Lip 2009
O rzeczywiście z forum kolega. Nie zwróciłem uwagi :) Czekam w każdym razie na kontakt od niego. Dzięki Wam za porady i cierpliwość :)
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
A czy któryś z Szanownych Forumowiczów ma zestaw Metz 58 AF-1 i 48 AF-1 ?
Jak działa "bezprzewodowośc" oby lamp? Czy 58-ka bezproblemowo steruje 48-ką?
Jakie doświadczenia ze starowania obu lamp świeczką z korpusu (k-7)?
 
zielona  Dołączyła: 14 Kwi 2010
Re: Lampy do pentaxa
mam K10 i wkońcu muszę kupić lampę! na Alegro jest PENTAX AF-500FTZ i nie umiem się dowiedzieć nic o niej... podoba mi się bo jest mocna:) Chodziła z analogiem więc nie wiem czy mi będzie pasować...jeśli ktoś mnie poratuje cenną wiedzą to dzięki wielkie!!
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Podstawowy automatyczny tryb (P-TTL) z tą lampą nie zadziała, bo to starsza lampa.
 
zielona  Dołączyła: 14 Kwi 2010
dzięki . Ma ktoś jakieś doświadczenie z SIGMA EF-530 DG ?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
zielona, ale jeszcze doprecyzuj czy ST czy SUPER, bo między nimi są duże różnice (SUPER się opłaca brać, ST niekoniecznie - chyba że za bardzo atrakcyjną cenę)
 
zielona  Dołączyła: 14 Kwi 2010
wedle ceny stwierdziłam że ta "nie super" może mi wystarczyć... a kosztuje ok 600zł...w porównaniu do innych to nie dużo ale za Metza 48 ok 800 ...więc myśle nad tymi 200 zł ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach